Post

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.

Czy uważasz, że post jest bardzo potrzebny w życiu chrześcijanina?

Nie
6
22%
Tak
19
70%
Nie mam zdania
2
7%
 
Liczba głosów: 27
Awatar użytkownika
Soul Winner
Posty: 171
Rejestracja: 10 sty 2008, 22:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Post

Postautor: Soul Winner » 13 lut 2008, 15:03

Celowo nie zadałem pytania: "Czy pościsz systematycznie?" Nie chciałem, żeby ankieta wyszła marnie.

Znalazłem bardzo mocne kazanie na temat postu. http://pl.youtube.com/watch?v=LGb5wEc5I20
Po tym kazaniu robię sobie postanowienie, że będę od czasu do czasu pościł.

Izraelici na pustyni zbuntowali się, zażądali od Boga mięsa - i pomarli. Każdy kto nie potrafi utrzymać swojego żołądka w posłuszeństwie, jest słabym chrześcijaninem i Bóg nie może go użyć do wielkich dzieł. Post jest tak samo niezbędną rzeczą jak modlitwa. Po poszczeniu, Bóg łaskawiej wysłuchuje modlitw.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 lut 2008, 15:30

No cóż -- zgodzę się, że post jest potrzebny, jednak nie zgodzę się do ograniczenia granic postu tylko do spraw żywieniowych (a w szczególności tylko do potraw mięsnych).
Ja akurat mam taką przypadłość, że głodu jako takiego zwykle nie czuję (kilka raz w życiu mi się zdarzyło, abym czuł tzw. "ssanie w żołądku"). Mogę spokojnie przez 24h nic nie jeść ani nic nie pić i nie stanowi to dla mnie jakiejś niedogodności w ogóle (no dobra, spieczone usta uprzykrzają mówienie ;-)). Zwykle jak postanawiam pościć od jedzenia i picia to wtedy gdy tuż po przebudzeniu czuję że z chęcią bym coś zjadł, choć głodu jako takiego nie zaczynam czuć nawet w okolicach północy.


Pozdrawiam,
f.


Awatar użytkownika
Niente
Posty: 890
Rejestracja: 01 sty 2011, 21:20
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: ma w sobie tyle sił?
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Niente » 05 mar 2012, 21:57

Odświeżam :)

W jakiej intencji najczęściej pościcie?
Czy jest sens poszczenia w intencji nawrócenia jakiejś bliskiej nam osoby?
Jaki post ma większy sens: cały dzień o chlebie i wodzie czy np. przez cały dzień zjedzenie jednego jabłka? (moja siostra ze zboru tak robi).
Jakie macie doświadczenia dotyczące tego?


 <3 Doswiadcz mnie i sprawdź w ogniu o Panie! Pragnę być niezmienna jak Twoje słowo i prawdziwa jak Twoje zmartwychwstanie. Wytworz we mnie hooponé i prowadź swoimi ścieżkami. <3 

Masz jakieś pytania? Chcesz porozmawiać o Panu Bogu? Chętnie porozmawiam na skype, zapraszam do napisania na pw :)
Awatar użytkownika
Maciooj
Posty: 307
Rejestracja: 05 cze 2011, 09:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdynia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Maciooj » 06 mar 2012, 14:10

Właśnie to mnie zastanawia, że ludzie włosy sobie wyrywają, żeby ich bliscy się nawrócili.. Owszem, rozumiem to, bo i ja nie chcę, żeby moi bliscy byli potępieni, ale traktuję ich tak jak Bóg ich traktuje: to twoja decyzja, na siłę nie będę cię zmuszał.

Ostatnio pościłem w celu zbliżenia się do Boga, ponieważ broniłem ostatnio pracę inż. i było dużo pracy, mało czasu dla Boga. I wszystko wróciło do normy :)


"Ale suma tego, co się mówi, ta jest: Iż takiego mamy najwyższego kapłana, który usiadł na prawicy stolicy wielmożności na niebiesiech;
Sługą będąc świątnicy, a prawdziwego onego przybytku, który Pan zbudował, a nie człowiek." Hbr 8,1-2
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 1101
Rejestracja: 03 mar 2010, 10:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bea » 06 mar 2012, 15:09

Niente pisze:W jakiej intencji najczęściej pościcie?

Jeżeli masz na myśli transakcje - trzy obiady, śniadania i kolacje za np zdany egzamin, to chyba nie o poście biblijnym myślisz.
Post to nie moneta przetargowa: ja ci Boże burczenie w brzuchu ofiaruję a Ty mi za te moje męki to czy tamto.
Post to szukanie Boga, Jego woli, Jego rozwiązań problemu, itp, zbliżenie się do niego.
Jak pisał Fantomik, post to nie tylko sprawa jedzenia.


"Z czystym okazujesz się czysty, A z przewrotnym postępujesz przewrotnie. Ty bowiem wybawiasz lud ubogi, Lecz oczy wyniosłych poniżasz. Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje. Gdyż z tobą rozbijam drużynę, A z Bogiem moim przesadzam mur. Droga Boża jest doskonała, Słowo Pańskie jest wypróbowane. Jest tarczą wszystkim, którzy w nim ufają.
Któż bowiem jest Bogiem oprócz Pana? Kto jest skałą prócz Boga naszego? "
Ps 18,27-32
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 mar 2012, 15:41

Maciooj pisze:Właśnie to mnie zastanawia, że ludzie włosy sobie wyrywają, żeby ich bliscy się nawrócili.. Owszem, rozumiem to, bo i ja nie chcę, żeby moi bliscy byli potępieni, ale traktuję ich tak jak Bóg ich traktuje: to twoja decyzja, na siłę nie będę cię zmuszał.

To jest raczej błędna teologia ;)

A jaki mamy przykład Św. Pawła:

Romans 9:2: Że mam wielki smutek i nieustanny ból w sercu swoim.
Romans 9:3: Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała,
Romans 9:4: Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice,

Św. Paweł do tego stopnia zabiegał o swoich bliskich, że prosił wręcz Boga aby go potępił(!) byle tylko Ci byli zbawieni. Czy modliłeś się już do Boga w ten sposób?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 06 mar 2012, 21:06

Skąd jest pomysł post o coś?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Mrooweq
Posty: 707
Rejestracja: 17 lip 2011, 14:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Mrooweq » 06 mar 2012, 21:19

fantomik pisze:A jaki mamy przykład Św. Pawła:

Romans 9:2: Że mam wielki smutek i nieustanny ból w sercu swoim.
Romans 9:3: Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała,
Romans 9:4: Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice,

Św. Paweł do tego stopnia zabiegał o swoich bliskich, że prosił wręcz Boga aby go potępił(!) byle tylko Ci byli zbawieni. Czy modliłeś się już do Boga w ten sposób?


Ale takie podejście jest po prostu głupie. Nie ma sensu płacić swoim zbawieniem za zbawienie innych. To nie jest w ogóle logiczne ani chrześcijańskie.


Poszukujący
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 mar 2012, 21:31

Mrooweq pisze:
fantomik pisze:A jaki mamy przykład Św. Pawła:

Romans 9:2: Że mam wielki smutek i nieustanny ból w sercu swoim.
Romans 9:3: Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała,
Romans 9:4: Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice,

Św. Paweł do tego stopnia zabiegał o swoich bliskich, że prosił wręcz Boga aby go potępił(!) byle tylko Ci byli zbawieni. Czy modliłeś się już do Boga w ten sposób?


Ale takie podejście jest po prostu głupie. Nie ma sensu płacić swoim zbawieniem za zbawienie innych. To nie jest w ogóle logiczne ani chrześcijańskie.

A kto napisał, że można? Niemniej taka reakcja emocjonalna jest jak najbardziej ludzka i chrześcijańska. Jak widzisz Św. Pawła "guzik" obchodzi "decyzja" jego bliskich, On pragnie aby byli zbawieni tak bardzo, że nawet i samemu chciałby być potępionym jeśliby doprowadziło to do ich zbawienia. Zauważasz rozbieżność pomiędzy swoją postawą, a jego? Ja przyznam, że zauważam między swoją, a jego przez cały czas :/

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Niente
Posty: 890
Rejestracja: 01 sty 2011, 21:20
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: ma w sobie tyle sił?
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Niente » 06 mar 2012, 21:31

Bea pisze:Jeżeli masz na myśli transakcje - trzy obiady, śniadania i kolacje za np zdany egzamin, to chyba nie o poście biblijnym myślisz.
Post to nie moneta przetargowa: ja ci Boże burczenie w brzuchu ofiaruję a Ty mi za te moje męki to czy tamto.
Post to szukanie Boga, Jego woli, Jego rozwiązań problemu, itp, zbliżenie się do niego.
Jak pisał Fantomik, post to nie tylko sprawa jedzenia.

Ciekawa jestem skąd to wzięłaś i kto tak myślał o.0
Wiem że to nie tylko sprawa jedzenia ale na tym chcę się skupić.

Lash pisze:Skąd jest pomysł post o coś?

A skąd ten pomysł modlitwy o coś?
Więc poszczenie w jakiejś intencji jest złe?


 <3 Doswiadcz mnie i sprawdź w ogniu o Panie! Pragnę być niezmienna jak Twoje słowo i prawdziwa jak Twoje zmartwychwstanie. Wytworz we mnie hooponé i prowadź swoimi ścieżkami. <3 



Masz jakieś pytania? Chcesz porozmawiać o Panu Bogu? Chętnie porozmawiam na skype, zapraszam do napisania na pw :)
Mrooweq
Posty: 707
Rejestracja: 17 lip 2011, 14:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Mrooweq » 06 mar 2012, 21:45

fantomik pisze:A kto napisał, że można? Niemniej taka reakcja emocjonalna jest jak najbardziej ludzka i chrześcijańska. Jak widzisz Św. Pawła "guzik" obchodzi "decyzja" jego bliskich, On pragnie aby byli zbawieni tak bardzo, że nawet i samemu chciałby być potępionym jeśliby doprowadziło to do ich zbawienia. Zauważasz rozbieżność pomiędzy swoją postawą, a jego? Ja przyznam, że zauważam między swoją, a jego przez cały czas :/



Nie rozumiem. Z jednej strony nie można, z drugiej jednak Paweł tego chce. Taka reakcja nie jest ludzka, oddać za kogoś można życie, ale nie zbawienie. Trzeba tak żyć aby wszyscy byli zbawieni, a nie jedni kosztem drugich. A to że ty widzisz rozbieżność w jego i swojej postawie to raczej dobrze.


Poszukujący
Awatar użytkownika
Niente
Posty: 890
Rejestracja: 01 sty 2011, 21:20
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: ma w sobie tyle sił?
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Niente » 06 mar 2012, 21:46

Chciałam przypomnieć że mówimy tu o poście.


 <3 Doswiadcz mnie i sprawdź w ogniu o Panie! Pragnę być niezmienna jak Twoje słowo i prawdziwa jak Twoje zmartwychwstanie. Wytworz we mnie hooponé i prowadź swoimi ścieżkami. <3 



Masz jakieś pytania? Chcesz porozmawiać o Panu Bogu? Chętnie porozmawiam na skype, zapraszam do napisania na pw :)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 mar 2012, 22:35

Mrooweq pisze:Nie rozumiem. Z jednej strony nie można, z drugiej jednak Paweł tego chce. Taka reakcja nie jest ludzka, oddać za kogoś można życie, ale nie zbawienie.

Jak najbardziej ludzka i emocjonalna. Dokładnie tak samo Rodzice umierającego dziecka woleliby aby to oni umierali, a nie ich dziecko, a przecież nie mają na to wpływu. Niemniej, pragnienie jest spowodowane miłością, uczucia czasami nie pytają się racjonalnego umysłu czy mogą dyktować to co dyktują, a irracjonalne myśli do których czasami prowadzą są tylko i wyłącznie ekspresją ich intensywności. Akceptacja uczuć jest częścią bycia człowiekiem, bycia ludzkim.
Mrooweq pisze:Trzeba tak żyć aby wszyscy byli zbawieni, a nie jedni kosztem drugich.

A jeśli, tak hipotetycznie, nie wszyscy będą zbawieni, wolałbyś aby Twój sąsiad był zbawiony, zamiast Ciebie? Tak hipotetycznie jakbyś miał wybór? To jest tak naprawdę kwestia miłości, ja przyznam potrafię to zrozumieć tylko na poziomie intelektualnym (jeśli chodzi o stopień, który widzimy u Św. Pawła).
Mrooweq pisze:A to że ty widzisz rozbieżność w jego i swojej postawie to raczej dobrze.

Pytanie czy Ty widzisz w swojej?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 mar 2012, 01:11

Niente pisze:
Bea pisze:Jeżeli masz na myśli transakcje - trzy obiady, śniadania i kolacje za np zdany egzamin, to chyba nie o poście biblijnym myślisz.
Post to nie moneta przetargowa: ja ci Boże burczenie w brzuchu ofiaruję a Ty mi za te moje męki to czy tamto.
Post to szukanie Boga, Jego woli, Jego rozwiązań problemu, itp, zbliżenie się do niego.
Jak pisał Fantomik, post to nie tylko sprawa jedzenia.

Ciekawa jestem skąd to wzięłaś i kto tak myślał o.0
Wiem że to nie tylko sprawa jedzenia ale na tym chcę się skupić.

Lash pisze:Skąd jest pomysł post o coś?

A skąd ten pomysł modlitwy o coś?
Więc poszczenie w jakiejś intencji jest złe?
Nie wiem. nie wydaje mi sie że post jest w intencji..


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 1101
Rejestracja: 03 mar 2010, 10:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bea » 07 mar 2012, 09:00

Niente pisze:
Bea pisze:Jeżeli masz na myśli transakcje - trzy obiady, śniadania i kolacje za np zdany egzamin, to chyba nie o poście biblijnym myślisz.
Post to nie moneta przetargowa: ja ci Boże burczenie w brzuchu ofiaruję a Ty mi za te moje męki to czy tamto.
Post to szukanie Boga, Jego woli, Jego rozwiązań problemu, itp, zbliżenie się do niego.
Jak pisał Fantomik, post to nie tylko sprawa jedzenia.

Ciekawa jestem skąd to wzięłaś i kto tak myślał o.0
Wiem że to nie tylko sprawa jedzenia ale na tym chcę się skupić.


Przypomnę ci co napisałaś:
Niente pisze:W jakiej intencji najczęściej pościcie?
Czy jest sens poszczenia w intencji nawrócenia jakiejś bliskiej nam osoby?



SJP PWN <intencja- motyw lub cel działania>

intencja -zamiar, chęć, motyw, pragnienie, zamysł, cel, myśl przewodnia

Pościć w intencji - to tyle co ja nie jem bo chce dostać/pragnę/celem postu jest otrzymanie/itd by to czy tam to się stało.

Poszczenie w intencji nawrócenie - wytłumacz w takim razie jak rozumieć to co napisałaś bo jak dla mnie znowu mamy ja nie jem a ty Boże robisz tak by X się nawrócił.

Post to nie tylko sprawa jedzenia. Jeżeli zostaniesz tylko lub skupisz się nadmiernie tylko na tym co i kiedy jesz w poscie masz dietę :/


"Z czystym okazujesz się czysty, A z przewrotnym postępujesz przewrotnie. Ty bowiem wybawiasz lud ubogi, Lecz oczy wyniosłych poniżasz. Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje. Gdyż z tobą rozbijam drużynę, A z Bogiem moim przesadzam mur. Droga Boża jest doskonała, Słowo Pańskie jest wypróbowane. Jest tarczą wszystkim, którzy w nim ufają.
Któż bowiem jest Bogiem oprócz Pana? Kto jest skałą prócz Boga naszego? "
Ps 18,27-32

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości