Dlaczego Trójca?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 15 lip 2017, 02:10

diedmaroz pisze:Słuchajcie, gdzie będziecie należeć do biblijnego zboru ze służbami itd, jak nauczał Paweł? Jest jakikolwiek zbór binitarian?


w prawie każdym kraju sie znajdzie, ale nie każdy wie :)


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 15 lip 2017, 09:01

KAAN pisze:
Motyl pisze:KAAN, przykro mi bardzo, ze w postawie zBiblia dopatrujesz sie "brutalnego ataku" i "falszu"...mimo,ze golym okiem widac, ze jest lagodnym czlowiekiem i trudno dopatrzec sie falszu w jego postach, jako ze wszystkie bazuja na Biblii.
Bazuje na urojeniach ludzi spaczonych na umyśle, jest wielu ludzi łagodnych i gorliwych którzy wierzą w fałszywe ideologie. Jak widać na tym forum jesteś kolejną ofiarą fałszywych proroków, wyszedłeś z jednego bagna i wdepnąłeś w inne. Taka jest smutna prawda. Mogę się tylko modlić o ciebie byś przejrzał na oczy (te duchowe) i poszedł za prawdą.


albo ty jesteś w bagnie. zacznij mówić biblijnie, na taki sposób, że binitarianizm wykażesz fałszywym. Prawda jest taka, że to o czym piszę, jest niepodważalne. Wszystkie twoje argumenty biblijne, Kaan, wpisują się w to co piszę, natomiast, moje argumenty biblijne pozostawiają zbyt wiele wątpliwości w temacie Trójcy i tu mówię bardzo delikatnie, pozostawiając ci cały szansę obrony jedności i równości Boga Trójcy.





KAAN pisze:
Motyl pisze:Caly czas czekam, ze obronisz biblijnie twoje stanowisko w dyskusji...Jesli uwazasz, ze to, co pisze zBiblia jest falszem, to wykaz to merytorycznie i logicznie...i uczciwie... w pokoju Bozym, ktory "przewyzsza kazda mysl", bedac darem Ducha Sw.... :->
Napisałem wiele argumentów popartych odpowiednimi fragmentami Biblii jeśli tego nie widzisz, to nic na to nie poradzę. Taktyka fałszywych nauczycieli to zalewanie dyskusji taką ilością wersetów i zmyłsonych argumentów, zby wyglądało to na prawdę i żeby czytelnik pogubił się w dyskusji. Tak robią np ŚJ, to ich metoda. Rozmawiałem z nimi wiele razy i to jest dopkładnie to co prezentuje zBiblią. ŚJ też chodzą z Biblią. Ilość cytatów nie świadczy o wartości całej ideologii, ale świadczy że ktoś ma cos do ukrycia w gąszczu swoich wywodów. Ja się na takie moetody nie daję złapać.


Te argumenty zawsze wpisują się w to o czym piszę, bowiem inne fragmenty potrafią wspierać Boga Ojca i Syna Bożego oraz Ich Bożą moc w działaniu. Zalewam dyskusję wersetami biblijnymi, bo to Pismo m.in. o samym Bogu, więc jest tego dużo. A argumenty wyciągam z tych wersetów i nie jesteś się w stanie do nich przyczepić, ponieważ nie zmyślam. To u ciebie można się pogubić, bo często wycinasz moje wypowiedzi na swój użytek, aż sam się gubiłem, dlaczego nie odpowiadałeś na pytania, a raczej kombinowałeś na opak. I nic nie ukrywam, wręcz odkrywam to co zostało przez Trójcę zakryte.





KAAN pisze:
Motyl pisze:Albo przyznaj, ze nie masz argumentow...Na tym polega pokora wobec Boga i Jego Swietego Slowa...bo "Ojciec wiekszy jest niz ja"...a wiec na pewno wiekszy niz ja i ty, KAAN...
Pokora względem Boga polega na przyjęciu Słowa takim jakim jest, a nie wyrywaniu fragmentów wersetów z kontekstu tak jak to przed chwilą zrobiłeś. Wersety nie funkcjonują samodzielnie ale są w kontekście przekazu Słowa. Pan Jezus był sługą kiedy nas (zbawionych) odkupił, teraz siedzi na tronie Bożym i czeka aż nieprzyjaciele jego będa położeni jako podnóżek stóp jego. Teraz jest Królem królów i Panem panów.


Nie wykazałeś konkretnie które fragmenty wyciągnąłem z kontekstu i jaki kontekst im nadałem. A co się nie zgadza w stwierdzeniu Motyla, że Bóg jest większy od wszystkich ludzi i od samego Jezusa? Jaki kontekst zgubił?
Właśnie, wersety zwykle potrzebują wsparcia innych wersetów. Ty najcześciej rzucasz pojedyńcze wersety bez ukazania (innymi), co one znaczą i dlaczego teologia Trójcy jest prawdziwa...





KAAN pisze:
Motyl pisze:Ja nie mam potrzeby sprzeciwiac sie Boskiej Prawdzie i Madrosci, ktora sie w tej Prawdzie zawiera.
Więc słuchaj prawdy a nie zmanipulowanych ideologii jaką jest binitarianizm. To herezja funkcjonująca od bardzo dawna, starsza nawet od katolicyzmu.


Otóż to i to już dobry kierunek poszukiwań, bo binitarianizm chrześcijański był szeroko wyznawany w okresie apostolskim i w pierwszych dwóch wiekach po. Chrześcijanizm katolicki też ewoluował w tych wiekach, ale Trójcę ustanowili w wieku czwartym. Wyznanie wiary apostołów za każdym razem jest binitariarne.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kontousunieteMtl » 15 lip 2017, 23:33

zBiblia pisze:

KAAN pisze:
Motyl pisze:Ja nie mam potrzeby sprzeciwiac sie Boskiej Prawdzie i Madrosci, ktora sie w tej Prawdzie zawiera.
Więc słuchaj prawdy a nie zmanipulowanych ideologii jaką jest binitarianizm. To herezja funkcjonująca od bardzo dawna, starsza nawet od katolicyzmu.


Otóż to i to już dobry kierunek poszukiwań, bo binitarianizm chrześcijański był szeroko wyznawany w okresie apostolskim i w pierwszych dwóch wiekach po. Chrześcijanizm katolicki też ewoluował w tych wiekach, ale Trójcę ustanowili w wieku czwartym. Wyznanie wiary apostołów za każdym razem jest binitariarne.



Szczerze mowiac, nie lubie nazewnictwa typu binitarne wyznanie wiary.
...To takie ludzkie madrowanie sie...i nie kojarzy sie w ogole z nauka Jezusa, ktory nigdy w ten sposob nie mowil.
W taki sposob mowia np. egzegeci katoliccy, dzieki ktorym ludzie o szczerych , otwartych sercach bardziej zdecydowanie opuszczaja te wylegarnie przeroznych klamstw, ubranych w przemadrzale slowka...Wielcy (we wlasnych oczach), zarozumiali egzegeci nie maja pojecia, ze ich wydumane nazewnictwo stalo sie znakiem rozpoznawczym falszu i obludy dla ludzi duchowych.

Prawde Slowa Bozego rozglasza sie od serca do serca prostym, zrozumialym dla kazdego jezykiem...uczciwie i z pokora...swiadomie ...ponoszac pelna odpowiedzialnosc za kazde wypowiedziane slowo :->

Co to w ogole za konstrukty slowne...chrzescijanie trynitarni czy binitarni....?....albo jeszcze inni....

Chrzescijanie to ludzie, ktorzy wyznaja Jezusa Chrystusa, Syna Bozego i sa powolani przez Boga Ojca i otoczeni Jego opieka poprzez Ducha Sw, Pocieszyciela, dostarczajacego im obficie pokarmu duchowego najlepszej jakosci ...Nie maja nic wspolnego ze swiatem i jego systemami ,bo z racji zbawienia maja zupelnie inne priorytety niz pograzeni w ciemnosciach duchowych ludzie zmyslowi...przedkladajacy forme ponad tresc.


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 16 lip 2017, 09:20

Motyl, w pełni popieram co mówisz. Słowa te tylko mają rozgraniczyć poglądy. Binitarianizm jest dla mnie tylko wyrażeniem roboczym, i tak jak trójca, jest słowem nieznanym dla wczesnych chrześcijan.
Apostołowie dali nam kilkadziesiąt fragmentów wyznania wiary, więc mamy sporą pociechę zdań i tak to głośmy nie odwołując się do ludzkich kontruktów słownych (binitarianizm)


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: nesto » 16 lip 2017, 09:58

zBiblia pisze:Apostołowie dali nam kilkadziesiąt fragmentów wyznania wiary

Żaden apostoł nigdy nie spisał niczego. W każdym razie nic nie przetrwało.
Żaden dokument historyczny nie wspomina nawet o Jezusie, a co dopiero o mitycznych Apostołach..
Dyskusja na cytaty z Biblii nie ma sensu, bo sama Biblia NT jest zlepkiem różnych słów nieznanych autorów spisanych 100 i więcej lat po wydarzeniach, które rzekomo opisują.
Na dodatek słowa te zostały spisane w języku greckim, całkowicie odmiennym od tego, w którym były rzekomo wypowiadane tj. prawdopodobnie aramejskim.
Szokująco naiwne dyskusje na rodzajniki, słówka, wersety itp. doprowadzić może jedynie do obłędu ludzi słabszych psychicznie, czego efekty obserwuję systematycznie na tym i innych forach o tematyce biblijnej.

Nie istnieje nic takiego i nikt taki jak chrześcijański Bóg i tylko to jest prawda.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 16 lip 2017, 11:21

Są pisma odwołujące się do Chrystusa i apostołów. Może nie w takim wymiarze jak ateista by tego oczekiwał, ale wzmianek o rożnych cesarzach, filozofach, naukowcach swoich czasów też nie ma opisanych w innych dziełach z danego wieku, a mimo to nikt nie ma wątpliwości, że istnieli. Albo jedyne najwcześnjejsze zachowane kopie (nawet tysiąc lat po wyadarzeniach) pisarzy starożytnych, w jedynie kilku ezgemplarzach nie przeszkadzają historykom odtwarzać historii tamtych czasów i samego autora. Biblia jest najlepiej udokomentowaną i najszerzej zachowaną księgą. Materiał dowodowy przewyższa kilkusetkrotnie najpowszschniej zachowane dzieło Homera, mimo, że jeszcze nie znaleziono oryginału Iliady, podobno takiego nawet nie ma spisanego (to historia mówiona), a nie przeszkadza to nauczac autorstwa i treści książki. To co dziś robisz kopiuj wklej kiedyś robili bardzo mądrzy skrybowie. Dla zachowania uczciwości musiałbyś podważyć wszystkie dzieła antyczne i średniowieczne, a nawet bliżej. Piszesz jednak nie na temat.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: Rembov » 16 lip 2017, 12:41

nesto pisze:
zBiblia pisze:Apostołowie dali nam kilkadziesiąt fragmentów wyznania wiary

Żaden apostoł nigdy nie spisał niczego. W każdym razie nic nie przetrwało.

Zdecyduj się na coś, bo te dwa zdania się wykluczają.

Żaden dokument historyczny nie wspomina nawet o Jezusie, a co dopiero o mitycznych Apostołach..

Dokument historyczny z którego okresu?

sama Biblia NT jest zlepkiem różnych słów nieznanych autorów spisanych 100 i więcej lat po wydarzeniach, które rzekomo opisują.

A tu poproszę o źródło, bo bibliści podają nieco inne datowanie tekstów NT.

Nie istnieje nic takiego i nikt taki jak chrześcijański Bóg i tylko to jest prawda.

Ale masz na to dowód?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: KAAN » 17 lip 2017, 09:05

Motyl pisze:Chrzescijanie to ludzie, ktorzy wyznaja Jezusa Chrystusa, Syna Bozego i sa powolani przez Boga Ojca i otoczeni Jego opieka poprzez Ducha Sw, Pocieszyciela, dostarczajacego im obficie pokarmu duchowego najlepszej jakosci ..
Tak, Duch Święty przekonuje o prawdzie a prawda jest jedna, nie ma dwóch prawd. Wiara w fałszywego boga nie jest właściwa, nie podoba się Bogu. Proponuję ci przeczytanie księgi Joba i zwrócenie uwagi na ostatni rozdział.
Wyznawanie Chrystusa musi być zgodne z prawdą, nie wolno tworzyć sobie prywatnego obrazu Chrystusa, to prowadzi do wielu herezji. Przykładem jest odbieranie Panu Jezusowi chwały bycia Bogiem, albo ustnawianiem Go mniejszym bogiem, albo niektórzy zrównują Go ze stworzeniem. To obraza majestatu Pańskiego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 17 lip 2017, 09:14

Tylko, że miałeś okazję wyłożyć prawdziwy obraz Boga, w taki sposób by Trójca nie pozostawiała wątpliwości, przecież jest "oczywista". A jak dotąd potykasz się w zeznaniach, jakby Trójca była tajemnicą o niedopowiedzianym Bogu. To jak, Bóg jest oczywisty w identyfikacji (Jezus mówił, że przyszedł objawić prawdziwego Boga, czy go zakryć?), czy stanowi obszar niedostępny dla poznania (apostołowie rozpoznali Boga, czy głosili niedostępnego Allaha?). Opowiedz o Trójcy, w którą ma obowiązek uwierzyć chrześcijanin...


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: KAAN » 17 lip 2017, 10:12

zBiblia pisze:Tylko, że miałeś okazję wyłożyć prawdziwy obraz Boga.....
I wyłożyłem, cytowałem wiele wersetów, które pokazują osobowość i boskość Ducha Świętego, a tu jeszcze jeden:

List do Efezjan 4:30 A nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym jesteście zapieczętowani na dzień odkupienia.

Duch Święty może się smucić, moc nie może.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 17 lip 2017, 11:32

I gdzie tu jest napisane, że to jest trójjedyna osoba?

Twój argument jest o tyle słaby, że jak pisałeś o Duchu, ktory nie siedzi na tronie Bożym, to założyłeś, że w sumie może siedzieć, ale tego nie robi i nie zostało to nam zakomunikowane. Analogicznie moc można zasmucić, mimo iż nie jest to napisane. Moc ma za to inne ciekawe "personifikacje", nie zauważyłeś?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: KAAN » 17 lip 2017, 12:14

zBiblia pisze:I gdzie tu jest napisane, że to jest trójjedyna osoba?
Twój argument jest o tyle słaby, że jak pisałeś o Duchu, ktory nie siedzi na tronie Bożym, to założyłeś, że w sumie może siedzieć, ale tego nie robi i nie zostało to nam zakomunikowane.
A gdzie to napisałem? Zmyślasz chcąc udowodnić swoje fantazje. Nie masz pojęcia o egzegezie Biblii myśląc że każda nauka Słowa musi być wymieniona dosłownie w takich słowach jak sobie zażyczysz :) . To czysta erystyka co piszesz. Cofnij się do początku nauki o Bogu i przeanalizuj co oznacza Bóg troisty.

zBiblia pisze: Analogicznie moc można zasmucić, mimo iż nie jest to napisane.
Nie można wymyślasz nowomowę, nową filozofię.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 17 lip 2017, 13:03

Nic nie wymyślam, stosuję się do twojej logiki, no chyba, że chciałeś znów coś inaczej wyrazić... Nauka pozabiblijna mówi o Bogu troistym, tu masz rację, ale mnie interesuje Bóg z Biblii. Nie mam życzeń do Biblii, po prostu nie ma w niej nauki o trójcy. Każdy troisty argument łatwo zbić błahym dowodem. Odejdz od nauk o trójcy i nawróć się do prawdziwego Boga :)


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kruszynka » 17 lip 2017, 16:40

zBiblia pisze:Tylko, że miałeś okazję wyłożyć prawdziwy obraz Boga, w taki sposób by Trójca nie pozostawiała wątpliwości, przecież jest "oczywista".

Weż, zBiblia, usiądź i zamyśl się nad wersetem:
Mt 28:19 bw "Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,"

....i nie mów że w tym waznym poleceniu nie ma żadnej informacji.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 17 lip 2017, 16:57

kruszynka pisze:
zBiblia pisze:Tylko, że miałeś okazję wyłożyć prawdziwy obraz Boga, w taki sposób by Trójca nie pozostawiała wątpliwości, przecież jest "oczywista".

Weż, zBiblia, usiądź i zamyśl się nad wersetem:
Mt 28:19 bw "Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,"

....i nie mów że w tym waznym poleceniu nie ma żadnej informacji.


Oczywiście, informacja jest, wiec należy ją zbadać. tak się składa, że zrobiłem to i w kontekście całości Biblii ten fragment nie może być wiążącym dowodem Trójcy. Ale to już wykładałem parokrotnie...
Mam tylko takie pomocnicze pytanie dla ciebie na start: jak chrzcili apostołowie?



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości