pastorskie ubranie

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

pastorskie ubranie

Postautor: polk » 11 mar 2016, 00:48

Jak to jest u Was w zborach, czy wolicie jak pastor prowadzi nabożeństwo w garniturze z krawatem czy koloratką? Czy może toga lub coraz bardziej popularna wśród protestantów biała alba ze stułą?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Imperator » 11 mar 2016, 02:14

U mnie w kosciele pastor nosi garnitur i krawat, tak samo inni zaproszeni mowcy. Nie przeszkadzaloby mi gdyby nosil jakis bardziej tradycyjny stroj ale tez budynek koscielny musialby byc bardziej starodawny.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Filip » 11 mar 2016, 04:11

W moim kościele w Kanadzie zwykle jest to garnitur z krawatem, w Polsce chodziłem do kościoła gdzie pastor używał koloratki. W kościołach reformowanych i prezbiteriańskich dość często można też spotkać togę. Osobiście preferuję bardziej tradycyjny strój podkreślający wagę służby Słowa i Sakramentów, którą sprawuje pastor podczas nabożeństwa.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Noemi » 11 mar 2016, 08:27

u mnie pastor w garniturze goście też ,bracia ze zboru czasami usługują ale niekoniecznie w garniturze ,koszula , sweter latem t-shirt , mi nie przeszkadza garnitur ani t-shirt,notomiast koloratka przeszkadza mi bardzo


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Ian » 11 mar 2016, 08:53

cokolwiek oprócz katolickiej koloratki :)


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Imperator » 11 mar 2016, 11:26

Ale jestescie cieci na koloratki. To jest pomysl protestancki. :-)

According to the Church of England's Enquiry Centre (citing the Glasgow Herald of December 6, 1894),[1] the detachable clerical collar was invented by the Rev. Donald Mcleod, a Church of Scotland (Presbyterian) minister in Glasgow.[2][3]


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Kamil M. » 11 mar 2016, 13:44

Efendi pisze:A na "duze" okazje np. Chrzest moze byc toga. Napewno nie koloratka.

Tak dopytam: to spotkanie z Chrystusem w czasie niedzielnego nabożeństwa to nie jest "duża" okazja? :D


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: polk » 11 mar 2016, 14:58

Czemu nie koloratka? Przecież są rózne kolory koszul od białej po rózne odcienie szarości, nie musi to być czarna kojarząca się z jakimś "kapłaństwem".
Dodatkowo też słyszałem, że koloratka powstała właśnie w protestantyzmie, a dokładnie u prezbiterianów (czyli kalwini! więc ciągotek katolickich im zarzucić nie można).


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: polk » 11 mar 2016, 15:02

Rozumiem, że jesteś charyzmatykiem, ale rozumu też trzeba używać, więc czytaj ze zrozumieniem.

*Za ten post otrzymujesz ostrzeżenie.
MrSponge


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Filip » 11 mar 2016, 15:23

W sumie nie do końca rozumiem czemu akurat koloratki spośród wszystkich strojów, które pastor może założyć na nabożeństwo, wzbudzają aż taki sprzeciw?


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Imperator » 11 mar 2016, 15:42

Filip pisze:W sumie nie do końca rozumiem czemu akurat koloratki spośród wszystkich strojów, które pastor może założyć na nabożeństwo, wzbudzają aż taki sprzeciw?


Zwiazki z rzymskim katolicyzmem. Wszystko razi jak czerwona plachta byka. Nie mieszkamy w katolickich krajach Filipie, wiec nas nie razi.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Niedźwiadek
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2014, 22:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Niedźwiadek » 11 mar 2016, 16:01

Imperator pisze:
Filip pisze:W sumie nie do końca rozumiem czemu akurat koloratki spośród wszystkich strojów, które pastor może założyć na nabożeństwo, wzbudzają aż taki sprzeciw?


Zwiazki z rzymskim katolicyzmem. Wszystko razi jak czerwona plachta byka. Nie mieszkamy w katolickich krajach Filipie, wiec nas nie razi.


Właściwie, to powinniśmy się cieszyć. Jedna z niewielu rzeczy, którą zaadaptowali katolicy z protestantyzmu.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Oberyn. » 11 mar 2016, 16:39

Nie widzę powodu do radości. Ani to grzeje ani nie ziębi. Przez koloratkę Rzym nie stał się odrobinę świętszy ani jeszcze bardziej bałwochwalczy. #niepopularnaopinia


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Justyna » 11 mar 2016, 17:06

Ian pisze:cokolwiek oprócz katolickiej koloratki :)


Idąc do szpitala poznaję lekarza po stroju, policjanta także... dlaczego nie pastora? Razi mnie pastor w garniturze i krawacie jak u Świadków Jehowy.. Koloratka ma pochodzenie protestanckie i nie przeszkadza mi wręcz przeciwnie... Pięknie to jest wyjaśnione http://www.gdansk.reformacja.pl/2012-04-13-08-46-32/kosciol-sakramenty/105-dlaczego-nosze-koloratke.html


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: pastorskie ubranie

Postautor: Filip » 11 mar 2016, 17:38

Justyna, otóż to! Mnie może pastor w garniturze nie razi, ale koloratka, toga czy nawet alba są bardziej stosowne do służby jaką spełnia podczas nabożeństwa.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości