Kasa dla kościołów

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 20 sty 2012, 10:59

tlhIngan pisze: Oddano zaledwie część, a nie całość. PRL ukradł bowiem co najmniej 150 tys ha ziemi i ponad 4 tysiące budynków, a zwrócono zaledwie 65,5 tys ha nieruchomości i 143,5 mln zł rekompensaty.

Taa. Tylko dziwnym trafem Kościół katolicki posiada więcej nieruchomości i ziemii niż miał przed wojną. Po drugie - to co Kościół dostał na tzw "Ziemiach Odzyskanych" to wyłącznie z rąk bezbożnek komuny. Przecież na ziemiach zachodnich przez wojną to były w wiekszości kościoły ewangelickie

J
tlhIngan pisze: ak inne związki wyznaniowe nie złożyły wniosków do odpowiednich komisji, to niech teraz nie mają pretensji, że im nic nie zwrócono.

Nie ma w parlamencie takiego lobby,które by ich wspierało. Wiadomo że u nas politycy (obojętnie czy z prawicy czy z lewicy) to trzęsą portkami przed biskupami katolickimi


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 20 sty 2012, 11:11

albercik pisze:
tlhIngan pisze: Oddano zaledwie część, a nie całość. PRL ukradł bowiem co najmniej 150 tys ha ziemi i ponad 4 tysiące budynków, a zwrócono zaledwie 65,5 tys ha nieruchomości i 143,5 mln zł rekompensaty.

Taa. Tylko dziwnym trafem Kościół katolicki posiada więcej nieruchomości i ziemii niż miał przed wojną.

To według Ciebie miało by wystarczyć do tego, aby ukradzionego mienia nie zwrócić? Jak osoba A ukradnie osobie B aparat fotograficzny, to nie powinna go zwrócić, bo w międzyczasie osoba B kupiła sobie dwa inne?

Po drugie - to co Kościół dostał na tzw "Ziemiach Odzyskanych" to wyłącznie z rąk bezbożnek komuny. Przecież na ziemiach zachodnich przez wojną to były w wiekszości kościoły ewangelickie

Których użytkownicy uciekli przed Armią Czerwoną.

tlhIngan pisze:Jak inne związki wyznaniowe nie złożyły wniosków do odpowiednich komisji, to niech teraz nie mają pretensji, że im nic nie zwrócono.

Nie ma w parlamencie takiego lobby,które by ich wspierało. Wiadomo że u nas politycy (obojętnie czy z prawicy czy z lewicy) to trzęsą portkami przed biskupami katolickimi

Teorie spiskowe sobie odpuść.
Dla związków wyznaniowych innych niż Kościół katolicki utworzono odpowiednie komisje, które mają dokonywać zwrotów mienia zagrabionego przez PRL. Trzeba tylko złożyć odpowiednie wnioski.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 20 sty 2012, 11:20

tlhIngan pisze: To według Ciebie miało by wystarczyć do tego, aby ukradzionego mienia nie zwrócić? Jak osoba A ukradnie osobie B aparat fotograficzny, to nie powinna go zwrócić, bo w międzyczasie osoba B kupiła sobie dwa inne?

Zwrócić powinno się (co oczywiście nastąpiło). A Kościół nic nie kupił,wiele ziemi dostał za "frajer",za ułamek procenta. Też bym chciał tak tanio kupic nieruchomość

tlhIngan pisze:Których użytkownicy uciekli przed Armią Czerwoną.

Przed Armią czerwoną uciekali w 1945. Natomiast budynki poniemieckie państwo (PRL) dało Kościołowi katolickiemu w latach 50-tych. Ponadto fundusz kościelny powstał jeszcze za życia Stalina. Zatem należałoby go zlikwidować (wszak to dzieło komunistów)

tlhIngan pisze: Teorie spiskowe sobie odpuść.
Dla związków wyznaniowych innych niż Kościół katolicki utworzono odpowiednie komisje, które mają dokonywać zwrotów mienia zagrabionego przez PRL. Trzeba tylko złożyć odpowiednie wnioski.

Tyle że kościoły mniejszościowe nie miały takich przywilejów jak KRK.Nie było równego traktowania


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
Rafał
Posty: 1226
Rejestracja: 13 gru 2011, 20:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Rafał » 20 sty 2012, 17:19

Riddick pisze:
Rafał pisze:Komuniśći zrabowali

Nic nie zrabowali, tylko zrobili co było konieczne i właściwe


Popieranie komunizmu to grzech dla chrześcijanina. Bardzo dziwne zdanie jak na chrześcijanina przedstawiasz Riddick.


Zasada Sola Scriptura nie jest biblijna http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
Awatar użytkownika
Rafał
Posty: 1226
Rejestracja: 13 gru 2011, 20:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Rafał » 20 sty 2012, 17:25

Tomasz_S pisze:
albercik pisze:Ja znakomicie odróżniam Kościół Chrystusowy od instytucji religijnej z papieżem na czele
No i bardzo ładnie, czyli Kościoła Jezusa obrabować się nie da, a napisałeś
Komuniści faktycznie zrabowali Kościołom (nie tylko KRK). To co zrabowali powinni oddać. Kościołowi katolickiemu oddali. Gorzej z innymi związkami wyznaniowymi
Krk jak rozumiem, to nie kościół Jezusa, jaki jest, kto tu został obrabowany :?:


Kościól Chrystusowy ma dobra doczesne i w warstwie administarcayjnej jest instytucją(praktycznie każda większa denominacją chrześcijańska), zatem okradanie Kościoła z dóbr materialnych jest okradaniem samego Chrystusa.


Zasada Sola Scriptura nie jest biblijna http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 sty 2012, 19:08

Rafał pisze:Kościól Chrystusowy ma dobra doczesne i w warstwie administarcayjnej jest instytucją(praktycznie każda większa denominacją chrześcijańska), zatem okradanie Kościoła z dóbr materialnych jest okradaniem samego Chrystusa.

E tam, jeśli użytkujesz wszelakie dobra materialne nie zgodnie z wolą Bożą to w pewnym sensie "sprzeniewierzasz je" bo wszystko włącznie z Ziemią należy do Boga ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Ludwika
Posty: 74
Rejestracja: 02 sty 2012, 00:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ludwika » 20 sty 2012, 21:26

Ależ nie. KrzK zawsze był znany z dbałości o swoje interesy - i dlatego właśnie tworzono fałszywe dokumenty oraz fałszowano starożytne dokumenty aby zdobyć rózne dobra.


I nadal mylisz dwie różne rzeczy, z których obie istniały i będą istnieć, bo taka już natura ludzka- skażona. Postawa społeczna, czy szerzej mentalność ludzi w danym miejscu i czasie dziejowym a dbanie o własne interesy to dwie różne rzeczy (choć druga może się zawierać w pierwszej).

Niemcy to skopiowali i po II Wojnie Światowej zbrodniarze bronili się - wykonywaliśmy tylko rozkazy


Proszę Cię, argumenty a la "Fakt" ;) Nawet jeśli uważasz, że KK się myli (a ja też nie uważam, ze wszystko robi dobrze i wcale się z tym poglądem nie kryję), to wcale nie oznacza, że powinieneś przytaczać takie argumenty.
Hitlera fascynował Rzym- czy to powinno spowodować, że będziemy krytykować kulturę starożytnego Rzymu, bo wzorował się na niej psychopata?


Cała dyplomacja watykańska robiła przez wieki wszystko, aby nie tracić zdobytych na podstawie fałszywek i kłamstw przywilejów, i aby je w miatrę możliwości powiększać.

Tak, starała się utrzymać przywileje. Nie, nie zawsze zdobywała je na podstawie "fałszywek", choć pewnie tak się zdarzało.

Nie znasz historii.

Akurat nie trafiłeś ;)


Owa największa instytucja charytatywna była stanowczo zbyt droga i nieefektywna.

Przez wieki była jedyną i temu nie da się zaprzeczyć- pomagała w czasach, kiedy nie było zasiłków rodzinnych, rentowych czy emerytalnych. Czy przez to można powiedzieć, ze była nieefektywna? Raczej nie, bo nie ma z czym porównywać, poza tym nie ma danych na ten temat, a szacunki to jednak grząski grunt.

Polska zapłaciła za to masową ignorancją, utratą zmysłu moralnego i w końcu utratą niepodległości.

KK był powodem utraty niepodległości? Widzisz, znowu to samo- kwestia postawy społecznej. "Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie" i inne podobne wskazujące na to, że Polacy lubili i nadal lubią się troszczyć o własne interesy. To właśnie kwestia sposobu postrzegania świata, a nie KK rujnuje Polskę.


Ludwika
Posty: 74
Rejestracja: 02 sty 2012, 00:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ludwika » 20 sty 2012, 23:05

Turretin pisze: Nie ten poziom, Ludwiko.


Dokładnie,nie ten. I nie to podejście do człowieka o innych poglądach ;)

Po wprowadzeniu reform w Anglii za Elżbiety I brak instytucji charytatywnych wynikający z rozwiązania KRzK odczuwano przez dwa góra trzy pokolenia. Tyle czasu wystarczyło, aby odbudować charytatywną działalność w nowopowstrałych Kościele anglikańskim. I to w kraju targanym wewnętrzną wojną. Pastorzy anglikańscy pomimo zawriowań politycznych takżde i o tę stronę życia zadbali. Tak więc nie ma instytucji niezastąpionych.

A myślałam, że o Polsce rozmawiamy.

Rzecz w tym, że nie da się rozdzielić działalności charytatywnej KRzK od KRzK w tamtych czasach. I KrzK jest po prostu rakiem na tkance każdego społeczeństwa. Boleśnie się o tym przekonała Portualia, Hiszpania, Polska, Irlandia czy AMeryka łacińska.


No i znowu KK wszystkiemu winien.

Dziesiątki tysięcy zdeprawowanych dzieci - ofiar pedofuilów w sutannach. Młodzi ludzie zdeprawowani na całe życie.

To jest zło, jasne. Ale pedofile to nie tylko księża.

Polacy są oczywiście sami sobie winni. Ale to KK wychowywał polskie elity (w Polsce szkolnictwo prawie w całości jezuickie) oraz kierował sumieniami władców (spowiednicy królów - tradycyjnie jezuici). Nie znasz historii.

A u kogo mieli się kształcić, skoro KK był elitą intelektualna tamtych czasów? I z tego faktu wnioskujesz, ze KK jest winny temu, jak wygląda Polska? Zupełnie błędnie.
Mów mi dalej, że nie znam historii, fajnie się czyta takie rzeczy będąc studentem :-)


albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 20 sty 2012, 23:05

Rafał pisze: Kościól Chrystusowy ma dobra doczesne i w warstwie administarcayjnej jest instytucją(praktycznie każda większa denominacją chrześcijańska), zatem okradanie Kościoła z dóbr materialnych jest okradaniem samego Chrystusa.

Racja. Kościoły czy związki wyznaniowe moga posiadać dobra czy majątki konieczne dla swojej misji i działalnośći. Gorzej gdy organizacje religijne stają się firmami robiącymi biznes na wierze


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 20 sty 2012, 23:41

Mam wiele do powiedzenia w tych kwestiach,ale Turretin mnie wyręczył :) jednak wszystkiego i tak nie napisał :)


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 21 sty 2012, 00:12

Turrentin
dodałbym jeszcze bezczelny handel oszukańczymi odpustami. Był on własnie tą kroplą,która przelała czar goryczy , doprowadzając do wybuchu reformacji.


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości