Dawid i jeźdźcy

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Dawid i jeźdźcy

Postautor: nan » 07 kwie 2018, 16:17

Ilu jeźdźców Dawid uprowadził?
2 Sam 8:4 - 1700
1 Krn 18:4 - 7000
Wierzę, że ta sprzeczność jest tylko pozorna, ale jak ją wytłumaczyć?


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dawid i jeźdźcy

Postautor: nan » 07 kwie 2018, 16:20

I jeszcze jedno, gdzie umarł Jozjasz?
2 Krl 23:29-30 - w Megiddo
2 Krn 35:23-24 - w Jeruzalem


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dawid i jeźdźcy

Postautor: Noemi » 07 kwie 2018, 16:43

nan piszesz post pod postem ,w tak krótkim odstepie czasu mozna post edytować i dopisać


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dawid i jeźdźcy

Postautor: kontousunięte1 » 07 kwie 2018, 20:45

Dołączę się do twojego pytania, nan i zapytam kto właściwie pobudza Dawida do dokonania spisu ludności?
W 1Krn.21,1 ("(1) Wtedy wystąpił szatan przeciwko Izraelowi, pobudziwszy Dawida do tego, aby policzył Izraelitów.) szatan to robi, a już ta sama sytuacja w 2Sam.24,1( 1) Potem ponownie rozgorzał gniew Pana na Izraela, tak iż pobudził Dawida przeciwko nim, mówiąc: Nuże, policz Izraela i Judę! )- YHWH nakazuje Danielowi spisać ludność. Dla mnie brzmi to jednoznacznie YHWH=szatan.


Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dawid i jeźdźcy

Postautor: nan » 07 kwie 2018, 21:44

Dodam jeszcze, że ktoś stworzył stronę internetowa z rzekomymi sprzecznościami, i sporo mu tego wyszło.
http://bibliokrety.vg1.pl/readarticle.php?article_id=14
http://bibliokrety.vg1.pl/readarticle.php?article_id=15
Szukałem w internecie czy jest może jakaś odpowiedź w jednym miejscu na wszystkie podobne zarzuty, ale niestety nie znalazłem. A szkoda, fajnie byłoby, gdyby ktoś porządnie zajął się wszystkimi "sprzecznościami" i odpowiedział na nie raz, porządnie i by było to zebrane w jednym miejscu.


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dawid i jeźdźcy

Postautor: MrSponge » 08 kwie 2018, 00:47

nan pisze:Ilu jeźdźców Dawid uprowadził?
2 Sam 8:4 - 1700
1 Krn 18:4 - 7000
Wierzę, że ta sprzeczność jest tylko pozorna, ale jak ją wytłumaczyć?

Nie ma sprzeczności, jest to z tego co wiem błąd kopistów, który jest wynikiem słabej jakości manuskryptów 2 Sam. Otóż przy 1 Księdze Kronik jest podział na 1000 rydwanów (wozów wojennych), 7000 jeźdźców i 20000 pieszych i te manuskrypty są w dużo lepszym stanie. Uważa się, że podczas kopiowania tych pism mogło dość do pominięcia lub utracenia wzmianki o rydwanach w Księdze Samuela i kopiści mieli przed oczami coś w rodzaju zbitki słownej "tysiąc siedem tysięcy" i dokonano korekty, gdyż logicznie nie było to poprawne językowo i "siedem tysięcy" przerodziło się w "siedemSET". Cóż...
nan pisze:I jeszcze jedno, gdzie umarł Jozjasz?
2 Krl 23:29-30 - w Megiddo
2 Krn 35:23-24 - w Jeruzalem

Tutaj jest błąd tłumaczenia. Jozjasz oczywiście ginie pod Megiddo, co jasno wynika z oryginałów hebrajskich.


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dawid i jeźdźcy

Postautor: nan » 08 kwie 2018, 10:57

MrSponge pisze:jest to z tego co wiem błąd kopistów, który jest wynikiem słabej jakości manuskryptów 2 Sam.


Bóg obiecał zachować całe swoje słowo, więc czemu dopuścił do błędów przy kopiowaniu, tym samym dając jakiś tam argument niewierzącym?


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dawid i jeźdźcy

Postautor: believer » 15 kwie 2018, 10:34

Tu na forum już ktoś wcześniej polecał książkę Vocatio "Trudne fragmenty Biblii", no i kupiłem sobie, jest też chyba do ściągnięcia w pdf w internecie, ja wolałem papierową, i nie mam czasu jej całej przeczytać ale te fragmenty NAN co podałeś sprawdziłem i jeden jako tako tłumaczą (nie napiszę jak, bo za dużo tego), a o drugim nie wspominają, no i inne teksty na temat np. millenium, to tylko mówią jakie są w tym temacie poglądy i tyle, ale myślę, że książka wartościowa, warto ją mieć, na końcu są tematy, które omawiają i wersety, ja szukałem po wersetach. Nawet jakby wszystkiego nie wyjaśnili, to i tak dużo rzeczy omówią i niewiele jest takich książek na rynku. Wydanie katolickie, pisali ją protestanci, jak sprawdziłem w internecie.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości