Dlaczego Trójca?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re:

Postautor: Ix12 » 14 gru 2016, 14:37

KAAN pisze:
nesto pisze:KAAN, nie powinieneś dyskutować "na argumenty" ale jedynie "na własne objawienia".
To co piszesz jest straszne. Nie można tego czytać, bo jest alogiczne.
Czy mógłbyś rzadziej pisać? Powstrzymaj się od lania wody.
Co ty możesz wiedzieć o Bogu? Nie znasz Biblii, nie jestes wierzącym wiarą objawioną w Biblii i po co się wysilasz w krytykowaniu tego czego nie znasz?
nesto pisze:Trójca nie jest Bogiem, ale twoim wyobrażeniem (skandalicznym) o Bogu.
Bóg jest troisty jest Synem, Ojcem i Duchem Świetym, Ojciec to nie ta sama osoba co Syn, ani Duch Święty, tak uczy Biblia, ponieważ ci ta nauka nie pasuje nie jesteś chrześcijaninem i jako taki nie masz autorytetu do wypowiadania się w Bożych sprawach. Poza tym pisz merytorycznie, konkretne argumenty.


Troistym..Gdzie był troisty Bóg zanim na świat przyszedł Syn? Był DWOISTY ? W biblii pisze o bogu że jest ECHAD czyli pojedynczy. dlaczego okłamujesz innych, to grzech..


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: Rembov » 14 gru 2016, 14:44

Ix12 pisze:Troistym..Gdzie był troisty Bóg zanim na świat przyszedł Syn?

W niebie.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: Ix12 » 14 gru 2016, 14:47

Rembov pisze:
Ix12 pisze:Troistym..Gdzie był troisty Bóg zanim na świat przyszedł Syn?

W niebie.


W niebie zanim przyszedł syn była dwójca.. :mrgreen:


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: KAAN » 14 gru 2016, 14:52

Ix12 pisze:Troistym..Gdzie był troisty Bóg zanim na świat przyszedł Syn?
Syn jest wieczny tak jak Ojciec i Duch Święty.
W biblii pisze o bogu że jest ECHAD czyli pojedynczy.
Drugi raz popełniasz błąd językowy nie "pisze" a "jest napisane", a w kwestii ECHAD; to słowo nie oznacza "pojedynczy", ale jedność w wielości. Cytat z pracy biblisty:

Stąd zwracamy się do Mojżesza i czytamy w Humasz Duvarim VI, 4: "Szema Yisrael, Słuchaj Izraelu: Adonai Eloheinu Pan nasz Bóg Adonai ehud jeden jest, nie yahid, absolutnie jeden, lecz ehad. Ehad jest słowem jakiego używa Mojżesz w Genesis II, 24, gdzie mówi: ".. i będą (mąż i żona) jednym ciałem (basar ehad). Ehad to słowo jakiego używa Bóg mówiąc do Ezechiela: "I złóż je sobie jedno do drugiego w jedno drzewo, aby były jako jedno w ręce twojej." XXXVII, 17
Trójca św. w świetle Tanach-Milton B. Lindberg - fragment


Ix12 pisze: dlaczego okłamujesz innych, to grzech..
To ty chcesz okłamać ludzi pisząc że Syn stał się Bogiem, to grzech.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: Rembov » 14 gru 2016, 14:53

Ix12 pisze:
Rembov pisze:
Ix12 pisze:Troistym..Gdzie był troisty Bóg zanim na świat przyszedł Syn?

W niebie.


W niebie zanim przyszedł syn była dwójca.. :mrgreen:

Intrygująca teza. Możesz zdradzić mi w jaki sposób doszedłeś do takiego wniosku? Bo na pewno nie na podstawie nauczania o Trójcy Świętej.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: Ix12 » 15 gru 2016, 07:29

KAAN pisze:
Ix12 pisze:Troistym..Gdzie był troisty Bóg zanim na świat przyszedł Syn?
Syn jest wieczny tak jak Ojciec i Duch Święty.
W biblii pisze o bogu że jest ECHAD czyli pojedynczy.
Drugi raz popełniasz błąd językowy nie "pisze" a "jest napisane", a w kwestii ECHAD; to słowo nie oznacza "pojedynczy", ale jedność w wielości. Cytat z pracy biblisty:

Stąd zwracamy się do Mojżesza i czytamy w Humasz Duvarim VI, 4: "Szema Yisrael, Słuchaj Izraelu: Adonai Eloheinu Pan nasz Bóg Adonai ehud jeden jest, nie yahid, absolutnie jeden, lecz ehad. Ehad jest słowem jakiego używa Mojżesz w Genesis II, 24, gdzie mówi: ".. i będą (mąż i żona) jednym ciałem (basar ehad). Ehad to słowo jakiego używa Bóg mówiąc do Ezechiela: "I złóż je sobie jedno do drugiego w jedno drzewo, aby były jako jedno w ręce twojej." XXXVII, 17
Trójca św. w świetle Tanach-Milton B. Lindberg - fragment


Ix12 pisze: dlaczego okłamujesz innych, to grzech..
To ty chcesz okłamać ludzi pisząc że Syn stał się Bogiem, to grzech.


Nic takiego nie napisałem, znowu masz problem ze wzrokiem.


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: Ix12 » 15 gru 2016, 07:32

Rembov pisze:
Ix12 pisze:
Rembov pisze:W niebie.


W niebie zanim przyszedł syn była dwójca.. :mrgreen:

Intrygująca teza. Możesz zdradzić mi w jaki sposób doszedłeś do takiego wniosku? Bo na pewno nie na podstawie nauczania o Trójcy Świętej.


Nie wierzę w bajeczki. W biblii pisze wyraźnie że Jezus stał się Synem Boga po urodzeniu - Łukasza 1:35..Zapewne więc do tego momentu trójca była niekompletna ale to nie mój problem.


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: Rembov » 16 gru 2016, 09:56

Ix12 pisze:
Rembov pisze:
Ix12 pisze:W niebie zanim przyszedł syn była dwójca.. :mrgreen:

Intrygująca teza. Możesz zdradzić mi w jaki sposób doszedłeś do takiego wniosku? Bo na pewno nie na podstawie nauczania o Trójcy Świętej.

Nie wierzę w bajeczki.

Nie pytałem o to, w co wierzysz, więc po co ta wstawka?

W biblii pisze wyraźnie że Jezus stał się Synem Boga po urodzeniu - Łukasza 1:35.

Zacytuję:
Łk 1:35
35. Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.
(BT)

No niestety, ale nie ma tu, jak widać, stwierdzenia, że Jezus stanie się Synem Bożym dopiero po urodzeniu. Jest jedynie zapowiedź anioła, że zostanie tak nazwany.

Zapewne więc do tego momentu trójca była niekompletna ale to nie mój problem.

To już twój bezpodstawny wniosek, bo w Łk 1:35 niczego takiego nie zapisano. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: nadrozd » 16 gru 2016, 11:56

A dlaczego
w wersecie
MT 28:19 Wyruszcie więc i uczyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,

http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... 19/param/1

użyto słowa Imię a nie imiona

słowo imiuę " ονομα" to liczba pojedyńcza
gdyby użyto słowa "ονόματα" imiona to by była liczba mnoga

imię oznaczało nature więc to jest jedno imie wg mnie bo ta sama natura, charakter, ten sam duch.


Generalnie zwróćie uwagę jak w szkole pani wychoawczyni np sprawdzała obecność to mówiłą że wyczyta imiona ucznów... a nie imię marka,zosi, jarka i zenka...... to ostatnie było by bez sensu. Tu jest analogiczna sytuacja.

Zas jak sie pytają jak masz na imię, to czasem sie mówi Marek, na drugie Zenek, ale dla przyjaciół Majster ;)
zapewne pierwsze imie MArek używa sie formalnie ;)
drugie imie Zenek to imię zazwyczaj ze chrztu wiec tylko w celach koscielno religijnych ;)
zaś majster to xywka lub przezwisko ;)


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: MMW » 15 sty 2017, 19:17

Nie wiem, czy już o tym mówiono, ale potrójne bóstwo nie jest koncepcją zbyt oryginalną:

https://en.wikipedia.org/wiki/Triple_de ... le_deities


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kruszynka » 15 sty 2017, 19:28

MMW pisze:Nie wiem, czy już o tym mówiono, ale

Nie wiem, czy już o tym mówiono, ale koncepcja istnienia Boga nie jest zbyt oryginalną:
http://www.imperiumromanum.edu.pl/relig ... rzymskich/

(to tak w kwestii szukania na siłę argumentu przeciw, :) MMW )


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: artur403 » 15 sty 2017, 22:59

Trójca to nauka Soborów. Nie ma w Biblii słowa Trójca. To Sobory Kościoła Katolickiego wprowadziły Trójcę.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: MMW » 16 sty 2017, 06:28

kruszynka pisze:Nie wiem, czy już o tym mówiono, ale koncepcja istnienia Boga nie jest zbyt oryginalną:
http://www.imperiumromanum.edu.pl/relig ... rzymskich/

(to tak w kwestii szukania na siłę argumentu przeciw, :) MMW )


To nie jest argument przeciw "trójcy" [bo z punktu widzenia logiki nie może być], tylko argument za brakiem oryginalności chrześcijaństwa z jego "trójcą", która przez wielu jest broniona jako szczyt i pełnia objawienia Boga.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: Rembov » 16 sty 2017, 09:16

MMW pisze:Nie wiem, czy już o tym mówiono, ale potrójne bóstwo nie jest koncepcją zbyt oryginalną:

https://en.wikipedia.org/wiki/Triple_de ... le_deities

Tak samo jak nie jest nowością mylenie triady z Trójcą. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: KAAN » 16 sty 2017, 09:17

MMW pisze:To nie jest argument przeciw "trójcy" [bo z punktu widzenia logiki nie może być], tylko argument za brakiem oryginalności chrześcijaństwa z jego "trójcą", która przez wielu jest broniona jako szczyt i pełnia objawienia Boga.
Idea trójcy nie ma odpowiednika w czymkolwiek, to nie jest trzech bogów.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości