Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Kasart
Posty: 202
Rejestracja: 13 cze 2016, 08:21
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Bielsko — Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Kasart » 19 cze 2016, 20:03

Dragonar pisze:
Kasart pisze:Tak, czytałem z interpretacją jednego z największych muzułmańskich teologów Hathart'a Mirza Thair'a Ahmad'a. Tak jak w Chrześcijaństwie istnieje wiele interpretacji Biblii, tak w Islamie istnieje wiele interpretacji Koranu. No że chyba zaczynasz się bać, że Polscy Tatarzy zaczną wysadzać się w Polskich Kościołach czy Zborach. Ja bardziej boję się palenia w Polsce meczetów. O jednym spalonym słyszałem, a ile było prób?

Różnorodność interpretacji zobowiązuje do poszukiwania właściwiej, ponieważ jeśli Allah jest dla muzułmanów Bogiem, rozsądnym byłoby wiedzieć, co naprawdę powiedział, nieprawdaż? Sam Koran nazywa siebie jasnym (57:9) i wyjaśniającym szczegółowo swoje wersety (6:114), a także charakteryzowany jest przez samego siebie jako źródło zrozumiałych komunikatów (11:1, 12:1, 16:89, 27:1, 41:3). Jeśli rzeczywiście tak jest, Ty i ja jesteśmy wstanie poznać jego znaczenie.

Sprawa z Tatarami polskimi wygląda następująco:
- Jeżeli interpretują Koran właściwie, reprezentują prawdziwy i ortodoksyjny islam.
- Jeżeli interpretują Koran niewłaściwie, nie reprezentują prawdziwego i ortodoksyjnego islamu.
Osobiście uważam, że nie interpretują Koranu właściwie, a przez co nie reprezentują prawdziwego i ortodoksyjnego islamu.

Przykładowo - Koran 9:29 nawołuje do ofensywnego dżihadu przeciw żydom i chrześcijanom. Tutaj znajduje się moja interpretacja i analiza tekstu, wraz z wszelkim potrzebnym kontekstem, który potwierdza taki punkt widzenia: LINK. Moją interpretację wspiera Ibn Kathir, jeden z najlepszych i najbardziej uznanych komentatorów Koranu, bez wątpienia bliższy czasowi życia proroka Mahometa, niż Hathart Mirza Thair Ahmad.


Dla Tatarów to potważ. Sory ale są muzułmanami. A to surra 2,63 wdług wcześniej przytoczonego teologa muzułmańskiego:
2,63: Zaprawdę, ludzie wierzący, Żydzi, chrześcijanie oraz Sabianie — jeśli jakaś ich część wierzy w Allacha (Boga) i Dzień Ostatni oraz spełnia dobre uczynki — otrzymają nagrodę od Pana i nie spadnie na nich strach ani nie znajdą smutku."
Czysta nienawiść z tych słów płynie.

Apropo tego twojego teologa, to może my też do czasów inkwizycji się cofniemy i wdług tamtych mierników zaczniemy interpretować Biblię?


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Dragonar » 19 cze 2016, 20:11

Kasart pisze:Dla Tatarów to potważ. Sory ale są muzułmanami. A to surra 2,63 wdług wcześniej przytoczonego teologa muzułmańskiego:
2,63: Zaprawdę, ludzie wierzący, Żydzi, chrześcijanie oraz Sabianie — jeśli jakaś ich część wierzy w Allacha (Boga) i Dzień Ostatni oraz spełnia dobre uczynki — otrzymają nagrodę od Pana i nie spadnie na nich strach ani nie znajdą smutku."
Czysta nienawiść z tych słów płynie.

Jedno słowo: abrogowane.

Ten werset Koranu - mimo natchnienia - stracił już na znaczeniu i został zastąpiony przez chronologicznie późniejsze wersety, głoszące skrajnie inną naukę, np.

A od tego, kto poszukuje innej religii niż islam, nie będzie ona przyjęta; i on w życiu ostatecznym będzie w liczbie tych, którzy ponieśli stratę. (tłum. Koranu 3:85 wg J. Bielawskiego)

Jeżeli nie uzna się, że 2:63 zostało abrogowane lub anulowane przez 3:85, otrzymujemy sprzeczność w natchnionym Słowie Allaha. Zresztą 2:63 nie miałoby sensu w świetle jasnego 9:29, ponieważ nie ma sensu zwalczać żydów i chrześcijan, którzy przecież (wg 2:63) również mogą osiągnąć zbawienie.

Kasart pisze:Apropo tego twojego teologa, to może my też do czasów inkwizycji się cofniemy i wdług tamtych mierników zaczniemy interpretować Biblię?

Rozumiem, że Jezus i Apostołowie żyli w czasach Inkwizycji? :D Ibn Kathir żył znacznie bliżej okresu życia Mahometa, aniżeli jakikolwiek współczesny teolog muzułmański.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Kasart
Posty: 202
Rejestracja: 13 cze 2016, 08:21
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Bielsko — Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Kasart » 19 cze 2016, 20:19

Dragonar pisze:
Kasart pisze:Dla Tatarów to potważ. Sory ale są muzułmanami. A to surra 2,63 wdług wcześniej przytoczonego teologa muzułmańskiego:
2,63: Zaprawdę, ludzie wierzący, Żydzi, chrześcijanie oraz Sabianie — jeśli jakaś ich część wierzy w Allacha (Boga) i Dzień Ostatni oraz spełnia dobre uczynki — otrzymają nagrodę od Pana i nie spadnie na nich strach ani nie znajdą smutku."
Czysta nienawiść z tych słów płynie.

Jedno słowo: abrogowane.

Ten werset Koranu - mimo natchnienia - stracił już na znaczeniu i został zastąpiony przez chronologicznie późniejsze wersety, głoszące skrajnie inną naukę, np.

A od tego, kto poszukuje innej religii niż islam, nie będzie ona przyjęta; i on w życiu ostatecznym będzie w liczbie tych, którzy ponieśli stratę. (tłum. Koranu 3:85 wg J. Bielawskiego)

Jeżeli nie uzna się, że 2:63 zostało abrogowane lub anulowane przez 3:85, otrzymujemy sprzeczność w natchnionym Słowie Allaha. Zresztą 2:63 nie miałoby sensu w świetle jasnego 9:29, ponieważ nie ma sensu zwalczać żydów i chrześcijan, którzy przecież (wg 2:63) również mogą osiągnąć zbawienie.

Kasart pisze:Apropo tego twojego teologa, to może my też do czasów inkwizycji się cofniemy i wdług tamtych mierników zaczniemy interpretować Biblię?

Rozumiem, że Jezus i Apostołowie żyli w czasach Inkwizycji? :D Ibn Kathir żył znacznie bliżej okresu życia Mahometa, aniżeli jakikolwiek współczesny teolog muzułmański.


Co do inkwizycji chodziło mi o retorykę. Chociaż do II w. teraz moglibyśmy się cofnąć (zabójstwo Hypatii przez "Chrześcijan", uczennicy szkoły Safony).

Teraz to twoja interpretacja Koranu, bawisz się w muzułmańskiego teologa? :D


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Dragonar » 19 cze 2016, 20:26

Kasart pisze:Co do inkwizycji chodziło mi o retorykę. Chociaż do II w. teraz moglibyśmy się cofnąć (zabójstwo Hypatii przez "Chrześcijan", uczennicy szkoły Safony).

Ibn Kathir intepretuje Koran w sposób tradycyjny i zgodny z kontekstem historycznym, w którym objawione były komentowane wersety. Zachęcam zwyczajnie do przeczytania artykułu, który podaje trzy rodzaje kontekstu, niezależne od opinii Ibn Kathira, który jest dla nas jedynie pośrednikiem przytaczającym niektóre z nich.

Kasart pisze:Teraz to twoja interpretacja Koranu, bawisz się w muzułmańskiego teologa? :D

Bawię się w myślącego człowieka, który potrafi czytać i stara się zrozumieć książkę, która sama siebie określa jasną i zrozumiałą. Nie muszę być muzułmańskim teologiem. Czy nie robisz podobnie z Biblią? Czy muszę być teologiem chrześcijańskim, aby czytać Biblię?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Kasart
Posty: 202
Rejestracja: 13 cze 2016, 08:21
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Bielsko — Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Kasart » 19 cze 2016, 20:36

Dragonar pisze:
Kasart pisze:Co do inkwizycji chodziło mi o retorykę. Chociaż do II w. teraz moglibyśmy się cofnąć (zabójstwo Hypatii przez "Chrześcijan", uczennicy szkoły Safony).

Ibn Kathir intepretuje Koran w sposób tradycyjny i zgodny z kontekstem historycznym, w którym objawione były komentowane wersety. Zachęcam zwyczajnie do przeczytania artykułu, który podaje trzy rodzaje kontekstu, niezależne od opinii Ibn Kathira, który jest dla nas jedynie pośrednikiem przytaczającym niektóre z nich.

Kasart pisze:Teraz to twoja interpretacja Koranu, bawisz się w muzułmańskiego teologa? :D

Bawię się w myślącego człowieka, który potrafi czytać i stara się zrozumieć książkę, która sama siebie określa jasną i zrozumiałą. Nie muszę być muzułmańskim teologiem. Czy nie robisz podobnie z Biblią? Czy muszę być teologiem chrześcijańskim, aby czytać Biblię?


Tak, ale jak i ty tak i ja robimy to poprzez pryzmat naszych wierzeń. No chyba jesteś skrytym muzułmaninem i po przez pryzmat własnej muzułmańskiej wiary interpretujesz Koran zgodnie z duchem ISIS. ;)


PawełSz
Posty: 553
Rejestracja: 29 maja 2012, 11:13
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: PawełSz » 19 cze 2016, 21:01

Kasart, Dragonar ma rację czytałem jego blog "herold Pański" bardzo dobrze on to tłumaczy i nie trzeba być wielmoznym teologiem by to zrozumieć - Koran nie jest natchnionym przez Boga tekstem, Mahomet początkowo pisał od siebie potem to już działanie demoniczne


Tylko Bogu chwała :)
Powtórzonego Prawa 6:4 "4 Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym"
Awatar użytkownika
Kasart
Posty: 202
Rejestracja: 13 cze 2016, 08:21
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Bielsko — Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Kasart » 19 cze 2016, 21:16

PawełSz pisze:Kasart, Dragonar ma rację czytałem jego blog "herold Pański" bardzo dobrze on to tłumaczy i nie trzeba być wielmoznym teologiem by to zrozumieć - Koran nie jest natchnionym przez Boga tekstem, Mahomet początkowo pisał od siebie potem to już działanie demoniczne


Patrzysz na to z swojej perspektywy. Dla Islamu Koran jest tym samym co dla nas Biblia. A takie tłumaczenie Koranu według własnych interpretacji jest błędem. Ja wolę sobie pobajerzyć z Tatarami i niech oni mi powiedzą w co wierzą, a nie sam będę interpretował ich Koran wedłóg własnych norm. To tak jakby Islamski teolog miał interpretować Biblię.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Dragonar » 19 cze 2016, 21:19

Kasart pisze:Tak, ale jak i ty tak i ja robimy to poprzez pryzmat naszych wierzeń. No chyba jesteś skrytym muzułmaninem i po przez pryzmat własnej muzułmańskiej wiary interpretujesz Koran zgodnie z duchem ISIS. ;)

Nie jestem muzułmaninem. Jest mi obojętne, czy islam głosi rzeczywiście pokój, czy wojnę. Dawniej uważałem, że islam jest pokojową religią źle zrozumianą przez okropnych radykalistów. Zmieniłem zdanie, gdy:
a) zacząłem myśleć samodzielnie,
b) przestałem wierzyć mediom i politykom,
c) zacząłem poznawać Koran i Sunnę.
Oczywiście, że interpretujemy świat przez pryzmat naszych przekonań, jednak zachęcam do zdystansowania się od własnych przekonań na temat islamu (na ile to możliwe), przyjęcia postawy obiektywnego badacza i samodzielnego zbadania źródeł religii islamskiej.

Kasart pisze:Patrzysz na to z swojej perspektywy. Dla Islamu Koran jest tym samym co dla nas Biblia. A takie tłumaczenie Koranu według własnych interpretacji jest błędem. Ja wolę sobie pobajerzyć z Tatarami i niech oni mi powiedzą w co wierzą, a nie sam będę interpretował ich Koran wedłóg własnych norm. To tak jakby Islamski teolog miał interpretować Biblię.

Książki są po to, aby je czytano i rozumiano. Zwłaszcza te książki, które same siebie nazywają jasnymi, zrozumiałymi i zachęcają do poznawania samych siebie. Do takich książek należy Koran. Moja interpretacja Koranu nie jest nowatorska - opiera się na najwcześniejszych przekazach na temat słów i działań Mahometa, na różnego rodzaju kontekstach oraz wsparta jest różnymi autorytetami. Zaufanie Tatarom polskim (czy jakiejkolwiek innej grupie) w kwestii interpretacji Koranu nie jest dobrym pomysłem - bo dlaczego mam zaufać tej, a nie innej grupie? Dlaczego Tatarzy, a nie ISIS? Dlaczego Tatarzy, a nie Ahmadiya?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Kasart
Posty: 202
Rejestracja: 13 cze 2016, 08:21
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Bielsko — Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Kasart » 19 cze 2016, 21:22

Dragonar pisze:
Kasart pisze:Tak, ale jak i ty tak i ja robimy to poprzez pryzmat naszych wierzeń. No chyba jesteś skrytym muzułmaninem i po przez pryzmat własnej muzułmańskiej wiary interpretujesz Koran zgodnie z duchem ISIS. ;)

Nie jestem muzułmaninem. Jest mi obojętne, czy islam głosi rzeczywiście pokój, czy wojnę. Dawniej uważałem, że islam jest pokojową religią źle zrozumianą przez okropnych radykalistów. Zmieniłem zdanie, gdy:
a) zacząłem myśleć samodzielnie,
b) przestałem wierzyć mediom i politykom,
c) zacząłem poznawać Koran i Sunnę.
Oczywiście, że interpretujemy świat przez pryzmat naszych przekonań, jednak zachęcam do zdystansowania się od własnych przekonań na temat islamu (na ile to możliwe), przyjęcia postawy obiektywnego badacza i zbadania źródeł religii islamskiej.


Tak się składa, że mam przyjaciół wśród muzułmanów więc mało to prawdopodobne. Ja wiem w co oni wierzą, szanuje to i rozumiem.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Dragonar » 19 cze 2016, 21:30

Kasart pisze:Tak się składa, że mam przyjaciół wśród muzułmanów więc mało to prawdopodobne. Ja wiem w co oni wierzą, szanuje to i rozumiem.

Wierzenia i poglądy polskich muzułmanów zwyczajnie nie definiują islamu i nie określają w definitywny sposób, czym w rzeczywistości jest islam. Prawda o islamie leży w uczciwej interpretacji Koranu i Sunny, nie w opiniach ludzi, ponieważ różne autorytety muzułmańskie wyrażają inne opinie. Nie ma powodu, aby osoba z zewnątrz zaufała jednemu z nich, gdyż nie ma powodu, aby nie ufała innemu. Muzułmanie nie mają czegoś takiego jak katolickie Magisterium z prerogatywą nieomylności.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
PawełSz
Posty: 553
Rejestracja: 29 maja 2012, 11:13
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: PawełSz » 19 cze 2016, 21:40

"Patrzysz na to z swojej perspektywy. Dla Islamu Koran jest tym samym co dla nas Biblia. A takie tłumaczenie Koranu według własnych interpretacji jest błędem. Ja wolę sobie pobajerzyć z Tatarami i niech oni mi powiedzą w co wierzą, a nie sam będę interpretował ich Koran wedłóg własnych norm. To tak jakby Islamski teolog miał interpretować Biblię"

Napaliles się Kasart na ten islam jak cukrzyk na switaśne kamyki, po co ich bronisz?
Z mojej strony pozamiatane


Tylko Bogu chwała :)
Powtórzonego Prawa 6:4 "4 Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym"
Awatar użytkownika
Kasart
Posty: 202
Rejestracja: 13 cze 2016, 08:21
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Bielsko — Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Kasart » 19 cze 2016, 21:42

PawełSz pisze:"Patrzysz na to z swojej perspektywy. Dla Islamu Koran jest tym samym co dla nas Biblia. A takie tłumaczenie Koranu według własnych interpretacji jest błędem. Ja wolę sobie pobajerzyć z Tatarami i niech oni mi powiedzą w co wierzą, a nie sam będę interpretował ich Koran wedłóg własnych norm. To tak jakby Islamski teolog miał interpretować Biblię"

Napaliles się Kasart na ten islam jak cukrzyk na switaśne kamyki, po co ich bronisz?
Z mojej strony pozamiatane


Bronie ich tak samo jak bym bronił każdego. Po za tym nie lubię nienawidzić innych. W swoim życiu miałem wystarczająco dużo tej nienawiści.


Awatar użytkownika
Kasart
Posty: 202
Rejestracja: 13 cze 2016, 08:21
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Bielsko — Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Kasart » 19 cze 2016, 21:44

Dragonar pisze:
Kasart pisze:Tak się składa, że mam przyjaciół wśród muzułmanów więc mało to prawdopodobne. Ja wiem w co oni wierzą, szanuje to i rozumiem.

Wierzenia i poglądy polskich muzułmanów zwyczajnie nie definiują islamu i nie określają w definitywny sposób, czym w rzeczywistości jest islam. Prawda o islamie leży w uczciwej interpretacji Koranu i Sunny, nie w opiniach ludzi, ponieważ różne autorytety muzułmańskie wyrażają inne opinie. Nie ma powodu, aby osoba z zewnątrz zaufała jednemu z nich, gdyż nie ma powodu, aby nie ufała innemu. Muzułmanie nie mają czegoś takiego jak katolickie Magisterium z prerogatywą nieomylności.


Ale nie wszyscy muzułmanie to dżichadziści, a ISIS nie definiuje wiary muzułmanów.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Dragonar » 19 cze 2016, 21:48

Kasart pisze:Ale nie wszyscy muzułmanie to dżichadziści, a ISIS nie definiuje wiary muzułmanów.

Masz rację - ISIS nie definiuje islamu. Zauważ jednak, że Tatarzy polscy również go nie definiują. Jeżeli nie definiuje go żaden ludzki autorytet, gdzie będziesz szukał nienaruszonej i czystej wiedzy na temat tego, czym jest islam? Czy nie w Koranie i w Sunnie?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Kasart
Posty: 202
Rejestracja: 13 cze 2016, 08:21
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Bielsko — Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego dziwi nas islamski dżihad?

Postautor: Kasart » 19 cze 2016, 21:51

Dragonar pisze:
Kasart pisze:Ale nie wszyscy muzułmanie to dżichadziści, a ISIS nie definiuje wiary muzułmanów.

Masz rację - ISIS nie definiuje islamu. Zauważ jednak, że Tatarzy polscy również go nie definiują. Jeżeli nie definiuje go żaden ludzki autorytet, gdzie będziesz szukał nienaruszonej i czystej wiedzy na temat tego, czym jest islam? Czy nie w Koranie i w Sunnie?


W większości. A większość muzułmanów potępiam ISIS (potępił ich nawet jeden z największych autorytetów ale nie przytoczę go z imienia i nazwiska) i boją się, że ich działania przemienia się w agresję skierowaną w ich stronę. Jak widać słusznie.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości