Płaska Ziemia?

Forum do rozmów wszelakich. Surowy zakaz dyskysji religijnych!
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Zbyszekg4 » 14 mar 2017, 10:04

xxx xx pisze:Po to chodzę do kościoła.

Idź również do Chrystusa!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
xxx xx
Posty: 504
Rejestracja: 28 lut 2017, 16:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: xxx xx » 14 mar 2017, 12:55

derko pisze:[quote="xxx '']. Innym prostszym sposobem jest pomiar linii horyzontu poziomicą, z wysokości (tego się nauczyłem gdy zaglądałem na katolik.pl, do wątku gdzie mnie odsyłałeś). Ale jasne można wysłać balon. Tylko po co, jak są prostsze sposoby? [/quote]


pomiar linii horyzontu poziomicą ? :eek:

:)[/quote][/quote][/quote][/quote][/quote]


Tak. Celujesz wzrokiem w linię horyzontu, czyli w zachodzące lub wschodzące słońce. Np. "muszka-szczerbinka" jak na lufie karabinu- wycelowane w linię na której znika zachodzące słońce. Oczywiście na dość wysokiej górze, która w otaczającej okolicy wystaje ponad wszystkie inne góry. A potem sprawdzasz poziomicą. Dobry pomysł.


xxx xx
Posty: 504
Rejestracja: 28 lut 2017, 16:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: xxx xx » 14 mar 2017, 13:18

https://www.youtube.com/watch?v=0F-CBiuJJrk

Mafia naukowa. To ogólnie o tym jak nauka jest dzisiaj niechętna Bogu i Biblii i co z tego wynika.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Rembov » 14 mar 2017, 14:29

xxx xx pisze:
derko pisze:
xxx xx pisze:. Innym prostszym sposobem jest pomiar linii horyzontu poziomicą, z wysokości (tego się nauczyłem gdy zaglądałem na katolik.pl, do wątku gdzie mnie odsyłałeś). Ale jasne można wysłać balon. Tylko po co, jak są prostsze sposoby?

pomiar linii horyzontu poziomicą ? :eek:
:)

Tak. Celujesz wzrokiem w linię horyzontu, czyli w zachodzące lub wschodzące słońce. Np. "muszka-szczerbinka" jak na lufie karabinu- wycelowane w linię na której znika zachodzące słońce. Oczywiście na dość wysokiej górze, która w otaczającej okolicy wystaje ponad wszystkie inne góry. A potem sprawdzasz poziomicą. Dobry pomysł.

Wobec tego czekamy na prezentację wyników takiego doświadczenia, które, jak sądzę, przeprowadzisz osobiście aby zweryfikować, czy horyzont się obniża wraz ze wzrostem wysokości, czy też pozostaje na tym samym poziomie.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Samolub » 14 mar 2017, 15:47

edit


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Samolub » 14 mar 2017, 16:34

Uwaga podaje obniżenie kątowe horyzontu do poziomu dla samolotu na wysokości 10 km

1.6045 stopnia

Najlepiej byłoby zrobic obliczenia nad morzem.

xxx xx pisze:1 km npm - 1.0145 stopnia - 1.77 cm na metr
2 km - 1.4346 stopnia - 2.50 cm na metr
2.4 km(Rysy)- 1.5716 stopnia - 2.74 cm na metr
[url]10 km - 3.2063 stopnia[/url] - 5.60 cm na metr
12 km - 3.5119 stopnia - 6.14 cm na metr


Chybas w power poincie liczył :nerd: heh, na Marsie czy Wenusie cos takiego moze byc =P

Norbi pisze:Norbi pisze:
Czyli co, oni też uczestniczą w spisku i sprzęt, którego rzekomo używają, to tak naprawdę inny sprzęt?


Nawet Ty uczestniczysz w spisku. (Jako "pożyteczny idiota"


Z tym się niestety zgadzam

Norbi pisze:Aha Nazywasz mnie idiotą, a jednocześnie masz pomysły by mierzyć horyzont poziomicą ...
Pracuję na co dzień poziomicą i powiem Ci, że nawet te profesjonalne mierzą z dopuszczalną granicą błędu 1,5mm na metr!
W ogóle sam pomysł by mierzyć w ten sposób horyzont, jest czymś gorszym niż idiotyzm. Po prostu brak słów...


Na 10 km już nie jest to takie głupie. A 1.5 mm na metr to to bardzo dokladny pomiar. Czyli kątowo granica błędu to 0.0086 stopnia, a na 10 km horyzont powinien być 1.6 stopnia pod poziomem, oblicz sobie albo na oko porownaj granice bledu z badanym zjawiskiem. Badane zjawisko to 200 krotnosc granicy błędu.

Zbyszekg4 pisze:Ale prawda o kształcie Ziemi nie da Ci zbawienia! Musisz znać Prawdę=Chrystusa! Czy znasz?...


Ale daj mu popisac, nie podniecaj się kulista ziemia tez Ci nie da zbawienia.

xxx xx pisze:Tak. Celujesz wzrokiem w linię horyzontu, czyli w zachodzące lub wschodzące słońce. Np. "muszka-szczerbinka" jak na lufie karabinu- wycelowane w linię na której znika zachodzące słońce. Oczywiście na dość wysokiej górze, która w otaczającej okolicy wystaje ponad wszystkie inne góry. A potem sprawdzasz poziomicą. Dobry pomysł.


Zly, takie rzeczy tylko nad morzem.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Rembov » 14 mar 2017, 16:42

Tak dla jasności, Samolubie: Na wysokości 10 km horyzont jest około 3,5 stopnia poniżej poziomu, a nie 1,6.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
xxx xx
Posty: 504
Rejestracja: 28 lut 2017, 16:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: xxx xx » 14 mar 2017, 18:14

Samolub pisze:Uwaga podaje obniżenie kątowe horyzontu do poziomu dla samolotu na wysokości 10 km

1.6045 stopnia

Najlepiej byłoby zrobic obliczenia nad morzem.

xxx xx pisze:1 km npm - 1.0145 stopnia - 1.77 cm na metr
2 km - 1.4346 stopnia - 2.50 cm na metr
2.4 km(Rysy)- 1.5716 stopnia - 2.74 cm na metr
[url]10 km - 3.2063 stopnia[/url] - 5.60 cm na metr
12 km - 3.5119 stopnia - 6.14 cm na metr


Chybas w power poincie liczył :nerd: heh, na Marsie czy Wenusie cos takiego moze byc =P


Wyliczenia są prawidłowe. Dla ziemi kuli, na podstawie promienia, który podają ogólnodostępne źródła.

Obrazek

Ponownie rysunek z katolika. Kąt ABF= kątowi BOF (bo ramiona kątów są prostopadłe)= kąt alfa. To jest właśnie kąt obniżenia horyzontu. Kąt alfa liczy się z trójkąta ABO. Cos(alfa)=R/AO=R/(R+h).
Z czego alfa = arccos( R/(R+h)).
Oznaczenia jak na rysunku. R- promień ziemi. h- wysokość nad powierzchnią. Za promień przyjąłem największy jaki podają (bo to na niekorzyść płaskoziemców) czyli 6378 km.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Promie%C5%84_Ziemi
Po podstawieniu wychodzi 3.20635679 stopnia.


Na 10 km już nie jest to takie głupie. A 1.5 mm na metr to to bardzo dokladny pomiar. Czyli kątowo granica błędu to 0.0086 stopnia, a na 10 km horyzont powinien być 1.6 stopnia pod poziomem,


3.2 stopnia.

oblicz sobie albo na oko porownaj granice bledu z badanym zjawiskiem. Badane zjawisko to 200 krotnosc granicy błędu.


Chyba więc 400 razy. Bo pomyliłeś się o połowę. Wielkość kątowa słońca to zdaje się ok. 32-33 minuty kątowe. Nieco ponad pół stopnia. Niewielka lunetka i bez problemu można celować w linię na której słońce zachodzi. Patrz zdjęcia zachodzącego słońca nawet z komórki przybliżającej 3-4 razy. Nawet na wysokości 1 km pomiar da się zrobić. Wycelować w zachodzące słońce (w linię na której ono znika). Ustalić kierunek (pręt, rurka itp.). Potem zmierzyć poziomicą. Ale oczywiście im wyżej tym lepiej.


xxx xx pisze:Tak. Celujesz wzrokiem w linię horyzontu, czyli w zachodzące lub wschodzące słońce. Np. "muszka-szczerbinka" jak na lufie karabinu- wycelowane w linię na której znika zachodzące słońce. Oczywiście na dość wysokiej górze, która w otaczającej okolicy wystaje ponad wszystkie inne góry. A potem sprawdzasz poziomicą. Dobry pomysł.


Zly, takie rzeczy tylko nad morzem.


Nieprawda. Jeśli góra wystaje dostatecznie nad okolicę i do wyższych od niej wzniesień (w kierunku pomiaru) jest wystarczająco daleko to nie trzeba morza. Czy to na kulistej ziemi, czy na płaskiej. Rozrysuj sobie.


xxx xx
Posty: 504
Rejestracja: 28 lut 2017, 16:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: xxx xx » 14 mar 2017, 18:30

Rembov pisze:
xxx xx pisze:
derko pisze:pomiar linii horyzontu poziomicą ? :eek:
:)

Tak. Celujesz wzrokiem w linię horyzontu, czyli w zachodzące lub wschodzące słońce. Np. "muszka-szczerbinka" jak na lufie karabinu- wycelowane w linię na której znika zachodzące słońce. Oczywiście na dość wysokiej górze, która w otaczającej okolicy wystaje ponad wszystkie inne góry. A potem sprawdzasz poziomicą. Dobry pomysł.

Wobec tego czekamy na prezentację wyników takiego doświadczenia, które, jak sądzę, przeprowadzisz osobiście aby zweryfikować, czy horyzont się obniża wraz ze wzrostem wysokości, czy też pozostaje na tym samym poziomie.


Zachęcam innych do zrobienia, zwłaszcza tych co lubią chodzić po górach. Ja niespecjalnie lubię wspinać się po górach. Chętnie bym zrobił takie, ale w góry specjalnie z tego powodu szedł nie będę. Nie wątpię jednak, że ludzie zaczną to robić. Prędzej chyba zrobię z samolotu. Tam na katoliku szarpali się o to czy na pokład można wnieść poziomicę. Mam parę pomysłów. Po pierwsze jest program poziomica w telefonach komórkowych. Trzeba tylko przetestować, dobrze wykalibrować na ziemi. Po drugie podali tam sposoby na zrobienie poziomicy: np. do zrobienia poziomicy murarskiej trzeba rurki i trochę wody. Kto nie wie co to jest poziomica murarska z rurki i wody- niech poszpera w internecie. Ponadto podali, że można z pionu zrobić. Pion zwisa pionowo. Np. butelka dość ciężka z napojem zwisa w dół. Przykładam ekierkę do sznurka, czy żyłki na której zwisa butelka i już mam poziom. Bo poziom jest prostopadły do pionu. Prowizorka , ale by sprawdzić czy słońce zachodzi poniżej poziomu czy w poziomie raczej się da. Bo 3.2 stopnia to dużo. Zachęcam do kombinowania i sprawdzania. Jeśli ziemia jest kulą, to musi się horyzont obniżać. Musi.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Rembov » 14 mar 2017, 18:48

xxx xx pisze:
Rembov pisze:
xxx xx pisze:Tak. Celujesz wzrokiem w linię horyzontu, czyli w zachodzące lub wschodzące słońce. Np. "muszka-szczerbinka" jak na lufie karabinu- wycelowane w linię na której znika zachodzące słońce. Oczywiście na dość wysokiej górze, która w otaczającej okolicy wystaje ponad wszystkie inne góry. A potem sprawdzasz poziomicą. Dobry pomysł.

Wobec tego czekamy na prezentację wyników takiego doświadczenia, które, jak sądzę, przeprowadzisz osobiście aby zweryfikować, czy horyzont się obniża wraz ze wzrostem wysokości, czy też pozostaje na tym samym poziomie.

Zachęcam innych do zrobienia, zwłaszcza tych co lubią chodzić po górach. Ja niespecjalnie lubię wspinać się po górach. Chętnie bym zrobił takie, ale w góry specjalnie z tego powodu szedł nie będę.

Zaraz, zaraz. Skoro wymyśliłeś doświadczenie, to wykonaj je także samodzielnie, a nie tylko innych zachęcasz do jego przeprowadzenia. Nie musisz do tego mieć góry. Z obliczeń wynika, że już 80 m wyniesienia daje 0,3 stopniowe obniżenie horyzontu, a to daje 5 m odchylenia w dół poziomicy o długości 1 m. Nie musisz więc chodzić po górach, aby przeprowadzić takie doświadczenie.

Nie wątpię jednak, że ludzie zaczną to robić. Prędzej chyba zrobię z samolotu.

LOL
Na czym ułożysz poziomicę w samolocie przy małym okienku?

Np. butelka dość ciężka z napojem zwisa w dół. Przykładam ekierkę do sznurka, czy żyłki na której zwisa butelka i już mam poziom. Bo poziom jest prostopadły do pionu. Prowizorka , ale by sprawdzić czy słońce zachodzi poniżej poziomu czy w poziomie raczej się da. Bo 3.2 stopnia to dużo.

Przy tak małym kącie i niedokładnym przyrządzie niczego nie sprawdzisz.

Zachęcam do kombinowania i sprawdzania. Jeśli ziemia jest kulą, to musi się horyzont obniżać. Musi.

Wobec tego NAJPIERW sam sprawdź, a potem zachęcaj innych. Ja proponowałem ci doświadczenia, które PRZEPROWADZIŁEM osobiście, a nie takie, o których ktoś mi opowiedział.

I ciągle czekam na dowody, że naukowe wyjaśnienie zaćmień Księżyca jest błędne. Te dwa punkty, które przedstawiłeś do tej pory, sąt wytłumaczalne praca kamery, więc nie są dowodem.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
xxx xx
Posty: 504
Rejestracja: 28 lut 2017, 16:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: xxx xx » 14 mar 2017, 19:25

Rembov pisze: Na czym ułożysz poziomicę w samolocie przy małym okienku?


E no to jest do rozwiązania. Można to robić z kolegą.

Np. butelka dość ciężka z napojem zwisa w dół. Przykładam ekierkę do sznurka, czy żyłki na której zwisa butelka i już mam poziom. Bo poziom jest prostopadły do pionu. Prowizorka , ale by sprawdzić czy słońce zachodzi poniżej poziomu czy w poziomie raczej się da. Bo 3.2 stopnia to dużo.

Przy tak małym kącie i niedokładnym przyrządzie niczego nie sprawdzisz.




E, no nie przesadzajmy. Niektóre duże ekierki mają 30 cm długości na dłuższym boku, a nawet więcej. 3.2 stopnia obniżenia (na 10 km wysokości) to jest na odcinku 30 cm 1.68 cm. Przyłóż sobie ekierkę do oka i patrz czy na nie zauważysz obniżenia 1.68 cm na 30 cm. Ja bez problemu widzę.
Ekierkę przykładasz do pionu tj. sznurka na którym wisi np. ciężki napój kupiony w "sklepie bezcłowym" (drogie jak cholera, nie wiem czemu mówią, że bezcłowe)- dla ułatwienia ten układ trzyma Ci kolega siedzący obok. I patrzysz "przez ekierkę" w zachodzące słońce, celując wzrokiem "po długości" ekierki w zachodzące słońce. Możesz sobie nawet zaznaczyć na ekierce te 1.68 cm na 30 cm, czyli gdzie powinno być słońce, np. przylepić tam coś odstającego. Bez problemu można oszacować. Jeśli faktycznie zachodzi w poziomie, jak tam twierdził ten facet , na katoliku, to na pewno da się odróżnić nawet tak prowizorycznym urządzeniem , że nie 1.68 cm poniżej (na 30 cm długości). A możesz szukać dłuższej ekierki. Tak, że przesadzasz. Mnożysz trudności. Ale czego się boisz ? Nie chcesz się przekonać?


xxx xx
Posty: 504
Rejestracja: 28 lut 2017, 16:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: xxx xx » 14 mar 2017, 19:27

Rembov pisze: Zaraz, zaraz. Skoro wymyśliłeś doświadczenie, to wykonaj je także samodzielnie, a nie tylko innych zachęcasz do jego przeprowadzenia. Nie musisz do tego mieć góry. Z obliczeń wynika, że już 80 m wyniesienia daje 0,3 stopniowe obniżenie horyzontu, a to daje 5 m odchylenia w dół poziomicy o długości 1 m. Nie musisz więc chodzić po górach, aby przeprowadzić takie doświadczenie.


Wydaje mi się, że coś poplątałeś.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: Rembov » 14 mar 2017, 19:44

xxx xx pisze:
Rembov pisze: Na czym ułożysz poziomicę w samolocie przy małym okienku?

E no to jest do rozwiązania. Można to robić z kolegą.

Poziomica musi być umieszczona stabilnie, a nie w dłoniach.

Np. butelka dość ciężka z napojem zwisa w dół. Przykładam ekierkę do sznurka, czy żyłki na której zwisa butelka i już mam poziom. Bo poziom jest prostopadły do pionu. Prowizorka , ale by sprawdzić czy słońce zachodzi poniżej poziomu czy w poziomie raczej się da. Bo 3.2 stopnia to dużo.

Przy tak małym kącie i niedokładnym przyrządzie niczego nie sprawdzisz.

E, no nie przesadzajmy. Niektóre duże ekierki mają 30 cm długości na dłuższym boku, a nawet więcej. 3.2 stopnia obniżenia (na 10 km wysokości) to jest na odcinku 30 cm 1.68 cm.

Problem w tym, że nie utrzymasz poziomu korzystając ze sznurka. Poza tym kombinujesz jak koń pod górę. W Polsce jest parę wysokich obiektów, z których można skorzystać. Nie musisz lecieć na poziomie 10 km aby stwierdzić obniżenie horyzontu.

Mnożysz trudności.

Wskazuję na problemy, które napotkasz w samolocie, a nie mnożę trudności.

Nie chcesz się przekonać?

Jak będę w Gdańsku to przejdę się na wieżę Kościoła Mariackiego i przeprowadzę małe doświadczenie z tym związane. Jednak to najwcześniej za pięć miesięcy.


xxx xx pisze:
Rembov pisze: Zaraz, zaraz. Skoro wymyśliłeś doświadczenie, to wykonaj je także samodzielnie, a nie tylko innych zachęcasz do jego przeprowadzenia. Nie musisz do tego mieć góry. Z obliczeń wynika, że już 80 m wyniesienia daje 0,3 stopniowe obniżenie horyzontu, a to daje 5 m odchylenia w dół poziomicy o długości 1 m. Nie musisz więc chodzić po górach, aby przeprowadzić takie doświadczenie.


Wydaje mi się, że coś poplątałeś.

Zjadło mi jedno "m" w "mm".


I nie pomijaj tego:

Przedstaw dowody, że prezentowany przez uczonych mechanizm powstawania zaćmień Księżyca jest niezgodny z prawdą. Dopóki tego nie zrobisz nie ma powodu aby nie przyjmować, że jest ono powodowane przez wejście naszego satelity w stożek cienia Ziemi, a zaokrąglony kształt nachodzącego cienia dowodem na jej kulistość (znanym zresztą od starożytności). :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
xxx xx
Posty: 504
Rejestracja: 28 lut 2017, 16:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: xxx xx » 14 mar 2017, 20:23

Rembov pisze: Poziomica musi być umieszczona stabilnie, a nie w dłoniach.


No co Ty ? A po co ? Ty masz celować w słońce. Ściągnij sobie program poziomica na telefon komórkowy. Nawet wydaje dźwięki jak jest wypoziomowane. Telefon przywiąż do prostej, sztywnej, niewyginającej się linijki, np. 40 cm długości. Manewrując linijką jesteś w stanie celować wzrokiem w obiekt. A jak jest w poziomie, to poziomica wibruje i wydaje dźwięk. Zdecydowanie mnożysz problemy. na 40 cm jest 2.24 cm obniżenia (dla kąta 3.2 stopnia)- 10 km nad ziemią. Potestuj sobie celując w obiekty. Z łatwością odróżnisz czy jest w poziomie, czy 3.2 stopnia niżej. Tak z dokładnością do 0.5 stopnia bez problemu.


Jak będę w Gdańsku to przejdę się na wieżę Kościoła Mariackiego i przeprowadzę małe doświadczenie z tym związane. Jednak to najwcześniej za pięć miesięcy.


Żart sobie robisz ? A ile ta wieża jest nad poziomem morza ?

xxx xx pisze:
Rembov pisze: Zaraz, zaraz. Skoro wymyśliłeś doświadczenie, to wykonaj je także samodzielnie, a nie tylko innych zachęcasz do jego przeprowadzenia. Nie musisz do tego mieć góry. Z obliczeń wynika, że już 80 m wyniesienia daje 0,3 stopniowe obniżenie horyzontu, a to daje 5 m odchylenia w dół poziomicy o długości 1 m. Nie musisz więc chodzić po górach, aby przeprowadzić takie doświadczenie.


Wydaje mi się, że coś poplątałeś.

Zjadło mi jedno "m" w "mm".


Chcesz badać 5 mm obniżenia na długości 1 metra ? To będziesz miał wątpliwości czy Ci ręka nie zadrżała, czy dobrze celujesz w linię na której słońce zachodzi. Sensowne pomiary zaczynają się od ok. 1 km nad poziomem morza. A w samolocie to już bardzo prosto musi być. 1.68 cm na 30 cm- bardzo łatwo namierzyć, nawet "z ręki".


I nie pomijaj tego:

Przedstaw dowody, że prezentowany przez uczonych mechanizm powstawania zaćmień Księżyca jest niezgodny z prawdą. Dopóki tego nie zrobisz nie ma powodu aby nie przyjmować, że jest ono powodowane przez wejście naszego satelity w stożek cienia Ziemi, a zaokrąglony kształt nachodzącego cienia dowodem na jej kulistość (znanym zresztą od starożytności). :)


Nie chcę się wdawać w przepychanki z Tobą na temat tego co nie ma bezpośredniego przełożenia na płaską ziemię. Obniżanie się horyzontu, czy zakres widoczności dalekich obiektów to ma bezpośrednie przełożenie na kształt ziemi. A zjawiska na niebie- niekoniecznie. Więc nie chcę tego ciągnąć.


derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Płaska Ziemia?

Postautor: derko » 14 mar 2017, 21:19

xxx xx pisze:
derko pisze:[quote="xxx '']. Innym prostszym sposobem jest pomiar linii horyzontu poziomicą, z wysokości (tego się nauczyłem gdy zaglądałem na katolik.pl, do wątku gdzie mnie odsyłałeś). Ale jasne można wysłać balon. Tylko po co, jak są prostsze sposoby? [/quote]


pomiar linii horyzontu poziomicą ? :eek:

:)[/quote][/quote][/quote][/quote][/quote][/quote]

Tak. Celujesz wzrokiem w linię horyzontu, czyli w zachodzące lub wschodzące słońce. Np. "muszka-szczerbinka" jak na lufie karabinu- wycelowane w linię na której znika zachodzące słońce. Oczywiście na dość wysokiej górze, która w otaczającej okolicy wystaje ponad wszystkie inne góry. A potem sprawdzasz poziomicą. Dobry pomysł.[/quote]


Może jednak lepiej to zrobić sekstantu ? :O

:)



Wróć do „Stop Teologii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości