Łk 16:19-31

Inne zagadnienia biblijne

Czy jest to opis rzeczywistości czy przypowieść??

Czy jest to przypowieść?
2
20%
czy jest to opis rzeczywistości?
6
60%
czy jest to opis symboliczny ?
2
20%
 
Liczba głosów: 10
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Łk 16:19-31

Postautor: magda » 26 paź 2017, 17:16

Luk 16:19-31 bw
(19) A był pewien człowiek bogaty, który się przyodziewał w szkarłatne szaty i kosztowne tkaniny i co dzień wystawnie ucztował.
(20) Był też pewien żebrak, imieniem Łazarz, który leżał u jego wrót owrzodziały.
(21) I pragnął nasycić się odpadkami ze stołu bogacza, a tymczasem psy przychodziły i lizały jego rany.
(22) I stało się, że umarł żebrak, i zanieśli go aniołowie na łono Abrahamowe; umarł też bogacz i został pochowany.
(23) A gdy w krainie umarłych cierpiał męki i podniósł oczy swoje, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie.
(24) Wtedy zawołał i rzekł: Ojcze Abrahamie, zmiłuj się nade mną i poślij Łazarza, aby umoczył koniec palca swego w wodzie i ochłodził mi język, bo męki cierpię w tym płomieniu.
(25) Abraham zaś rzekł: Synu, pomnij, że dobro swoje otrzymałeś za swego życia, podobnie jak Łazarz zło; teraz on tutaj doznaje pociechy, a ty męki cierpisz.

(26) I poza tym wszystkim między nami a wami rozciąga się wielka przepaść, aby ci, którzy chcą stąd do was przejść, nie mogli, ani też stamtąd do nas nie mogli się przeprawić.
(27) I rzekł: Proszę cię więc, ojcze, abyś go posłał do domu ojca mego.
(28) Mam bowiem pięciu braci, niechaj złoży świadectwo wobec nich, aby i inni nie przyszli na to miejsce męki.
(29) Rzekł mu Abraham: Mają Mojżesza i proroków, niechże ich słuchają.
(30) A on rzekł: Nie, ojcze Abrahamie, ale jeśli kto z umarłych pójdzie do nich, upamiętają się.
(31) I odrzekł mu: Jeśli Mojżesza i proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, też nie uwierzą.

Dlaczego bogacz jest w piekle bo otrzymał za zycie dobro i bogactwo a Łazarz na łonie Abrahama (cokolwiek nim jest) i( kimkolwiek jest Abraham)bo go spotkało zło i nędza. Czy to jest kryterium bycia w piekle i w miejscu nazwanym łonem Abrahama jaki status materialny mielismy za życia??? , że jak Bogaty to do piekła bo już dobro całe wykorzystał a jeśli nie uszczknął bobra na tym świecie bo się urodził np w slamsach to do raju z nim. Czy to jest przypowieśc, czy jest to symboliczne czy jest to wierny opis rzeczywistości. muszę to wiedzieć bo jestem bardzo biedna i przysługuje mi z tego tytułu raj czy łono Abrahama cokolwiek nim jest. ;P


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: KAAN » 26 paź 2017, 18:20

magda pisze:Luk 16:19-31
Dlaczego bogacz jest w piekle bo...
To nie jest piekło, to hades, czyli miejsce oczekiwania na zmartwychwstanie.

otrzymał za zycie dobro i bogactwo a Łazarz na łonie Abrahama (cokolwiek nim jest) i( kimkolwiek jest Abraham)bo go spotkało zło i nędza. Czy to jest kryterium bycia w piekle i w miejscu nazwanym łonem Abrahama jaki status materialny mielismy za życia???
Ten tekst nie mówi że to jest kryterium, ale mówi że była pomiędzy nimi różnica w życiu duchowym polegająca naróżnym stosunku do nauki Mojżesza (16:31). Bogacz nie słuchał Mojżesza i proroków, dlatego znalazł się w złym miejscu. W domyśle Łazarz był człowiekiem wierzącym i bogobojnym co skutkowało społecznością z wierzącym Abrahamem.

Czy to jest przypowieśc, czy jest to symboliczne czy jest to wierny opis rzeczywistości.
To opis rzeczywistości.
muszę to wiedzieć bo jestem bardzo biedna i przysługuje mi z tego tytułu raj czy łono Abrahama cokolwiek nim jest. ;P
Tobie nic nie przysługuje ze względu na status materialny, jak nie nawrócisz się to znajdziesz się w tym miejscu co Bogacz, a jak się nawrócisz to będziesz mieć społeczność z Panem Jezusem, już nie z Abrahamem, bo czasy się zmieniły.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: kontousunieteMtl » 26 paź 2017, 23:43

KAAN pisze:Tobie nic nie przysługuje ze względu na status materialny, jak nie nawrócisz się to znajdziesz się w tym miejscu co Bogacz, a jak się nawrócisz to będziesz mieć społeczność z Panem Jezusem, już nie z Abrahamem, bo czasy się zmieniły.



Widzisz, Magda, nie przysluguje ci i juz..... :-( :-?


@KAAN....mimo, ze czasy sie zmienily, to dzieci Boze beda mialy spolecznosc rowniesz z "archaicznym" Abrahamem.... ;)

Wybacz, ale w ten sposob "postanowilam zemscic sie" za tego "swiadomego" slimaka..... :->


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: KAAN » 27 paź 2017, 09:50

Motyl pisze:@KAAN....mimo, ze czasy sie zmienily, to dzieci Boze beda mialy spolecznosc rowniesz z "archaicznym" Abrahamem.... ;)
Dzisiaj jest czas łaski i osobą z którą mamy dzisiaj społeczność to Pan Jezus, Abraham był tą osobą dla wierzących starego przymierza, był wzorem wiary dla nich i przyszłych pokoleń.
Motyl pisze:Wybacz, ale w ten sposob "postanowilam zemscic sie" za tego "swiadomego" slimaka..... :->
"Pomsta do mnie należy, mówi Pan".

Motylu, fantazje na temat Biblii i wiary chrześcijańskiej nie są podstawą w prowadzeniu kogoś do upamiętania i zbawienia. Tylko prawda Słowa może pomóc w dostrzeżeniu powagi grzesznego stanu człowieka i drogi wyjścia z tej tragicznej sytuacji.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: magda » 27 paź 2017, 15:50

KAAN czy to ty nabiłeś 100% ze to opis rzeczywistości???? czy nie dałes zeby sie ludzie wypowiedzieli. tak nie mozna . przecież są tacy co uważaja to za przypowieśc i mają prawo zagłosować . Jeśli sam nabiłes te 100% musisz sam sobie wlnąć karniaka bo tak się nie robi.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: KAAN » 28 paź 2017, 10:48

magda pisze:KAAN czy to ty nabiłeś 100% ze to opis rzeczywistości???? czy nie dałes zeby sie ludzie wypowiedzieli. tak nie mozna . przecież są tacy co uważaja to za przypowieśc i mają prawo zagłosować . Jeśli sam nabiłes te 100% musisz sam sobie wlnąć karniaka bo tak się nie robi.
Tak, mam 100% pewności, że to jest rzeczywistość, ja głosowałem raz, o co ci chodzi. Jak są tacy co twierdzą inaczej to ich problem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: kontousunięte1 » 28 paź 2017, 10:59

Też pozwoliłam sobie zagłosować, jeden raz na punkt nr 2


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: magda » 28 paź 2017, 19:17

Czyli nie jeszt to symbolicdzne i po śmierci jest jakieś łono Abrahama ni symboliczne ???? i hades jest miejscem męki?????
jeśli łono Abrahama jest literalne bo nie jest to symboliczne to jak wyglada łono Abrahama??//A hades jako miejsce meki tymczasowej to wypisz wymaluj czyściec????


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: kontousunieteMtl » 28 paź 2017, 22:24

magda pisze:A hades jako miejsce meki tymczasowej to wypisz wymaluj czyściec????


Ciekawa jestem komentarza KAANA w tej kwestii.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: magda » 29 paź 2017, 00:31

A ja jestem ciekawa tego łona Abrachama Łono definicja : Słownik języka polskiego
łono
1. «wnętrze brzucha ciężarnej kobiety»
2. «zewnętrzna, dolna część brzucha człowieka»
3. poet. «pierś lub piersi»

przykład -włos łonowy
No punky 1 odpada u Abrahama punkt 3 tez odpada raczej u meżczyzny.
Zostaje dolna częsc brzycha no tam gdzie rosna włosy łonowe . No i czy jeśli jest to opis literalny rzeczywistosci to czy bym sie chciała znalesc w takim miejscu u Abrahama ??? :-/ :] :-( , chyba raczej nie, nie wiem czy KAAN by chciał też wątpię.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: KAAN » 29 paź 2017, 09:33

magda pisze:A ja jestem ciekawa tego łona Abrachama...
To wyrażenie jest zwyczajowo tłumaczone w ten sposób od bardzo dawna, a słowo to κόλπος oznacza przestrzeń pomiędzy rękoma, kiedy się kogoś przytula, jest to wyrażenie bliskości i ścisłej społeczności.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: magda » 29 paź 2017, 10:26

No dobrze moze nie jest to łono w sensie słownikowym a Abraham to kim on jest w tej przyp;owieści symbolem Boga czy zwykłym Abrahamem, bo jeśli symbolizuje Boga a jego łono symbolizuje niebo to już nie jest to opis rzeczywistości . A co z mękami w hadesie????? Ciągle mi też piszesz że mam sie nawrócić i nie wiem czy wiesz że człowiek jest zbawieony z łaski przez wiearę w Jezusa , mam wiarę w Jezusa , człowiek ma sie nowonarodzic czyli ukrzyżować starego człwieka z jego grzesznym zyciem i nie wracać do złych rzeczy odrzucić zło które robił i isć wąska drogą własnie też porzuciłam wszystkie złe rzeczy które robiłam, Bóg mi w tym bardzo pomógł i żyję teraz dla Jezusa wiec do czego ja sie pytam mam sie nawrócić czy do strachu przed wieczna męką w piekle? czy nie symbolicznego łona Abrahama ? o co chodzi. Mamy chodzić w miłości do Boga i do bliźniego a ty proponujesz chodzenie w strachu przed piekłem ognistym i żeby się nawrócic do strachu , a ja tego nie chcę bo to jest złe i katolickie, Bóg nie chce zeby chrześcijanie mieli strach przed karą i robili dobre rzeczy ze strachu,nawracali sie ze strachu to nie jest biblijne. Biblijne jest redosc ze zbawienie i miłosć, wdziecznosc Bogu , chęć robienia tego do czego Bóg powołał i wiara ze zeby nie wiem co to wierzymy Jezusowi , Ojcu, i Duchowi a nie ludziom.

1J 4:18 bw "W miłości nie ma bojaźni, wszak doskonała miłość usuwa bojaźń, gdyż bojaźń drży przed karą; kto się więc boi, nie jest doskonały w miłości"

Ja nie chce sie bać bo Bóg na pewno nie jest zły żebym miała drżeć przed tym ze najpierw dał karę smierci a potem nieoficjalnie zmienił na wieczną mękę ja wiem ze jesli Bóg mówi "karą jest śmierć "to tak jest !!!!!!!!, ja mu wierzę a nie papiestwu które tą wieczna mękę wymyśliło. wolę wierzyc jednak Bogu.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: kontousunieteMtl » 29 paź 2017, 10:40

magda pisze:
1J 4:18 bw "W miłości nie ma bojaźni, wszak doskonała miłość usuwa bojaźń, gdyż bojaźń drży przed karą; kto się więc boi, nie jest doskonały w miłości"



Magdo, tym postem trafilas mi prosto do serca...i nie tylko tym..... :)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: KAAN » 29 paź 2017, 13:05

magda pisze:No dobrze moze nie jest to łono w sensie słownikowym a Abraham to kim on jest w tej przyp;owieści symbolem Boga czy zwykłym Abrahamem, bo jeśli symbolizuje Boga a jego łono symbolizuje niebo to już nie jest to opis rzeczywistości .
Nic nie symbolizuje, tylko opisuje rzeczywistość.
Twoje zrozumienie braku bojaźni zakłada że nie ma obiektu którego się boisz, natomiast kiedy czytasz 1J to dowiadujesz się, że jest to brak bojaźni wynikający ze świadomości usprawiedliwienia i wiecznego bezpieczeństwa w Panu Jezusie, a nie z powodu nieistnienia miejsca wiecznej kary. Jeśłi nie masz prawdziwej wiary to będziesz się bać piekła. I dobrze, bo masz impuls do nawrócenia. Biblia nie uczy doktryny "hulaj dusza piekła nie ma", piekło jest realne, dlatego musisz się nawrócić i być zbawioną. Wtedy Bóg wleje do twojego serca swoją miłość, usunie nienawiść jako paskudny grzech, da ci łaskę i pokój w sercu, usunie strach przed karą, bo dla dziecka Bożego nie ma kary w piekle, jest nagroda w niebie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: magda » 29 paź 2017, 21:04

KAAN ja już jestem nawrócona i zbawiona z łaski nie musze na to zbawienie zapracoowac , Jestem wybrana przez Boga tak jak wszyscy zbawieni są przez Boga wybrani

Ef 1:4 bw "w nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nienaganni przed obliczem jego; w miłości"

Po prosty jesteśmy wybrani jeszcze przed załozeniem świata i czy ja wierzę w piekło czy nie jestem wybrana i nie mam strachu , narodziłam sie na nowo porzuciłam strego człowiek a i nie jest mi do zbawienie piekło i wieczna meka potrzebna ani trochę.

KAAN pisze:Nic nie symbolizuje, tylko opisuje rzeczywistość.


\Czyli po śmierci leżysz na łonie literalonego Abrahama a niezbawieni są w miejscu męki tymczasowej czyli czyśćcu ??????? :eek: hades to miejsce męki????? :eek: . Jeśli jest to literalny opis rzeczywistości to właśnie tak to wygląda .


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości