Kiedy chrzest?

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 23 maja 2009, 23:15

co mialo miejsce 1600 lat temu, przepraszam, ze powtarzam pytanie.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 23 maja 2009, 23:17

Agata_K pisze:Edynburczyk jest heretykiem i to jest fakt, jeśli chce być szczery to powinien zmienić albo pogląd albo Kościół. Rola chrztu w KEA jest naprawdę bardzo ważna.

Agata_K jest heretyczką i to jest fakt, jeśli chce być szczera to powinna zmienić pogląd albo kościół. Rola chrztu w Biblii jest naprawdę bardzo ważna i ma określone znaczenie.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 23 maja 2009, 23:17

Agato - ja nigdy nie nazwałam cię poganką, ani nie pisałam, że nie jesteś chrześcijanka, ani heretyczka - nic z tych rzeczy i nawet mi na myśl coś takiego nie przyszło.

Co do chrztu, to wróć i przeczytaj, co napisałam, a przestań się gorączkować. Nie pisałam, że "Twój chrzest jest okultyzmem", tylko, że traktowanie go jako samego w sobie zbawczego rytuału jest podobne do innych okulistycznych rytuałów, gdzie tak samo się uważa, że wykonywanie jakichś rytualnych czynności niesie za sobą jakieś moce ...

Bo to naprawdę tak wygląda - nie że Twój chrzest jest okultyzmem, tylko Twój stosunek do niego jest podobny do stosunku różnych okultystów do okulistycznych rytuałów. Zrozum różnice - to nie to samo, co powiedzieć, że Ty jesteś okultystką. Ja tak nie mówiłam i jeżeli tak to zabrzmiało, to przepraszam.


Awatar użytkownika
Agata_K
Posty: 62
Rejestracja: 23 maja 2009, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata_K » 23 maja 2009, 23:46

Axanno, proszę Cię: podaj nazwę jednego Kościoła, który uważa tak: chrzest zbawia i człowiek ochrzczony nie musi już nic robić, nie musi uwierzyć, gdy dorośnie, nie musi pokutować. Proszę Cię, podaj.

Podaj jeden Kościół, który uważa, że chrzest sam z siebie polanie wodą ma moc i oczyszcza duszę.


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 23 maja 2009, 23:49

Agata_K pisze:podaj nazwę jednego Kościoła, który uważa tak: chrzest zbawia i człowiek ochrzczony nie musi już nic robić, nie musi uwierzyć, gdy dorośnie, nie musi pokutować. Proszę Cię, podaj.
KRK? ex opere operato


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 23 maja 2009, 23:52

Prawo Kanoniczne, Pallotinum 1994, kan. 849
"Chrzest, brama sakramentów, konieczny do zbawienia ..., który uwalnia ludzi od grzechów, odradza ich jako dzieci Boże i przez upodobnienie do Chrystusa niezniszczalnym charakterem włącza ich do Kościoła [katolickiego], jest ważnie udzielany jedynie przez obmycie w prawdziwej wodzie z zastosowaniem koniecznej formy słownej.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
Catch-22
Posty: 177
Rejestracja: 15 kwie 2009, 16:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Catch-22 » 24 maja 2009, 00:32

Agata_K pisze:Proszę Cię o nieidentyfikowanie się z Kościołem ewangelicko-augsburskim, bo jawnie mu przeczysz w bardzo ważnej kwestii. Akurat ten Kościól bardzo dobrze znam, mój ojciec jest księdzem w KEA.


Prosić sobie możesz. To, że należę do KEA nie powinno cię bardziej interesować od tego co głosi Pismo. Nie przeczę nauce luterańskiej. Powtórze raz jeszcze: Ochrzczony człowiek, jeśli nie uzna Jezusa Chrystusa za swego osobistego Zbawiciela idzie do piekła. Pokuta, nawrócenie, nowonarodzenie to jest droga do zbawienia. Chrzest jest tylko widzialnym znakiem wiary nawróconego (lub jego rodziców jak uważa część protestantów, w tym metodyści).
Poczytaj sobie prace prof. Wernera Gitta, luteranina, dostępne w każdej niemieckiej czy brytyjskiej księgarni chrześcijańskiej. Przeczytasz to samo. To jest nauczanie luterańskie.
Czemu ty opuściłaś kościół luterański, skoro go tak znasz i tak go bronisz?

Agata_K pisze:Interpretacja nie znana Kościołowi przez wieki a także obca KEA i Lutrowi. Jesteś Pan heretyk.


Agata_K pisze:Edynburczyk jest heretykiem i to jest fakt, jeśli chce być szczery to powinien zmienić albo pogląd albo Kościół. Rola chrztu w KEA jest naprawdę bardzo ważna.


1. Nie interpretacja obca KEA, tylko najzwyklejsza hermeneutyka. Uczą tego też i u was, w seminarium Jana Łaskiego w Konstancinie.

2. Nigdzie nie podważałem roli chrztu, piszę tylko, że on sam w sobie nie ma mocy zbawczej. Zresztą zapytaj taty.

3. Dwukrotnie nazwałaś mnie bezpodstawnie heretykiem. Proszę moderatora o ostrzeżenie dla Agaty. Czułbym się niezręcznie wobec innego forumowicza, który też dostał ostrzeżenie za podobny wyskok, gdyby Agata nie została w ten sposób upomniana. Nie muszę zmieniać kościoła, by wyznawać to co jest napisane w Biblii. Jesteś bardzo zacietrzewiona, a to nie dobrze.

4. Czytaj Piotra ze zrozumieniem kontekstu, nie wyrywaj zdania z całości. To nie to wyznanie.


Łuk. 12:48
Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać.
Awatar użytkownika
Agata_K
Posty: 62
Rejestracja: 23 maja 2009, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata_K » 24 maja 2009, 03:51

To nie mi należy się ostrzeżenie lecz Tobie ban za podszywanie się pod członka KEA, co już wykazuje:

. Po drugie � jest rzeczą oczywistą, że Bóg aprobuje Chrzest dzieci. A więc bezbożna jest myśl anabaptystów, którzy potępiają Chrzest dzieci. Tego zaś, że Bóg aprobuje Chrzest dzieci, dowodzi to, że Bóg daje w ten sposób ochrzczonym Ducha Świętego. Albowiem jeśliby ten Chrzest był nieważny, nikomu nie byłby dany Duch Święty, nikt nie byłby zbawiony, i wreszcie nie byłoby Kościoła. Takie rozumowanie może uzasadnić, a nawet samo wystarczająco potwierdza dobre i nabożne argumenty przeciwko bezbożnym i fanatycznym poglądom anabaptystów. (Artykuł IX "O chrzcie" Konfesja Augsburska)

Chrzest nie jest niczym innym, jak Słowem Bożym połączonym z zanurzeniem w wodzie, według jego własnego ustanowienia i nakazu, czyli, jak Paweł powiada: "Kąpielą wodną przez Słowo" (Efez. 5, 26), i jak mówi Augustyn: "Niech dołączy się słowo do elementu, a powstaje sakrament". (Artykuły Szmalkaldzkie art."o chrzcie")

(ta, widać jaki to "tylko symbol")

A teraz fragmenty z opracowania z głównej strony luteran w Polsce:

Na czym opiera się autorytet Chrztu? Duży Katechizm Marcina Lutra stwierdza, iż "być ochrzczonym w Bożym imieniu znaczy być ochrzczonym nie przez ludzi, lecz przez samego Boga". Chrzcimy w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego i na tym polega powaga Chrztu. Kładzie się bowiem nacisk na fakt, iż Chrzest jest dziełem Boga.


Dlatego właśnie, iż Chrzest jest dziełem Bożym, ma on to samo znaczenie co Słowo Boże. Jest on "słowem widzialnym", jak Ewangelia jest "Sakramentem słyszalnym". Duży Katechizm mówi, iż Chrzest nie jest "zwykłą wodą, lecz wodą objętą Słowem Bożym i przykazaniem i przez nie uświęconą, tak iż nie jest niczym innym, jak wodą Bożą"


Co sprawia Chrzest? Odpowiedź wynika ze słów Ewangelii św. Marka: "Kto uwierzy i ochrzci się, zbawiony będzie" (16,16). Chrzest więc sprawia zbawienie i jest konieczny do jego uzyskania. Na czym zaś polega zbawienie? "Być zbawionym - mówi Katechizm - nie znaczy nic innego, jak być wybawionym od śmierci i diabła, wejść do Królestwa Chrystusa i żyć z Nim wiecznie" (Rzym. 6,1-11). Chrzest jest więc rzeczą wielką, jest skarbem chrześcijanina.


Luter uczy w Dużym Katechizmie o chrzcie: "Gdzie jest imię Boże, tam musi być również życie i zbawienie, aby woda mogła być nazwana boską, błogosławioną, rodzącą owoc i obfitująca w łaskę. Przez Słowo bowiem nabiera ona takiej mocy, że jest "kąpielą odrodzenia", jak Paweł nazywa chrzest w liście do Tytusa w rozdziale trzecim".



Tak więc ponieważ chrzest jest dziełem Boga, według Lutra i KEA ma sam moc zbawcza (od Boga). Sprawia zbawienie, nie jest tylko symbolem i jest istotowo połączony z nowym narodzeniem. Jesteś więc kłamcą, heretykiem i oszczercą-gdyż próbujesz przerzucić winę na mnie.


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 24 maja 2009, 08:46

Edynburczyk pisze:Powtórze raz jeszcze: Ochrzczony człowiek, jeśli nie uzna Jezusa Chrystusa za swego osobistego Zbawiciela idzie do piekła. Pokuta, nawrócenie, nowonarodzenie to jest droga do zbawienia. Chrzest jest tylko widzialnym znakiem wiary nawróconego

Agata_K pisze:Tak więc ponieważ chrzest jest dziełem Boga, według Lutra i KEA ma sam moc zbawcza (od Boga). Sprawia zbawienie, nie jest tylko symbolem i jest istotowo połączony z nowym narodzeniem. Jesteś więc kłamcą, heretykiem i oszczercą-gdyż próbujesz przerzucić winę na mnie.

Oj nie ładnie Agato, nie ładnie...
Z tego co widzę, to Edynburczyk, mówi w tej kwestii jak Słowo Boże.
Ty po raz trzeci już, określasz go brzydkimi epitetami, ponieważ według Ciebie przeczy od naukom Lutra i KEA.
To pokazuje tylko, jak wielką wagę przykładasz do nauczań "kościołów", "ojców założycieli"... i ile w tym wszystkim znaczy Słowo Boga.

ps. pewnie znalazła byś posadę w katolickiej komisji do spraw apostazji, co w konsekwencji, mogłoby znacznie przesiać szeregi krk z ludzi, którzy podchodzą z dystansem do tego, co im sukcesja biskupia podaje do wierzenia ;)

Gdybyś z tą samą gorliwością pilnowała zasady sola scriptura, byłoby wspaniale!


Awatar użytkownika
Agata_K
Posty: 62
Rejestracja: 23 maja 2009, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata_K » 24 maja 2009, 08:50

Kłamcy idą za zatracenie-tak naucza Pismo. Edynburczyk w sposób chaniebny przedstawia fałszywy obraz luteranizmu w bardzo ważnej rzeczy. Nie pozwolę na to, ponieważ my mamy unię z luteranami. To tak, jakby ktoś podawał się za zielonoświątkowca i mówił: języki są od szatana.

Trzymam się mocno zasady Sola Scriptura, dlatego właśnie nie wprowadziłam nowego żydowskiego przykazania: chrzest tylko w wieku dorosłym, przez zanurzenie. Pismo nigdzie nie mówi, że musi być przez zanurzenie, To tylko wasza interpretacja i dodawanie do Pisma. Ale jak już wykazałam, wy w Pismo nie wierzycie (vide 1 P 3:21).

Mało mnie więc obchodzą zdania osób traktujących instrumentalnie Biblię i opierających się na 30% Ewangelii.


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 24 maja 2009, 08:58

Edynburczyk pisze:Poczytaj sobie prace prof. Wernera Gitta, luteranina, dostępne w każdej niemieckiej czy brytyjskiej księgarni chrześcijańskiej. Przeczytasz to samo. To jest nauczanie luterańskie.
o ktora ksiazke chodzi?
Pytania stawiane wciaz na nowo i inne po polsku sa w sieci:
http://bitflow.dyndns.org/polish/Werner ... o_1994.pdf
ale czy faktycznie jest on ewangelikiem - czy nie raczej tzw. Plymouth Brethren?, wydawnictwo CLV jest czescia poslugi kosciola podobnego do polskiego odpowiednika KWCh (Open Brethren).


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
Agata_K
Posty: 62
Rejestracja: 23 maja 2009, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata_K » 24 maja 2009, 09:10

No właśnie. Panie Edynburczyku-proszę sobie wierzyć w co Pan chce, ale nie pod flagą KEA! Niech Pan będzie uczciwy i należy tam, gdzie w podstawowych kwestiach wierzą podobnie.

Poza tym autorytet la luteranina to Słowo Boże i księgi symboliczne, a nie jakieś książki pojedynczych pisarzy.


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 24 maja 2009, 09:52

Agata_K pisze:Kłamcy idą za zatracenie-tak naucza Pismo. Edynburczyk w sposób chaniebny przedstawia fałszywy obraz luteranizmu w bardzo ważnej rzeczy.

A lutreanizm, sam w sobie również zawiera sporo fałszu, jak każda "religia"
Agata_K pisze:Trzymam się mocno zasady Sola Scriptura, dlatego właśnie nie wprowadziłam nowego żydowskiego przykazania: chrzest tylko w wieku dorosłym, przez zanurzenie. Pismo nigdzie nie mówi, że musi być przez zanurzenie, To tylko wasza interpretacja i dodawanie do Pisma. Ale jak już wykazałam, wy w Pismo nie wierzycie (vide 1 P 3:21).

Trzymasz się mocno, powiadasz?
W takim razie ten sam werset, którego się kurczowo czepiłaś, powinien naprostować Twoją błędną interpretację.

Otóż, Piotr był żydem, a słowo "chrzest" oznacza w grece "zanurzyć", a nie "pokropić", jak byś chciała...



Trzymasz się dalej mocno..?

Ew.Marka.16-16" Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony."
Potępiony, zostanie ten, kto nie uwierzy
Sam chrzest niema żadnej mocy zbawczej.
Gdyby było inaczej, mieli bysmy zbawienie z uczynków 8-)

Dz. Ap.16.30-31 " i wyprowadziwszy ich na zewnątrz, rzekł: Panowie, co mam czynić, abym był zbawiony?
A oni rzekli: Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom."


Dz.Ap.18-8 " A Kryspus, przełożony synagogi, uwierzył w Pana wraz z całym swoim domem, także wielu z Koryntian, którzy słuchali, uwierzyło i przyjmowało chrzest."
Zbawia wiara w Jezusa,a oni uwierzyli
Jak już uwierzyli, zostali ochrzczeni, nie odwrotnie!

List do rzymian.10.9-10 "Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz.
Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu."

Jeżeli chrzest, jest przyjmowany na podstawie wiary, to dana osoba, musi być świadoma, musi myśleć.
Także automatycznie wyklucza to chrzest niemowląt.

Przypisywanie zbawczej roli chrztu, na podstawie błędnej interpretacji jednego fragmentu Pisma, który stoi w opozycji do całej reszty nauczania Biblii, jest wielkim nadużyciem!
Zanim znów powołasz się na "sola scriptura", przemyśl, komu zawierzyłaś...


Awatar użytkownika
Agata_K
Posty: 62
Rejestracja: 23 maja 2009, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata_K » 24 maja 2009, 10:31

No tak, nie wiesz jak wykręcić 1 P 3:21 więc zasypujesz cytatami...jeszcze strażniczkę proszę i przebudźcie się.

Chrzest w Biblii nie oznacza tylko zanurzenia, to wymysł i tradycja. Nie trzymasz się Sola Scriptura :(

Sam chrzest niema żadnej mocy zbawczej.
Gdyby było inaczej, mieli bysmy zbawienie z uczynków


Bóg jest suwerenny i robi co chce. Zastanowiłeś się kiedykolwiek nad tym, jakie uczynki nas nie zbawiają? Może uczynki Chrystusa także nas nie zbawiają? Nie zbawią nas nasze uczynki-czy to Prawa czy moralności. Jak najbardziej zbawią nas uczynki Boga wszechmogącego.

Zbawia wiara w Jezusa,a oni uwierzyli
Jak już uwierzyli, zostali ochrzczeni, nie odwrotnie!


Ponieważ byli dorosłymi ludźmi. Nie widzisz różnicy?


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 24 maja 2009, 10:43

Agata_K pisze:No tak, nie wiesz jak wykręcić 1 P 3:21 więc zasypujesz cytatami...jeszcze strażniczkę proszę i przebudźcie się.

Aha, czyli zero argumentów, z resztą tak myślałem...
Czy Ci się to podoba, czy nie, Biblia stanowi jedną spójną całość i sama sobie nie przeczy.
Wierzę, że ciężko jest to przyjąć, osobie która jest mocno zakorzeniona w "naukach kościoła", ale Jezus powiedział, że nigdy nie jest za późno na to, by przyjąć zdrowy pokarm :)
Agata_K pisze:Bóg jest suwerenny i robi co chce. Zastanowiłeś się kiedykolwiek nad tym, jakie uczynki nas nie zbawiają? Może uczynki Chrystusa także nas nie zbawiają?

Dalej masz wątpliwości, że zbawienie jest tylko z wiary i łaski? To smutne...
Mamy być naśladowcami Chrystusa, nie myl tego ze zbawieniem z uczynków
Agata_K pisze:Chrzest w Biblii nie oznacza tylko zanurzenia, to wymysł i tradycja. Nie trzymasz się Sola Scriptura :(

Agato, jeszcze raz- Sprawdź sama, co w grece oznacza słowo chrzest.
Proszę, nie bij się z faktami, bo wygląda to śmiesznie.



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości