EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
izaak1989
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Kontaktowanie:

EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: izaak1989 » 30 kwie 2018, 09:37

Dzień dobry wszystkim !
Na wstępie wyjaśnię że jestem rzymskim katolikiem ale nie mam żadnych obiekcji co do innych denominacji chrześcijańskich. Przez jakiś czas bardzo interesowałem się kalwinizmem, ale im więcej czytałem i dostawałem coraz to większe informacje związane z tym wyznaniem to dochodziłem do konstatacji że kalwinizm odszedł od swoich pierwotnych założeń. I tu pojawił się Ewangeliczny Kościół Reformowany. Jak przeczytałem kościół ten należy do Konfederacji Ewangelicznych Kościołów Reformowanych RP i Ewangelicznych Kościołów Reformowanych na świecie. Z zasady Ewangeliczny Kościół Reformowany odwołuje się w nauczaniu do spuścizny Jana Kalwina i Marcina Lutra, oraz reprezentują nurt konserwatywny w teologii. Moje pytanie dotyczy przede wszystkim jakie są różnice pomiędzy Kościołem Ewangelicko - Reformowanym a Ewangelicznym Kościołem Reformowanym ? Czy jedni i drudzy to kalwini ? Jedni Kalwini tradycyjni a drudzy to kalwini ewangeliczni ? Jeśli się mylę proszę mnie poprawić. Kalwini ewangelicy są bardziej liberalni od tych ewangelikalnych ? Na tym polega główna różnica ? Czy na Lubelszczyźnie są jakieś zbory ewangelikalnych kalwinów ? Proszę każdego kto wie coś więcej na ten temat o informację. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Kontaktowanie:

Re: EWANGELICZNY KOŚCIÓŁ REFORMOWANY informacje

Postautor: Efendi » 30 kwie 2018, 09:43

Kosciol ewangelicko-reformowany jest kosciolem bardziej liberalnym, jest częścią światowej wspólnoty reformowanej, chrzcza dzieci, ale do komunii dopuszczaja dopiero po konfirmacji

Ewangeliczny kosciol reformowany jest bardziej konserwatywny, tez chrzci dzieci i co ciekawe i rzadko spotykany nawet do komunii dopuszczaja male dzieci od razu po chrzcie. Zbory maja bodajze tylko 3 - W Gdansku, Poznaniu i chyba Wroclawiu.

Awatar użytkownika
izaak1989
Kontaktowanie:

Postautor: izaak1989 » 30 kwie 2018, 09:59

Dziękuję Panu za tak szybką odpowiedź ! Czytałem tez dużo na temat baptyzmu, i niewątpliwie ma swoje zalety to wyznanie zwłaszcza w kwestiach kulturowych i obyczajowości. Ale jednak są pewne zasady które bardzo ciężko byłoby mi przyjąć. Kalwinizm ma jasne, przejrzyste zasady ale w swojej pierwotnej wersji, myślałem że ten kalwinizm taki się zachował jako ten nurt konserwatywny i niemalże ascetyczny. Ale jednak liberalizm wkradł się tam i zagościł na dobre. Znalazłem kilka informacji o Ewangelikach Reformowanych i oni chyba są tą grupą nawiązującą do pierwotnego kalwinizmu i starająca się odrodzić to od czego odstąpiono. Lubelszczyzna ma silne związki z kalwinizmem, są u nas nawet dawne zbory przekształcone na kościoły łacińskie, a także i takie które już popadły w ruinę i całkowite zapomnienie.

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 30 kwie 2018, 10:04

izaak1989 pisze:Kalwinizm ma jasne, przejrzyste zasady ale w swojej pierwotnej wersji, myślałem że ten kalwinizm taki się zachował jako ten nurt konserwatywny i niemalże ascetyczny. Ale jednak liberalizm wkradł się tam i zagościł na dobre.

No niestety w kosciolach ewangelickich bardzo sie pozmienialo od czasow reformacji :oops: Zwłaszcza w tych kosciolach "glownego nurtu" czyli w przypadku kalwinów - Światowa Wspólnota Reformowana (w Polsce - kosciol ewangelicko-reformowany) i w przypadku luteran Światowa Federacja Luterańska (w Polsce - Kosciol ewangelicko-augsburski)
No ale w innych kosciolach tez niestety takie trendy spotkac mozna. Takie czasy niestety.

Awatar użytkownika
izaak1989
Kontaktowanie:

Postautor: izaak1989 » 30 kwie 2018, 10:22

A w których kościołach można spotkać jeszcze takie "otwarcie się" ? Najbardziej konserwatywni w Polsce spośród wszystkich protestantów wydaje mi się że są właśnie baptyści, być może się mylę. Mam nadzieję że Ewangeliczny Kościół Reformowany ma podobne poglądy. A jak to jest z noszeniem krzyżyka u protestantów ? Wspólnoty ewangeliczne chyba nie noszą krzyżyków ani w zborach nie mają krzyży. To prawda ? Czy protestant może w domu powiesić krzyż bez wizerunku ukrzyżowanego Chrystusa ?

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 30 kwie 2018, 10:28

izaak1989 pisze:A w których kościołach można spotkać jeszcze takie "otwarcie się" ?

W Polsce najbardziej liberalny jest chyba wlasnie Kosciol ewangelicko-reformowany. Na swiecie to roznie bywa, ale chyba wlasnie jak jzu wspomnialem koscioly ewangelicko-reformowane i ewangelicko-luteranskie przoduja w tej kwestii. Chociaz konserwatywne tez mozna znalezc oczywiscie. Tak samo jak mozna znalezc liberalne wsrod np. baptystow.

Najbardziej konserwatywni w Polsce spośród wszystkich protestantów wydaje mi się że są właśnie baptyści, być może się mylę.

To zalezy od zboru. Najbardziej konserwatywny jest Kosciolow WOlnych Chrzescijan - przynajmniej z takich "wiekszych" kosciolow, poza tym sa tez jakies rozne mniejsze, czesto niezalezne wspolnoty.

A jak to jest z noszeniem krzyżyka u protestantów ? Wspólnoty ewangeliczne chyba nie noszą krzyżyków ani w zborach nie mają krzyży. To prawda ?

Nieprawda. W Kosciolach jak najbardzie jsa krzyze, na szyi tez mozna nosic. Roznica taka ze zazwyczaj sa to puste krzyze, bez figury Jezusa.

Czy protestant może w domu powiesić krzyż bez wizerunku ukrzyżowanego Chrystusa ?

Moze.Ja mam nawet z wizerunkiem bo taki juz tu byl ;)

Awatar użytkownika
izaak1989
Kontaktowanie:

Postautor: izaak1989 » 30 kwie 2018, 10:44

Nie chcę żeby zabrzmiało to kontrowersyjnie i było nacechowane jakimś ektremizmem. Szukam takiego kościoła który stoi na straży prawa Bożego i nauki Chrystusowej. Jeśli chodzi o obyczajowość to nie akceptuje związków homoseksualnych, opowiada się za dostępem do broni palnej i uświadamia ludzi w tym kierunku że każdy wolny człowiek powinien posiadać narzędzia do obrony własnego życia, zdrowia i bliskich, aprobuje sankcję najwyższą jako tę która jest sprawiedliwą karą za popełniony czyn (morderstwo z premedytacją), brak akceptacji dla aborcji i eutanazji, sprzeciwia się ideologii gender, główny autorytet to Biblia jako objawione słowo Boże. A jeśli chodzi o aspekt architektoniczny to kościół żeby nie był pustym budynkiem z gołymi ścianami, tylko żeby było tam miejsce na krzyż, tablice dekalogu. To co opisałem to przykład baptystów z USA myślałem że w Polsce też są takie wspólnoty m.in baptystyczna ale jednak są pewne kwestie które są trudne. Dlatego miałem nadzieję że kalwinizm jest zbliżony do takiego postępowania.

Wróć do „Dla poszukujących”