Jak rozumiecie Rz 13:1

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Jak rozumiecie Rz 13:1

Postautor: Sebek » 23 lis 2017, 08:34

"Każda dusza niech będzie poddana władzom zwierzchnim. Nie ma bowiem władzy innej, jak tylko od Boga, a te władze, które są, zostały ustanowione przez Boga."
List do Rzymian 13:1

Jak to zrozumieć w świetle takich krajów jak np. Korea Północna?
Jeśli żyję np. w kraju w którym z zarządzeniaa władzy chrześcijanie są prześladowani, jest zakaz posiadania Biblii. Tam również rządy są z postanowienia Bożego?


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak rozumiecie Rz 13:1

Postautor: MMW » 23 lis 2017, 11:08

Moim zdaniem należy czytać to z innymi fragmentami Biblii. W innych miejscach Biblii mamy nauczania i przykłady, w którym posłuszeństwo Bogu było stawiane ponad ludzkim, ale nie było to obalanie władzy, tylko sprzeciwianie się jej osobiste, z konkretnego powodu.coś na kształt obywatelskiego nieposłuszeństwa, np. gdyby kazano pokłonić się figurze jakiegoś bałwana. Tak jak z płaceniem podatków - Pan Jezus widział zepsucie władzy rzymskiej i religijnego żydostwa, ale podatki płacił. Jednak gdy Go bili, pytał za co.

Warto też pamiętać, że stan anarchii jest co do zasady znacznie gorszy niż z władzą.

Konkludując: co do zasady mamy być posłuszni, nie spiskować, nie podburzać do niepokojów, płacić podatki, ale gdy władza zaczyna zmuszać nas do występowania przeciwko Bogu, wtedy trzeba samemu się sprzeciwić, odmawiając wykonywania jej poleceń [jak np. Daniel].


Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak rozumiecie Rz 13:1

Postautor: Sebek » 23 lis 2017, 20:20

Przyjmuję to słowo dosłownie ale jestem ciekaw jak inni je rozumieją,interpretują.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak rozumiecie Rz 13:1

Postautor: MMW » 23 lis 2017, 20:38

Przyszło mi jeszcze na myśl, że sformułowanie "władza od Boga" nie musi oznaczać Bożej aprobaty, lecz Boży dopust i dlatego spiskowanie i rewolucyjne zamiary dotyczące danej władzy mogą nie być zgodne z Bożą myślą, chociaż sama władza może postępować źle.

Kolejna myśl:
Przede wszystkim więc napominam, aby zanosić błagania, modlitwy, prośby, dziękczynienia za wszystkich ludzi,
za królów i za wszystkich przełożonych, abyśmy ciche i spokojne życie wiedli we wszelkiej pobożności i uczciwości.


Potwierdza moje wcześniejsze spostrzeżenia: apostoł doskonale znał ograniczenia władzy, więc nawet jego modlitwy mają realistyczny wydźwięk: abyśmy ciche i spokojne życie wiedli we wszelkiej pobożności i uczciwości. Czyli żeby władza pozwalała nam na pobożność i uczciwość a nie żeby sama była nieskalana. Nie ma podstaw, aby sądzić, że apostoł miał jakieś kompletnie idealistyczne, oderwane od rzeczywistości pojęcie o władzy, bo doświadczył wiele złego.

Jeszcze jeden punkt widzenia: sporo znanych mi braci ze Śląska wcale nie wyklinało komuny twierdząc, że porządek publiczny, społeczny był wtedy większy i umożliwiano im zgromadzenia a kto nie mieszał się do polityki, na ogół miał spokój. Patrząc w ten sposób, to gdyby władza nie zakazywała mi czci Boga, nie paliła Pisma Świętego, to mógłbym nawet chodzić w szarym mundurku do komunistycznej fabryki i nie byłoby moją rzeczą podkopywać tę władzę. Skoro nie kazałaby mi kraść, mordować i lżyć Boga, to nie moją rzeczą są spiski.


Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak rozumiecie Rz 13:1

Postautor: Sebek » 23 lis 2017, 21:18

Dzięki za komentarz MMW, Jestem takiego samego zdania jak Ty.
Warto również pamiętać o kontekście , chociażby końcówka 12 rozdziału.

"Bądźcie między sobą jednomyślni. Nie miejcie o sobie wysokiego mniemania, ale się ku niskim skłaniajcie. Nie uważajcie samych siebie za mądrych.
Nikomu złem za zło nie odpłacajcie; starajcie się o to, co uczciwe wobec wszystkich ludzi.
Jeśli to możliwe, o ile to od was zależy, ze wszystkimi ludźmi żyjcie w pokoju.
Najmilsi, nie mścijcie się sami, ale pozostawcie miejsce gniewowi. Jest bowiem napisane: Zemsta do mnie należy, ja odpłacę – mówi Pan."
List do Rzymian 12:16-19


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak rozumiecie Rz 13:1

Postautor: magda » 25 lis 2017, 12:06

Każda wladza nalezy do świata wiec jest zła tak jak i ten świat czasem wygląda pozornie dobrze ale co światowe to nie nasz interes , mozna się modlić o to żeby właśnie była możlowosć spokojnej egzystencji ale inne działania i mieszanie sie w too co robi władza nie naszą jest rzeczą, nie każdy jest przeznaczony a męczennika wiec Bóg daje też większosci chrześcijanom spokój ale też i władza musi doprowadzic do wielkiego ucisku wiec nie spodziewajmy sie dobrych rzeczy po żadnej obecnej władzy. My nie jesteśmy z tego swiata wiec w politykę nie ma sie co mieszać czy rozpatrywać który ustrój lepszy i w ogóle sobie tym głowy zaprzątać.

Flp 3:20 ubg "Nasza zaś ojczyzna jest w niebie, skąd też oczekujemy Zbawiciela, Pana Jezusa Chrystusa."

Wielu chrześcijan jednak nie czuje że ten kraj w którym zyjemy teraz to nie nasza ojczyzna i często sie przejmuje polityką.Dodam ze na tym świecie rządy są marionetkowe i tańczą jak im gra wielka finansjera więc nawet nie wiadomo kto faktycznie rządzi i czy nie jest towłqdza juz nad światem a nie nad poszczególnymi państwami , mozemy się tylko modlic zeby było nam dane spokojne życie i mozliwosć chodzenia za Jezusem bez zakazów ze strony władzy.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak rozumiecie Rz 13:1

Postautor: krecik » 28 lis 2017, 10:46

Sebek pisze: "Każda dusza niech będzie poddana władzom zwierzchnim. Nie ma bowiem władzy innej, jak tylko od Boga, a te władze, które są, zostały ustanowione przez Boga."
List do Rzymian 13:1

Jak to zrozumieć w świetle takich krajów jak np. Korea Północna?
Jeśli żyję np. w kraju w którym z zarządzeniaa władzy chrześcijanie są prześladowani, jest zakaz posiadania Biblii. Tam również rządy są z postanowienia Bożego?


Osobiście nie mam dylematu z uwierzeniem Słowu Bożemu iż każda władza, nawet despotyczna, jest od Boga. DLATEGO że Stwórca jest ponad księciem tego świata i ma wszystko pod kontrolą. Nie rozumiem dlaczego dochodzą do władzy ludzie apodyktyczni-tyrani. Wiara to nie zrozumienie, ani widzenie.


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak rozumiecie Rz 13:1

Postautor: magda » 04 gru 2017, 02:22

Ale skoro ma się ten swiat kończyc i ma byc bardzo xle to musi być taka wladza co do tego doprowadzi przecierz


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak rozumiecie Rz 13:1

Postautor: KAAN » 05 gru 2017, 09:00

krecik pisze:Nie rozumiem dlaczego dochodzą do władzy ludzie apodyktyczni-tyrani.
Bo to jest obraz tego kto rządzi światem. Księciem tego świata jest szatan, a Pan Bóg dopuszcza działanie zła, aby doswiadczyć ten świat, pokazać ludziom potrzebę zbawienia, musi dopełnić się wina złych, a świat musi dojrzeć do zapowiedzianego czasu końca.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości