Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 16 mar 2013, 20:44

Bioslawku, Ty sam sie "poslugujesz niestandardowymi normami"... chociaz pod katem napastliwosci i owszem. Ponadto mowisz nieprawde - "transfuzia krwi" nie jest objeta w Pismie zadnymi "szczegolowymi" ani nie szczegolowymi "instrukcjami", ani zakazami, na co ci wielokrotnie juz zwrucono uwage, a co zwyczajnie ignorujesz. Rozumiem lojalnosc wzgledem organizacji, ale kiedy przerasta ona lojalnosc wzgledem Pana i Jego Slowa, to dobre to juz nie jest.

P.S. wszelakie instrujkcje dotyczace wylania krwi na ziemie dotycza krwi przy zarzynaniu zwierzecia i tylko i wylacznie tego. Zadna instrukcja nie powiada wylewac ludzka krew na ziemie i przestan to w kolko powtarzac bo to na obled juz zakrawa.


http://chlebznieba.pl/

zapraszam tu =>

https://wiarabiblijna.fora.pl/
biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: biooslawek » 16 mar 2013, 20:56

Co mówią biblijne instrukcje odnośnie postępowania z krwią: wylać na ołtarz, lub na ziemię krew, która opuszcza organizm, czy dla ratowania życia dać sobie ją wstrzyknąć do żył? Gdzie w Biblijnej instrukcji co, do postępowania z krwią, która opuści organizm znajduje się jakaś luka prawna, która by przyzwalała na transfuzję krwi?

Axanna pisze:Bioslawku, Ty sam sie "poslugujesz niestandardowymi normami"... chociaz pod katem napastliwosci i owszem. Ponadto mowisz nieprawde - "transfuzia krwi" nie jest objeta w Pismie zadnymi "szczegolowymi" ani nie szczegolowymi "instrukcjami"(....)


Mam rozumieć, że twierdzisz, iż nie ma w Biblii szczegółowych instrukcji obchodzenia się z krwią, która opuści organizm?

W takim razie w końcu się określ i napisz, czy takie instrukcje Biblia zawiera czy nie, bo zdajesz się sobie zaprzeczać. Najpierw zaprzeczasz, że wychodzisz ponadto, co napisane i twierdzisz, że Biblia zawiera szczegółowe instrukcje odnośnie do postępowania z krwią, która opuszcza organizm. Później jednak twierdzisz, że Biblia nie zawiera takiej instrukcji odnośnie transfuzji krwi. Wnioskuję więc z tego, że gdzieś w tych szczegółowych instrukcjach, odnośnie co, do postępowania z krwią, która opuszcza organizm, widzisz jakieś przyzwolenie na dokonywanie transfuzji. Ja w tych instrukcjach widzę: wylać na ziemię, a nie wstrzykiwać do żył dla ratowania życia.


biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: biooslawek » 16 mar 2013, 21:24

Jaką krew symbolizowała ofiarna krew zwierząt?

Izajasza 53: 12 Dlatego dam mu dział wśród wielu i z mocarzami będzie dzielił łup, ponieważ wylał na śmierć swą duszę i do występnych został zaliczony; i on poniósł grzech wielu ludzi, i zaczął się ujmować za występnymi.

Kapłańska 17:14 Bo duszą wszelkiego ciała jest jego krew dzięki duszy, która w niej jest.



Axanna pisze:P.S. wszelakie instrujkcje dotyczace wylania krwi na ziemie dotycza krwi przy zarzynaniu zwierzecia i tylko i wylacznie tego.


Krew tych zwierząt ofiarnych symbolizowała krew Pana Jezusa, a on wylewając za ludzi swoją krew; wylał ją na ziemię, która jest podnóżkiem (niejako ołtarzem) nóg Bożych. Przecież już to przerabialiśmy, więc po co zataczasz błędne koło?

Izajasza 53: . 12 Dlatego dam mu dział wśród wielu i z mocarzami będzie dzielił łup, ponieważ wylał na śmierć swą duszę i do występnych został zaliczony; i on poniósł grzech wielu ludzi, i zaczął się ujmować za występnymi.

Kolosan 1:20 i żeby przez niego na nowo pojednać ze sobą wszystko inne — czy to, co na ziemi, czy to, co w niebiosach — wprowadzając pokój przez krew, którą on przelał na palu męki.

Hebrajczyków 9:11 Kiedy jednak przyszedł Chrystus jako arcykapłan dóbr, które miały nastać, wtedy przez większy i doskonalszy namiot, nie uczyniony rękami, to jest nie z tego stworzenia, 12 wszedł on raz na zawsze — ale nie z krwią kozłów i byczków, lecz z własną krwią — do miejsca świętego i uzyskał dla nas wiecznotrwałe wyzwolenie.

Twoja argumentacja jest nie tylko obszernie oddalona od instrukcji biblijnych, co do sposobu posługiwania się z krwią, która opuści organizm, ale też od podstawowego nauczania biblijnego. Mimo całej energii, jaką wkładasz w odtłumaczanie nakazów biblijnych, nie potrafisz podać żadnego uzasadnienia biblijnego, które by popierało twoje stanowisko.

I jeszcze jedno: skoro Biblia mówi, w swoich instrukcjach, tylko o krwi zwierząt, to czy dla ratowania życia ludzkiego można spożywać ludzką krew? Np. w postaci leku?

Bóg powiedział, że dusza, nie tylko zwierząt, ale i ludzi, jest we krwi.

Kapłańska 17: 14 Bo duszą wszelkiego ciała jest jego krew dzięki duszy, która w niej jest.


biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: biooslawek » 16 mar 2013, 21:47

Krew, zwierzęca jak i ludzka, jest święta, to znaczy oddzielona na ofiary za grzechy. Ludzka krew Jezusa została przeznaczona na ofiarę za nasze grzechy.

Axanna pisze:P.S. wszelakie instrujkcje dotyczace wylania krwi na ziemie dotycza krwi przy zarzynaniu zwierzecia i tylko i wylacznie tego.


I jeszcze jedno: krew jest święta, czy to zwierząt czy ludzi, ponieważ została oddzielona i przeznaczona na ofiarę przebłagalną za grzechy. Krew Pana Jezusa jak najbardziej spełniła taką rolę, a przecież to krew ludzka. To taki dodatkowy punkt widzenia.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 16 mar 2013, 21:53

biooslawek pisze: Mimo całej energii, jaką wkładasz w odtłumaczanie nakazów biblijnych, nie potrafisz podać żadnego uzasadnienia biblijnego, które by popierało twoje stanowisko.

Zachowujesz sie, bioslawku, w sposob napastliwy, rozmowa z Toba nie ma zadnego sensu. Pan przelal wlasna krew dla ratunku ludzkosci. To sa rozne sprawy. Powiazanie wylania Panskiej krwi z nakazem wylania krwi zwierzat na ziemie w celu poparcia zakazu transfuzji przypomina raczej groch z kapusta i myslac takim tokiem mozna zaczac zarzynac ludzi by przelewac ich krew na ziemie, bo przeciez masz "szczegolowe instrukcje"...

Daj spokoj, czlowieku. Ogolnie szanuje SJ, ale nie dam sie napastowac krzykami jak to Ty ponoc biblijny a ja nie. Cale moje sumienie, jak i zrozumienie przeslania Bozego sie sprzeciwia temu co probujesz na sile udowodnic. A bede rozliczona przez Pana z wlasnego sumienia i postepowania, a nie z Twojego, czy tez nie przez Ciebie. Dowodz swoich racji w bardziej stonowany sposob, nie atakujac ludzi, ktorzy mysla inaczej niz Ty, a zyskasz wiecej uwagi wtedy. Na razie pozdrawiam i odpuszczam sobie te polemike.


http://chlebznieba.pl/

zapraszam tu =>

https://wiarabiblijna.fora.pl/
biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: biooslawek » 16 mar 2013, 22:02

Przelanie krwi przez Jezusa na Bożym ołtarzu i ewentualna transfuzja Jego krwi, co przyniosło wiecznotrwałe błogosławieństwa?

Axanna pisze:
biooslawek pisze: Mimo całej energii, jaką wkładasz w odtłumaczanie nakazów biblijnych, nie potrafisz podać żadnego uzasadnienia biblijnego, które by popierało twoje stanowisko.
Pan przelal wlasna krew dla ratunku ludzkosci. To sa rozne sprawy.(...)


Masz rację, to są różne sprawy: co innego przelać swoją krew, która symbolizuje życie na Bożym ołtarzu, a co innego ratować ludzkie życie poprzez transfuzję tej krwi. Przelanie jezusowej krwi daje nam widoki na wiecznotrwałe życie, natomiast transfuzja dałaby tylko doraźne korzyści w postaci przedłużenia życia.

Co do twoich uwag, co do mojej kultury dyskusji, rzekomej namolności, to jeżeli coś ci nie pasuje, to zawsze możesz użyć ikonki "ignoruj". Tyle jeżeli chodzi o rady na otarcie łez. Uwierz mi, że nie umrę z tęsknoty za twoją twórczością. Dopóki do mnie piszesz mam prawo ci odpisywać. Czy swoimi insynuacjami chcesz mnie pozbawić tego prawa?


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Postautor: fauxpas » 16 mar 2013, 22:25

biooslawku, odnoszę się do pierwszego posta, bo tego prawdopodobnie byś ode mnie żądał, gdybym teraz wbił się w środek dyskusji :-).

biooslawek pisze:Dzieje Apostolskie informują nas, jakich niezbędnych nakazów PRAWA MOJŻESZOWEGO mają przestrzegać chrześcijanie. Więc co na temat obchodzenia się z krwią mówią pisma chrześcijańskie? Zacytujmy:

Dzieje Apostolskie 15: 19 Toteż moje rozstrzygnięcie jest takie: nie należy niepokoić tych spośród narodów, którzy się nawracają do Boga, 20  ecz trzeba im napisać, by się powstrzymywali od rzeczy splugawionych przez bożki i od rozpusty, i od tego, co uduszone, i od krwi. (....). 28 Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne nie nakładać na was dodatkowego brzemienia, z wyjątkiem następujących rzeczy koniecznych: 29macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom, i od krwi, i od tego, co uduszone, i od rozpusty. Jeśli będziecie się tego starannie wystrzegać, dobrze się wam powiedzie.

Widzimy, że powyższe wersety wyraźnie zakazują spożywania krwi,

Jest napisane, aby wstrzymywać się od krwi, a nie od spożywania krwi (choć nie twierdzę, że spożywanie krwi jest okej, sam nie mam zdania), co można rozumieć co najmniej na kilka sposobów. Nie rozumiem też, dlaczego łączysz ten fragment z "i od tego, co uduszone". To jest kolejna z rzeczy wymienionych obok krwi, więc po co to formatowanie?

choć wielu tzw. chrześcijan i tego nakazu nie przestrzega. Powyższe wersety uczą nas chrześcijan czego, według ustalenia apostołów, starszych pod kierownictwem ducha świętego, mamy przestrzegać z Prawa Mojżeszowego.

A teraz zastanówmy się, jaki to ma sens. Jezus wyzwala nas z Zakonu i spod Prawa, aaaale... zachowuje na liście parę rzeczy, których z nas nie zdejmuje. A najciekawsze jest to, że tutaj Paweł nie wspomina np. o zakazie kradzieży. Tego już nie musimy przestrzegać "z Prawa Mojżeszowego"?

A może jednak to nie są jakieś "pozostałe" i "niezniesione" zakazy ze Starego Testamentu? Może ta lista ma inną funkcję?

Nie musimy już się poddawać np. obrzezaniu, czy przestrzegać sabatu. Jehowa za pośrednictwem swojego ducha pobudził apostołów i starszych do oznajmienia chrześcijanom (przede wszystkim tym nawróconym z pogan), że koniecznie mają wystrzegać się spożywania krwi, np. "tego, co uduszone", to znaczy niewykrwawionego mięsa.

Tutaj znowu, nie wiem, po co, łączysz "od krwi" z "i od tego, co uduszone".

A jak Prawo Mojżeszowe nakazywało postępować z krwią?

Jezus wypełnił CAŁY Zakon, a nie pół czy znaczną większość. Lista z Dziejów Apostolskich nie jest fragmentem Prawa, które ma pozostać w działaniu dla chrześcijan, bo gdyby tak było, to zawierałaby choćby zakaz kradzieży, jak już pisałem.

Powtórzonego Prawa 12: 16Tylko krwi nie wolno wam jeść. Masz ją wylać na ziemię jak wodę. 

Owszem, Żydzi, gdy szykowali pokarm ze zwierząt, powinni byli wylać krew na ziemię. A nie: wszyscy ludzie, cokolwiek z krwią by nie robili, muszą wylewać ją na ziemię.

"Wylać na ziemię, jak wodę", a nie pozwalać wstrzykiwać ją sobie do żył, gdy opuści organizm (własny, czy cudzy).

Zatem gdy się skaleczę, nie mogę nakleić plastra, ale muszę pozwolić się wykrwawić?

Pośród praktyk, jakich mają KONIECZNIE wystrzegać się chrześcijanie wymieniono obok zakazu niewłaściwego obchodzenia się z krwią ; ZAKAZ UPRAWIANIA ROZPUSTY, BAŁWOCHWALSTWA . Czy dla ratowania swojego życia dopuścił/ dopuściła byś się ROZPUSTY czy BAŁWOCHWALSTWA?

Dowodziłeś powyżej, że wystrzeganie się od krwi oznacza jej spożywanie. A tu nikt jej nie spożywa, więc w ogóle w czym problem?
Pomijam fakt, że wstrzymywanie się od krwi może oznaczać wstrzymywanie się od przemocy (rozlewu krwi).


biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Postautor: biooslawek » 16 mar 2013, 23:10

fauxpas pisze:biooslawku, odnoszę się do pierwszego posta, bo tego prawdopodobnie byś ode mnie żądał, gdybym teraz wbił się w środek dyskusji :-).

biooslawek pisze:Dzieje Apostolskie informują nas, jakich niezbędnych nakazów PRAWA MOJŻESZOWEGO mają przestrzegać chrześcijanie. Więc co na temat obchodzenia się z krwią mówią pisma chrześcijańskie? Zacytujmy:

Dzieje Apostolskie 15: 19 Toteż moje rozstrzygnięcie jest takie: nie należy niepokoić tych spośród narodów, którzy się nawracają do Boga, 20  ecz trzeba im napisać, by się powstrzymywali od rzeczy splugawionych przez bożki i od rozpusty, i od tego, co uduszone, i od krwi. (....). 28 Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne nie nakładać na was dodatkowego brzemienia, z wyjątkiem następujących rzeczy koniecznych: 29macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom, i od krwi, i od tego, co uduszone, i od rozpusty. Jeśli będziecie się tego starannie wystrzegać, dobrze się wam powiedzie.

Widzimy, że powyższe wersety wyraźnie zakazują spożywania krwi,

Jest napisane, aby wstrzymywać się od krwi, a nie od spożywania krwi (choć nie twierdzę, że spożywanie krwi jest okej, sam nie mam zdania), co można rozumieć co najmniej na kilka sposobów.(....)


Powstrzymywać się od krwi (można to zrozumieć od rozlewu krwi, ale też w świetle kolejnego stwierdzenia od jej spożywania). I od tego, co uduszone, czyli od niewykrwawionego mięsa, które często jedli poganie, którzy z biedy dużo kłusowali i łapali zwierzęta na wnyki, w których one się dusiły. Mieli się powstrzymywać od jedzenia takiego mięsa. Jak inaczej możnaby było zrozumieć ten werset?

Porównaj z tym wersetem:

Pierwsza Samuela 14:31 Tego dnia bili Filistynów od Michmasz do Ajjalon i lud bardzo się zmęczył. 32 I lud rzucił się chciwie na łup, i brał owce oraz bydło, jak też cielęta, i zarzynał je na ziemi, i lud zabrał się do jedzenia z krwią. 33 Powiedzieli więc Saulowi, mówiąc: „Oto lud grzeszy przeciwko Jehowie, jedząc z krwią”. Wtedy rzekł: „Sprzeniewierzyliście się. Przede wszystkim przytoczcie do mnie wielki kamień”. 34 Potem Saul rzekł: „Rozproszcie się między ludem i powiedzcie im: ‚Niech każdy przyprowadzi do mnie swego byka i swą owcę i tutaj zarzynajcie i jedzcie, a nie wolno wam grzeszyć przeciwko Jehowie przez jedzenie z krwią’”. Toteż każdy z całego ludu przyprowadził swego byka, którego tej nocy miał pod ręką; i tam zarzynali. 35 A Saul zbudował ołtarz Jehowie..

Lud z głodu niedostatecznie wykrwawiał zwierzęta, czym zgrzeszył przeciwko Jehowie i złożył ofiarę. Bóg nie ukarał tych ludzi śmiercią za spożywanie krwi, ponieważ miłościwie wziął pod uwagę okoliczności przez jakie dopuścili się tego grzechu. Tak też jedzenie przez chrześcijanina niewykrwawionego dostatecznie mięsa, jakim są niewątpliwie zwierzęta uduszone [zadławione], a nie zarżnięte i wykrwawione jest grzechem przeciwko Bożemu prawu.

A jak Prawo Mojżeszowe nakazywało postępować z krwią?

Jezus wypełnił CAŁY Zakon, a nie pół czy znaczną większość. Lista z Dziejów Apostolskich nie jest fragmentem Prawa, które ma pozostać w działaniu dla chrześcijan, bo gdyby tak było, to zawierałaby choćby zakaz kradzieży, jak już pisałem.


Tak, ale prawo zakazujące spożywania krwi i niewłaściwego się z nią obchodzenia:

1) Zostało nadane Noemu i jego rodzinie, czyli całej ludzkości, przed nadaniem Prawa Mojżeszowego.

2) W Dziejach Apostolskich w 15 rozdziale wyszczególniono, jakich KONIECZNIE nakazów z Prawa Mojżeszowego chrześcijanie muszą przestrzegać.

Prosiłem cię, żebyś prześledził naszą dyskusję zanim weźmiesz się za swoją, a ty zacząłeś od końca. Zrób to, ponieważ ja już nie będę się powtarzał.


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Postautor: fauxpas » 16 mar 2013, 23:36

biooslawek pisze:
fauxpas pisze:biooslawku, odnoszę się do pierwszego posta, bo tego prawdopodobnie byś ode mnie żądał, gdybym teraz wbił się w środek dyskusji :-).

biooslawek pisze:Dzieje Apostolskie informują nas, jakich niezbędnych nakazów PRAWA MOJŻESZOWEGO mają przestrzegać chrześcijanie. Więc co na temat obchodzenia się z krwią mówią pisma chrześcijańskie? Zacytujmy:

Dzieje Apostolskie 15: 19 Toteż moje rozstrzygnięcie jest takie: nie należy niepokoić tych spośród narodów, którzy się nawracają do Boga, 20  ecz trzeba im napisać, by się powstrzymywali od rzeczy splugawionych przez bożki i od rozpusty, i od tego, co uduszone, i od krwi. (....). 28 Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne nie nakładać na was dodatkowego brzemienia, z wyjątkiem następujących rzeczy koniecznych: 29macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom, i od krwi, i od tego, co uduszone, i od rozpusty. Jeśli będziecie się tego starannie wystrzegać, dobrze się wam powiedzie.

Widzimy, że powyższe wersety wyraźnie zakazują spożywania krwi,

Jest napisane, aby wstrzymywać się od krwi, a nie od spożywania krwi (choć nie twierdzę, że spożywanie krwi jest okej, sam nie mam zdania), co można rozumieć co najmniej na kilka sposobów.(....)


Powstrzymywać się od krwi (można to zrozumieć od rozlewu krwi, ale też w świetle kolejnego stwierdzenia od jej spożywania). I od tego, co uduszone, czyli od niewykrwawionego mięsa, które często jedli poganie, którzy z biedy dużo kłusowali i łapali zwierzęta na wnyki, w których one się dusiły. Mieli się powstrzymywać od jedzenia takiego mięsa. Jak inaczej możnaby było zrozumieć ten werset?

Nie powiększaj czcionki, nie mam aż takich problemów ze wzrokiem ;].
Skoro dowolnie łączysz sobie "wstrzymywanie się od krwi" z kolejnym stwierdzeniem, to czemu nie z poprzednim: tego, co ofiarowane bożkom. Więc może to chodzi o krew tych ofiar, co? Tak czy siak, spożywanie to nie transfuzja.

Ja osobiście stawiam na "wstrzymywaniem się od rozlewu krwi", czyli przemocy.

Porównaj z tym wersetem:

...o spożywaniu krwi.

A jak Prawo Mojżeszowe nakazywało postępować z krwią?

Paweł nie napisał: nie róbcie tego i tego i zachowujcie przy tym Prawo Mojżeszowe.

Jezus wypełnił CAŁY Zakon, a nie pół czy znaczną większość. Lista z Dziejów Apostolskich nie jest fragmentem Prawa, które ma pozostać w działaniu dla chrześcijan, bo gdyby tak było, to zawierałaby choćby zakaz kradzieży, jak już pisałem.


Tak, ale prawo zakazujące spożywania krwi i niewłaściwego się z nią obchodzenia:

1) Zostało nadane Noemu i jego rodzinie, czyli całej ludzkości, przed nadaniem Prawa Mojżeszowego.

Tak, spożywanie krwi. Nadal nie widzę związku z transfuzją. Poza tym - skoro to prawo nadane przed Zakonem, to czemu łączysz je z Zakonem? Dlaczego tłumaczysz zasady obchodzenia się z krwią w ramach Prawa Mojżeszowego, skoro jest ono późniejsze?

2) W Dziejach Apostolskich w 15 rozdziale wyszczególniono, jakich KONIECZNIE nakazów z Prawa Mojżeszowego chrześcijanie muszą przestrzegać.

Z pewnością niespożywanie krwi jest większą koniecznością niż przykazanie "nie kradnij". Nadal utrzymujesz, że to wycinek Prawa, a nie lista o pewnej funkcji?

Prosiłem cię, żebyś prześledził naszą dyskusję zanim weźmiesz się za swoją, a ty zacząłeś od końca. Zrób to, ponieważ ja już nie będę się powtarzał.

Wybacz, zauważyłem to dopiero po wysłaniu tego posta. Ale na pewno nie zacząłem od końca, ale od samego początku :-).
Prześledzę dyskusję.


biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Postautor: biooslawek » 17 mar 2013, 22:55

fauxpas pisze:
biooslawek pisze:
fauxpas pisze:biooslawku, odnoszę się do pierwszego posta, bo tego prawdopodobnie byś ode mnie żądał, gdybym teraz wbił się w środek dyskusji :-).

biooslawek pisze:Dzieje Apostolskie informują nas, jakich niezbędnych nakazów PRAWA MOJŻESZOWEGO mają przestrzegać chrześcijanie. Więc co na temat obchodzenia się z krwią mówią pisma chrześcijańskie? Zacytujmy:

Dzieje Apostolskie 15: 19 Toteż moje rozstrzygnięcie jest takie: nie należy niepokoić tych spośród narodów, którzy się nawracają do Boga, 20  ecz trzeba im napisać, by się powstrzymywali od rzeczy splugawionych przez bożki i od rozpusty, i od tego, co uduszone, i od krwi. (....). 28 Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne nie nakładać na was dodatkowego brzemienia, z wyjątkiem następujących rzeczy koniecznych: 29macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom, i od krwi, i od tego, co uduszone, i od rozpusty. Jeśli będziecie się tego starannie wystrzegać, dobrze się wam powiedzie.

Widzimy, że powyższe wersety wyraźnie zakazują spożywania krwi,

Jest napisane, aby wstrzymywać się od krwi, a nie od spożywania krwi (choć nie twierdzę, że spożywanie krwi jest okej, sam nie mam zdania), co można rozumieć co najmniej na kilka sposobów.(....)


Powstrzymywać się od krwi (można to zrozumieć od rozlewu krwi, ale też w świetle kolejnego stwierdzenia od jej spożywania). I od tego, co uduszone, czyli od niewykrwawionego mięsa, które często jedli poganie, którzy z biedy dużo kłusowali i łapali zwierzęta na wnyki, w których one się dusiły. Mieli się powstrzymywać od jedzenia takiego mięsa. Jak inaczej możnaby było zrozumieć ten werset?

Nie powiększaj czcionki, nie mam aż takich problemów ze wzrokiem ;].
Skoro dowolnie łączysz sobie "wstrzymywanie się od krwi" z kolejnym stwierdzeniem, to czemu nie z poprzednim: tego, co ofiarowane bożkom.(....)


Dzieje Apostolskie 15:19 Toteż moje rozstrzygnięcie jest takie: nie należy niepokoić tych spośród narodów, którzy się nawracają do Boga, 20 lecz trzeba im napisać, by się powstrzymywali od rzeczy splugawionych przez bożkiod rozpusty, od tego, co uduszone.

Ja osobiście stawiam na "wstrzymywaniem się od rozlewu krwi", czyli przemocy.


A jak rozumiesz nakaz wstrzymywania się od tego, co uduszone?

Paweł nie napisał: nie róbcie tego i tego i zachowujcie przy tym Prawo Mojżeszowe.


Przecież to jasno wynika z kontekstu.

1)Jacyś nawróceni na chrystianizm wyznawcy judaizmu niepokoją dusze braci z narodów nakazując im obrzezanie i przestrzeganie Prawa Mojżeszowego.

2)Pokorny Paweł aby to wyjaśnić (kwestia obrzezania ciągnie się już 13 lat) udaje się do apostołów do Jerozolimy.

3) Apostołowie i starsi ustalają, że nie należy na nawróconych pogan narzucać niczego z [Prawa Mojżeszowego] poza rzeczami KONIECZNYMI, w tym nakazano im powstrzymywać się od krwi, bałwochwalstwa, rozpusty i tego, co uduszone (od spożywania niewykrwawionego mięsa).

Przeczytaj te sprawozdanie raz jeszcze z uwagą i zrozumieniem.


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Postautor: fauxpas » 18 mar 2013, 19:37

biooslawek pisze:Dzieje Apostolskie 15:19 Toteż moje rozstrzygnięcie jest takie: nie należy niepokoić tych spośród narodów, którzy się nawracają do Boga, 20 lecz trzeba im napisać, by się powstrzymywali od rzeczy splugawionych przez bożkiod rozpusty, od tego, co uduszone.

Otóż to ;].

Ja osobiście stawiam na "wstrzymywaniem się od rozlewu krwi", czyli przemocy.


A jak rozumiesz nakaz wstrzymywania się od tego, co uduszone?

Nie rozumiem, ale to wskazuje, że faktycznie może chodzić o spożywanie. Ale nadal: nie w ramach Prawa Mojżeszowego (o czym poniżej) i wciąż - spożywanie, nie: przetaczanie krwi.

Paweł nie napisał: nie róbcie tego i tego i zachowujcie przy tym Prawo Mojżeszowe.


Przecież to jasno wynika z kontekstu.

1)Jacyś nawróceni na chrystianizm wyznawcy judaizmu niepokoją dusze braci z narodów nakazując im obrzezanie i przestrzeganie Prawa Mojżeszowego.

2)Pokorny Paweł aby to wyjaśnić (kwestia obrzezania ciągnie się już 13 lat) udaje się do apostołów do Jerozolimy.

3) Apostołowie i starsi ustalają, że nie należy na nawróconych pogan narzucać niczego z [Prawa Mojżeszowego] poza rzeczami KONIECZNYMI, w tym nakazano im powstrzymywać się od krwi, bałwochwalstwa, rozpusty i tego, co uduszone (od spożywania niewykrwawionego mięsa).

Przeczytaj te sprawozdanie raz jeszcze z uwagą i zrozumieniem.

A więc sądzisz, że Paweł uznaje za konieczne trzymanie się z dala od krwi, ale już zakaz kradzieży taki konieczny nie jest?

A po drugie - fajnie, że dopisałeś w nawiasie po "uduszone" - "od spożywania niewykrwawionego mięsa". Jeśli tak jest, to "od krwi" niepotrzebnie by ten zakaz dublowało :-P.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 18 mar 2013, 19:39

Tłumaczenie biooslawkowi, że omylne Towarzystwo Strażnica nie ma racji mija się z celem. Mimo tego, że Towarzystwo Strażnica przyznaje, że może zbłądzić, to biooslawek nie przyzna, że zbłądziło w kwestii krwi, dopóki nie zostanie oficjalnie podane nowe światło.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Postautor: biooslawek » 18 mar 2013, 20:11

A jak rozumiesz nakaz wstrzymywania się od tego, co uduszone?

fauxpas pisze:Nie rozumiem, ale to wskazuje, że faktycznie może chodzić o spożywanie.


Widzisz jakąś inną, choćby prawdopodobną możliwość?


Ale nadal: nie w ramach Prawa Mojżeszowego (o czym poniżej)(....)


Przeczytaj kontekst i się do niego odnieś.

i wciąż - spożywanie, nie: przetaczanie krwi.


Cofnij się w dyskusji i przeczytaj, jakie Bóg dał instrukcje odnośnie sposobu postępowania z krwią.


Paweł nie napisał: nie róbcie tego i tego i zachowujcie przy tym Prawo Mojżeszowe.


Przecież to jasno wynika z kontekstu.

1)Jacyś nawróceni na chrystianizm wyznawcy judaizmu niepokoją dusze braci z narodów nakazując im obrzezanie i przestrzeganie Prawa Mojżeszowego.

2)Pokorny Paweł aby to wyjaśnić (kwestia obrzezania ciągnie się już 13 lat) udaje się do apostołów do Jerozolimy.

3) Apostołowie i starsi ustalają, że nie należy na nawróconych pogan narzucać niczego z [Prawa Mojżeszowego] poza rzeczami KONIECZNYMI, w tym nakazano im powstrzymywać się od krwi, bałwochwalstwa, rozpusty i tego, co uduszone (od spożywania niewykrwawionego mięsa).

Przeczytaj te sprawozdanie raz jeszcze z uwagą i zrozumieniem.

A więc sądzisz, że Paweł uznaje za konieczne trzymanie się z dala od krwi, ale już zakaz kradzieży taki konieczny nie jest?


O tym mówił w innych miejscach Biblii, a "całe Pismo jest przez Boga natchnione":

1 Koryntian 6:9 A czyż nie wiecie, że nieprawi nie odziedziczą królestwa Bożego? Nie dajcie się wprowadzić w błąd. Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani mężczyźni utrzymywani do celów sprzecznych z naturą, ani mężczyźni kładący się z mężczyznami, 10 ani złodzieje, ani chciwcy, ani pijacy, ani rzucający obelgi, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Postautor: fauxpas » 18 mar 2013, 20:35

biooslawek pisze:A jak rozumiesz nakaz wstrzymywania się od tego, co uduszone?

Naprawdę nie musisz pisać wielkimi literami, noszę już okulary.

fauxpas pisze:Nie rozumiem, ale to wskazuje, że faktycznie może chodzić o spożywanie.


Widzisz jakąś inną, choćby prawdopodobną możliwość?

Nie. Dlatego raczej chodzi o to, co pisałeś: jedzenie niewykrwawionego mięsa. Jednak wtedy "wstrzymywanie się od krwi" nie oznacza niejedzenia wykrwawionego mięsa...

Ale nadal: nie w ramach Prawa Mojżeszowego (o czym poniżej)(....)


Przeczytaj kontekst i się do niego odnieś.

Kontekst czego? Twojej wypowiedzi? Zrobiłem to.

i wciąż - spożywanie, nie: przetaczanie krwi.


Cofnij się w dyskusji i przeczytaj, jakie Bóg dał instrukcje odnośnie sposobu postępowania z krwią.

Zaraz, zaraz, piszesz o rzeczach koniecznych wymienionych przez Pawła w NT, a tu nagle każesz mi zaglądać w Prawo Mojżeszowe. Paweł nie napisał: "wstrzymujcie się od krwi, a po więcej szczegółów zapraszam do Księgi Powtórzonego Prawa".

A więc sądzisz, że Paweł uznaje za konieczne trzymanie się z dala od krwi, ale już zakaz kradzieży taki konieczny nie jest?

O tym mówił w innych miejscach Biblii, a "całe Pismo jest przez Boga natchnione":

Zaraz, zaraz, czyli najpierw Paweł pisze o jedynych koniecznych nakazach i zakazach, a potem... resztę umieszcza gdzie indziej? Czynisz z Pawła kłamcę :-).


biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Postautor: biooslawek » 18 mar 2013, 21:37

fauxpas pisze:Nie rozumiem, ale to wskazuje, że faktycznie może chodzić o spożywanie.


Widzisz jakąś inną, choćby prawdopodobną możliwość?

Nie. Dlatego raczej chodzi o to, co pisałeś: jedzenie niewykrwawionego mięsa. Jednak wtedy "wstrzymywanie się od krwi" nie oznacza niejedzenia wykrwawionego mięsa...


Zgadza się. Być może chodzi o picie samej krwi, co praktykowało wielu pogan (rytualnie, jak i ze względu na upodobania kulinarne). Chodzi o wszelkie obchodzenie się z krwią niezgodne z instrukcją Boga.


Ale nadal: nie w ramach Prawa Mojżeszowego (o czym poniżej)(....)



Przeczytaj kontekst i się do niego odnieś.

Kontekst czego? Twojej wypowiedzi? Zrobiłem to.


Nie Biblii, wypunktowałem ci na co masz zwrócić uwagę.


1)Jacyś nawróceni na chrystianizm wyznawcy judaizmu niepokoją dusze braci z narodów nakazując im obrzezanie i przestrzeganie Prawa Mojżeszowego.

2)Pokorny Paweł aby to wyjaśnić (kwestia obrzezania ciągnie się już 13 lat) udaje się do apostołów do Jerozolimy.

3) Apostołowie i starsi ustalają, że nie należy na nawróconych pogan narzucać niczego z [Prawa Mojżeszowego] poza rzeczami KONIECZNYMI, w tym nakazano im powstrzymywać się od krwi, bałwochwalstwa, rozpusty i tego, co uduszone (od spożywania niewykrwawionego mięsa).

Przeczytaj te sprawozdanie raz jeszcze z uwagą i zrozumieniem.


i wciąż - spożywanie, nie: przetaczanie krwi.



Cofnij się w dyskusji i przeczytaj, jakie Bóg dał instrukcje odnośnie sposobu postępowania z krwią.

Zaraz, zaraz, piszesz o rzeczach koniecznych wymienionych przez Pawła w NT, a tu nagle każesz mi zaglądać w Prawo Mojżeszowe. Paweł nie napisał: "wstrzymujcie się od krwi, a po więcej szczegółów zapraszam do Księgi Powtórzonego Prawa".


Cofnij się i prześledź dyskusję. Ostatni raz ci piszę, później wciskam ikonkę "ignoruj".


A więc sądzisz, że Paweł uznaje za konieczne trzymanie się z dala od krwi, ale już zakaz kradzieży taki konieczny nie jest?


O tym mówił w innych miejscach Biblii, a "całe Pismo jest przez Boga natchnione":

Zaraz, zaraz, czyli najpierw Paweł pisze o jedynych koniecznych nakazach i zakazach, a potem... resztę umieszcza gdzie indziej? Czynisz z Pawła kłamcę .


Co ty wypisujesz?

2 Tymoteusza 3: 16 Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauczania, do upominania, do prostowania, do karcenia w prawości, 17 aby człowiek Boży był w pełni umiejętny, całkowicie wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła.

Pismo Święte się wzajemnie uzupełnia. Jak nie ma o czymś napisane w jednym miejscu, to jest w innym.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości