Dary Ducha sw.

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
sweetnoise
Posty: 20
Rejestracja: 05 mar 2016, 21:20
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wieden
Gender: Female
Kontaktowanie:

Dary Ducha sw.

Postautor: sweetnoise » 09 mar 2016, 11:39

Moze mi ktos wytlumaczyc na czym oparta jest teza, ze niektore dary Ducha sw. wymarly czy tez byly przeznaczone dla pierwszych chrzescijan.


Wysłane z mojego GT-I9060I przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: Czekoladowy » 09 mar 2016, 12:19

Myślę, że tutaj znajdziesz dużo informacji:
http://zdrowanauka.pl/index.php/teologi ... ru-jezykow
http://zdrowanauka.pl/index.php/teologi ... i-kosciola
Na samej stronie znajduje się jeszcze więcej artykułów na ten temat.


Sam nie mam wyrobionego zdania, jednak nie do końca przekonują mnie argumenty tutaj używane, zwłaszcza te odnoszące się do historii wczesnego chrześcijaństwa, ponieważ, świadomie lub nie, pomijane są dokumenty wczesnochrześcijańskie przeczące tezom wysuwanym przez autorów. Autorzy cytują Augustyna i Jana Chryzostoma na poparcie wygaśnięcia ponadnaturalnych darów Ducha po okresie apostolskim, a pomijają starsze teksty mówiące co innego, np. autorstwa Ireneusza (chociaż jego samego cytują w odniesieniu do montanistów)


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: KAAN » 09 mar 2016, 12:24

sweetnoise pisze:Moze mi ktos wytlumaczyc na czym oparta jest teza, ze niektore dary Ducha sw. wymarly czy tez byly przeznaczone dla pierwszych chrzescijan.
Nie wymarły, ale ustały, straciły swoje znaczenie i Duch Święty ich nie daje dzisiaj. Powstawanie NT, działalność apostołów i proroków była potwierdzana wieloma niezwykłymi darami i cudami. Miało to znaczenie dla wtedy żyjących ludzi, ale i dla nas bo możemy się utwierdzić w wierze, że całe Pismo jest natchnione i wszystkie historie spisane w Słowie są prawdą. Dzisiaj mamy doskonałe Słowo i nie musi byś już więcej potwierdzane, ma wewnętrzne świadectwo prawdy.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
sweetnoise
Posty: 20
Rejestracja: 05 mar 2016, 21:20
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wieden
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Dary Ducha sw.

Postautor: sweetnoise » 09 mar 2016, 14:58

Czekoladowy pisze:Myślę, że tutaj znajdziesz dużo informacji:
http://zdrowanauka.pl/index.php/teologi ... ru-jezykow
http://zdrowanauka.pl/index.php/teologi ... i-kosciola
Na samej stronie znajduje się jeszcze więcej artykułów na ten temat.


Sam nie mam wyrobionego zdania, jednak nie do końca przekonują mnie argumenty tutaj używane, zwłaszcza te odnoszące się do historii wczesnego chrześcijaństwa, ponieważ, świadomie lub nie, pomijane są dokumenty wczesnochrześcijańskie przeczące tezom wysuwanym przez autorów. Autorzy cytują Augustyna i Jana Chryzostoma na poparcie wygaśnięcia ponadnaturalnych darów Ducha po okresie apostolskim, a pomijają starsze teksty mówiące co innego, np. autorstwa Ireneusza (chociaż jego samego cytują w odniesieniu do montanistów)

Dzieki, po pracy na spokojnie ogladne.

Wysłane z mojego GT-I9060I przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: Imperator » 09 mar 2016, 17:04

Wyklad po angielsku z polskimi napisami
http://youtu.be/h7vrNWDxNvI


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: Zbyszekg4 » 09 mar 2016, 18:12

Imperator pisze:Wyklad po angielsku z polskimi napisami
http://youtu.be/h7vrNWDxNvI

Wykład traktuje o ustaniu daru proroctwa...
Pan Jezus kilkakrotnie ostrzegał przed FAŁSZYWYMI PROROKAMI, np.:
Mt 7:15 bw "Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi!"
Mt 24:11 bw "I powstanie wielu fałszywych proroków, i zwiodą wielu."
Mt 24:24 bw "Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i czynić będą wielkie znaki i cuda, aby, o ile można, zwieść i wybranych."

Czy ktokolwiek w Polsce był ostrzegany przed fałszywym banknotem 30 złotowym??
Nikt, mogę się założyć, że nikt - dlaczego? Bo nie ma prawdziwego banknotu o nominale 30 złotych, prawda?...
Natomiast komunikaty o fałszywych banknotach 50 czy 100 zł są nie raz ogłaszane - dlaczego? Ponieważ istnieją prawdziwe banknoty o takich nominałach, prawda?...

Do czego zmierzam?
Chrystus ostrzega: Przyjdą fałszywi prorocy! Uważajcie!
Gdyby dar proroctwa miał zupełnie ustać, to Jezus powinien ostrzec przed prorokami (nie dodając słówka: "fałszywy" bo każdy byłby fałszywy!).
"Strzeżcie się proroków!" - czy tak Jezus ostrzega? Nie! Ostrzega: "Strzeżcie się FAŁSZYWYCH proroków...!" Czyli pomiędzy tymi fałszywymi, będą i prawdziwi...

To taka uwaga, a teraz rzucajcie kamieniami... :letssin:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: kontousunięte1 » 09 mar 2016, 18:40

Chciałbyś :lol: ,ale nic z tego.
Logiczny wywód,chociaż ja z logiki to raczej cieniutka jestem.
Ale pozostaje pytanie, jak w takim razie poznać takiego właściwego proroka.
Kiedyś,gdzieś słyszałam albo czytałam,że to słowo "prorok" ma nieco inne znaczenie niż my mu przypisujemy i stąd wynikają nieporozumienia. Jeśli będziemy prorok = nauczyciel /nie jestem pewna czy ten zamiennik dobrze zapamiętałam :-( /, to możemy mówić o nauczaniu i czy nauka głoszona jest "zdrowa",zgodna z Pśw. czy jakieś bajanie. Ale głowy nie dam ;P


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: MrSponge » 09 mar 2016, 18:46

sweetnoise pisze:Moze mi ktos wytlumaczyc na czym oparta jest teza, ze niektore dary Ducha sw. wymarly czy tez byly przeznaczone dla pierwszych chrzescijan.

Na Biblii... ;-)
Dary nie wymarły, Duch Święty działa, ale nie działa TAK SAMO jak w pierwszym kościele, gdy był to szczególny czas manifestacji Bożej obecności. Weźmy na stół dar prorokowania, który z taką lubością jest dzisiaj nadużywany w różnych zborach charyzmatycznych oraz w Odnowach. Jak się przejawia? Mamy uwielbienie, ludzie śpiewają i nagle ktoś przemawia np. "Pan mi położył na sercu...", albo "Pan mi powiedział...". Co, już? No już, całe proroctwo. Nie wspominam o "prorokach", którzy mają taki dar, że powiedzą Ci, że jak dotkniesz gorącego żelazka to się poparzysz... XP Do czego się nadużywa takich "proroctw"? To wyjęcia kasy, załatwienia jakiejś sprawy w danej społeczności, ale również do rozbicia małżeństwa... Serio, to nie żarty.

Zauważam jednak, że ludzie ulegają zwiedzeniu przeżywania "daru" i im większy "dar" i bardziej spektakularny, tym lepiej. Branie węży już jest passé, teraz trzeba brać węża jedną ręką, druga pić truciznę i w trakcie połykania mówić "na językach" jak te biedne dzieci https://www.youtube.com/watch?v=Hm_NNLZiusg - im bardziej ten dar glebuje, im bardziej poniewiera, tym lepiej. Dzisiaj każdy przy odrobinie wprawy umie nawijać "na językach" w stylu Ekete tunumufatara kalesi parentio umunifigalastra motenefikano torebiu pleta mafene i tak dalej. Jak nie "przeżyjesz" daru, to nie jesteś chrześcijaninem chyba i dlatego uważam to za jedno z największych niebezpieczeństw czających się na świętych...

Tymczasem drogą jeszcze doskonalszą jest miłość i na to wskazywał Paweł. Duch Święty uzdalnia nas wciąż do wspaniałych rzeczy, które może nie tak "wypasione", ale jakże piękne... Dar współczucia, dar poświęcenia żonie/mężowi, dar wyrozumiałości, dar mądrości, dar piękna (tak dziewczęta, DAR PIĘKNA - dobrze czytacie), dar dobrego serca, dar wytrwałości w próbie itd. itp.

No, że nie spada przy tym złoty pył? Phi... :->


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: Zbyszekg4 » 09 mar 2016, 18:55

Gdy się nawracałem w 1992/93 roku to pewien chłopak chodzi do "zielonych" i nawet tam był ochrzczony, ale... językami nie nawijał... Więc stale go naciskano: No coś z tobą nie tak! - mów językami...
Ale nie mówił...
I do adwentystów przystał.
Taka to historia dawna...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: Oberyn. » 09 mar 2016, 19:09

MrSponge pisze:Na Biblii...


Najbardziej abusrdalną teorię można oprzeć na Biblii ;-) I nie mówię tu o cesajonizmie, a o zwiedzeniach SJ czy pochodnych.

Sceptyczne nastawienie do darów Ducha Świętego bierze się ze środkowisk charyzmatycznych, taki paradoks. Zbory charyzmatyczne same powodują to, że jest coraz więkcej przeciwników darów. Najprostszy przykład podał MrSponge nt. rzekomych proroctw, które są odczuciami. W ogóle w środowiskach charyzmatycznych można zobaczyć tendencję do bazowania na odczuciach i przypisywania tego Duchowi Świętemu. Nie tak dawno pewna osoba, którą znam czuła, że powinniśmy przestrzegać sabat i w ogóle niektóre przykazania Zakonu. Te pragnienia są często sprzeczne z Biblią. Nie znaczy to jednak, że proroctw nie ma i, że stawia się je na równi z Biblią przez złą logikę cesajonistów.

Najbardziej jednak martwi mnie, że wg. cesajonistów nie ma daru wypędzania duchów. Nie wiem czy wierzą w ogóle w demony, nikt mi na to nie odpowiedział, ale pal licho. Na forum są osoby, które zostały uzdrowione poprzez wypędzenie złego ducha, ale według cesajonistów nie mogły być. Mam pytanie: jedna osoba napisała, że jako charyzmatyk jestem pod wpływem złego ducha. Czy jest dla mnie nadzieja, żeby został uwolniony? Nope, spłone w piekle. :)

Zbyszekg4 pisze:Do czego zmierzam?
Chrystus ostrzega: Przyjdą fałszywi prorocy! Uważajcie!
Gdyby dar proroctwa miał zupełnie ustać, to Jezus powinien ostrzec przed prorokami (nie dodając słówka: "fałszywy" bo każdy byłby fałszywy!).
"Strzeżcie się proroków!" - czy tak Jezus ostrzega? Nie! Ostrzega: "Strzeżcie się FAŁSZYWYCH proroków...!" Czyli pomiędzy tymi fałszywymi, będą i prawdziwi...


Ciekawe ;D


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Niedźwiadek
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2014, 22:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: Niedźwiadek » 09 mar 2016, 19:45

Nie powinno się formułować doktryn na podstawie jednego fragmentu z Pisma Św. Każda ważna dla kościoła doktryna powinna być i jest budowana na przynajmniej 3 fragmentach. Cesajoniści mają właśnie taki jeden fragment, przy czym zapominają o pozostałych częściach Biblii. Można byłoby też, jak ktoś wyżej wspomniał podać jeszcze różne dzieła historyczne, od wczesnego kościoła aż po bardziej współczesne czasy.
Natomiast tak jak powiedział Oberyn, ludzie z kręgów charyzmatycznych wykrzywili naukę o charyzmatach, robiąc często pośmiewisko z Ducha Św, co często staje się argumentem w ustach cesajonistów.


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: artur403 » 09 mar 2016, 20:24

Brawo Oberyn!
Każdą głupotę z Biblii można wysnuć, zatem interpretowanie Biblii powinno być solidnie oparte na Tradycji Kościoła.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: KAAN » 11 mar 2016, 12:10

Oberyn. pisze:Najbardziej abusrdalną teorię można oprzeć na Biblii .....
Nawet taką że dzisiaj działają prorocy i mówiący językami.
Sceptyczne nastawienie do darów Ducha Świętego
Złe sformułowanie, nie ma w Kościele sceptycyzmu co do darów Ducha, przeciwnie głosimy że dary są udzielane w wielkiej obfitości, nie ma zbawionego, który nie miałby daru. Negujemy istnienie tego co zostało zapowiedziane jako przemijające i służyło do cudownego potwierdzania prawdy głoszonej przez apostołów w warunkach nieistnienia spisanego pełnego Słowa Bożego.
Nie znaczy to jednak, że proroctw nie ma i, że stawia się je na równi z Biblią przez złą logikę cesajonistów.
Zła logika charyzmatyków klasyfikuje Słowo Boże na lepsze i gorsze, a prawda jest taka że całe Pismo przez Boga jest natchnione (1Tym 3:16-17)

Najbardziej jednak martwi mnie, że wg. cesajonistów nie ma daru wypędzania duchów.
Nie masz się o co martwić, zły nie ma dostępu do zbawionych, a ci którzy się nawracają są oczyszczeni i zostają zapieczętowani Duchem Świętym, który chroni człowieka przed złym. Dlatego Piotr pisał:

I List św. Piotra 5:8 Bądźcie trzeźwi, czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, chodzi wokoło jak lew ryczący, szukając kogo by pochłonąć.

Diabeł moze tylko chodzić wokoło, nie moze wejść do środka, nawet nie może być w miejscu gdzie zbiera się Kościół, bo to miejsce jest świete przez obecność Ducha Świętego - samego Boga.

Mam pytanie: jedna osoba napisała, że jako charyzmatyk jestem pod wpływem złego ducha. Czy jest dla mnie nadzieja, żeby został uwolniony? Nope, spłone w piekle. :)
Jeśli ktoś ma w sobie demona to z pewnością nie jest nawrócony, powinien się nawrócić, trzeba mu Ewangelii i wiary, wielu może się modlic o takiego człowieka.

Zbyszekg4 pisze:Do czego zmierzam?
Chrystus ostrzega: Przyjdą fałszywi prorocy! Uważajcie!
Gdyby dar proroctwa miał zupełnie ustać, to Jezus powinien ostrzec przed prorokami (nie dodając słówka: "fałszywy" bo każdy byłby fałszywy!).
"Strzeżcie się proroków!" - czy tak Jezus ostrzega? Nie! Ostrzega: "Strzeżcie się FAŁSZYWYCH proroków...!" Czyli pomiędzy tymi fałszywymi, będą i prawdziwi...
Nieprawdziwa historyjka, nie mająca podstaw w Biblii, Biblia uczy że cały czas będą występowac fałszywi prorocy, a czas ostateczny będzie szczególnie naznaczony wystąpieniem wielu fałszywych proroków.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: Zbyszekg4 » 11 mar 2016, 16:31

KAAN, piszesz:
>> Biblia uczy że cały czas będą występowac fałszywi prorocy, a czas ostateczny będzie szczególnie naznaczony wystąpieniem wielu fałszywych proroków.<<
Pytanie: Skoro tylko fałszywi mają występować, to po co ostrzegać przed fałszywymi?? Wystarczy ostrzec przed każdymi! [bo każdy będzie fałszywy, kapujesz?]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dary Ducha sw.

Postautor: konto skasowane » 11 mar 2016, 16:34

Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha.

Sweetnoise, jak go spotkasz, będziesz wiedziała że to on.


.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości