żelazne wozy

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

żelazne wozy

Postautor: nan » 05 gru 2017, 17:14

czy żelazne wozy są metaforą czegoś?

Sędziów 1:17-18
Lecz Juda wyruszył z Symeonem, swoim bratem, i pobili Kananejczyków mieszkających w Sefat, obłożyli je klątwą, i nazwali to miasto Chorma.
Potem Juda zdobył Gazę wraz z jej okolicą i Aszkalon wraz z jego okolicą oraz Ekron wraz z jego okolicą.
A Pan był z Judą; objął on w posiadanie góry, lecz nie wypędził mieszkańców dolin, gdyż ci mieli żelazne wozy.

Bóg bezsilny wobec żelaznych wozów? nie wiem jak mam rozumieć ten fragment.


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: żelazne wozy

Postautor: nan » 05 gru 2017, 21:17

i jeszcze jedno

Mat 17:20 A On im mówi: Dla niedowiarstwa waszego. Bo zaprawdę powiadam wam, gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, to powiedzielibyście tej górze: Przenieś się stąd tam, a przeniesie się, i nic niemożliwego dla was nie będzie.

Czy ten wers mam rozumieć dosłownie? Jest tylu wierzących chrześcijan, a jeszcze nie widziałem żeby ktoś przenosił góry.


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
Yoko
Posty: 60
Rejestracja: 13 wrz 2017, 18:52
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: żelazne wozy

Postautor: Yoko » 05 gru 2017, 21:52

nan pisze:A Pan był z Judą; objął on w posiadanie góry, lecz nie wypędził mieszkańców dolin, gdyż ci mieli żelazne wozy.

Bóg bezsilny wobec żelaznych wozów? nie wiem jak mam rozumieć ten fragment.


W okresie podboju Kanaanu rydwany z żelaza były używane przez wrogów Izraela, a w szczególności przez mieszkańców miast położonych w dolinach (widzimy to też w Joz.17:16). Posiadanie takiej broni mogło wskazywać na wyższy rozwój technologiczny oraz na ich większą zamożność. Żelazne rydwany stanowiły olbrzymie zagrożenie i wzbudzały strach. W zacytowanych przez ciebie fragmencie mogły one oznaczać, że została oceniona realistycznie sytuacja militarna przez co Izraelici pozostali na wzgórzach, a tam wozy bojowe były mniej przydatne. Dopiero gdy Izrael opanował wytwarzanie broni, wozy te przestały budzić taką trwogę.

Bóg nie był bezsilny wobec żelaznych wrogów, jednak jego moc mógł powstrzymać strach Izraelitów. Podobnie jak 12 zwiadowców, którzy poszli do ziemi obiecanej zobaczyli olbrzymów i przestraszyli się. Mimo obietnicy, że ta ziemia należy do nich powiedzieli " i wydawaliśmy się sobie w porównaniu z nimi jak szarańcza, i takimi też byliśmy w ich oczach".

nan pisze:i jeszcze jedno

Mat 17:20 A On im mówi: Dla niedowiarstwa waszego. Bo zaprawdę powiadam wam, gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, to powiedzielibyście tej górze: Przenieś się stąd tam, a przeniesie się, i nic niemożliwego dla was nie będzie.

Czy ten wers mam rozumieć dosłownie? Jest tylu wierzących chrześcijan, a jeszcze nie widziałem żeby ktoś przenosił góry.


Wyrażenie "przesunięcie góry" było przenośnią, którą Żydzi używali, gdy chcieli opisać rzecz niesłychanie trudną do wykonania. Jezus po raz kolejny posłużył się wiedzą na temat zwyczajów, powiedzeń , aby w sposób zrozumiały przekazać, że cokolwiek Bóg i poleci, jeżeli uczniowie mu zaufają to będą mogli to uczynić.


Gdyż Słowo o krzyżu a jest głupstwem dla tych, którzy giną, dla nas jednak, którzy dostępujemy zbawienia, jest mocą Bożą. 1 Kor.1:18

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości