Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
Borygo
Posty: 46
Rejestracja: 13 gru 2016, 13:44
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Nikt ważny
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: Borygo » 30 mar 2017, 14:01

Spora część katolickich hierarchów obecnie mocno angażuje się w pochwalanie żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego w Polsce (mimo zresztą tego, iż w 1950 roku Episkopat Polski potępił działalność tych żołnierzy). Z polskich protestantów znam bodajże tylko stanowisko pastora Pawła Chojeckiego, który rozpływa się w pochwałach żołnierzy wyklętych. A jak się do tego wy odnosicie?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: kontousunięte1 » 30 mar 2017, 15:25

A jest jakiś obowiązek bycia za lub przeciw?
Może by tak wnioski wyciągnąć z historii i patrzeć naprzód, bo my ciągle w takiej starej gnojówce się taplamy. I jak wiatr akurat wieje, raz na lewo raz na prawo, a szarakom jak do bani sżło tak dalej idzie.
Kler niech akurat gęby zamknie, bo oni zawsze z tymi, co akurat na wierzchu byli się kumają.
Generalnie to ja osobiście mam to wszystko w tyle.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: Oberyn. » 30 mar 2017, 15:58

Ja uważam, że niektórzy Żołnierze Wyklęci, to tacy ludzie podobni do Bandery i UPA na Ukrainie tzn. Ukraińcy uważają Banderę za bohatera, bo walczył o wolną Ukrainę, ale tak naprawdę zamykają oczy na rzeź, którą prowadził na Wołyniu on i jego ludzie. Tak samo jest z niektórymi Wyklętymi, którzy mają status bohaterów walczących o wolną Polskę, ale część z nich zabijała niewinną ludność Ukraińską (Zbordnia w Wierzchowinach) albo ludność białoruską. Nie wszyscy, ale niektórzy z nich to zwykli bandyci, niestety w tych czasach nie rozróżnia się między Pileckim, a Rojem.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Borygo
Posty: 46
Rejestracja: 13 gru 2016, 13:44
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Nikt ważny
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: Borygo » 30 mar 2017, 21:24

Oberyn. pisze:Ja uważam, że niektórzy Żołnierze Wyklęci, to tacy ludzie podobni do Bandery i UPA na Ukrainie tzn. Ukraińcy uważają Banderę za bohatera, bo walczył o wolną Ukrainę, ale tak naprawdę zamykają oczy na rzeź, którą prowadził na Wołyniu on i jego ludzie. Tak samo jest z niektórymi Wyklętymi, którzy mają status bohaterów walczących o wolną Polskę, ale część z nich zabijała niewinną ludność Ukraińską (Zbordnia w Wierzchowinach) albo ludność białoruską. Nie wszyscy, ale niektórzy z nich to zwykli bandyci, niestety w tych czasach nie rozróżnia się między Pileckim, a Rojem.

Wiadomo, że w każdym zjawisku społecznym jest mniej lub więcej nadużyć. Czy jednak w sensie samej istoty działalności Żołnierzy Wyklętych - czyli zbrojnego oporu wobec władz PRL - uwazasz, że czynili oni dobrze czy źle?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: Zbyszekg4 » 31 mar 2017, 09:39

Trzeba by "po owocach drzewo poznawać"... Nie znam się za bardzo na historii i nie śledzę jej wpływu na dalsze pokolenia, zatem nie wypowiem się, ale może ktoś: jaki owoc owi żołnierze wydali?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: biblijny » 02 kwie 2017, 00:57

Borygo pisze:Spora część katolickich hierarchów obecnie mocno angażuje się w pochwalanie żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego w Polsce (mimo zresztą tego, iż w 1950 roku Episkopat Polski potępił działalność tych żołnierzy). Z polskich protestantów znam bodajże tylko stanowisko pastora Pawła Chojeckiego, który rozpływa się w pochwałach żołnierzy wyklętych. A jak się do tego wy odnosicie?


Życzeniem Pana Jezusa było, abyśmy "ciche i spokojne życie wiedli". Chrześcijanie nie angażują się w spory tego świata i obca jest im walka polityczna. Uznajemy każdą władzę, która za przyzwoleniem Bożym jest ustanowiona. Cieszymy się, jeśli władza ta respektuje nasze prawo do wiary w Pana Jezusa. W przypadkach prześladowań ufamy Bogu, że dozwala na nie ku dobremu i cierpliwie znosimy wszelkie zniewagi.

Nie interesuje nas zatem walka zbrojna, bez względu na jej cel. Co się tyczy działalności partyzantów antykomunistycznych, to chrześcijanie uchylają się od oceny historycznej ich działalności, nie otaczają ich kultem i nie stawiają za przykład do naśladowania z powodów, które wskazałem powyżej.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Borygo
Posty: 46
Rejestracja: 13 gru 2016, 13:44
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Nikt ważny
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: Borygo » 02 kwie 2017, 14:28

biblijny pisze: Nie interesuje nas zatem walka zbrojna, bez względu na jej cel. Co się tyczy działalności partyzantów antykomunistycznych, to chrześcijanie uchylają się od oceny historycznej ich działalności, nie otaczają ich kultem i nie stawiają za przykład do naśladowania z powodów, które wskazałem powyżej.

Czy zatem pastor Paweł Chojecki nie jest chrześcijaninem?


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: Rembov » 02 kwie 2017, 15:18

biblijny pisze:Życzeniem Pana Jezusa było, abyśmy "ciche i spokojne życie wiedli". Chrześcijanie nie angażują się w spory tego świata i obca jest im walka polityczna.

Mam takie pytanie na marginesie dyskusji: Jeżeli kiedykolwiek będzie istniało państwo, w którym ponad 90% obywateli będą stanowili członkowie Kościoła Wolnych Chrześcijan, to kto będzie znajdował się w jego władzach?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: kontousunięte1 » 02 kwie 2017, 15:26

Rembov pisze:
biblijny pisze:Życzeniem Pana Jezusa było, abyśmy "ciche i spokojne życie wiedli". Chrześcijanie nie angażują się w spory tego świata i obca jest im walka polityczna.

Mam takie pytanie na marginesie dyskusji: Jeżeli kiedykolwiek będzie istniało państwo, w którym ponad 90% obywateli będą stanowili członkowie Kościoła Wolnych Chrześcijan, to kto będzie znajdował się w jego władzach?

No właśnie. Pytanie dobre i chętnie tez się dowiem :-D


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: Zbyszekg4 » 02 kwie 2017, 15:47

Może mają nadzieję, że nigdy do takiej sytuacji nie dojdzie...(?).

Adwentyści też nie są za tym, aby politykować na całego, ale wielu z nich jest "na stanowiskach", jak to się mówi (np. są nawet prezydentami w jakichś małych kraikach wyspiarskich, a ostatnio Ben Carson kandydował na prezydenta USA) - a to w celu tym, by mając pewien poziom moralny, pozytywnie wpływać na społeczność ludzką, gdzie jak wiadomo moralność się stacza...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: kontousunięte1 » 02 kwie 2017, 15:52

Przecież władza jest od Boga. Organizacja państw, zarządzanie itd. Co tu więc pisać o "cichości". Władza ma być dobra, moralna, dobrze i sprawiedliwie rządzić ludzmi, aby ci żyli w spokoju i cichości. Tak to widze, a nie jako zakaz organizowania i uczestniczenia w rządzeniu.


Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: biblijny » 02 kwie 2017, 17:02

Borygo pisze:Czy zatem pastor Paweł Chojecki nie jest chrześcijaninem?


Zna Pan tych, którzy są Jego - powiada Pismo. Nie nasza to rzecz osądzać ludzi za życia. Wspomniany przez Ciebie człowiek zostanie osądzony przez Boga - nic nam do tego.
Jeśli jednak tli się w nim jakaś iskra wiary, to należy go umiejscowić na absolutnych peryferiach chrześcijańskiej wspólnoty.

Rembov pisze:Jeżeli kiedykolwiek będzie istniało państwo, w którym ponad 90% obywateli będą stanowili członkowie Kościoła Wolnych Chrześcijan, to kto będzie znajdował się w jego władzach?


Chrystus powiedział: "14 Jakże ciasna brama i wąska droga wiodąca do życia! Nieliczni są ci, którzy ją znajdują." (Mt 7, 14)
Wydaje się zatem, że taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca. Póki co, choć chrześcijaństwo ma już 2000 lat, nigdy nie zdarzyło się, aby w jakimś państwie chrześcijanie byli grupą dominującą.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: Rembov » 02 kwie 2017, 17:06

biblijny pisze:
Rembov pisze:Jeżeli kiedykolwiek będzie istniało państwo, w którym ponad 90% obywateli będą stanowili członkowie Kościoła Wolnych Chrześcijan, to kto będzie znajdował się w jego władzach?


Chrystus powiedział: "14 Jakże ciasna brama i wąska droga wiodąca do życia! Nieliczni są ci, którzy ją znajdują." (Mt 7, 14)
Wydaje się zatem, że taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca. Póki co, choć chrześcijaństwo ma już 2000 lat, nigdy nie zdarzyło się, aby w jakimś państwie chrześcijanie byli grupą dominującą.

Chyba żyjesz w jakiejś innej rzeczywistości. Chrześcijanie są obecnie grupą dominującą chociażby w Polsce (ponad 90% populacji). :D

Zerknij zresztą tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Religia#/ ... bution.png


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: biblijny » 02 kwie 2017, 17:20

Rembov pisze:Chyba żyjesz w jakiejś innej rzeczywistości. Chrześcijanie są obecnie grupą dominującą chociażby w Polsce (ponad 90% populacji). :D

Zerknij zresztą tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Religia#/ ... bution.png


Niestety informacje, którymi dysponujesz, są nieprawdziwe. Według badań opinii publicznej zacytowanych przez , 47% Polaków wierzy w zmartwychwstanie:
http://www.fronda.pl/a/47-procent-polakow-wierzy-w-zmartwychwstanie-a-w-smierc-na-krzyzu-o-procent-wiecej,32795.html

Według moich prywatnych obserwacji i praktyki duszpasterskiej, liczba chrześcijan w Polsce nie przekracza 0,2% populacji.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co polscy protestanci myślą o żołnierzach wyklętych?

Postautor: kontousunięte1 » 02 kwie 2017, 17:23

czyli około 60 tys.osób?...czyli pastor plus żona i dzieci :-/ :mrgreen:



Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości