Pytanie zaprzątające mi głowę

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Cosmo
Posty: 14
Rejestracja: 29 wrz 2015, 20:12
wyznanie: Agnostyk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: Cosmo » 06 paź 2015, 17:17

Dlaczego Bóg usadowił nas na ziemi, a nie od razu w niebie? W sensie - dlaczego musimy przeżyć życie tu na Ziemi, zanim trafimy w zaświaty? Czy jest to gdzieś w Biblii objaśnione? Czy Bóg może jest zręcznym szachistą, który osadza nas na szachownicy zwanej Ziemią, by potem w grze oddzielać ziarna od plewu? Dlaczego w takim razie nie mógł stworzyć od razu tych dobrych i nie bawić się w Sędzię, który złych karze, a dobrych wynagradza?
Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedzi,
Poszukujący.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: Samolub » 06 paź 2015, 17:39

Oczywiscie w Biblii w wielu miejscach jest to objasniane. Ale potrzeba odrobine dobrej woli, sporo czasu, doswiadczen, modlitwy wtedy Bog udziela odpowiedzi na pytania ktorej zadales.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: madelinka » 06 paź 2015, 18:16

To jest pytanie o wolność. Bóg powołał nas do życia w wolności. Gdyby nie dał nam wolnej woli, miałby dziś w niebie miliony wielbiących Go marionetek. Zadziwiająca jest miłość Boga do człowieka: choć wie, że wolność możemy mieć tylko w Nim, pozwala dokonać nam wyboru...A to, że dziś męczymy się żyjąc podległym zepsuciu ciele, zawdzięczamy właśnie wyborowi pierwszych ludzi:)


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: Oberyn. » 06 paź 2015, 18:21

I właśnie przez wybór utraciliśmy wolną wolę i staliśmy się niewolnikami grzechu :) Tylko w Chrystusie mamy możliwość wyzwolenia z niewoli grzechu.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: fauxpas » 06 paź 2015, 19:26

Cosmo pisze:Dlaczego Bóg usadowił nas na ziemi, a nie od razu w niebie? W sensie - dlaczego musimy przeżyć życie tu na Ziemi, zanim trafimy w zaświaty? Czy jest to gdzieś w Biblii objaśnione? Czy Bóg może jest zręcznym szachistą, który osadza nas na szachownicy zwanej Ziemią, by potem w grze oddzielać ziarna od plewu? Dlaczego w takim razie nie mógł stworzyć od razu tych dobrych i nie bawić się w Sędzię, który złych karze, a dobrych wynagradza?
Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedzi,
Poszukujący.

Fajne pytanie!
Moim zdaniem - mógł zrobić tak, jak piszesz. Ale upodobało Mu się zrobić inaczej i stworzenie nas tutaj (zamiast - jak aniołów - w "niebie") uznał dobrym i błogosławionym (patrz Ks. Rodzaju 1). Uważam, że wszelka argumentacja "wymuszająca" na Bogu konieczność stworzenia nas poza niebem pozbawia Go wszechmocy. Bóg ani nie "potrzebował" nas, ani naszej "miłości".


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: Kamil M. » 06 paź 2015, 20:35

Taka mała uwaga: celem istnienia człowieka w ogóle nie jest niebo w kontraście do ziemi, ale Nowe Jeruzalem zstępujące od Boga, nowe niebo i nowa ziemia zjednoczone w Chrystusie oraz wola Boża jak w niebie tak i na ziemi. Celem człowieka nie są żadne "zaświaty" - to nie jest chrześcijaństwo tylko platonizm. Celem człowieka jest zmartwychwstanie.

Bóg stworzył pewne istoty, które są dobre i inne być nie mogą i Bóg ich nie będzie sądził: to zwierzęta. Jeśli chce się mieć prawdziwego człowieka, trzeba mu dać powiedzieć za samego siebie: Bądź wola Twoja!


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: Jaaqob » 06 paź 2015, 21:24

Cosmo pisze:Dlaczego Bóg usadowił nas na ziemi, a nie od razu w niebie? W sensie - dlaczego musimy przeżyć życie tu na Ziemi, zanim trafimy w zaświaty? Czy jest to gdzieś w Biblii objaśnione? Czy Bóg może jest zręcznym szachistą, który osadza nas na szachownicy zwanej Ziemią, by potem w grze oddzielać ziarna od plewu? Dlaczego w takim razie nie mógł stworzyć od razu tych dobrych i nie bawić się w Sędzię, który złych karze, a dobrych wynagradza?
Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedzi,
Poszukujący.


Bóg stworzył Wszechświat, w tym ziemię i tam osadził człowieka. Jego marzenie o człowieku korzystającym ze wszystkich dóbr jakie może zaoferować ta wspaniała Planeta wcale nie przeminęło.

"(18) Bo tak mówi Jahwe, Stwórca niebios - On jest Bogiem - który stworzył ziemię i uczynił ją, utwierdził ją, a nie stworzył, aby była pustkowiem, lecz na mieszkanie ją stworzył: Ja jestem Pan, a nie ma innego." [Izajasza 45:18]

Zastanawiałeś się, dlaczego, kiedy Pan Jezus uczył nas się modlić, kazał prosić:

"Niech przyjdzie Twoje Królestwo!" (Mateusza 6:10)

To Królestwo przyjdzie - tu na Ziemię. Jako nowy porządek rzeczy, sprawiedliwy świat - "nowe niebiosa i nowa ziemia".

"(1) I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma. (2) I Miasto Święte - Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. (3) I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: "Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie "BOGIEM Z NIMI". (4) I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już [odtąd] nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły". (Objawienie 21:1-4)


Cosmo
Posty: 14
Rejestracja: 29 wrz 2015, 20:12
wyznanie: Agnostyk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: Cosmo » 07 paź 2015, 00:26

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Dla mnie temat już może być zamknięty (oczywiście można go nadal rozwijać, jeśli myśl przewodnia jest ciekawa)


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: Samolub » 07 paź 2015, 01:11

Noi co sadzisz o tych wypowiedziach? przemawiaja jakos do Ciebie czy raczej sie z nimi nie zgadzasz?


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Eveninger
Posty: 75
Rejestracja: 29 gru 2015, 14:36
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: EARTH
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: Eveninger » 29 gru 2015, 16:04

Może sprobóję odpowiedzieć ;)
Więc moim (skromnym) zdaniem Stworzyciel usadowił nas na ziemii, gdyż właśnie tak jak powiedziałeś, Bóg chce zobaczyć z kim chce żyć wiecznie w miłości i pokoju, a z kim niekoniecznie.
Co do drugiego pytania:
Bóg nie stworzył od razu samych "dobrych" ludzi, ponieważ Pan dał nam WOLNĄ WOLĘ! :) :D
Gdyby stworzył tylko tych "dobrych" nir mieli by wolnej woli:)
Podsumowując:
Bóg dał nam wolną wolę i cieszmy się życiem na ziemii póki jeszcze go mamy;)))


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: nesto » 30 gru 2015, 09:25

No i sprawa załatwiona :-D
Po to właśnie człowiek wymyślił sobie Boga, aby wytłumaczyć sam sobie to, czego nie rozumie..


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: Samolub » 30 gru 2015, 09:33

A wczoraj Nesto glosil Boga jako wszechrzecz... : ) brawo brawo dla Nesto


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: magda » 06 sty 2016, 23:35

Fajny temat ale skro tu już nesto dotarł to może to rozwalić.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: andevi » 08 sty 2016, 23:04

Polecam w tym temacie lekturę pierwszych trzech rozdziałów Księgi Rodzaju (I Księgi Mojżeszowej).


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytanie zaprzątające mi głowę

Postautor: magda » 08 sty 2016, 23:26

CZeść andewi dawno cię nie było.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości