Trójjedyny czy Jedyny?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: artur403 » 21 kwie 2018, 22:37

Pomimo tego, że radykalnie różnie od KAANa interpretuję Biblię, to też myślę, że Oliwka zmyśla i buja w obłokach.
Powinna mieć więcej pokory.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: artur403 » 22 kwie 2018, 16:49

Porządni protestanci uznają pierwsze Sobory Powszechne, w tym naukę o Trójcy.
Może się okazać, że protestanci i katolicy są po tej samej stronie barykady.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 23 kwie 2018, 09:02

artur403 pisze:Porządni protestanci uznają pierwsze Sobory Powszechne, w tym naukę o Trójcy.
Może się okazać, że protestanci i katolicy są po tej samej stronie barykady.




Ew.Jana 14,16-17:
"(16) Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -
(17) Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie. "


Ew.Jana 14,20:
"(20) Owego dnia poznacie, że jestem w Ojcu moim i wy we mnie, a Ja w was. "

O innym Pocieszycielu który "w was będzie" (17), Pan Jezus w ew.Jana 14,20 mówi, że to On nim jest - "Ja w was".
Czy z tego powodu, dla Ciebie "artur403", wiara w to, że Duch Święty jest Panem Jezusem w postaci duchowej, jest odstępstwem od wiary w trójjedynego Boga?


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 23 kwie 2018, 13:15

Jeremiasz pisze: wiara w to, że Duch Święty jest Panem Jezusem w postaci duchowej, jest odstępstwem od wiary w trójjedynego Boga?

Skoro tak to dlaczego dales sie w manipulowac w jakiegos trojedynego ktorego nie ma.


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 23 kwie 2018, 21:55

Oliwka pisze:
Jeremiasz pisze: wiara w to, że Duch Święty jest Panem Jezusem w postaci duchowej, jest odstępstwem od wiary w trójjedynego Boga?

Skoro tak to dlaczego dales sie w manipulowac w jakiegos trojedynego ktorego nie ma.

Manipulować? Dlaczego nie uwierzyłaś Jezusowi, który powiedział że Duch sam od siebie nic nie mówi, tylko to co usłyszy. Od kogo Duch Święty otrzymuje pouczenie o tym co ma mówić? Ew.Jana 16,13: "Lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi."


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: artur403 » 23 kwie 2018, 22:24

Pan Jezus nie mówi, że On sam jest innym Pocieszycielem, tylko, że jest tym pierwszym Pocieszycielem. Czyli Duch Święty to nie Jezus.Jezus to Syn Boży.
Jezus i Duch mają udział w chwale Ojca.
Czyli są trzy Osoby.

A sprawa jest rozstrzygnięta na mocy Soboru Nicejskiego i jeszcze Konstantynopolitańskiego.
Nauczanie Kościoła, jakby powiedział Riddick.
Właśnie: co się stało z Riddickiem??


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 24 kwie 2018, 08:44

"artur403" Jest powiedziane, że ten inny Pocieszyciel, Duch Prawdy, będzie w was. Czy zgadzasz się z tym?

Ew.Jana 14,16-17:
"(16) Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -
(17) Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie. "


Jeżeli się z tym zgadzasz, że inny Pocieszyciel, Duch Prawdy, czyli Duch Święty jest w nas, to tym samym, Pan Jezus powiedział; że tym Duchem Świętym on jest, bo mówi: Ew.Jana 14,20 "Owego dnia poznacie, że jestem w Ojcu moim i wy we mnie, a Ja w was. "

Pan Jezus mówi: Duch Święty będzie w was(Ew.Jana 14,17), mówi: Ja będę w was (Ew.Jana 14,20).

Z tego należy rozumieć, że Pan Jezus mówiąc o innym Pocieszycielu, mówił o sobie.


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 24 kwie 2018, 10:57

Jeremiasz pisze:
Oliwka pisze:
Jeremiasz pisze: wiara w to, że Duch Święty jest Panem Jezusem w postaci duchowej, jest odstępstwem od wiary w trójjedynego Boga?

Skoro tak to dlaczego dales sie w manipulowac w jakiegos trojedynego ktorego nie ma.

Manipulować? Dlaczego nie uwierzyłaś Jezusowi, który powiedział że Duch sam od siebie nic nie mówi, tylko to co usłyszy. Od kogo Duch Święty otrzymuje pouczenie o tym co ma mówić? Ew.Jana 16,13: "Lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi."


Nie widzisz ze to ;gra słów' ?
Przeciez wskazuje na SIEBIE jakoOjca ale robi to tak by oni nie poznali aby ich nie zbawil
Jeszua mówi JA JESTEM PRAWDA - Duch Prawdy to On Sam .


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: artur403 » 24 kwie 2018, 18:32

Jeremiasz pisze:O innym Pocieszycielu który "w was będzie" (17), Pan Jezus w ew.Jana 14,20 mówi, że to On nim jest - "Ja w was".
Czy z tego powodu, dla Ciebie "artur403", wiara w to, że Duch Święty jest Panem Jezusem w postaci duchowej, jest odstępstwem od wiary w trójjedynego Boga?

Z tego należy rozumieć, że Pan Jezus mówiąc o innym Pocieszycielu, mówił o sobie.

Piszesz rzeczy oczywiście fałszywe.

To, że Bóg Ojciec będzie w nas i Syn Boży będzie w nas i Duch Święty będzie w nas nie oznacza jakiejkolwiek tożsamości osób.
Osoby są trzy, a Bóg jest jeden.

Analogicznie, gdy ktoś napisze:
mam w sercu sprawy Kościoła i mam w sercu sprawy Ojczyzny i mam w sercu sprawy niepełnosprawnych i mam w sercu sprawy mojej Rodziny,
wnioskowałbyś, że Kościół=Ojczyzna lub niepełnosprawni=Rodzina.
Oczywisty błąd logiczny.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Kitka » 24 kwie 2018, 21:00

Czy zatem można mieć w sobie Ducha, nie mając Jezusa?
Albo mieć Ojca nie mając Ducha?
Albo mieć Syna nie mając Ojca?


Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Suzuja » 24 kwie 2018, 23:38

A co wyznajesz credo z filique?


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 25 kwie 2018, 08:03

artur403 pisze:
Jeremiasz pisze:O innym Pocieszycielu który "w was będzie" (17), Pan Jezus w ew.Jana 14,20 mówi, że to On nim jest - "Ja w was".
Czy z tego powodu, dla Ciebie "artur403", wiara w to, że Duch Święty jest Panem Jezusem w postaci duchowej, jest odstępstwem od wiary w trójjedynego Boga?

Z tego należy rozumieć, że Pan Jezus mówiąc o innym Pocieszycielu, mówił o sobie.

Piszesz rzeczy oczywiście fałszywe.

To, że Bóg Ojciec będzie w nas i Syn Boży będzie w nas i Duch Święty będzie w nas nie oznacza jakiejkolwiek tożsamości osób.
Osoby są trzy, a Bóg jest jeden.

Analogicznie, gdy ktoś napisze:
mam w sercu sprawy Kościoła i mam w sercu sprawy Ojczyzny i mam w sercu sprawy niepełnosprawnych i mam w sercu sprawy mojej Rodziny,
wnioskowałbyś, że Kościół=Ojczyzna lub niepełnosprawni=Rodzina.
Oczywisty błąd logiczny.

Analogicznie najbardziej trzymasz sie ziemi i boga masz na sposób ziemski za nic nie przyjmujesz CO Z NIEBA ale taki program ci
wtłoczono .
w sercu mozesz miec sprawy jakie wymieniasz ojczyzny niepełnosprawnych rodzine kosciół ale NIE MIEC DUCHA Mesjasza
Jeszua powiedział Przyjmijcie Ducha Mego - Jego Duch to Duch Prawdy którego swiat nie zna i nie przyjmuje .
Serce nieobrzezane to serce bez Ducha Prawdy i takie serce bawi sie religją.

Jeremiasz czuje więcej .


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
dziunio
Posty: 536
Rejestracja: 07 sie 2017, 13:53
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Deus lo vult...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: dziunio » 25 kwie 2018, 09:46

Ale argument:ja czuję,a ty nie czujesz,no no :) ja bym wszystkich "czujących" pozamykał w domku bez klamek.Biblia jasno naucza,że Bóg Ojciec,to nie Syn Boży,a Syn Boży,to nie Duch św.Duch św przychodzi w imieniu Jezusa,a więc nie jest Jezusem.Zostaje posłany przez Ojca,a więc nie jest Ojcem.Naprawdę nie trzeba być orłem żeby do tego dojść,a wystarczy czytać co napisano i nie "czuć" czyli nie roić,fantazjować,naciągać.


Doskonałe są Pańskie pouczenia, bo ludziom pokrzepienie dają; wiecznotrwałe jest Pańskie prawo, bo mądrymi czyni wszystkich, co są prostego serca. (9) Nakazy Pańskie są słuszne i radują serce, wyraźna jest wola Pana i wzrok ludzki oświeca(Psalm 19:8-9)
Bo przykazanie jest niczym pochodnia, a pouczenia – światłem,
rady zaś i napomnienia – drogowskazem życia(Prz 6:23)

https://youtu.be/jMcrf1OuKDQ
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Kitka » 25 kwie 2018, 10:00

Oliwka pisze:Analogicznie najbardziej trzymasz sie ziemi i boga masz na sposób ziemski za nic nie przyjmujesz CO Z NIEBA ale taki program ci wtłoczono .
w sercu mozesz miec sprawy jakie wymieniasz ojczyzny niepełnosprawnych rodzine kosciół ale NIE MIEC DUCHA Mesjasza
Jeszua powiedział Przyjmijcie Ducha Mego - Jego Duch to Duch Prawdy którego swiat nie zna i nie przyjmuje .
Serce nieobrzezane to serce bez Ducha Prawdy i takie serce bawi sie religją.

Jeremiasz czuje więcej .
A tam, Oliwka, od razu nie ma i nie zna...
Tylko Ty znasz, jak należy i rozumiesz, jak należy?
Bo masz objawienie, a inni nie?

1 Kor 8,2-3 Gdyby ktoś mniemał, że coś wie, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy. Jeżeli zaś ktoś miłuje Boga, ten jest również uznany przez Boga.

Promujesz czucie i prywatne objawienie (które pewnie jest zupełnie szczere).
A Biblia mówi, że nie mamy w ogóle zapominać o rozumie i dogłębnym badaniu, jak się sprawy mają.
Czuj sobie co tam chcesz, ale nie sądź wszystkich dookoła z taką łatwością i poczuciem wyższości (tak przynajmniej to wygląda z boku).
Duch Mesjasza przychodzi w łagodnym powiewie


dziunio pisze:Ale argument:ja czuję,a ty nie czujesz,no no :) ja bym wszystkich "czujących" pozamykał w domku bez klamek.Biblia jasno naucza,że Bóg Ojciec,to nie Syn Boży,a Syn Boży,to nie Duch św.Duch św przychodzi w imieniu Jezusa,a więc nie jest Jezusem.Zostaje posłany przez Ojca,a więc nie jest Ojcem.Naprawdę nie trzeba być orłem żeby do tego dojść,a wystarczy czytać co napisano i nie "czuć" czyli nie roić,fantazjować,naciągać.
Widzisz, cały ambaras bierze się stąd, że jak czytasz tak po prostu, to widzisz, że jest Ojciec, Syn i Duch Święty.
Masz Ich Troje, co nie?

Ale czytasz też, że Bóg jest Panem jedynym. Jest który Jest. Jeden. Tak było od stworzenia, tak?

A potem ktoś Ci mówi, że Ich Troje jest Jeden, tak :?:

I tu zaczyna się naciąganie, tworzenie pojęć - Trójca, natura, substancje, istoty, osoby, hipostazy, współistotność, homoousios, pochodzenie od tego, od tamtego, filioque, unia hipostatyczna - tu już trzeba być orłem :!:
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2018, 10:21 przez Kitka, łącznie zmieniany 1 raz.


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: artur403 » 25 kwie 2018, 14:21

Kitka pisze:Czy zatem można mieć w sobie Ducha, nie mając Jezusa?
Albo mieć Ojca nie mając Ducha?
Albo mieć Syna nie mając Ojca?


Nie można.

Ojciec jest wszędzie, Syn jest wszędzie i Duch jest wszędzie.
Ojciec wie wszystko, Syn wie wszystko, Duch wie wszystko.
Ojciec może wszystko, Syn może wszystko, Duch może wszystko.
Ojciec stworzył świat, Syn stworzył świat, Duch stworzył świat.

Ojciec jest,
Syn jest,
Duch jest.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości