Czytanka Zioma Janka

Forum do rozmów wszelakich. Surowy zakaz dyskysji religijnych!
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 04 lip 2009, 20:35

ok :lol: dziękuje nawet za takie wyjasnienie ;-)


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 04 lip 2009, 20:40

Axanna pisze:"jak Bóg działa poprzez taką, ble, czytankę, to czemu ble nie..."

Rozumiem, że to slang Axannowski jest? :lol:
Axanna pisze:To, to ja i bez ciebie wiem - w większości, a raczej we wszystkich moich argumentach i we wszystkich tematach - nie jest to ciężko zauważyć...
Jak Axanna powie "białe", to Marcus powie "hiperbolizujesz, szare" - norma.

No teraz hiperbolizujesz, bez dwóch zdań :mrgreen:


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 04 lip 2009, 20:41

markulus pisze:ok :lol: dziękuje nawet za takie wyjasnienie ;-)

cieszę się ... bo jesteś w sumie ugodowy chłopak, z którym zawsze można się dogadać :)
Praktycznie mogę od ciebie się pouczyć, bo jest czemu :roll:


joann
Posty: 127
Rejestracja: 09 sty 2009, 18:22
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: joann » 04 lip 2009, 20:50

ale się miło zrobiło :-D (tzn.ekhm...tak jak zwykle :mrgreen: )
normalnie happy end :flower:
aż mi się szkoda zrobiło, że ja się z nikim nie pożarłam (żartuje) ;)


"Niech umilknie przed Panem wszelkie ciało, gdyż Pan już rusza ze swojego miejsca świętego."(Za 2:17)
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 04 lip 2009, 20:50

Marcus pisze:No teraz hiperbolizujesz, bez dwóch zdań :mrgreen:

...a nie mówiłam... :roll:


joann
Posty: 127
Rejestracja: 09 sty 2009, 18:22
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: joann » 04 lip 2009, 20:51

odwołuje- wszystko po staremu :mrgreen:


"Niech umilknie przed Panem wszelkie ciało, gdyż Pan już rusza ze swojego miejsca świętego."(Za 2:17)
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 04 lip 2009, 20:52

joann pisze:aż mi się szkoda zrobiło, że ja się z nikim nie pożarłam (żartuje) ;)

ale jeszcze nic nie jest stracone (nie żartuje) :-P :-P
odwołuje- wszystko po staremu :mrgreen:

byłam szybsza :-P
Ostatnio zmieniony 04 lip 2009, 20:53 przez Axanna, łącznie zmieniany 1 raz.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 04 lip 2009, 21:05

Ellizawieta pisze:

Powiem, ze kiedy to czytałam, nie chciało mi się wcale śmiać, ale było mi smutno.

Moje poczucie humoru tez sie skonczylo podczas czytania "tego".
Chociaz Axanna doda, ze o wiele wiele wczesniej. :mrgreen:


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 04 lip 2009, 23:18

jj pisze:Chociaz Axanna doda, ze o wiele wiele wczesniej. :mrgreen:

i nie zgadłeś... nie dodam :->


mcfunthomas
Posty: 44
Rejestracja: 04 lip 2009, 13:28
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mcfunthomas » 05 lip 2009, 01:53

Witam


Axanna pisze:Hola, szanowny, z wmawianiem problemów innym - nie tak prędko, proszę... Kto tu ma problem, to jeszcze się okaże :)
No i się okazało. Wystarczy spojrzeć na to co podkreśliłaś w cytatcie z wikipedii, a czego nie. ;-) Oj, chyba dalej nie rozumiesz pewnych spraw dot. języka, żargonu, slangu itp.


Axanna pisze:jest jeszcze sprawa "nie dawania zgorszenia innym.." - ale już nie będę roztrząsać, bo wątpię czy cokolwiek dotrze do takich, pewnych braku problemów u siebie, osób o, ich zdaniem, "obiektywnych i szerokich" horyzontach w sprawach świętości, pobożności i czystości...
:roll:
Swoją reakcją dałaś mi właśnie zgorszenie. Próbujesz odbijać piłeczkę w grze, ale jak widać na "grze w językoznawstwo" się nie znasz.


Marcus pisze:Fundamentem na którym opiera się slang młodzieżowy, jest bunt... Bunt przeciw rodzicom, przeciw wartościom itp.
Mogę poprosić o źródło informacji takich wniosków? Czy to po prostu Twoje własne zdanie. Jeśli tak, to na czym oparte?


Marcus pisze:Coś czego fundament stoi na buncie, nie jest z Boga...
Nie zawsze. Dzięki buntom mieliśmy powstania, odzyskaliśmy wolność i niepodległość, komuna upadła, itp. Ważne przeciw czemu się buntujemy.
Ja uważam - na podstawie powyższych przykładów - że są sytuacje i okoliczności przeciw którym należy się buntować, stanąć i powiedzieć: NIE! VETO!

Ostatnia sprawa: Aby stwierdzić czy dany wyraz (np. laska zamiast kobieta) został źle użyty/przełożony, należy się najpierw zapoznać z danym dialektem, slangiem, żargonem. Punkt oceny zależy od punktu odniesienia. A nie ma czegoś takiego jak jedyny słuszny punkt odniesienia. Przykład: dziś w Polsce każdy porządny człowiek krzywo (=pejoratywnie) patrzy na wyraz wszetecznica...a wiele lat temu był to bardzo grzeczny i miły wyraz. ;-) Innym przykładem są zwroty: "napisz do mnie na priva, zrób downgrade'a, zaloguj się" itp. - żargon internetowy.

Myślę, że w Polsce jest tych "parę" osób, które o wiele dokładniej i bardziej naukowo mogłyby ocenić poprawność owego przekładu ziomka Janka.

A jak ktoś nie lubi żargonów i jest im przeciwny, to niech zrobi sobie listę wyrazów, których używa na codzień, a które mają źródło w danym żargonie i używane są obecnie dosć powszechnie. Tylko czy przez to będzie lepszy w sprawach świętości, pobożności i czystości...?


Pozdrawiam


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 05 lip 2009, 08:38

mcfunthomas pisze:Mogę poprosić o źródło informacji takich wniosków? Czy to po prostu Twoje własne zdanie. Jeśli tak, to na czym oparte?

Jak powstają slangi?
Kiedy jest wszystko ok, czy może wtedy, gdy młodzież zaczyna się buntować?
"Język" ten, jest językiem gniewu.
mcfunthomas pisze:Nie zawsze. Dzięki buntom mieliśmy powstania, odzyskaliśmy wolność i niepodległość, komuna upadła, itp. Ważne przeciw czemu się buntujemy.
Ja uważam - na podstawie powyższych przykładów - że są sytuacje i okoliczności przeciw którym należy się buntować, stanąć i powiedzieć: NIE! VETO!

Może się nie precyzyjnie wyraziłem.
Biblia mówi na przykład, by czcić rodziców.
Bunt, przeciw nim, jest po prostu grzechem.
Slang powstaje właśnie z takiego buntu, więc fundamentem jego jest grzech.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 05 lip 2009, 08:59

mcfunthomas pisze:Witam


Axanna pisze:Hola, szanowny, z wmawianiem problemów innym - nie tak prędko, proszę... Kto tu ma problem, to jeszcze się okaże :)
No i się okazało.

Okazało się?
Wystarczy spojrzeć na to co podkreśliłaś w cytatcie z wikipedii, a czego nie. ;-)

Podkreśliłam to, na co chciałam zwrócić uwagę - to chyba jasne. To prawda że wystarczy spojrzeć - ale ze zrozumieniem, a nie jedynie z chrapką czegoś się przyczepić...
Oj, chyba dalej nie rozumiesz pewnych spraw dot. języka, żargonu, slangu itp.

Oj, a jakie to są te "pewne sprawy"?
Może byś tak trochę poszerzyłby swoje wypowiedzi o wytłumaczenie o co ci chodzi, zamiast poprzestawać tylko na przytykach "oj, nie rozumiesz, oj, nie znasz się..."?
Axanna pisze:jest jeszcze sprawa "nie dawania zgorszenia innym.." - ale już nie będę roztrząsać, bo wątpię czy cokolwiek dotrze do takich, pewnych braku problemów u siebie, osób o, ich zdaniem, "obiektywnych i szerokich" horyzontach w sprawach świętości, pobożności i czystości...
:roll:
Swoją reakcją dałaś mi właśnie zgorszenie.

Tiaaa... ? kto z Tobą się nie zgadza, ten cię gorszy?
Próbujesz odbijać piłeczkę w grze, ale jak widać na "grze w językoznawstwo" się nie znasz.

Myśle, że oprócz ciebie, tutaj nikt nie bawi się w żadne gry.

Po drugie, ja nie muszę się znać na językoznawstwie, żeby wyrobić sobie zdanie na temat żargonu czy slangu młodzieżowego - niech to będzie nawet najbardziej łagodna odmiana - tu nie o to chodzi.

Ja już pisałam i podkreślałam o co mi chodzi, tyle, że jesteś tak zafascynowany własną wiedzą lingwistyczną, że nie rozumiesz co inni piszą...

Powtórze. Skup się.

Slang stanowi odmianę języka, opartą na odmienności środowiskowej, w różnicy od dialektu i gwary, wyodrębnionych terytorialnie - łapiesz różnice?

Teraz wracając do Jezusa, pragnę zwrócić Twoją, skupioną na własnych poznaniach o lingwistyce, uwagę na fakt, iż Jezus rozpoczął swoją służbę w wieku 30 lat - w wieku męskiej dojrzałości.

Teraz zważ na to KTO - JAKA grupa społeczna posługuje się slangiem młodzieżowym - tylko nie pudruj, że i naukowcy mają slang, i komputerowcy - to nie ma nic do rzeczy. My rozmawiamy o slangu, jaki najczęściej można usłyszeć od zbuntowanych opryszków i pod budką z piwem.

Zważ na to wszystko i ciekawa jestem, czy dojdziesz do jakichś innych wniosków, niż dotychczas...?


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 05 lip 2009, 09:09

markulus pisze:[...] i ponawiam pytanie gdzie widzisz szyderstwo, w kórych słowach "czytanki ziomka Janka" :?:
jest wiele szyderstw w tej parafrazie Biblii, np. "...będą oddawali Ojcu cześć w duchu i w prawdzie, bo Starszy takich szuka, bo tacy Go kręcą!", wiecej poszukaj sam


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 05 lip 2009, 13:55

Ian pisze:
markulus pisze:[...] i ponawiam pytanie gdzie widzisz szyderstwo, w kórych słowach "czytanki ziomka Janka" :?:
jest wiele szyderstw w tej parafrazie Biblii, np. "...będą oddawali Ojcu cześć w duchu i w prawdzie, bo Starszy takich szuka, bo tacy Go kręcą!", wiecej poszukaj sam

ok. świetnie.
Czy np. te słowa co przytoczyłeś moga byc impulsem do tego by młody, zbuntowany człowiek zaczął szukać Chrystusa ?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org

Wróć do „Stop Teologii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości