Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: KAAN » 12 maja 2016, 13:29

fryderyk pisze:Rozłam ten i brak jakiekolwiek nadziei na pogodzenie jest w mojej opinii bardzo silną przesłanką wskazującą na to, że chrześcijaństwo nie jest religią pochodzącą od prawdziwego Boga. Mogą być w niej pewne przebłyski geniuszu, jak np. "na początku było słowo".
Twój wniosek opiera się o bardzo mętne podstawy i wynika z nieznajomości Biblii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: Kamil M. » 12 maja 2016, 13:34

fryderyk pisze:
Kamil M. pisze:Rozłam wśród chrześcijan jest niewątpliwie skomplikowany i faktycznie jedyna droga wyjścia wymaga Bożej pomocy - tu zgoda.

Rozłam ten i brak jakiekolwiek nadziei na pogodzenie jest w mojej opinii bardzo silną przesłanką wskazującą na to, że chrześcijaństwo nie jest religią pochodzącą od prawdziwego Boga. Mogą być w niej pewne przebłyski geniuszu, jak np. "na początku było słowo".

Nie widzę tutaj logicznego związku.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: fryderyk » 12 maja 2016, 13:47

Kamil M. pisze:
fryderyk pisze:
Kamil M. pisze:Rozłam wśród chrześcijan jest niewątpliwie skomplikowany i faktycznie jedyna droga wyjścia wymaga Bożej pomocy - tu zgoda.

Rozłam ten i brak jakiekolwiek nadziei na pogodzenie jest w mojej opinii bardzo silną przesłanką wskazującą na to, że chrześcijaństwo nie jest religią pochodzącą od prawdziwego Boga.

Nie widzę tutaj logicznego związku.


Wiem, dlatego jesteś chrześcijaninem, a ja nie.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: Kamil M. » 12 maja 2016, 13:56

Tylko dlatego? Czy możesz wyjaśnić jaki jest ten logiczny związek?


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: fryderyk » 12 maja 2016, 14:22

Kamil M. pisze:Tylko dlatego? Czy możesz wyjaśnić jaki jest ten logiczny związek?


Nie tylko dlatego.
A związek logiczny wygląda następująco:

Chrześcijaństwo zakłada, że istnieje tylko jeden Bóg - Jahwe. Zakłada ono dalej, że jest to istota doskonała, nigdy nie popełniająca błędu.
Twierdzi dalej, że ta istota skontaktowała się z nami, przekazała informacje o sobie, które znajdują się w biblii.

Zatem przekaz ten powinien być doskonały, nie budzący najmniejszych zastrzeżeń, sporów, wątpliwości. A tak właśnie nie jest i dlatego istnieją tysiące odłamów chrześcijaństwa.

Tą sytuację można porównać w pewnym sensie do ogólnej teorii względności Einsteina. Podobnie jak przekaz biblijny jest to również przekaz pewnej myśli. Jest on genialny. Nie istnieją obecnie żadne dane obserwacyjne mogące ją podważyć. A to wymyślił tylko człowiek więc o ileż bardziej genialny i nie budzący żadnej wątpliwości czy sporów powinien być przekaz od istoty doskonałej...


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: KAAN » 13 maja 2016, 11:41

fryderyk pisze:A związek logiczny wygląda następująco:
Chrześcijaństwo zakłada, że istnieje tylko jeden Bóg - Jahwe. .
Pierwszy błąd rzeczowy; chrześcijanie wiedzą że istnieje tylko jeden Bóg, świadczy o tym Biblia.
Zakłada ono dalej, że jest to istota doskonała, nigdy nie popełniająca błędu.
Drugi błąd rzeczowy; chrześcijanie wiedzą, że Bóg jest doskonały nigdy nie popełniający błędu.
Twierdzi dalej, że ta istota skontaktowała się z nami, przekazała informacje o sobie, które znajdują się w biblii.
To twierdzenie jest prawdziwe.
Zatem przekaz ten powinien być doskonały, nie budzący najmniejszych zastrzeżeń, sporów, wątpliwości.
Błąd logiczny; doskonałość przekazu nie implikuje braku jego złego zrozumienia, nie istnieje zasada jaką tu usiłujesz przedstawić jako działającą..

Ponieważ twoje założenia wiary są błędne wykazujesz fałszywą wersję wiary w to czym jest chrześcijaństwo i Bóg.
Natomiast masz problem w tym aby sfalsyfikować Biblię, nie masz takich zdolności i metod.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: fryderyk » 13 maja 2016, 13:40

KAAN pisze:
fryderyk pisze:A związek logiczny wygląda następująco:
Chrześcijaństwo zakłada, że istnieje tylko jeden Bóg - Jahwe. .
Pierwszy błąd rzeczowy; chrześcijanie wiedzą że istnieje tylko jeden Bóg, świadczy o tym Biblia.
Zakłada ono dalej, że jest to istota doskonała, nigdy nie popełniająca błędu.
Drugi błąd rzeczowy; chrześcijanie wiedzą, że Bóg jest doskonały nigdy nie popełniający błędu.


Jedni chrześcijanie powiedzą, że wierzą, drudzy że wiedzą. To akurat nie ma żadnego znaczenia dla wywodu, który komentujesz.

KAAN pisze:
Zatem przekaz ten powinien być doskonały, nie budzący najmniejszych zastrzeżeń, sporów, wątpliwości.

Błąd logiczny; doskonałość przekazu nie implikuje braku jego złego zrozumienia, nie istnieje zasada jaką tu usiłujesz przedstawić jako działającą..

Tak, bezpośrednio tego nie implikuje, ale tak wielka rozbieżności w pojmowaniu tego przekazu (ponad 30 tys odłamów chrześcijaństwa) wręcz narzuca mi wniosek, że przekaz nie pochodzi od istoty doskonałej.

Te rozbieżności bywają tak wielkie, że powodowały nawet wyrzynania się skłóconych wyznawców.

KAAN pisze:Natomiast masz problem w tym aby sfalsyfikować Biblię, nie masz takich zdolności i metod.

Takiego problemu nie mam. Sam Jezus to zrobił (a przynajmniej tak podaje to biblia).
Jego chyba najważniejsze proroctwo o powtórnym przyjściu jeszcze za życia ówczesnego pokolenia nie sprawdziło się...

Problem ma zatem chrześcijaństwo.


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: betme » 14 maja 2016, 13:38

Odpowiedź jet prosta:
Za niewiarę w Niego.

Pytanie bardziej brzmi, dlaczego w ogóle stworzył ten ziemski "eksperyment"?
Dał życie bez grzechu, rajskie, ale zastrzegł, że zło może nadejść po spozyciu owocu zakazanego drzewa. Śmiem przypuszczać, że był przekonany iż ktoś w koncu zgrzeszy. Zaczyna sie wiec otwarta wojna, najkrócej ujmując - dobra ze złem. Gniew Boży doprowdza do zagłady na Ziemi. Szansę na odbudowę dobra otrzymuje rodzina Noego. Wraca jednak grzech i zło - Sodomia, Babilon... Bóg zwiastuje nadejście Jego Syna, aby grzesznicy mieli szansę na Królestwo Boże. Bóg tez zwiastuje koniec Ziemi, zabicie niewiernych i zmartwychwstanie nawróconych.
Zatem albo Bóg nie był od początku wszechprzewidujący, albo od początku do końca wiedział co się wydarzy i potop, cuda czy nadejście Jezusa to tylko przestroga i umacnianie wiary wkalkulowane w "eksperyment". Ale czemu to ma służyć? Czemu mamy zmartwychwstać, albo mamy płonąć wiecznie? Czemu Objawienia Jana i proroctwo Daniela o koncu świata nie nastapiło wcześniej (dlaczego akurat ma to być w bestii o 7 rogach i nierządnicy na niej)? Bóg zbiera armię wiernych? Bóg zbiera przyjaciół to rajskiej imprezy? Po co tyle trudu?


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: fryderyk » 14 maja 2016, 13:49

betme pisze:Odpowiedź jet prosta:
Za niewiarę w Niego.

Odpowiedź na jakie pytanie? Proszę Cię, cytuj fragmenty, które komentujesz albo wyrażaj się precyzyjniej.

betme pisze:Dał życie bez grzechu, rajskie, ale zastrzegł, że zło może nadejść po spozyciu owocu zakazanego drzewa. Śmiem przypuszczać, że był przekonany iż ktoś w koncu zgrzeszy. Zaczyna sie wiec otwarta wojna, najkrócej ujmując - dobra ze złem. Gniew Boży doprowdza do zagłady na Ziemi. Szansę na odbudowę dobra otrzymuje rodzina Noego. Wraca jednak grzech i zło - Sodomia, Babilon... Bóg zwiastuje nadejście Jego Syna, aby grzesznicy mieli szansę na Królestwo Boże. Bóg tez zwiastuje koniec Ziemi, zabicie niewiernych i zmartwychwstanie nawróconych.


Jaką popularność na świecie zdobył ten mit, co nie?
Mitologie greckie swojego czasu też były bardzo popularne.


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: betme » 14 maja 2016, 14:16

Odpowiadałem na pytanie tematu. Mitologia nie przetrwała próby czasu :-D

Wysłane z mojego E2003 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: fryderyk » 14 maja 2016, 14:26

betme pisze:Odpowiadałem na pytanie tematu. Mitologia nie przetrwała próby czasu :-D

Rozkoszne podejście do sprawy :)
To co powiesz o innych mitologiach, które przetrwały próbę czasu i mają się dziś bardzo dobrze, np Hinduistyczne?


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: betme » 14 maja 2016, 20:17

Co jest tam interesujacego żeby rozważać o Bogu i piekle? Jak ich opowiadania mają się do historii?

Czy ktoś mógłby odpowiedzieć na moje pytanie kilka postów wczesniej? A może wszyscy już na eurowizje czekaja... :-o

Wysłane z mojego E2003 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: fryderyk » 14 maja 2016, 20:59

betme pisze:Co jest tam interesujacego żeby rozważać o Bogu i piekle?

wooo...mnóstwo rzeczy. Przede wszystkim tam jest wielu Bogów więc jeszcze więcej rozważania :)

betme pisze:Czy ktoś mógłby odpowiedzieć na moje pytanie kilka postów wczesniej?

Czyli jakie?


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: fryderyk » 14 maja 2016, 22:30

betme pisze:A może wszyscy już na eurowizje czekaja... :-o

Michał zaśpiewał świetnie, ale najlepsza jak na razie Australia :clap: :sugoi: !


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego biblijny Bóg zsyła ludzi do piekła?

Postautor: betme » 14 maja 2016, 23:11

Podobno Rusek ma wygrac

Wysłane z mojego E2003 przy użyciu Tapatalka



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości