mędrcy ze wschodu

Jak się to wszystko skończy ....
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

mędrcy ze wschodu

Postautor: aska » 17 lis 2014, 21:35

witajcie po długiej przerwie.
mam wielką prośbę, pomóżcie mi w rozbiorze ew. Mat.2 rozdział.

po pierwsze : czy gwiazda która się pokazała na wschodzie była pochodzenia Bożego skoro przybysze byli magami i prawdopodobnie uprawiali okultyzm?

po drugie : nie wydaje mi się aby przybyli czcić Chrystusa Jezusa tylko po prostu króla świata - a to czysto światowe podejście.

po trzecie jak interpretować syryjskie, etiopskie i greckie imiona odpowiedników Kacper Baltazar Melchior

dzieki, aska


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: mędrcy ze wschodu

Postautor: KAAN » 18 lis 2014, 10:55

aska pisze:witajcie po długiej przerwie.
mam wielką prośbę, pomóżcie mi w rozbiorze ew. Mat.2 rozdział.

po pierwsze : czy gwiazda która się pokazała na wschodzie była pochodzenia Bożego skoro przybysze byli magami i prawdopodobnie uprawiali okultyzm?
Magos w grece nie tylko oznacza tych, którzy zajmowali się magią, ale ogólnie ludzi znających się na wielu rzeczach, tacy erudyci, mądrzy ludzie. Byli jakoś pobudzeni przez Ducha Świętego aby zobaczyć znak od Boga. Ja osobiście wierzę że ta gwiazda to był anioł Boży pokazujący im drogę, z praw perspektywy wynika, ze zwykła gwiazda lub kometa nie może pokazać drogi, musi to być mobilny znak, który dostosuje się do sytuacji przestrzennej. Z resztą aniołowie są pokazywani w Biblii w obrazie gwiazd.

po drugie : nie wydaje mi się aby przybyli czcić Chrystusa Jezusa tylko po prostu króla świata - a to czysto światowe podejście.
Z pewnością masz rację, oni przybyli do kogoś ważnego, kogo nie do końca poznali, ale spełnili pewne prorockie znaki w pokłonie i ofiarowaniu złota, kadzidła i mirry.

po trzecie jak interpretować syryjskie, etiopskie i greckie imiona odpowiedników Kacper Baltazar Melchior
To tylko tradycje, w Biblii nie ma imion ani liczby tych magos.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 18 lis 2014, 22:19

gdyby to byli okultyści to pewnie Józef i Maria jako czciciele Boga nie przyjęliby takich ludzi i nie zadawaliby się z okultystami oraz nie braliby podejrzanych prezentów a skoro wzięli pewnie byli to tylko mędrcy nie mający z czarami nic wspólnego. a czy gwiazdę mógł wykreować szatan żeby obwieścić świat Mesjasza chyba ani takich możliwości nie ma ani nie było to w jego interesie.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 19 lis 2014, 09:08

aska pisze:syryjskie, etiopskie i greckie imiona odpowiedników Kacper Baltazar Melchior

Jak brzmią te imiona w wymienionych przez ciebie językach :?: Dlaczego to taki ważne /te inne iimiona/?


Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 19 lis 2014, 12:24

muszę się troszkę "usprawiedliwić" :)

imiona w wersji katolickiej są demoniczne, są imionami bogów i demonów świata starożytnego, można je poznać tzn ich pochodzenie w wiki. natomiast innych imion nie byłam w stanie odszukać tzn ich znaczenia.a mam poczucie że one też mają znaczenie
ponieważ każdy polak -katolik wypisuje sobie na 6 stycznia lub kolędę imiona KMB to sorry-- śmierdzi okultyzmem.szukam wersji , ze moze mędrcy ze wschodu byli narzedziem-nieświadomym przeznaczenia lub okultystami których "złe" zamiary zostały odwrócone jak przekleństwo zostało obrócone w błogosławieństwo w ST.

troche chaotycznie, ale to jest ważne, jakkolwiek mielibyśćie dziwne przemyślenia.
tym bardziej, wiecie, dzień trzech króli, no kurcze....


Kościół nie tak bardzo Zielonoświątkowy
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 19 lis 2014, 12:56

aska, bez urazy, ale już dawno takich bredni nie słyszałam. Myślałam,że załapię się na jakąś ciekawą dyskusję, a ty nie mając żadnych konkretów snujesz jakieś wyssane z palca "przemyślenia".
Baw się dobrze. 8-)


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 19 lis 2014, 15:15

aska pisze:ponieważ każdy polak -katolik wypisuje sobie na 6 stycznia lub kolędę imiona KMB to sorry-- śmierdzi okultyzmem.

Skrót ten zupełnie co innego znaczy, o czy niewielu katolików wie:
C†M†B – skrót sentencji (łac. Christus Mansionem Benedicat – "Niech Chrystus błogosławi temu domowi"


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 19 lis 2014, 15:38

Małgorzata pisze:"Niech Chrystus błogosławi temu domowi"

Właśnie tak.
Nie byłabym sobą, gdybym nie dodała,że czasami tłumaczy się też tak: Ksiądz Ma Biedę :mrgreen:


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 19 lis 2014, 16:55

kontousunięte1 pisze:Nie byłabym sobą, gdybym nie dodała,że czasami tłumaczy się też tak: Ksiądz Ma Biedę

:mrgreen:


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 19 lis 2014, 19:11

Właściwie to nie wiem co myśleć. Przyjeżdżają sobie trzej królowie czy mędrcy do Króla obcego mocarstwa i oznajmiają mu, że wśród poddanego ludu narodzi się przyszły władca świata. Po czym Herod kazał zabić wszystkie dzieci w okolicy.
Przecież mogli złożyć pokłon i sobie pojechać skoro celem ich wędrówki nie był właśnie Herod. To trochę takie donosicielstwo. Co nie?

Przypomina mi się historia Pawła który miał problemy ponieważ jakaś kobieta mająca ducha wieszczego ogłaszała wielkie rzeczy.

DA 16:17 - Ta, idąc za Pawłem i za nami, wołała mówiąc: Ci ludzie są sługami Boga Najwyższego i zwiastują wam drogę zbawienia.

I tu jest podobna sytuacja. Jacyś ludzie ze wschodu ogłaszają gdzie się urodzi Chrystus. Chyba nie liczyli na to, że Herod złoży mu hołd?


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 19 lis 2014, 21:41

Chcę wierzyć pisze:Jacyś ludzie ze wschodu ogłaszają gdzie się urodzi Chrystus. Chyba nie liczyli na to, że Herod złoży mu hołd?


Nie wiedzieli że Herod to zwyrodnialec i powiedzieli pewnie w dobrej wierze, skoro sami uważali że należy się nowonarodzonemu władcy swiata pokłon i przebyli tak daleką drogę zeby mu się pokłonić to pewnie myśleli że Herod też zechce ten pokłon złożyć . zauważ ze nie byli to ludzie niskiego stanu bo takich zwykłych wędrowców bywało wielu ale Herod wszystkich u siebie nie przyjmował był królem i gościł tylko sobie równych ,więc skoro ci trzej królowie mędrcy szli w daleką drogę bo w tamtych czasach to nie pociagiem ani samochodem a wielbłądem przez pstynię i w trudzie taka droge pokonali tylko po to żeby składać pokłon i dać dary, mogli myśleć ze Herod jest równie szlachetny i nawet się ucieszy ze w jego narodzie sie ten wladca swiata rodził. A tu surpriza Herod się okazał potworem.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 20 lis 2014, 01:41

Chcę wierzyć pisze:Właściwie to nie wiem co myśleć. Przyjeżdżają sobie trzej królowie czy mędrcy do Króla obcego mocarstwa i oznajmiają mu, że wśród poddanego ludu narodzi się przyszły władca świata. Po czym Herod kazał zabić wszystkie dzieci w okolicy.
Przecież mogli złożyć pokłon i sobie pojechać skoro celem ich wędrówki nie był właśnie Herod. To trochę takie donosicielstwo. Co nie?

Przypomina mi się historia Pawła który miał problemy ponieważ jakaś kobieta mająca ducha wieszczego ogłaszała wielkie rzeczy.

DA 16:17 - Ta, idąc za Pawłem i za nami, wołała mówiąc: Ci ludzie są sługami Boga Najwyższego i zwiastują wam drogę zbawienia.

I tu jest podobna sytuacja. Jacyś ludzie ze wschodu ogłaszają gdzie się urodzi Chrystus. Chyba nie liczyli na to, że Herod złoży mu hołd?


Intencje mieli dobre (często to nie wystarcza, aby zło i tak się nie wydarzyło... tak OT piszę), a świadczy o tym fakt, że w drodze powrotnej nie wrócili do Heroda, aby wskazać JUŻ DOKŁADNE I ZNANE IM miejsce urodzenia PANA JEZUSA.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 20 lis 2014, 12:58

Możliwe. Wszakże w tym czasie wiele ludzi także z pogan interesowało się Judaizmem a nawet królowie Medo-Persji byli narzędziami aby zrealizować pewne rzeczy. Więc jest to całkiem możliwe, że oni pojechali złożyć świadectwo przed Herodem. Może złych intencji nie mieli bo w końcu pouczeni przez anioła pojechali inną drogą.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Danielps
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2019, 12:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: mędrcy ze wschodu

Postautor: Danielps » 05 lut 2019, 13:18

Przepraszam, że odgrzebuje temat, ale uważam, że temat jest istotny.

W Biblii nie ma mowy, o żadnych królach, ani mędrcach, ani ilu ich było. Jest w tłumaczeniu dosłownym wyrażenie magowie.

W "Dziejach" Herodota czytamy, że jednym z plemion perskich byli magowie. Czyżby to o perskich żydach mówiła Biblia?

Zrobiłem o tym filmik z lekką nutą humoru. Zadecydujcie sami.

https://www.youtube.com/watch?v=qeYC1Z6ytEg&t=18s


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: mędrcy ze wschodu

Postautor: Noemi » 05 lut 2019, 21:05

w regulaminie jest napisane nie odswiezamy tak starych tematow ,zakladamy nowy



Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości