Chrześcijański symbol ryby ? Czy aby na pewno chrześcijański

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
provider
Posty: 224
Rejestracja: 25 sty 2012, 09:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Chrześcijański symbol ryby ? Czy aby na pewno chrześcijański

Postautor: provider » 01 lut 2012, 13:51

Chrześcijański symbol ryby ? Czy aby na pewno chrześcijański.

Ostatnio zacząłem się zastanawiać, skąd chrześcijanie wzieli symbol ryby.

Poszukiwania moje zacząłem od Starego Przymierza, a dokładniej od pierwszej księgi Salomona.

Znajdziemy w niej opis jak Pelisztini ukradli Arkę Przymierza Boga z przykazaniami i sprowadzili ją z Eben Haezer do Aszdodu.


1 Samuela 5, 1-12

A kiedy Pelisztini zabrali Arkę Boga, sprowadzili ja do przybytku Dagona oraz ustawili ją przy Dagonie. 3 Gdy jednak Aszdodejczycy wstali nazajutrz, okazało się, że Dagon leżał przed nią, przed Arką WIEKUISTEGO, na ziemi.

Zatem wzięli Dagona i ustawili go z powrotem na swoim miejscu. 4 Ale gdy następnego dnia wstali wczesnym rankiem, znowu się okazało, że Dagon leżał przed nią, przed Arką WIEKUISTEGO, na ziemi; a leżały: Głowa Dagona i dwie, odbite od progu dłonie jego rąk, tylko pozostał z niego kadłub Dagona.

5 Dlatego kapłani Dagona, a także żaden ze zwiedzających przybytek Dagona, nie deptają progu Dagona w Aszdodzie aż po dzisiejszy dzień.



Zaczęło mnie zastanawiać kim był Dagon, o którym mowa w Starym Przymierzu i co znałazłem w internecie.

Kult boga Dagana poświadczony jest w Mari od około 2500 roku p.n.e., w Ebli i Tuttul – od około 2300 roku p.n.e., a w Ugarit – ponad tysiąc lat później. Sargon z Agade i jego wnuk Naram-Suen przypisywali wiele swych podbojów potędze boga Dagana. W jakimś momencie Dagan został głównym bogiem Filistynów, którzy prawdopodobnie uznawali go za swego głównego boga i władcę mórz.

Starożytni Filistyni oraz Amoryci czcili kombinację człowieka i ryby, Dagona. Według ich wierzeń Dago reprezentował płodność oraz seksualną aktywność. Dagon był według ich wierzeń ojcem Baala.

Jak wpiszecie frazę Dagon w google i zaznaczycie wynik wyszukiwania jako grafikę, zobaczycie, człowieka - rybę.

http://www.esotericorderofdagon.org/Ima ... 0Dagon.gif


Zaczęło mnie też zastanawiać, czego symbolem jest kradież arki przymierza przez filistyńczyków i wszystkich późniejszych tego konsekwencji.

Jak wiemy, każde wydarzenie opisane w Starym Przymierzu ma także wymiar duchowy, poprzez który Pan nam daje poznanie róźnych rzeczy.

Historia Arki Przymierza ma dalszą część

Natomiast na Aszdodejczykach zaciążyła ręka WIEKUISTEGO, zatrwożył ich oraz poraził opuchłymi guzami, zarówno Aszdod, jak i jego dzielnicę. 7 Lecz gdy mieszkańcy Aszdodu spostrzegli, że tak jest, oświadczyli: Nie pozostanie u nas Arka Boga israelskiego, bo jego ręka ciężko leży nad nami oraz nad naszym bogiem Dagonem. 8 Potem posłali i zgromadzili do siebie wszystkich pelisztyńskich książąt oraz powiedzieli: Co mamy począć z Arką Boga israelskiego? Więc oświadczyli:

Niech Arka Boga israelskiego będzie przeprowadzona do Gath. I tam też sprowadzili Arkę Boga israelskiego. 9 Ale zaledwie ją przeprowadzili, ręka WIEKUISTEGO dotknęła miasto bardzo wielkim porażeniem. Poraził mieszkańców miasta, zarówno małych, jak i wielkich, więc występowały u nich opuchłe guzy. 10 Zatem wysłali Arkę Boga do Ekronu. Ale gdy Arka Boga przybyła do Ekronu, Ekrończycy biadali, wołając: Sprowadzili mi Arkę Boga israelskiego, by wydać na śmierć mnie, wraz z moim ludem! 11 Potem posłali oraz zgromadzili wszystkie książęta pelisztyńskie i zażądali: Odeślijcie Arkę Boga israelskiego! Niech wróci na swoje miejsce i nie wyda na śmierć mnie, wraz z moim ludem! Bowiem spadło śmiertelne przerażenie na całe miasto i ciężko zaciążyła tam ręka Boga.


Zacząłem się zastanawiać co to wszystko znaczy.


Otóż, filistyńczyków możemy przyrównać do narodów tego świata, którzy wzieli przykazania,które Pan dał tylko i wyłącznie Izraelowi i wstawili je do swoich kościołów do swoich wierzeń.

Tako samo zrobili filistyńczycy, postawili Arkę przymierza, koło swojego bożka Dagona.

Konsekwencje tego czynu były straszne, Pan poraził wszystkich wrzodami.

(12) A mężowie którzy nie pomarli, zarażeni byli wrzodami na zadnicy, tak, iż wstępował krzyk miasta do nieba. (Biblia Gdańska).

Po tych wydarzeniach Arka wróciła do mieszkańców Beth Szemeszu

Te sprowadzili na wielką łąkę, na której postawili Arkę WIEKUISTEGO. Zaś ów kamień leży na polu Jezusa Bethszemity aż po dzisiejszy dzień. 19 Jednak WIEKUISTY poranił mieszkańców Beth Szemeszu, ponieważ zajrzeli do Arki WIEKUISTEGO; poraził również tych z ludu, z pięćdziesięciu tysięcy – siedemdziesięciu ludzi. Więc zasmucił się lud, ponieważ WIEKUISTY poraził lud tak wielką klęską.

Następnie:

Więc przybyli mieszkańcy Kirjath Jearym i zabrali Arkę WIEKUISTEGO; mianowicie sprowadzili ją do domu Abinadaba, na wzgórzu, poświęciwszy jego syna Eleazara, aby strzegł Arki WIEKUISTEGO. 2 Od dnia przybycia Arki do Kirjath Jearym, upłynął długi czas, mianowicie dwadzieścia lat. Więc cały dom Israela biadał za WIEKUISTYM. 3 Wtedy Samuel oświadczył całemu domowi Israela, mówiąc: Jeśli chcecie całym waszym sercem nawrócić się do WIEKUISTEGO, usuńcie spośród siebie cudze bóstwa i Astarty oraz zwróćcie waszą myśl do WIEKUISTEGO, byście służyli tylko Jemu samemu, a wtedy On was wyzwoli z mocy Pelisztinów.


I tutaj Pan nam wyraźnie poprzez to wydarzenie mówi.


Prawo Mojżeszowe zostało zawarte tylko i wyłącznie z Izraelem. Prawo to dotyczy tylko i wyłącznie Izraela.

Musimy odrzucić wszystkie nauki denominacyjne i zwrócić się ku Bogu przyjąć tylko jego nauke i zgłębiać Pismo Święte.

"usuńcie spośród siebie cudze bóstwa i Astarty oraz zwróćcie waszą myśl do WIEKUISTEGO, byście służyli tylko Jemu samemu, a wtedy On was wyzwoli "

Ale pojawiła się tutaj dodatkowa rzecz.


"Wtedy Samuel oświadczył całemu domowi Israela, mówiąc: Jeśli chcecie całym waszym sercem nawrócić się do WIEKUISTEGO, usuńcie spośród siebie cudze bóstwa i Astarty oraz zwróćcie waszą myśl do WIEKUISTEGO,"


Dodatkowo oprócz przykazań Samuel mówi o nawróceniu z całego serca. W tym miejscu musimy rozróżnic PRAWO MOJŻSZESZOWA OD PRAWA WIARY.


Jak się to ma do nas do pogan, którzy się nawrócili i zostali wszczepieni do korzenia Izraela ?


List do Rzymian, rozdz. 3, 21

Zaś teraz, oddzielnie od Prawa, została objawiona sprawiedliwość Boga poświadczona wśród Prawa i Proroków 22 ale sprawiedliwość Boga z powodu wiary Jezusa Chrystusa, względem wszystkich i dla wszystkich wierzących; gdyż nie istnieje rozróżnienie. 23 Bo wszyscy zawinili, więc czują brak chwały Boga.

List do Rzymian, rozdz. 5, 20

Zaś Prawo Mojżesza weszło bokiem, aby ten fałszywy krok mógł zaobfitować; zaś gdzie zaobfitował grzech, o wiele bardziej obfitowała łaska, 21 aby jak grzech panował w śmierci, tak i łaska mogła panować dzięki sprawiedliwości, ku życiu wiecznemu przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Nie wolno wracać nam ucznią Pana Jezusa Chrystusa pod przekleństwo prawa Mojżesza.

Oczywiście czynić dobrze zawsze powinniśmy jak Pan Jezus Chrystus nauczał, ale zbawienie jest z wyboru Boga oraz z łaski i wiary Pana Jezusa Chrystusa.

Zostaliśmy z niego wykupieni najdroższa ofiarą na krzyżu. Nas obowiązuje tylko PRAWO WIARY.


Ewangelia Mateusza, rozdz. 9, 17


Nikt nie nakłada na stary płaszcz łaty z nowego sukna; bo owo załatanie ujmuje z płaszcza, i rozdarcie staje się gorsze. 17 Ani nie leją młodego wina w stare bukłaki; bo inaczej, bukłaki są rozrywane, a wino wylewane i bukłaki zniszczone; ale młode wino leją w nowe bukłaki, i oba są zachowywane.


Awatar użytkownika
provider
Posty: 224
Rejestracja: 25 sty 2012, 09:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: provider » 01 lut 2012, 14:13

przepraszam za literówkę uczniom miało być

Ale świeże wino należy wlewać do nowych bukłaków; a obydwa bywają zachowane. 39 Nikt też, kiedy się napije starego, nie chce zaraz świeżego; gdyż mówi: Stare jest dobre.

Uczniowie Pana wciąz wracają do Prawa Mojżesza mówiąć "Stare jest dobre" , ale my juz nie jesteśmy pod prawe Mojżesza ale pod Prawem Wiary.

A czynić należy zawsze dobrze, wzorem dla nas powinen być zawsze Pan Jezus Chrystus.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2012, 14:28 przez provider, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijański symbol ryby ? Czy aby na pewno chrześcija

Postautor: fantomik » 01 lut 2012, 14:27

provider pisze:Chrześcijański symbol ryby ? Czy aby na pewno chrześcijański.

Ostatnio zacząłem się zastanawiać, skąd chrześcijanie wzieli symbol ryby.

Poszukiwania moje zacząłem od Starego Przymierza, a dokładniej od pierwszej księgi Salomona.

To zacząłeś od złego miejsca, chronologicznie należy cofać się od momentu w którym ten symbol był już rozpowszechniony -- co oznacza, że trzeba zacząć od NT ;) Wtedy może byś zrozumiał, że Piotr był rybakiem, rybacy jak sama nazwa wskazuje mają coś wspólnego z... rybami.

Gdzie oraz których z Apostołów Chrystus spotkał po swoim Zmartwychwstaniu? W którym momencie Go poznali?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
provider
Posty: 224
Rejestracja: 25 sty 2012, 09:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: provider » 01 lut 2012, 15:11

Dlatego napisałem czy napewno chrześcijański ?, ponieważ jak wiemy bardzo dużo symboli z kultu starobabilońskiego i innych kultów przetrwało w dzisiejszych kościołach.

Także w rozważaniach poruszyłem ważny temat dotyczący prawa Mojżesza, a dokładniej mówiąć komu zostały te przykazania dane i dlaczego inne narody włączyły je do swoich doktryn.

Stare Przymierze zostało zawarte tylko i wyłącznie z narodem Izraelskim.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 01 lut 2012, 15:20

provider pisze:Stare Przymierze zostało zawarte tylko i wyłącznie z narodem Izraelskim.

Zależy, o którym mówisz.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
provider
Posty: 224
Rejestracja: 25 sty 2012, 09:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: provider » 01 lut 2012, 15:31

Spytam inaczej. Prawo Mojżesza zostało zawarte z Izraelem w Starym czy w Nowym Przymierzu ?

Bo Stare Przymierze owszem jest zapowiedzią Nowego Przymierza ale było zawarte tylko i wyłącznie z Narodem Izraelskim.

Prawo Mojżesza zostało dane w Starym Przymierzu tylko i wyłącznie Narodowi Wybranemu, żadnemu innemu !

Natomiast dopiero w Nowym Przymierzu obietnica zbawienia została dana również poganom.

W jaki sposób zostaną zbawieni poganie co uwierzą opisałem w poście:

http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=6469


Uczeń Pana Jezusa nie jest uznawany za sprawiedliwego z uczynków Prawa Mojżesza, ale przez wiarę Jezusa Chrystusa.

16 A wiedząc, że człowiek nie jest uznawany za sprawiedliwego z uczynków Prawa Mojżesza, ale przez wiarę Jezusa Chrystusa, i myśmy w Jezusa Chrystusa uwierzyli, abyśmy zostali uznani za sprawiedliwych z wiary Chrystusa, a nie z uczynków Prawa. Bowiem z uczynków Prawa Mojżesza nie zostanie uznane za sprawiedliwe żadne ciało wewnętrzne.

17 A jeśli pragnąc, byśmy zostali uznani za sprawiedliwych w Chrystusie, zostaniemy też przekonani, że sami grzeszymy, czy Chrystus jest sługą grzechu? Nie może być. 18 Lecz skoro znowu buduję to, co zburzyłem samego siebie robię przestępcą.

19 Gdyż ja z powodu Prawa Mojżesza umarłem dla Prawa Mojżesza, abym żył dla Boga. 20 Jestem ukrzyżowany razem z Chrystusem, więc nie żyję już ja lecz żyje we mnie Chrystus.

A taki, jaki teraz żyję w cielesnej naturze żyję w wierze Syna Boga, który mnie umiłował i w ofierze oddał za mnie samego siebie. 21 Nie odrzucam łaski Boga; bo jeśli przez Prawo Mojżesza byłaby sprawiedliwość, wtedy Chrystus umarł bez powodu. (List do Galacjan 2:16-21 Nowa Biblia Gdańska)


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 01 lut 2012, 15:49

provider pisze:Chrześcijański symbol ryby ? Czy aby napewno chrześcijański.


A chcesz coś niecoś o pogańskim znaczeniu i symbolice planet?


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 01 lut 2012, 15:52

provider pisze:Prawo Mojżesza zostało dane w Starym Przymierzu tylko i wyłącznie Narodowi Wybranemu, żadnemu innemu !

Możliwe. Po części. Św. Paweł się mylił gdy stwierdzał, że Zakon jest wyryty na sercu pogan?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
provider
Posty: 224
Rejestracja: 25 sty 2012, 09:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: provider » 01 lut 2012, 16:12

fantomik pisze:
provider pisze:Prawo Mojżesza zostało dane w Starym Przymierzu tylko i wyłącznie Narodowi Wybranemu, żadnemu innemu !

Możliwe. Po części. Św. Paweł się mylił gdy stwierdzał, że Zakon jest wyryty na sercu pogan?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)



Już niejednokrotnie pisałem o drodze ucznia Pana Jezusa Chrystusa.

1. Chrzest wodny , jako podziękowanie Bogu za otrzymanie wiary.
2. Zanurzenie w Duchu Świętym, otrzymanie darów Ducha Świętego
3. Wzejście jutrzenki w człowieku, wejście w odpocznienie, wstąpienie nowego sumienia, które już nie oskarża człowieka ale jest sumieniem, które kieruje się miłością.

Adam i Ewa też mieli nowe sumienie , w momencie odstępstwa, w skutek nie uwierzeniu słowu Boga i dotknięcia się drzewa poznania dobrego i złego wzeszło w nich sumienie, które odróżniało dobro od zła.

Właśnie to sumienie wyryte ma prawo z pod poznania drzewa wiadomości dobrego i złego.

A wiedząc, że człowiek nie jest uznawany za sprawiedliwego z uczynków Prawa Mojżesza, ale przez wiarę Jezusa Chrystusa, i myśmy w Jezusa Chrystusa uwierzyli, abyśmy zostali uznani za sprawiedliwych z wiary Chrystusa, a nie z uczynków Prawa. Bowiem z uczynków Prawa Mojżesza nie zostanie uznane za sprawiedliwe żadne ciało wewnętrzne.


Uczniowie Pana Jezusa Chrystusa dostaną nowe sumienie , jak wzejdzie w nich jutrzenka o której pisze Pismo Święte.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2012, 16:19 przez provider, łącznie zmieniany 1 raz.


Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 01 lut 2012, 16:19

Odnośnie Dagona, to od razu przypomina mi się Syrenka warszawska. Nie szukałem na ten temat, ale możliwe było to bóstwo naszych przodków. W pogaństwie wiele jest bożków - hybryd człowieka ze zwierzęciem. To takie demoniczne klimaty. Pismo też zakazuje mieszać gatunków (czy współżyć ze zwierzętami).

Jeśli chodzi o rybę, to nie mamy tu hybrydy. W NT tych ryb jest całkiem sporo, a w ST można je było jeść b.o. No i litery pozytywnie się kojarzą. A że w pogaństwie pewnie występował taki symbol? A jaki nie występował?


Awatar użytkownika
provider
Posty: 224
Rejestracja: 25 sty 2012, 09:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: provider » 01 lut 2012, 16:25

Dlatego jestem za odrzuceniem wszystkich symboli.

Uczeń Pana Jezusa Chrystusa, który przyjął ofiarę Pana Jezusa Chrystusa na krzyżu, który jest zdrodzony na nowo z Boga i posiada nowe sumienie, nie podlega pod prawo Mojżesza, ale znalazłem w Starym Przymierzu przestrogę, aby nie czynić żadnych znaków.


V Księga Mojżesza, rozdz. 4, 16

16 Abyście się nie skazili oraz nie czynili sobie rzeźby, obrazu, jakiejkolwiek podobizny w postaci mężczyzny, czy niewiasty. 17 Także w postaci jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi; w postaci jakiegokolwiek skrzydlatego ptaka, który lata pod niebem; 18 w postaci czegokolwiek, pełzającego po ziemi, czy w postaci jakiejkolwiek ryby, która jest w wodach, poniżej ziemi.

Każdy powinien to sam w swoim sercu rozważyć.

List do Korytnian

Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne; wszystko mi wolno, ale ja nie będę pod władzą z powodu czegoś

Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne; wszystko mi wolno, ale nie wszystko buduje.

W moim sercu mam przekonanie, że wszystko mi wolno do momentu kiedy nie zasmucam Pana Jezusa Chrystusa.


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 01 lut 2012, 22:42

A symbol krzyża to dopiero pogański :)
Symbol jest rozpowszechniony praktycznie na każdym kontynencie i to bynajmniej nie przez chrześcijan.
Tak więc podobieństwo symbolu nie zawsze oznacza, że ma pogańskie pochodzenie.
A nawet w Biblii jeden symbol może znaczyć dwie różne rzeczy.
Np. Taki wąż.
Raz jest symbolem szatana a innym razem Jezusa.
Dalej
Jak się wspomni niechlubną historię węża na pustyni i to, że zrobili potem z niego bożka, to aż dziw, że Jezus o tym wężu wogóle wspomniał. :)


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
ojkot
Posty: 560
Rejestracja: 17 kwie 2010, 17:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ojkot » 02 lut 2012, 09:01

nie ma symboli chrześcijańskich - bo to przedmioty widzialne są
A Bóg to Duch i prawdziwi czciciele czczą Go w Duchu i Prawdzie
więc istotą problem jest oddawanie czci
jeżeli oddaje się cześć przedmiotowi /obrazowi ,rzeżbie relikwi itp/ niezależnie od jego pochodzenia
to jest to bałwochwalstwo
Bóg nie chce byśmy czcili przedmioty
Hiskiasz kazał zetrzeć na proch węża z pstyni
arka zaginęła
ciała Mojżesza nikt nie odnalazł
nie ma powodu do czczenia przedmiotów - symboli
Nie ma więc znaczenia czy ryba albo krzyż mają " właściwy " rodowód - jako przedmiotów ich nie czczę
zwłaszcza ,że kształt krzyża ten który się rozpowszecnił / łaciński/ nie ma potwierdzenia Biblijnego
a jest związany z snem/widzeniem/Konstantyna z przed bitwy na moście
ja akurat mam negatywne zdanie o działaności Konstantyna wobec chrześcijaństwa i wszelkie "dary " od niego nie do kończa przyjmję
pozdrawiam


Awatar użytkownika
provider
Posty: 224
Rejestracja: 25 sty 2012, 09:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: provider » 02 lut 2012, 09:04

agent terenowy pisze:A symbol krzyża to dopiero pogański :)
Symbol jest rozpowszechniony praktycznie na każdym kontynencie i to bynajmniej nie przez chrześcijan.
Tak więc podobieństwo symbolu nie zawsze oznacza, że ma pogańskie pochodzenie.
A nawet w Biblii jeden symbol może znaczyć dwie różne rzeczy.
Np. Taki wąż.
Raz jest symbolem szatana a innym razem Jezusa.
Dalej
Jak się wspomni niechlubną historię węża na pustyni i to, że zrobili potem z niego bożka, to aż dziw, że Jezus o tym wężu wogóle wspomniał. :)



Krzyż jest przekleństwem, na którym umarł Pan Jezus Chrystus i wykupił nas na nim od grzechu. Oddawanie czci krzyżowi jest jakimś totalnym niezrozumieniem Pisma Świętego.

To chwała na wieki wieków należy się Panu Jezusowi Chrystusowi a nie krzyżowi, na którym wieszano też innych przestępców.

I wąż nigdy w życiu nie był symbolem Pana Jezusa Chrystusa to jakiś absurd.



Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości