Wiara a polityka

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Wiara a polityka

Postautor: Małgorzata » 28 wrz 2014, 09:43

Przewijały się kilkakrotnie na forum poglądy dotyczące sprawowania przez chrześcijanina funkcji państwowych. Jak pogodzić te, zdawałoby się, przeciwstawne dziedziny? Punkt wyjścia do dyskusji - krótki wywiad dotyczący wiary prezydenta Reagana:
http://www.youtube.com/watch?v=6wC-ASyc6HM


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Jefte
Posty: 446
Rejestracja: 03 gru 2014, 08:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jefte » 11 gru 2014, 13:25

Sprawowanie przez chrześcijan funkcji państwowych rozpoczęło się z chwilą -kiedy KRK stał się religią państwową . Konstantym rozpoczął ten proces, natomiast pod koniec IV wieku cesarz Teodozjusz I, dokończył dzieła rozpoczętego przez Konstantyna i ustanowił katolicyzm oficjalną religią całego świata rzymskiego


Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wiara a polityka

Postautor: Fedorowicz » 23 gru 2014, 11:38

Małgorzata pisze:Przewijały się kilkakrotnie na forum poglądy dotyczące sprawowania przez chrześcijanina funkcji państwowych. Jak pogodzić te, zdawałoby się, przeciwstawne dziedziny? ..
Dlaczego chcesz je godzić i dlaczego sugerujesz taką możliwość ? A co na to Ewangelia?

Otóż w Ewangelii według Jana 6:15 czytamy: „Jezus zaś, wiedząc, iż chcą przyjść i go porwać, żeby go uczynić królem, oddalił się znowu na górę sam jeden”.

Trudno o bardziej jednoznaczne stanowisko. Jezus absolutnie nie chciał dać się wciągnąć w życie polityczne swojego kraju. I nigdy nie zmienił zdania. Takie samo stanowisko polecił zająć swym naśladowcom (Jana 17:16).

Neutralna postawa Jezusa w kwestiach politycznych tego świata była odzwierciedleniem prawd zawartych w Słowie Bożym.

1)„Człowiek panuje nad człowiekiem ku jego szkodzie” (Kaznodziei 8:9).
2)„Cały świat podlega mocy niegodziwca” (1 Jana 5:19).
3)Diabeł zaprowadził go więc wysoko i w jednej chwili pokazał mu wszystkie królestwa zamieszkanej ziemi, i rzekł do niego: „Dam ci całą tę władzę oraz ich chwałę, gdyż została mi przekazana i daję ją, komu chcę.
4)„Moje królestwo nie jest częścią tego świata” (Jana 18:36)

Lecz on im rzekł: „Również innym miastom muszę oznajmiać dobrą nowinę o królestwie Bożym, gdyż po to zostałem posłany”.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 23 gru 2014, 13:10

Sprawowanie funkcji urzędników państwowych przez chrześcijan to nie to samo co sprawowanie tych funkcji przez zbawionych z wiary ludzi. Polityka jest tak brudna, że każdy kto w nią się wikła pobrudzi się prędzej czy później. Nie widzę możliwości, aby zbawiony z wiary mógł działać w dzisiejszej polityce; gdyby chciał robić wszystko uczciwie i zgodnie z wiarą, to daleko nie zajdzie, bo inni, nie mający skrupułów wygryzą takiego człowieka z każdego miejsca, nigdy nie zostanie wybrany na znaczące stanowisko.
Innym problemem to przynależność polityki do spraw tego świata z którym nie powinniśmy wiązać swoich nadziei, dążeń i celów. Naszym zainteresowaniem jest królestwo Boże a nie królestwo ziemskie. Na rządzenie i sądzenie przyjdzie czas, kiedy Pan Jezus wyznaczy nam służbę w swoim królestwie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Fedorowicz » 23 gru 2014, 19:54

KAAN pisze:Sprawowanie funkcji urzędników państwowych przez chrześcijan to nie to samo co sprawowanie tych funkcji przez zbawionych z wiary ludzi. Polityka jest tak brudna, że każdy kto w nią się wikła pobrudzi się prędzej czy później. Nie widzę możliwości, aby zbawiony z wiary mógł działać w dzisiejszej polityce; gdyby chciał robić wszystko uczciwie i zgodnie z wiarą, to daleko nie zajdzie, bo inni, nie mający skrupułów wygryzą takiego człowieka z każdego miejsca, nigdy nie zostanie wybrany na znaczące stanowisko.
Innym problemem to przynależność polityki do spraw tego świata z którym nie powinniśmy wiązać swoich nadziei, dążeń i celów. Naszym zainteresowaniem jest królestwo Boże a nie królestwo ziemskie. Na rządzenie i sądzenie przyjdzie czas, kiedy Pan Jezus wyznaczy nam służbę w swoim królestwie.

Przyznam, że zaskoczyłeś mnie tym postem. Spodziewałem się kolejnej obrony wilczego kapitalizmu jako "raju na ziemi", a polityki i religii jako skutecznej metody jego utrwalania. Pozostaje mi jedynie podpisać się pod tymi słowami. To dziwne, bo nigdy dotąd się nie zgadzaliśmy. :-)


Jefte
Posty: 446
Rejestracja: 03 gru 2014, 08:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jefte » 27 gru 2014, 12:17

Jezeli dzisiejsze religie chrzescijanskie biora udzial w zyciu politycznym, nie moga miec uznania Bozego, poniewaz nie stosuja sie do podstawowej nauki podanej przez Jezusa- (Jn 17:16)


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 27 gru 2014, 12:51

Fedorowicz: Trudno o bardziej jednoznaczne stanowisko. Jezus absolutnie nie chciał dać się wciągnąć w życie polityczne swojego kraju. I nigdy nie zmienił zdania.

Dlaczego tak uważasz? Jezus miał wtedy coś innego do załatwienia, nie miał czasu być królem.
Jednak gdy przyjdzie powtórnie, to będzie królem, więc ewidentnie zmienił zdanie.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Fedorowicz » 27 gru 2014, 20:48

artur403 pisze:Dlaczego tak uważasz? Jezus miał wtedy coś innego do załatwienia, nie miał czasu być królem.
Jednak gdy przyjdzie powtórnie, to będzie królem, więc ewidentnie zmienił zdanie.
Istnieje już wątek gdybologia, proponuję się z nim zapoznać. Ja piszę o tym, co stoi w Biblii. A tam wyraźnie pisze, że należy podążać za wzorem Jezusa, który nie przyjął stanowiska politycznego (Jana 6:15). Uczył swoich naśladowców, "żeby nie byli częścią świata" i wyraźnie pokazał, że w kwestiach politycznych nie powinni się opowiadać po żadnej ze stron (Jana 17:14, 16; 18:36; Marka 12:13-17) , (2 Koryntian 5:20; Efezjan 6:20) ale zachować lojalność wobec władzy Królestwa Bożego które ma panować tak w Niebie, jak i na Ziemi. :-)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 28 gru 2014, 15:35

Fedorowicz pisze:Przyznam, że zaskoczyłeś mnie tym postem. Spodziewałem się kolejnej obrony wilczego kapitalizmu jako "raju na ziemi", a polityki i religii jako skutecznej metody jego utrwalania. Pozostaje mi jedynie podpisać się pod tymi słowami. To dziwne, bo nigdy dotąd się nie zgadzaliśmy. :-)
Myślę, że zrozumiałeś to co przez cały czas usiłowałem przekazać; nie można stworzyć raju na ziemi, można jedynie starać się działać zgodnie ze sprawiedliwością, która wśród systemów polityczno-gospodarczych najpełniej jest realizowana w systemach konserwatywnych i wolnorynkowych. Socjalizm chce robić raj na ziemi nie oglądając się na metody jakimi chce to uzyskać i bez refleksji w kwestii sprawiedliwości. Ja nie twierdzę, że wilczy kapitalizm jest rajem na ziemi, ja nie wiem co masz na myśli pisząc "wilczy kapitalizm". Konserwatywny kapitalizm wolnorynkowy nie jest "wilczy", a w takim systemie chrześcijaninowi byłoby znacznie łatwiej żyć. Możliwe że na ziemi nie ma takiego miejsca gdzie działa sprwiedliwy i wolnościowy system, aby ludzi tęsknili za królestwem Bożym. Gdy ludziom jest za dobrze nie myślą o Bogu, dlatego w świecie jest tyle socjalizmu i jest go coraz więcej, co dla wierzącego jest jasnym sygnałem upadku świata i wzbudza tęsknotę do domu Ojca.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 28 gru 2014, 18:35

Fedorowicz: należy podążać za wzorem Jezusa, który nie przyjął stanowiska politycznego (Jana 6:15)


Czy w takim razie John Godson grzeszy?
A Barack Obama?
A królowa Anglii?
A chadecje wszystkich krajów?


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 02 sty 2015, 00:00

Dlaczego wszyscy się boją tych pytań?


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Fedorowicz » 02 sty 2015, 17:08

artur403 pisze:Dlaczego wszyscy się boją tych pytań?

Każdy z nas powinien najpierw zapytać sam siebie: Czy ja grzeszę? :-)


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 02 sty 2015, 22:09

Dobre ...hehehe..., pełno wokół mnie "ewangelicznych", którzy tak nie pytają, tylko wrzeszczą: papież grzeszy, papież Franciszek, czy Jan Paweł 2, czy inny, oni grzeszą!!!
Każdego dnia się sami siebie zapytują, co złego o papieżu można powiedzieć.

Chyba jesteś innego ducha.

No, ale jak już zacząłeś swoją teorię, to odpowiedz, czy wg niej te wspomniane osoby grzeszą z faktu uczestnictwa w polityce.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Fedorowicz » 03 sty 2015, 05:24

artur403 pisze:Chyba jesteś innego ducha.
Dzięki za uznanie. :-)

No, ale jak już zacząłeś swoją teorię, to odpowiedz, czy wg niej te wspomniane osoby grzeszą z faktu uczestnictwa w polityce.

Ja wychodzę z prostszego założenia: Kogo ma naśladować chrześcijanin, jeśli nie Jezusa ?
A Jezus nie chwytał za miecz, nie brał udziału w polityce, w wyborach nie uczestniczył. Tu zaraz ktoś powie: ale przecież polityka to "rozumna troska o nasze wspólne dobro". Jezus jednak nauczał, aby szukać najpierw Królestwa Bożego.
"Nie martwcie się więc i nie mówcie: Co będziemy jeść? albo: Co będziemy pić? albo: W co się ubierzemy? Bo tego wszystkiego poganie szukają."
" Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane. " (Mat. 6:33).


Jefte
Posty: 446
Rejestracja: 03 gru 2014, 08:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jefte » 03 sty 2015, 09:23

Czy Jezus przyjal stanowisko polityczne?
Jezeli nie, dalsza dyskusja jest jalowa...



Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości