"przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Suzuja » 13 kwie 2018, 23:33

"KO 12. Ponieważ zaś Bóg w Piśmie św. przemawiał przez ludzi, na sposób ludzki, komentator Pisma św. chcąc poznać, co On zamierzał nam oznajmić, powinien uważnie badać, co hagiografowie w rzeczywistości chcieli wyrazić i co Bogu spodobało się ich słowami ujawnić.

Celem odszukania intencji hagiografów należy między innymi uwzględnić również "rodzaje literackie".

Całkiem inaczej bowiem ujmuje się i wyraża prawdę o tekstach historycznych rozmaitego typu, czy prorockich, czy w poetyckich, czy innego rodzaju literackiego.

Musi więc komentator szukać sensu, jaki hagiograf w określonych okolicznościach, w warunkach swego czasu i swej kultury zamierzał wyrazić i rzeczywiście wyraził za pomocą rodzajów literackich, których w owym czasie używano. By zdobyć właściwe zrozumienie tego, co święty autor chciał na piśmie wyrazić, trzeba zwrócić należytą uwagę tak na owe zwyczaje, naturalne sposoby myślenia, mówienia i opowiadania, przyjęte w czasach hagiografa, jak i na sposoby, które zwykło się było stosować w owej epoce przy wzajemnym obcowaniu ludzi z sobą.

Lecz ponieważ Pismo św. powinno być czytane i interpretowane w tym samym Duchu, w jakim zostało napisane, należy, celem wydobycia właściwego sensu świętych tekstów, nie mniej uważnie także uwzględnić treść i jedność całej Biblii, mając na oku żywą Tradycję całego Kościoła oraz analogię wiary. Zdaniem egzegetów jest pracować wedle tych zasad nad głębszym zrozumieniem i wyjaśnieniem sensu Pisma św., aby dzięki badaniu przygotowawczemu sąd Kościoła nabywał dojrzałości. Albowiem wszystko to, co dotyczy sposobu interpretowania Pisma św., podlega ostatecznie sądowi Kościoła, który ma od Boga polecenie i posłannictwo strzeżenia i wyjaśniania słowa Bożego"

Dei Verbum

Interpretowanie Biblii należy do autorytetu kościoła. Ktory głosi iż fundamentalny kreacjonizm jest niezgodny z wiarą chrześcijańską


Awatar użytkownika
dziunio
Posty: 536
Rejestracja: 07 sie 2017, 13:53
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Deus lo vult...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: dziunio » 13 kwie 2018, 23:57

No są różne style,przypowieści,metafory...ale nie widzę tutaj zakazu interpretowania np Genezis lub Ewangelii tak jak tam napisano..Nieładnie..
http://www.nonpossumus.pl/encykliki/sob ... um/III.php tego ostatniego zdania się tam nie doszukałem.Chyba praktycznie wszyscy ojcowie wierzyli w stworzenie 24h itd.Papież Franciszek stwierdził,że jedno i drugie jest prawdziwe,ale ciężko zrozumieć jak zawsze co miał dokładnie na myśli.Podobnie wypowiadał się Jan Paweł 2,ale jego też ciężko zrozumieć..A Papież Leo np pisał:Pope Leo XIII, following St. Augustine, affirmed the Catholic rule for interpreting Sacred Scripture, “not to depart from the literal and obvious sense, except only where reason makes it untenable or necessity requires.”Nie odchodzić od literalne i oczywistego sensu...


Doskonałe są Pańskie pouczenia, bo ludziom pokrzepienie dają; wiecznotrwałe jest Pańskie prawo, bo mądrymi czyni wszystkich, co są prostego serca. (9) Nakazy Pańskie są słuszne i radują serce, wyraźna jest wola Pana i wzrok ludzki oświeca(Psalm 19:8-9)
Bo przykazanie jest niczym pochodnia, a pouczenia – światłem,
rady zaś i napomnienia – drogowskazem życia(Prz 6:23)

https://youtu.be/jMcrf1OuKDQ
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: nadrozd » 14 kwie 2018, 08:38

Sanjuanito pisze:Wydaje mi się, że właśnie złapałem co masz na myśli, bo o takie osoby pytałem.

Czy uważacie, że jeżeli ktoś nie wierzy w to, że potop, lub nie wieży, że potop objął całą ziemię i "neguje stworzenie" (nikt nie neguje stworzenia, tylko ludzie mają różne podejścia do tego jak stworzenie wyglądało) nie może być zbawiony i jednoznacznie musi odrzucać Jezusa?


Jezus jest Mesjaszem zapowiadanym przez pismo i prorokow. Pierwsze proroctwa mesjanskke sa w ksiedze rodzaju.
Jezeli ktos neguje STi zrownuje z mitami to prawdopodobnie nie ma swiadomosci dlaczego Ten Jezus jest mesjaszem...

Wiec to TRUDNY TEMAT i NiEPOORAWNY POLITYCZNIE.... ale taka osoba prawdopodobnie bawi sie w religie tylko....
.... nie wiem czy jest chrzesijaninem.... skoro nie umie powiedziec ze Jezus jest Mesjaszem :(


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Sanjuanito » 14 kwie 2018, 09:13

Postaraj się zrozumieć o co pytam, bo chodzi mi o prawdziwych ludzi, których znam, a nie o teoretyczne podejście.

Ktoś może uważać, że Pan Bóg rozpoczął ewolucję i czuwa nad nią i wierzyć, że Jezus chodził po ziemi, czynił cuda, został zabity na krzyżu i zmartwychwstał. Nie negują Pisma Świętego, tylko rozumieją na przykład pierwsze rozdziały Genesis metaforycznie, co nie znaczy, że uważają, że to co tam jest napisane jest nieprawdziwe.

Co więcej traktują Boga poważnie i ustawiają swoje życie zgodnie z Nim.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: KAAN » 14 kwie 2018, 10:06

Sanjuanito pisze:Wydaje mi się, że właśnie złapałem co masz na myśli, bo o takie osoby pytałem.

Czy uważacie, że jeżeli ktoś nie wierzy w to, że potop, lub nie wieży, że potop objął całą ziemię i "neguje stworzenie" (nikt nie neguje stworzenia, tylko ludzie mają różne podejścia do tego jak stworzenie wyglądało) nie może być zbawiony i jednoznacznie musi odrzucać Jezusa?
To inna zależność; jeśli czlowiek nie ma ukształtowanego pełnego zaufania do Słowa Bożego to jest wielkie prawdopodobieństwo, że jest pod wpływem fałszywej ewangelii, która nie prowadzi do zbawienia. Może to być też osoba, nowo nawrócona i nie ma jeszcze ukształtowanego prawidłowego zrozumienia czym jest Słowo Boże. Zbawienie nie jest z wiary w literalność potopu, ale zbawieni wierzą w literalność potopu. To jest dokładnie tak jak z wiarą i uczynkami: wierzysz, jesteś zbawiony, masz uczynki żywej wiary. Przeciwieństwem jest brak wiary i co za tym idzie zbawienia, a to skutkuje brakiem uczynków sprawiedliwości.
Prawdziwe biblijne chrześcijaństwo charakteryzuje się tym, że zbawieni absolutnie ufają Bogu i jego Słowu. Nie muszą się uginać pod presją pseudonaukowców, którzy nie znając Boga i prawdy próbują zaburzyć obraz stworzenia przedstawiając swoje teorie zamiast prawdy. Dlatego dla wierzącego nie ma problemu powiedzenie, ze świat został stworzony w sześć literalnych dni, Adam został stworzony z ziemi, a potop trwał rok (od wejścia do arki do wyjścia) i pokrył literalnie całą ziemię


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Oliwka » 14 kwie 2018, 18:35

Sanjuanito pisze:Oliwko,
zdaje się, że przedstawiasz mi zasady starożytnej metody czytania Pisma Świętego, jaką jest Lectio Divina. Chrześcijanie od bardzo dawna czytali Pismo, nie dla informacji, ale dla osobistej relacji z Bogiem. I ja również czytam Pismo w ten sposób.

Jednak Pismo Święte jest również źródłem informacji, które można czytać. Oczywiście zachęcam do podchodzenia do tekstu z szacunkiem i rozwagą. Jeżeli gwałcisz tekst i wczytujesz w niego coś, czego tam nie ma, nie szanujesz go.


Nie wmawiaj mii ze ci przedstawiam jakiekolwiek starozytne metody czytania bo dla mnie wazna jest ta metoda która
Duch Prawdy mi przekazał w widzeniu.
a ty sie popisujesz roznymi terminami i chcesz zablysnac Lecito nie leci to czy le ci to ..zajmij sie napowaznie swoim zbawieniem
o ile wiesz co to znaczy byc zbawionym .
Z tego co czytam w róznych miejscach to wierzacy sa w sredniowieczu a odrobina Swiatła sprawia ze traca orientacje
jaka Droga i dokad idą.

Skoro tak czytasz informacje Pisma to znaczy ze cos nie tak bo gdyby przewodnik turystyczny tak odczytywał mapy
to biada tym których on prowadzi.
Nie wiem kogo ty gwałcisz moze samego siebie ale to juz nie moja sprawa skoro wyczytujesz z biblii cos czego tam absolutnie nie ma to dokad trafisz ? jedno pewne pozujesz na filozofa


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Sanjuanito » 14 kwie 2018, 19:07

To co piszesz jest interesujące, ale zupełnie nie poważne :).

Poucz mnie, czym w takim razie jest zbawienie?


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: KAAN » 14 kwie 2018, 19:18

Sanjuanito pisze:To co piszesz jest interesujące, ale zupełnie nie poważne :).
Widocznie zupełnie niepoważnie myślisz.
Sanjuanito pisze:Poucz mnie, czym w takim razie jest zbawienie?
Zbawienie to pojednanie człowieka z Panem Bogiem, to pojednanie jest wykonane przez Pana Jezusa na krzyżu, jest zupełne, wieczne i doskonałe. Pojednanie - zbawienie jest wybawieniem od grzechu, jest darmo z łaski, jest skuteczne przez wiarę. Skutkiem zbawienia jest uniknięcie sądu (krimo), usynowienie, dziedzictwo w domu Ojca.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Sanjuanito » 14 kwie 2018, 19:26

KAAN pisze:
Sanjuanito pisze:To co piszesz jest interesujące, ale zupełnie nie poważne :).
Widocznie zupełnie niepoważnie myślisz.
Sanjuanito pisze:Poucz mnie, czym w takim razie jest zbawienie?
Zbawienie to pojednanie człowieka z Panem Bogiem, to pojednanie jest wykonane przez Pana Jezusa na krzyżu, jest zupełne, wieczne i doskonałe. Pojednanie - zbawienie jest wybawieniem od grzechu, jest darmo z łaski, jest skuteczne przez wiarę. Skutkiem zbawienia jest uniknięcie sądu (krimo), usynowienie, dziedzictwo w domu Ojca.


KAAN, piszę do Oliwki, ona opowie mi o innym zbawieniu, zobaczysz.

Oliwka odpisz mi proszę.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: KAAN » 14 kwie 2018, 19:28

Sanjuanito pisze:KAAN, piszę do Oliwki, ona opowie mi o innym zbawieniu, zobaczysz..
A co mnie obchodzi inne, innego nie ma, jedno jest zbawienie w Panu Jezusie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Gingers
Posty: 1634
Rejestracja: 01 wrz 2013, 17:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Gingers » 14 kwie 2018, 19:44

KAAN pisze:Żaden człowiek nie może być zbawiony jeśli nie uwierzy w Zbawiciela.

A zatem biada niemowlętom, które pomarły zanim były w stanie uwierzyć. No chyba, że nie były ludźmi... Biada wielu innym, którzy z powodu "niedoskonałości" ciała bądź umysłu nie są w stanie uwierzyć. No chyba, że oni tez nie są ludźmi. Witaj Sparto.


:cleanglasses:
--------
Jaki pan - taki kram, czyli banda kłamliwych uzurpatorów z przerośniętym ego.

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Sanjuanito » 14 kwie 2018, 21:14

KAAN pisze:
Sanjuanito pisze:To co piszesz jest interesujące, ale zupełnie nie poważne :).
Widocznie zupełnie niepoważnie myślisz.
Sanjuanito pisze:Poucz mnie, czym w takim razie jest zbawienie?
Zbawienie to pojednanie człowieka z Panem Bogiem, to pojednanie jest wykonane przez Pana Jezusa na krzyżu, jest zupełne, wieczne i doskonałe. Pojednanie - zbawienie jest wybawieniem od grzechu, jest darmo z łaski, jest skuteczne przez wiarę. Skutkiem zbawienia jest uniknięcie sądu (krimo), usynowienie, dziedzictwo w domu Ojca.


Zbawienie to nie tylko wybawienie od grzechu w sensie pojednania. Jest to przemiana w nowego człowieka, Pan Bóg sprawia, że nie musimy już grzeszyć. W tym sensie zbawienie się dzieje i zakończy dopiero w eschatonie. Wcześni chrześcijanie widzieli krzyż jako pojednanie między Bogiem i ludźmi, pojednaniem pomiędzy ludźmi i odnowienie stworzenia (w ten sposób symbolicznie odczytywali część pionową, poziomą krzyża i to, że wyrasta z ziemi).

Zbawienie to dużo szersza sprawa niż tylko odkupienie.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: nadrozd » 14 kwie 2018, 23:32

Sanjuanito pisze:Ktoś może uważać, że Pan Bóg rozpoczął ewolucję i czuwa nad nią i wierzyć, że Jezus chodził po ziemi, czynił cuda, został zabity na krzyżu i zmartwychwstał. Nie negują Pisma Świętego, tylko rozumieją na przykład pierwsze rozdziały Genesis metaforycznie, co nie znaczy, że uważają, że to co tam jest napisane jest nieprawdziwe.




No to to to nie wierza ze to bylo 6 literalnych dni ......

to to nie jest jescze nie wiara w pismo.
słonce zostało stworzone dnia 3 ciego wiec ;)


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: KAAN » 15 kwie 2018, 09:48

Sanjuanito pisze:Zbawienie ...Jest to przemiana w nowego człowieka,..
Miałeś na myśli zrodzenie przez Ducha? Tak to zrodzony nowy duch, który z martwego duchowo staje się żywym na zawsze.
W tym sensie zbawienie się dzieje i zakończy dopiero w eschatonie.
Nie zakończy tylko wypełni, zbawienie się nie kończy tylko trwa, jest wieczne.

Wcześni chrześcijanie widzieli krzyż jako pojednanie między Bogiem i ludźmi, pojednaniem pomiędzy ludźmi i odnowienie stworzenia (w ten sposób symbolicznie odczytywali część pionową, poziomą krzyża i to, że wyrasta z ziemi).
Kombinujesz, to co wcześni chrześcijanie widzieli nie jest doktryną o zbawieniu.
Zbawienie to dużo szersza sprawa niż tylko odkupienie.
Jest wiele spraw związanych ze zbawieniem, ale zbawienie jest w swej istocie odkupieniem i usprawiedliwieniem. Z tego pochodzą pozostałe sprawy.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: KAAN » 15 kwie 2018, 09:49

Gingers pisze:A zatem biada niemowlętom...
Raczej biada Gingers jeśli nie pozna prawdziwego Pana Jezusa.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości