Kasa dla kościołów

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Ludwika
Posty: 74
Rejestracja: 02 sty 2012, 00:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ludwika » 21 sty 2012, 00:49

Turretin pisze:Jezuici zaszczuli Polaków przeciwko protestantyzmowi i to jezuici wkładali młodym adeptom swoich szkół, że Polska stoi liberum veto, że ustrój w Polsce jest najlepszy etc.

Biorąc pod uwagę Twoje nastawienie do KK, nie wiem czego oczekujesz od jezuitów z tamtych czasów.
Myślę, że młodzi szlachcice mieli wystarczająco "dobry" przykład w domach, jeśli chodzi o podejście do państwa. Poza tym najpierw piszesz, że szkoły uczyły tylko teologii katolickiej, a potem, że jednak o sprawach politycznych. Ech, trochę popłynąłeś ;-)

Nie znasz historii.

Powinieneś przejść na hinduizm, bo widzę, że odnalazłeś swoją mantrę :mrgreen:

Pozdrawiam Brata, życząc dobrej nocy (żeby to sił nabrać do dalszej dyskusji)


Ludwika
Posty: 74
Rejestracja: 02 sty 2012, 00:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ludwika » 21 sty 2012, 11:00

Turretin pisze:Ee tam. Nie znasz historii. A podejście do dyskusji masz typowo katolicko-latynoskie.

No proszę, nie dosyć, że znasz się na historii, to jeszcze na podejściu Latynosów. Chętnie poczytałabym, co masz do powiedzenia na ten temat.


Turretin pisze: Manana.


Ja bym raczej napisała "hasta mañana", ale pewnie hiszpańskiego nie znam tak samo, jak historii ;)

A poza tym nic.


"Reszta jest milczeniem", jak mawiał w pewnej tragedii pewien młodzieniec.


Ludwika
Posty: 74
Rejestracja: 02 sty 2012, 00:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ludwika » 21 sty 2012, 13:05

Turretin pisze: Wiele świątyń ewangelickich zabrało państwo i część dało KRzK. A KRzK zrobił sobie z nich różne kaplice.


A dlaczego miało nie oddać KK, skoro nie było wiernych protestanckich z powodu powojennych przesiedleń ludności??? Kościoły miały stać odłogiem i czekać, aż miejscowa ludność rozkradnie?
(tak, wiem, nie znam historii)


albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 21 sty 2012, 13:14

Ludwika pisze:
Turretin pisze: Wiele świątyń ewangelickich zabrało państwo i część dało KRzK. A KRzK zrobił sobie z nich różne kaplice.


A dlaczego miało nie oddać KK, skoro nie było wiernych protestanckich z powodu powojennych przesiedleń ludności??? Kościoły miały stać odłogiem i czekać, aż miejscowa ludność rozkradnie?
(tak, wiem, nie znam historii)

Czyli zatem państwo oddało Kościołowi co mu się należało. KRK odzyskał to co utracił.


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 21 sty 2012, 14:03

Ludwika pisze:aż miejscowa ludność rozkradnie?


To znaczy kto. Podobno miejscowa ludność uciekła.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Ludwika
Posty: 74
Rejestracja: 02 sty 2012, 00:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ludwika » 21 sty 2012, 14:28

Adalbertus pisze:
Ludwika pisze:aż miejscowa ludność rozkradnie?


To znaczy kto. Podobno miejscowa ludność uciekła.


Część została. Kradli też nowo przybylli.
Proponuję poczytać o tym, jak wyglądała sytuacja Lubomierza po II wojnie (nie chodzi o świątynie, ale ogólnie o miasto). Nie dziwi mnie więc, że jak najszybciej starano się rozdać budynki, żeby ochronić je przed zniszczeniem czy ograbieniem.


albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 21 sty 2012, 19:36

Ludwika pisze: Część została. Kradli też nowo przybylli.
Proponuję poczytać o tym, jak wyglądała sytuacja Lubomierza po II wojnie (nie chodzi o świątynie, ale ogólnie o miasto). Nie dziwi mnie więc, że jak najszybciej starano się rozdać budynki, żeby ochronić je przed zniszczeniem czy ograbieniem.

To w końcu kościołowi kradli czy dawali??
Szkoda że Polska Ludowa innych równie hojnie nie obdarowywała


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Ludwika
Posty: 74
Rejestracja: 02 sty 2012, 00:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ludwika » 21 sty 2012, 20:39

albercik pisze:To w końcu kościołowi kradli czy dawali??


Jeśli wysiedlano Niemców(w tym duchownych), to kościoły protestanckie pozostawały puste. Żeby zapobiec ograbianiu oddawano je KK, bo ludzie, którzy przybywali na Ziemie Odzyskane byli katolikami. Nie mówię, że nie dochodziło do nadużyć, ale chyba każdy przyzna, że lepiej, żeby świątynia służyła Bogu, aniżeli miała zostać okradziona (przykład chociażby okradania kościoła z ławek, które potem służyły do palenia w piecu).


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 21 sty 2012, 20:57

Rafał pisze:
Riddick pisze:
Rafał pisze:Komuniśći zrabowali

Nic nie zrabowali, tylko zrobili co było konieczne i właściwe


Popieranie komunizmu to grzech dla chrześcijanina. Bardzo dziwne zdanie jak na chrześcijanina przedstawiasz Riddick.

Kto powiedział że popieranie komunizmu to grzech? Papież? Zdanie człowieka w białej sukience niewiele dla mnie znaczy... Poza tym, jest różnica między popieraniem komunizmu, a popieraniem czynu, który wedle mojego rozeznania, był słuszny, bo krk najpierw sam nakradł, a potem się zdziwił, że Polska zażądała zwrotu nakradzionej ziemi i budynków. Poza tym, nawet w PRLu traktowano krk pobłażliwie, czego świadectwem są procesy między krk a KPK, które wygrywali papiści i zabierali narodowe parafie... W samym Poznaniu były kiedyś trzy parafie Polskokatolickie, z czego dwie zabrano bo kościół rzymskokatolicki miał o nie pretensje, za czasów tej jakże złej "komuny" oczywiście... Kpiną wobec inteligencji polaków jest gadanie o "majątku" kościoła, który rzekomo zrabowano...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 21 sty 2012, 21:51

Riddick tym cwaniakom zawsze będzie mało.
Ale za ten stan rzeczy nie mam pretensji do biskupów. To wina rządów i polityków że wszystko im dają. Kosciól tylko korzysta,tylko frajer by nie brał gdy mu dają za friko.
Obojętnie czy rzadzi PiS czy PO czy nawet SLD to tylko im robią dobrze


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości