Rz 9 u Kalwina i Arminiusza

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Rz 9 u Kalwina i Arminiusza

Postautor: Arminianin » 13 lip 2017, 10:02

https://www.academia.edu/33866963/Jakub ... s._143-160

Tekst dopiero się ładuje ale można go już pobierać na dysk.

Myślę, że to było twórcze porównanie interpretacji Rz 9 zaproponowanych przez dwóch znaczących teologów - Kalwina i Arminiusza.

A co wy o tym myślicie?


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rz 9 u Kalwina i Arminiusza

Postautor: biblijny » 21 lip 2017, 21:43

Należy mieć na uwadze, że rozdział 9 Listu do Rzymian odnosi się nie do wyboru jednych ludzi do zbawienia, a innych na potępienie, lecz do wyboru Izraela jako Narodu Wybranego.

Niektórych może to oburzać, dlaczego jeden naród zajął tak uprzywilejowaną pozycję. Apostoł Paweł wyjaśnia nam, że nic nam do tego, gdyż Bóg jest suwerenny w swoich decyzjach. Wypowiedź ta jest z bieżna w czasie z prześladowaniami, jakie spadły na żydów w starożytnym Rzymie. Niektórzy zaczęli domniemywać, że żydzi stracili swoją uprzywilejowaną pozycję i Bóg się od nich odwrócił z powodu grzechów, które popełnili. Nic bardziej mylnego - pisze Paweł. Wybranie Boże nie zależy bowiem od tego, czy ktoś jest dobry, czy zły, lecz od suwerennej decyzji Boga, która nam ludziom może wydawać się irracjonalna.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rz 9 u Kalwina i Arminiusza

Postautor: Arminianin » 23 lip 2017, 00:09

A tak w kontekście artykułu?


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rz 9 u Kalwina i Arminiusza

Postautor: polk » 20 gru 2017, 20:11

Czy da się pobrać bez podawania maila?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość