Polemika z chrześcijaństwem

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: KAAN » 12 kwie 2018, 19:57

Sanjuanito pisze: ...wygląda na to, że ludzie chcą być fundamentalni wobec wszystkich fragmentów Pisma poza Kochaj bliźniego jak siebie samego..
A kto to jest bliźni?
Tu jest pewna różnica między Chrześcijaństwem, a innymi religiami, które (nawet Judaizm) opierają się na prywatnym objawieniu.
Chrześcijaństwo opiera się na objawieniu w Słowie Bożym a nie prywatnym.
A jak to jest, że Bóg nie dał nam dowodów na swoje istnienie?
To nie prawda bo:

Rz 1:19 Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił.
20 Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem, tak iż nic nie mają na swoją obronę,


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: Sanjuanito » 12 kwie 2018, 19:59

A o kim Jezus mówi, że kto jest bliźnim w momencie, kiedy spytano Go o to samo?

Co do reszty, to ahaa....


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: KAAN » 12 kwie 2018, 21:03

Sanjuanito pisze:A o kim Jezus mówi, że kto jest bliźnim w momencie, kiedy spytano Go o to samo?.
Żeby to zrozumieć musisz dokładnie przeczytać fragment Ewangelii: Łuk 10:29-37.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: Sanjuanito » 12 kwie 2018, 21:16

Jezus mówi o tym, że bliźnim jest osoba nieakceptowana z powodów politycznych, rytualnych, religijnych i kulturowych.

Dokładnie przeczytałem.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
drost
Posty: 18
Rejestracja: 07 kwie 2018, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: drost » 13 kwie 2018, 00:40

Sanjuanito pisze:gdy uwierzyli to byli za swoje przekonanie w stanie zginąć. Dawali się mordować na lewo i prawo, bo wierzyli, że Jezus jednak żyje.

Bardzo ladna i rzeczowa wypowiedz Sanjuanito. Moze dorzuce, ze caly Nowy Testament przedstawia normalnych ludzi z ktorymi sie moge utozsamiac. W wielu sytuacjach zupelnie tak samo bym sie zachowywal np. tez bym usnal w ogrodzie oliwnym, tez bym zaproponowal namiot dla Mojzesza, tez bym uciekl i tez bym sie zaparl.
Dopiero pozniej sie narobilo bo co jeden to madrzejszy. Co widac tu i tam.


Awatar użytkownika
liberator
Posty: 937
Rejestracja: 27 lip 2014, 10:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: liberator » 13 kwie 2018, 11:07

Sanjuanito pisze: Czy były błędy, lub czy znajdujemy różnice między różnymi świadectwami NT? Oczywiście, ale czy teksty są wystarczająco spójne


Twórcy nowych ewangelii korzystali z już istniejących. Zatem z grubsza spójność opisywanych zdarzeń (choć są i niespójności) nie jest czymś nadzwyczajnym – wręcz przeciwnie, tego można się spodziewać.

A jak się domyślam, mówisz jedynie o ewangeliach obecnie znajdujących się w biblii. A powstało przecież sporo innych...


:powodzenia:
1. Wyzwanie moralne dla wierzących. Na razie nie sprostał mu nikt na forum: http://goo.gl/sXDX9L
2. Czy Biblia podaje prawdę? Konkretna weryfikacja. Weryfikacja wykazała, że biblia nie podaje prawdy. http://goo.gl/ued2be
3. Człowiek wierzący w istnienie boga. Przyczyny... http://goo.gl/YvyjhY
4. Jahwe namawiający / nakazujący zabijanie całych narodów łącznie z dziećmi. Obrzydliwość http://goo.gl/XOxKlB
5. „Pismo Święte to fikcja literacka ?" Żadnemu teiście nie udało się zaprzeczyć... http://goo.gl/pZuy0x
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: Sanjuanito » 13 kwie 2018, 11:32

To się bierze stąd, że nasza wiara jest czymś, co staramy się zrozumieć i opisać, wiara szukająca zrozumienia. Dlatego jest tylko podejść do chrześcijańskiej teologii. I tyle chrześcijańskich apokryfów.

Czy przeczytałeś inne? Oczywiście najważniejsze będą te, które są wcześniejsze niż tam IX wiek. Osobiście przeczytałem Ewangelię Tomasza, Piotra, Dzieciństwa Tomasza (mega późna) i chyba tylko tyle.

Przenieśmy polemikę z chrześcijaństwem z mało pożytecznej dyskusji na temat dowodów na istnienie Boga na coś konstruktywnego - coś co staram się robić z "moimi" ateistami. Czego możemy się nauczyć od siebie? Co możemy razem zrobić, żeby świat był lepszym miejscem?

Mamy super zaplecze kulturalne - według Ciebie są to mity - według mnie nie. Natomiast jest to coś, co możesz zgłębić, żeby dowiedzieć się czegoś o swoim gatunku, może zainspirować się do czegoś dobrego. Pismo Święte jest niesamowite nawet w momencie kiedy ktoś nie uważa go za natchnione. Wieje mądrością.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
liberator
Posty: 937
Rejestracja: 27 lip 2014, 10:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: liberator » 13 kwie 2018, 12:41

Sanjuanito pisze:Pismo Święte jest niesamowite nawet w momencie kiedy ktoś nie uważa go za natchnione. Wieje mądrością.

Jasne, sporo mądrych i ciekawych rad, przemyśleń, koncepcji się tam znajduje (podobnie jak w literaturze światowej z przeróżnych epok).
Tylko trzeba do nich podejść z głową i odcedzić tę mądre rady od głupszych lub całkowicie głupich (takich w biblii również nie brakuje).


:powodzenia:
1. Wyzwanie moralne dla wierzących. Na razie nie sprostał mu nikt na forum: http://goo.gl/sXDX9L
2. Czy Biblia podaje prawdę? Konkretna weryfikacja. Weryfikacja wykazała, że biblia nie podaje prawdy. http://goo.gl/ued2be
3. Człowiek wierzący w istnienie boga. Przyczyny... http://goo.gl/YvyjhY
4. Jahwe namawiający / nakazujący zabijanie całych narodów łącznie z dziećmi. Obrzydliwość http://goo.gl/XOxKlB
5. „Pismo Święte to fikcja literacka ?" Żadnemu teiście nie udało się zaprzeczyć... http://goo.gl/pZuy0x
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: Sanjuanito » 13 kwie 2018, 12:43

liberator pisze:
Sanjuanito pisze:Pismo Święte jest niesamowite nawet w momencie kiedy ktoś nie uważa go za natchnione. Wieje mądrością.

Jasne, sporo mądrych i ciekawych rad, przemyśleń, koncepcji się tam znajduje (podobnie jak w literaturze światowej z przeróżnych epok).
Tylko trzeba do nich podejść z głową i odcedzić tę mądre rady od głupszych lub całkowicie głupich (takich w biblii również nie brakuje).


To prawda, ogólny wniosek wyszedł nam taki, że warto czytać!

Ty mówisz odrzucić głupsze lub całkowite głupie, ja mówię odpowiednio zinterpretować, ale chodzi nam o to samo.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: KAAN » 13 kwie 2018, 13:43

Sanjuanito pisze:Jezus mówi o tym, że bliźnim jest osoba nieakceptowana z powodów politycznych, rytualnych, religijnych i kulturowych.
Dokładnie przeczytałem.
Źle przeczytałeś, nie ma tam takich elementów, przeczytaj jeszcze raz i zwróć uwagę na końcowe pytanie Pana Jezusa, ono kieruje myślenie we właściwym kierunku.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: Sanjuanito » 13 kwie 2018, 14:00

Nie przeczytałem źle, taką osobą jest właśnie w oczach nowotestamentalnego Żyda Samarytanin.

"Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»" - Kto jest według Ciebie bliźnim? Czy nie stajesz się właśnie w tym momencie osobą wobec której Jezus zastosował tę przypowieść?

Pan Jezus użył wyjątkowo mocno znienawidzonej postaci i ją uczłowieczył. W jego historii to właśnie Samarytanin staje się bliźnim Żyda będąc wobec niego miłosiernym.

"Któryż z tych trzech okazał się według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?»
On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie».
Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie»."

Kto okazał się bliźnim? Osoba nieakceptowana z powodów politycznych, rytualnych, religijnych i kulturowych.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: KAAN » 13 kwie 2018, 14:23

Sanjuanito pisze:Nie przeczytałem źle, taką osobą jest właśnie w oczach nowotestamentalnego Żyda Samarytanin.

"Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»" - Kto jest według Ciebie bliźnim? Czy nie stajesz się właśnie w tym momencie osobą wobec której Jezus zastosował tę przypowieść?

Pan Jezus użył wyjątkowo mocno znienawidzonej postaci i ją uczłowieczył. W jego historii to właśnie Samarytanin staje się bliźnim Żyda będąc wobec niego miłosiernym.
Pan Jezus nic nie uczłowieczał, Pan Jezus pokazał na przykładzie, że bliźnim jest ten kto jest tobie przychylny, kto się tobą zaopiekuje, ma troskę o ciebie. Pogański świat wykręcił o 180st. znaczenie słowa "bliźni" , źli ludzie każą ci miłować wrogów jak bliźniego, bo sami nie chcą być poza twoją miłością, źle być człowiekiem odtrąconym. Współczesne chrześcijaństwo przyjęło błędną koncepcję że bliźni to każdy człowiek, podobnie jak termin "dzieci Boże" jest stosowany do wszystkich ludzi z czego wychodzi pokraczny pogląd że Bóg swoje dzieci będzie karał i sądził w sadzie ostatecznym i niektóre dzieci wrzuci do piekła.
Bliźni to osoba która o tobie myśli w sposób przyjazny, troskliwy, ma z tobą jakąś wspólnotę. Takiego kogoś masz kochać jak siebie samego. To szczególna miłość w relacjach międzyludzkich.
Innym rodzajem miłości to miłość do nieprzyjaciół, polega ona na czymś innym:

Ewangelia św. Mateusza 5:43 Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego.
44 A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują.

Ewangelia św. Łukasza 6:27 Ale wam, którzy słuchacie, powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych, dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą,

List do Rzymian 12:20 Jeśli tedy łaknie nieprzyjaciel twój, nakarm go; jeśli pragnie, napój go; bo czyniąc to, węgle rozżarzone zgarniesz na jego głowę.


To ty stajesz się jego bliźnim, a nie on tobie jest bliźnim.
Miłość ma swoje różne odcienie, z których miłość Boża jest czymś najwyższym co jest przyczyną miłości braterskiej w Zborze Bożym.

Sanjuanito pisze:Kto okazał się bliźnim? Osoba nieakceptowana z powodów politycznych, rytualnych, religijnych i kulturowych.
Nie, okazał się ten, który był przychylny, troskliwy w stosunku do pobitego. Przeczytaj odpowiedź prawidłową:

37 A on rzekł: Ten, który się ulitował nad nim. Rzekł mu Jezus: Idź, i ty czyń podobnie.

W tej odpowiedzi nic nie ma o tym że był to samarytanin, ale sednem odpowiedzi było troskliwe serce tego człowieka.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: Sanjuanito » 13 kwie 2018, 14:42

To na prawdę straszne, że uważasz tak jak napisałeś. W zasadzie spłyciłeś całą historię do - dbaj o tych, którzy dbają o Ciebie.

Cała historia pojawia się w wypowiedzi Jezusa jako odpowiedź na próbę usprawiedliwienia się rozmówcy. Obróciłeś całą historię w taki sposób, że rozmówcę w zasadzie usprawiedliwiłeś samemu. Równie dobrze Jezus mógł nic nie powiedzieć i byłoby po Twojemu. A jednak powiedział i to coś strasznie radykalnego. Ty natomiast nie chcesz tego usłyszeć, usprawiedliwiona została mądrość.

Zaprawdę, brakuje Ci warsztatu oraz co gorsza brakuje Ci serca. Dlaczego Jezus posłużył się Samarytaninem, skoro wg Ciebie nie ma to znaczenia?


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
drost
Posty: 18
Rejestracja: 07 kwie 2018, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: drost » 13 kwie 2018, 15:21

Sanjuanito pisze:To na prawdę straszne

To rzeczywiscie straszne. Tak ignorowac "milujcie nieprzyjaciol" lub "nadstaw drugi policzek". I po co byla ta smierc na krzyzu?


Awatar użytkownika
liberator
Posty: 937
Rejestracja: 27 lip 2014, 10:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Polemika z chrześcijaństwem

Postautor: liberator » 13 kwie 2018, 15:32

Sanjuanito pisze:Ty mówisz odrzucić głupsze lub całkowite głupie, ja mówię odpowiednio zinterpretować, ale chodzi nam o to samo.


Jak widzisz powyżej, dyskutuje Was dwóch na temat jakiegoś biblijnego wersu i już są dwie radykalnie odmienne interpretacje :)
Gdyby była to rzeczywiście wielka mądrość w formie i treści to nie powinna pozostawiać wielkiego pola do interpretacji tylko precyzyjnie i jasno komunikować, a nie wprowadzać nieporozumienia...


:powodzenia:
1. Wyzwanie moralne dla wierzących. Na razie nie sprostał mu nikt na forum: http://goo.gl/sXDX9L
2. Czy Biblia podaje prawdę? Konkretna weryfikacja. Weryfikacja wykazała, że biblia nie podaje prawdy. http://goo.gl/ued2be
3. Człowiek wierzący w istnienie boga. Przyczyny... http://goo.gl/YvyjhY
4. Jahwe namawiający / nakazujący zabijanie całych narodów łącznie z dziećmi. Obrzydliwość http://goo.gl/XOxKlB
5. „Pismo Święte to fikcja literacka ?" Żadnemu teiście nie udało się zaprzeczyć... http://goo.gl/pZuy0x

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości