Ekumenia

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
pentecostalglor
Posty: 94
Rejestracja: 31 gru 2012, 16:38
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Ekumenia

Postautor: pentecostalglor » 31 gru 2012, 22:42

Prosiłbym o przedstawienie mi czym jest protestantyzm?


miniofilka
Posty: 447
Rejestracja: 12 paź 2011, 15:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Tychy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: miniofilka » 31 gru 2012, 22:57

W skrócie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Protestantyzm

W skład protestantyzmu wchodzi wiele wyznań,ja mogę tylko służyć wiedzą na temat swojego wyznania,bo niestety nie znam teologii innych Kościołów.
Znam też sekciarskie nauki SJ ale to nie protestanci.


Jezus Chrystus moim Panem
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 31 gru 2012, 23:04

Proponuję się zapoznać z 5 zasadami protestantyzmu.

Zależy czy interesuje Cię jego bardziej liberalna i przynajmniej nieco zbliżona do katolicyzmu gałąź czy konserwatywna , opierająca się na świadomym chrzcie i nawróceniu.

Jak coś , również chętnie odpowiem na temat swojego wyznania. :)

ŚJ nie są nawet chrześcijanami , bo nie uznają Chrystusa za Boga,


pentecostalglor
Posty: 94
Rejestracja: 31 gru 2012, 16:38
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: pentecostalglor » 31 gru 2012, 23:11

Więc opiszcie swoje kościoły,w co wierzycie ?


miniofilka
Posty: 447
Rejestracja: 12 paź 2011, 15:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Tychy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: miniofilka » 31 gru 2012, 23:18

http://www.luteranie.pl/w_co_wierzymy.html

miłej lektury - w razie pytań służę pomocą :-D


Jezus Chrystus moim Panem
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 31 gru 2012, 23:27

pentecostalglor pisze:Więc opiszcie swoje kościoły,w co wierzycie ?


Dokładne porównanie katolicyzmu z ewangelicyzmem reformowanym znajduje się tutaj :
http://www.reformowani.pl/index.php?opt ... &Itemid=26

Warto również zapoznać się z Katechizmem Heidelberskim , ponieważ jest on napisany w bardzo przystępny i prosty sposób.
http://www.reformowani.pl/index.php?opt ... &Itemid=26

Tak w skrócie najważniejsze różnice to:

- Zbawienie przez wiarę dzięki łasce Bożej , czyli jeśli wierzysz , to wiara Cię odmienia i przez to stajesz się dobry. Wiara jest darem Boga , człowiek sam z siebie nie jest w stanie uwierzyć.
- Jezus umarł na krzyżu za wszystkich wierzących i to była doskonała ofiara za grzech Adama , dlatego nie modliwy się do/przez świętych , jako że przeczyło by to temu.
- Żadna pokuta nas nie usprawiedliwa a jedynie łaska Boga.
- Komunia święta jest symbolem , obecność Chrystusa jest w niej jedynie duchowa , hostia i wino nie są jego ciałem i krwią. Przyjmujemy ją na stojąco wokół stołu komunijnego.
- Brak spowiedzi usznej. Ksiądz jedynie zwiastuje odpuszczenie grzechów.
- Pełna ordynacja kobiet , mogą nawet pełnić stanowisko biskupa , jeżeli zostaną wybrane.
- Całkowicie demokratyczny ustrój Kościoła , o jego sprawach decydują w tym samym stopniu świeccy co duchowni.
- Brak obrazów i krucyfiksów w zborach , ale krzyż bez postaci Chrystusa prawie zawsze jest obecny.
- Sakramenty to tylko Chrzest i Eucharystia - jako ustanowione przez Jezusa.
- Nabożeństwo w przeciwieństwie do mszy nie jest ofiarą.

Bardzo często wobec KER pojawia się zarzut zbytniego liberalizmu , ale wg mnie nie jest on do końca uzasadniony. Kościół nie zajmuje jakiegoś stanowiska w określonych sprawach jak KRK , pozostawiając je sumieniu wiernych , co także bywa krytykowane jako relatywizm , przede wszystkim moralny.

KER nie jest jedynym , który odwołuje się do kalwinizmu.

Od KRK i KEA odróżnia nas (tak jak wszystkich pozostałych protestantów) treść 2. przykazania. Brzmi ono : "Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg Twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czyniący miłosierdzie tym tysiącom tym, którzy mnie miłują i strzegą moich przykazań. "
Ostatnio zmieniony 31 gru 2012, 23:42 przez Piotrek., łącznie zmieniany 2 razy.


miniofilka
Posty: 447
Rejestracja: 12 paź 2011, 15:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Tychy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: miniofilka » 31 gru 2012, 23:29



Jezus Chrystus moim Panem
pentecostalglor
Posty: 94
Rejestracja: 31 gru 2012, 16:38
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: pentecostalglor » 31 gru 2012, 23:32

Chciałbym należeć do kościoła zielonoświątkowego, troche znam zasady ze szkoły od koleżanki należącej do tego wyznania ale jakoś nie bardzo to rozumiem


miniofilka
Posty: 447
Rejestracja: 12 paź 2011, 15:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Tychy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: miniofilka » 31 gru 2012, 23:37

pentecostalglor pisze:Chciałbym należeć do kościoła zielonoświątkowego, troche znam zasady ze szkoły od koleżanki należącej do tego wyznania ale jakoś nie bardzo to rozumiem


Oj, to juz jakiś członek KZ musi pomóc, bo ja znam naukę KZ tylko bardzo pobieżnie.


Jezus Chrystus moim Panem
pentecostalglor
Posty: 94
Rejestracja: 31 gru 2012, 16:38
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: pentecostalglor » 31 gru 2012, 23:43

5 zasad mi się podoba ale modlitwa do obrazów,figur i do NMP nie jest niczym złym , ona zsyła na nas łaskę od Jezusa.


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 31 gru 2012, 23:44

pentecostalglor pisze:Chciałbym należeć do kościoła zielonoświątkowego, troche znam zasady ze szkoły od koleżanki należącej do tego wyznania ale jakoś nie bardzo to rozumiem


Sądząc po wypowiedziach niektórych forumowiczów , decydując się na konwersję do któregoś z Kościołów ewangelicznych , w przyszłości mógłbyś mieć problem , jeśli chciałbyś np. wziąć ślub z osobą innego wyznania.

Odnośnie jeszcze różnic między katolicyzmem a KER , to uznaje on cywilne rozwody , jako że małżeństwo nie jest sakramentem a rzeczą świecką.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 31 gru 2012, 23:46

pentecostalglor pisze:modlitwa do obrazów,figur


Modlitwa do płócien i desek ?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
pentecostalglor
Posty: 94
Rejestracja: 31 gru 2012, 16:38
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: pentecostalglor » 31 gru 2012, 23:48

Jestem zdecydowany wyrzec się KRK mam wiele powodów.


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 31 gru 2012, 23:52

pentecostalglor pisze:5 zasad mi się podoba ale modlitwa do obrazów,figur i do NMP nie jest niczym złym , ona zsyła na nas łaskę od Jezusa.


Modlitwa do obrazów i figur jest grzechem przeciwko 2. przykazaniu. Ale czy nie jest to tak , że one tylko pomagają w modlitwie , bo przedstawiają Boga/świętych ? Słyszałem taką opinię. Czy to prawda ?

Osobiście nie mam nic przeciwko obrazom. Dosyć często bywam w zborach luterańskich , (z racji tego , że mój Kościół jest na wymarciu i w niewielu miejscach się znajduje) gdzie one są obecne i w niczym mi one nie przeszkadzają ani nie rozpraszają mojej uwagi.


pentecostalglor
Posty: 94
Rejestracja: 31 gru 2012, 16:38
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: pentecostalglor » 31 gru 2012, 23:53

Małgorzata, nie modle się do obrazu tylko do Jezusa i Mari na tym obrazie, nikt nie wie jak oni wyglądali ale obraz pomaga skupić się na modlitwie.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości