Nieśmiertelna dusza

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
nan
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Nieśmiertelna dusza

Postautor: nan » 02 sty 2018, 17:02

Skąd się bierze nauka o nieśmiertelnej duszy? Biblia mówi o Bogu "jedyny, mający nieśmiertelność". Temat śmiertelności duszy wiąże się ściśle z wiecznymi mękami w piekle, Biblia pisze o ogniu piekielnym jako o ogniu wiecznym i nieugaszonym, ale Sodoma i Gomora też miały płonąć wiecznym ogniem, ale tak nie jest, "wieczny" odnosiło się w tym przypadku do wiecznych konsekwencji tego ognia. Może mi ktoś to wytłumaczyć, bo już się gubię w tym wszystkim.

Gdyż trzech jest świadczących w niebie, Ojciec, Słowo i Święty Duch, a ci trzej jedno są.
Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Kontaktowanie:

Re: Nieśmiertelna dusza

Postautor: Efendi » 02 sty 2018, 17:08

Nie chce cię urazić w zaden sposob czy cos, ale mam wrażenie ze ktos raczy cię adwentystyczno-strażnicowymi naukami o smiertelnej duszy i braku piekla :(

Awatar użytkownika
nan
Kontaktowanie:

Postautor: nan » 02 sty 2018, 17:19

Czytałem tematy na forum w których ludzie spierali się o duszę, i już kompletnie nic nie rozumiem, dlatego proszę o pomoc i jasne wytłumaczenie

Gdyż trzech jest świadczących w niebie, Ojciec, Słowo i Święty Duch, a ci trzej jedno są.
Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 02 sty 2018, 17:25

nan pisze:Czytałem tematy na forum w których ludzie spierali się o duszę, i już kompletnie nic nie rozumiem, dlatego proszę o pomoc i jasne wytłumaczenie

Nie ma czytać sporów, ludzie w rozne dziwne rzeczy wierza ;) To sa adwentystyczne nauki i lepiej omijac je szerokim lukiem. Nie pochodza z Biblii lecz "objawien" Ellen White

Awatar użytkownika
nan
Kontaktowanie:

Postautor: nan » 02 sty 2018, 17:31

a jak pogodzić nieśmiertelną duszę z określeniem Boga jako "jedyny, mający nieśmiertelność"?

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 02 sty 2018, 17:40

nan pisze:a jak pogodzić nieśmiertelną duszę z określeniem Boga jako "jedyny, mający nieśmiertelność"?

My mamy cialo - smiertelne i dusze - niesmiertelna. A nasze ciala zostana wskrzeszone w koncu swiata i wtedy beda juz jednoscia i niesmiertelne. A Bog jest niesmiertelny od poczatku do konca.

saracen
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem protestantem, ale mam szary kolor nicka. Dlaczego?
Oto wielka tajemnica tego forum :)
Kontaktowanie:

Postautor: saracen » 02 sty 2018, 19:03

Gdyby to nie zostało napisane przez innego człowieka, autora też by tak było?

Człowiek tu i teraz: najwyższe dobro. Nieważne czy: kolorowy, imigrant, homo, czy innowierca.
"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej". Albert Einstein
Awatar użytkownika
nan
Kontaktowanie:

Postautor: nan » 02 sty 2018, 20:51

Wciąż jednak zostaje sprawa sodomy i gomory, tam ogień też miał być nieugaszony, jak to rozumieć?

saracen
Kontaktowanie:

Postautor: saracen » 02 sty 2018, 20:58

Może wydarzyła się jakaś katastrofa w tamtych okolicach, np. upadek meteorytu, albo ktoś najechał i doszczętnie zniszczył oba miasta, albo... to tylko opowieść o wydarzeniu, które nie miało miejsca historycznie, a cel był pouczeniem.

Człowiek tu i teraz: najwyższe dobro. Nieważne czy: kolorowy, imigrant, homo, czy innowierca.
"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej". Albert Einstein
Awatar użytkownika
KAAN
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 03 sty 2018, 10:41

nan pisze:a jak pogodzić nieśmiertelną duszę z określeniem Boga jako "jedyny, mający nieśmiertelność"?
Pan Bóg jedynie ma nieśmiertelność sam w sobie, inne istoty mogą być nieśmiertelne w sensie egzystowania jedynie wtedy, gdy Pan Bóg podtrzyma istnienie swoją mocą.
Termin "nieśmiertelna dusza" jest nieprecyzyjny i może być mylnie rozumiany. Musimy odróżnić egzystencję -istnienie, od życia w sensie duchowym czyli społeczności Bogiem oraz życia w sensie biologicznym. Człowiek został stworzony jako istota, która ma istnieć i żyć wiecznie, grzech spowodował że człowiek musi umrzeć w sensie duchowym i biologicznym. Jednak istnienie człowieka nie zostaje przerwane, mówi o tym Biblia, która wskazuje na istnienie po śmierci ciała, duchowej istoty człowieka (np. Łuk 16:19-31). Istnienie ludzi martwych w ciele i w duchu pokazuje też sąd ostateczny; napisano:

Ap 20:13 I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich.

Jak morze, grób (hades - miejsce umarłych) może wydać coś co nie istnieje. Martwi duchowo istnieją i zmartwychwstaną na sąd.

Ludzie mówiąc w tym temacie stosują skrót myślowy "dusza nieśmiertelna" oznaczający wieczne istnienie, ale nie życie wieczne.

Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
nan
Kontaktowanie:

Postautor: nan » 03 sty 2018, 16:43

No dobrze, a co z wiecznym ogniem w sodomie i gomorze?

kontousunięte1
wyznanie: Brak_denominacji
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 03 sty 2018, 17:04

Z tego, co gdzieś kiedyś wyczytałam wynika, że w miejscu Sodomy i Gomory są ogromne złoża ropy i gazu. Wybuch i długotrwałe palenie. Wiemy, jak trudno ugasić ropę.

Awatar użytkownika
KAAN
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 03 sty 2018, 19:55

nan pisze:No dobrze, a co z wiecznym ogniem w sodomie i gomorze?
Nie ma w Biblii o wiecznym ogniu w Gomorze.

Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
saracen
Kontaktowanie:

Postautor: saracen » 04 sty 2018, 00:44

KAAN pisze:Pan Bóg jedynie ma nieśmiertelność sam w sobie