Czy człowiek posiada nieśmiertelną duszę?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 22 sty 2015, 10:28

pozytywista pisze:A dlaczego uważasz KAAN że po zmartwychwstaniu Jezusa dusze zmarłych wierzących idą dalej do hadesu, a nie do nieba? Jaki jest werset, na którym opierasz to przekonanie?
Hades to złożone miejsce, być może jego część znajduje się w jakiejś części nieba; tak jak na ziemi kopalnia węgla jest w dole a Rysy są w górze tak hades może mieć dolne o górne części. To że jest tam blisko do Boga wskazuje nadzieja jaką wyrażał Paweł:

List do Filipian 1:23 Albowiem jedno i drugie mnie pociąga: pragnę rozstać się z życiem i być z Chrystusem, bo to daleko lepiej;

W miejscu oczekiwania obecny jest Pan Jezus, więc jest to bardzo prawdopodobne że jest to w jakiejś części niebios, mimo to jest to hades.

pozytywista pisze:Czy dusza i duch to to samo, czy to się czymś różni?
Czymś się różni, ale to trudne sprawa w precyzyjnym określeniu co jest czym. Człowiek jest jednością, jak Bóg ponieważ człowieka został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. W człowieku wszystkie części przenikają się na wzajem i nie jest możliwe precyzyjne odróżnienie działania tych części. Podobnie nie umiemy precyzyjnie rozróżnić działania Ojca Syna i Ducha Świetego, gdyż Bog jest jednością i kiedy działa Syn, to jest to tez działanie Ojca i Ducha Świętego, a jednak jest jakieś rozróżnienie.
Śmierć ciała jest stanem nienormalnym egzystencji człowieka. Stanu tego do końca nie rozumiemy, bo nie zostało to w szczegółach objawione, a nie mamy doświadczenia duchowego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Jefte
Posty: 446
Rejestracja: 03 gru 2014, 08:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jefte » 22 sty 2015, 10:33

pozytywista pisze:A dlaczego uważasz KAAN że po zmartwychwstaniu Jezusa dusze zmarłych wierzących idą dalej do hadesu, a nie do nieba? Jaki jest werset, na którym opierasz to przekonanie?
Czy dusza i duch to to samo, czy to się czymś różni?



1 Piotra 3:20: „Za dni Noego (...) niewiele osób, to jest osiem dusz, zostało bezpiecznie przeprowadzonych przez wodę”. (Przetłumaczonym tu na „dusza” słowem greckim jest psychaí, liczba mnoga od psyché. Również BT, Bg, Romaniuk, Wujek: „dusze”, a Bp, Kowalski i Dąbrowski — „osoby”).

Rodz. 9:5: „Ponadto będę żądał z powrotem krwi waszych dusz [lub: „życia”, Bp; hebr. forma néfesz]”. (Z wypowiedzi tej wynika, że dusza ma krew).
Joz. 11:11: „Każdą duszę [hebr. néfesz], która w nim była, wybili ostrzem miecza”. (Czytamy tu, że dusze da się zabić mieczem, a więc te dusze nie mogły być duchami).



Hebrajskie słowo rúach oraz greckie pneúma, często tłumaczone na „duch”, mają różne znaczenia. Odnoszą się do czegoś, co jest niedostrzegalne dla ludzkiego wzroku i co jest przejawem siły powodującej ruch. Tego hebrajskiego albo greckiego słowa używa się w odniesieniu do: 1) wiatru, 2) czynnej siły życiowej w ziemskich stworzeniach, 3) pobudzającej siły, której siedliskiem jest symboliczne serce człowieka i która sprawia, że wypowiada się on i postępuje w określony sposób, 4) natchnionych wypowiedzi pochodzących z niewidzialnego źródła, 5) osób duchowych i 6) czynnej siły Bożej, czyli ducha świętego.


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 22 sty 2015, 10:34

Bo ty wierzysz że dusze w hadesie mają społeczność z Chrystusem, ja w to nie wierzę, wierzę, że społeczność z Chrystusem może być tylko w niebie. Myślę, że ci jeńcy, których Chrystus powiódł, to mogły być dusze z hadesu zaprowadzone do nieba, o ile prawdziwy jest scenariusz że po śmierci jest świadomość duszy.
Zbyszku jak rozumiesz Jana 8:56?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 22 sty 2015, 11:49

pozytywista pisze:Zbyszku jak rozumiesz Jana 8:56?

J 8:56 bw "(56) Abraham, ojciec wasz, cieszył się, że miał oglądać dzień mój, i oglądał, i radował się."
W komentarzach znalazłem próbę wyjaśnienia tego trudnego wersetu tym, że chodziło o cały plan zbawienia, albo o narodziny Izaaka...

Mnie to bardziej by pasowało pod ten werset:
Hbr 11:19 bw "Sądził, że Bóg ma moc wskrzeszać nawet umarłych; toteż jakby z umarłych, mówiąc obrazowo, otrzymał go z powrotem."
Czyli ofiarowanie Izaaka, gdy on nieomal umarł jako krwawa ofiara... i co dla pisarza Listu do Hebr. jest jakby symbolem zmartwychwstania- a więc tej największej (jednej z największych) prawdy o Chrystusie...

Zmartwychwstanie Jezusa było poprzedzone jego krwawą Ofiarą - na Golgocie "nóż" się nie zatrzymał, jak było to z Izaakiem na Górze Moria!

Czyli Abraham uradowany oglądał "dzień Jezusa" w tym sensie, że uczestniczył aktywnie w jakby "ilustracji", w symbolicznym przedstawieniu tego, co w przyszłości (z jego perspektywy) miało się stać z Mesjaszem: że został złożony w Ofierze i że zmartwychwstał potem...

Gdy się czyta Rdz 22 to widać pewne podobieństwa między Izaakiem a Chrystusem- np. obaj nieśli na plecach drewno służące do uśmiercenia...

Czy Ci się to podoba com napisał?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 22 sty 2015, 11:51

A może chodziło o to, ze Bóg, który do niego przemawiał, to był Chrystus?
Bo w każdym wypadku, nie wierze, by w hadesie Abraham miał mieć społeczność z Chrystusem...


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 22 sty 2015, 12:00

pozytywista pisze:A może chodziło o to, ze Bóg, który do niego przemawiał, to był Chrystus?

Ale Jezus mówi do faryzeuszów o "dniu" -nie o rozmowie... (tak myślę)

pozytywista pisze:Bo w każdym wypadku, nie wierze, by w hadesie Abraham miał mieć społeczność z Chrystusem...

Ja też nie!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Jefte
Posty: 446
Rejestracja: 03 gru 2014, 08:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jefte » 23 sty 2015, 08:00

Duszą jest żyjący człowiek ( nie tylko), nie ma co filozofować... :)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 23 sty 2015, 09:10

pozytywista pisze:A może chodziło o to, ze Bóg, który do niego przemawiał, to był Chrystus?
Bo w każdym wypadku, nie wierze, by w hadesie Abraham miał mieć społeczność z Chrystusem...
A dlaczego nie? Napisano, że Pan Jezus w ciągu trzech dni był w grobie, czyli w hadesie, a gdzie był Abraham i łotr usprawiedliwiony z wiary? Też w hadesie, nie ma innego miejsca oczekiwania na zmartwychwstanie, Pan Jezus przeszedł pełną ludzką drogę aż do zmartwychwstania, był prawdziwym człowiekiem pomimo tego że był w pełni Bogiem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Jefte
Posty: 446
Rejestracja: 03 gru 2014, 08:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jefte » 23 sty 2015, 09:47

Czy Bóg mógł być martwy?

To dopiero teologia...i trzeba w to wierzyć- w jakieś absurdy...


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 23 sty 2015, 10:07

KAAN pisze:
pozytywista pisze:A może chodziło o to, ze Bóg, który do niego przemawiał, to był Chrystus?
Bo w każdym wypadku, nie wierze, by w hadesie Abraham miał mieć społeczność z Chrystusem...
A dlaczego nie? Napisano, że Pan Jezus w ciągu trzech dni był w grobie, czyli w hadesie, a gdzie był Abraham i łotr usprawiedliwiony z wiary? Też w hadesie, nie ma innego miejsca oczekiwania na zmartwychwstanie, Pan Jezus przeszedł pełną ludzką drogę aż do zmartwychwstania, był prawdziwym człowiekiem pomimo tego że był w pełni Bogiem.

NO DOBRA, ale Jezus mówił to o Abrahamie zanim umarł i zmartwychwstał a więc zanim zstąpił do hadesu.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 23 sty 2015, 10:36

Jefte pisze:Czy Bóg mógł być martwy?

To dopiero teologia...i trzeba w to wierzyć- w jakieś absurdy...
Nie mógł i nie był, dlatego uwierz w Pana Jezusa jakim naprawdę był.
Powiedział do łotra "dziś będziesz ze mną w raju" i był z nim.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 23 sty 2015, 10:38

pozytywista pisze:
KAAN pisze:
pozytywista pisze:A może chodziło o to, ze Bóg, który do niego przemawiał, to był Chrystus?
Bo w każdym wypadku, nie wierze, by w hadesie Abraham miał mieć społeczność z Chrystusem...
A dlaczego nie? Napisano, że Pan Jezus w ciągu trzech dni był w grobie, czyli w hadesie, a gdzie był Abraham i łotr usprawiedliwiony z wiary? Też w hadesie, nie ma innego miejsca oczekiwania na zmartwychwstanie, Pan Jezus przeszedł pełną ludzką drogę aż do zmartwychwstania, był prawdziwym człowiekiem pomimo tego że był w pełni Bogiem.

NO DOBRA, ale Jezus mówił to o Abrahamie zanim umarł i zmartwychwstał a więc zanim zstąpił do hadesu.
No właśnie, dlatego był tam gdzie zapowiedział łotrowi kiedy jeszcze żyli.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 23 sty 2015, 10:54

Nie rozumiem o czym ty mówisz? Mówimy o Abrahamie, nie o łotrze. Jezusa w hadesie nie było dopóki nie umarł, a Jezus mówił że Abraham go oglądał, więc nie oglądał go w hadesie.


Karol
Posty: 1174
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Karol » 25 sty 2015, 15:04

KAAN pisze:
Karol pisze:
KAAN pisze:
Karol pisze:KAAN czy uważasz że zwierzęta duszy nie mają ?
Nie wiem czy mają duszę podobną do człowieka, Biblia o tym nie mówi. Zwierzęta mają tchnienie życia, które pochodzi od Boga, tyle napisano w Biblii.

Czyli mają tak ?
Nie jest napisane czy mają, tchnienie życia to nie to samo co dusza ludzka. Paweł apostoł uczył o róznego rodzaju ciałach także tych duchowych. Człowieka ma mózg, ale ten mózg jest inny niż pawiana, podobne rozróżnienia są w świecie duchowym.

1Kor 15:39 Nie każde ciało jest jednakowe, bo inne jest ciało ludzkie, a inne zwierząt, jeszcze inne ciało ptaków, a inne ryb.
40 I są ciała niebieskie i ciała ziemskie, lecz inny jest blask niebieskich, a inny ziemskich.
41 Inny blask słońca, a inny blask księżyca, i inny blask gwiazd; bo gwiazda od gwiazdy różni się jasnością.
42 Tak też jest ze zmartwychwstaniem. Co się sieje jako skażone, bywa wzbudzone nieskażone;


Kaan wersety są nie trafne. Powód prosty Czy chodzi tutaj o dusze czy o wygląd ? :yes:

No ale... zostawmy to. Czytałem wszystkie Twoje dalsze wypowiedzi i bez obrazy ale lawirujesz w tym temacie i robisz swoje wizje rzeczy które nie są opisane w Biblii.

Temat tak naprawdę jest bardzo prosty ale ludzie wielokrotnie sobie wszystko utrudniają czym więcej skompilkowane tym lepiej :yes:

Ja to widze tak o czym już pisałem

Bóg stworzył człowieka bo o nim mowa z prochu ziemi tchnął w niego dech życia powstała dusza żyjąca.
Czy to takie trudne ? Nie.
Mamy trzy elementy Proch + dech = dusza żyjąca ( człowiek )

Teraz łopatologiczny przykład.

Deski + gwoździe = skrzynia

Jeżeli wyciągniemy gwoździe zostanie nadal skrzynia ? Nie. Pozostana tylko deski.
Jeżeli człowiek umrze dech wraca do Boga. Pozostaje nadal dusza żyjąca ? Nie. Pozostanie tylko ciało które zamieni się w proch.

Sama Biblia o tym mówi w tak prosty sposób Czy rozwijac ten temat z cytatami i udowadniac jakieś filozoficzne pomysły ? Nie ma sensu.
Po śmierci człowiek nic nie wie i jest to opisane w Biblii a podawanie przykładów o bogaczu i łazarzu to nonsens bo nie o dusze nieśmiertelną tutaj chodzi. Jest jeszcze oczywiście wiele takich przykładów.
Niestety wielu jest tak nauczona od dzieciństwa i ma to wbite w glowe a nikt nie potrafi przełamac pewnych stereotypów.


Jefte
Posty: 446
Rejestracja: 03 gru 2014, 08:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jefte » 03 lut 2015, 09:25

Przypomnijmy sobie pierwsze kłamstwo. Bóg oświadczył Adamowi i Ewie, że jeśli zgrzeszą przeciwko Niemu, poniosą śmierć. Tymczasem Szatan zapewnił Ewę: „Na pewno nie umrzecie” (1 Mojżeszowa 3:4). Oczywiście Adam z Ewą umarli; zgodnie z zapowiedzią Boga obrócili się w proch. Ale Szatan, „ojciec kłamstwa”, nigdy nie odwołał swego pierwszego fałszywego twierdzenia (Jana 8:44). Niezliczone religie, które odeszły od nauki zawartej w Biblii lub otwarcie ją lekceważą, wciąż przekazują tę samą myśl: ‛Na pewno nie umrzecie. Wasze ciało może zginąć, ale dusza będzie żyć dalej, na wieki — jak Bóg!’ Co ciekawe, Szatan też oznajmił Ewie, iż będzie „jak Bóg” (1 Mojżeszowa 3:5).



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości