Czas u Boga

Inne zagadnienia biblijne
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 13 mar 2011, 20:11

(16) Oczy Twoje widziały me czyny i wszystkie są spisane w Twej księdze; dni określone zostały, chociaż żaden z nich [jeszcze] nie nastał.

Widzisz tu planowanie? Ja tak.


Małgorzata pisze:W grece może tak, ale nie w języku polskim.


Biblijnie.

Małgorzata pisze:Poza tym jeżeli już chodzi o to słowo, to bardziej powinniśmy skupić się na hebrajskim.


Bo?
Dlaczego bardziej?
Biblia sobie nie przeczy więc w hebrajskim będzie dokładnie tak samo

Np. yatsar
יָצַר
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 3335&t=KJV


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 13 mar 2011, 20:29

fantomik, ponawiam pytanie i nie mydl mi oczu wersetem wyrwanym z kontekstu, ja się pytam gdzie tam jest napisane, że to kochający Ojciec zaplanował dla swoich dzieci męczeństwo, konfiskata majątku, wydziedziczenie i wyklęcie przez własną Rodzinę, etc...

Norbi, historię Joba znam i to szatan zaplanował to, a nie Bóg :!:


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 13 mar 2011, 20:32

Czyli należy zweryfikować znaczenie polskiego słowa "planować" w kontekście biblijnym. :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 13 mar 2011, 20:34

Hardi pisze:Norbi, historię Joba znam i to szatan zaplanował to, a nie Bóg :!:


Szatan nie mógł nawet TKNĄĆ Joba bez bożego pozwolenia.

Małgorzata pisze:Czyli należy zweryfikować znaczenie polskiego słowa "planować" w kontekście biblijnym. :D


Dlaczego? :)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 mar 2011, 20:37

Hardi pisze:fantomik, ponawiam pytanie i nie mydl mi oczu wersetem wyrwanym z kontekstu, ja się pytam gdzie tam jest napisane, że to kochający Ojciec zaplanował dla swoich dzieci męczeństwo, konfiskata majątku, wydziedziczenie i wyklęcie przez własną Rodzinę, etc...

Jak nie potrafisz wyciągać logicznych wniosków na podstawie Prawd objawionych w Słowie to Twój problem Bracie. Pismo jest jasne, że Bóg, kochający Ojciec, zaplanował męczeńską śmierć swojego Jedynego Syna, jest jasne odnośnie tego, że wszystko co nas spotyka jest z Bożej Woli i jest ku Dobremu i dlatego mamy za wszystko dziękować (i napisał to Św. Paweł siedząc w więzieniu niczym Jan Chrzcicel). To Twój problem, że nie chcesz zaufać we wszystkim Bogu Bracie.
Hardi pisze:Norbi, historię Joba znam i to szatan zaplanował to, a nie Bóg :!:

Akurat. Kto "rzuca" imię Joba jako pierwszy? ;) Niech zgadnę, Bóg nie jest wszechwiedzący i nie wiedział na jaki pomysł wpadnie szatan po tym jak Bóg mu kazał przyjrzeć się Jobowi?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 13 mar 2011, 21:35

Norbi pisze:Dlaczego? :)


Bo "planować" w języku polskim związane jest z myśleniem o przyszłości, a Pan żyje TERAZ.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 mar 2011, 21:38

Małgorzata pisze:
Norbi pisze:Dlaczego? :)


Bo "planować" w języku polskim związane jest z myśleniem o przyszłości, a Pan żyje TERAZ.

No nie do końca. On stworzył czas i mimo, że samemu jest poza czasem to to co występować będzie w czasie On zaplanował nim to nastąpiło :) W tym sensie, logicznego porządku, a nie czasowego, można spokojnie powiedzieć, że Bóg zaplanował każdy z naszych dni :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 13 mar 2011, 21:45

fantomik pisze:No nie do końca. On stworzył czas i mimo, że samemu jest poza czasem to to co występować będzie w czasie On zaplanował nim to nastąpiło :) W tym sensie, logicznego porządku, a nie czasowego, można spokojnie powiedzieć, że Bóg zaplanował każdy z naszych dni :)


Fajowsko sobie tu gaworzymy :D I like it!
Bóg stworzył czas, ale czy jemu podlega?
Żyje poza czasem. Dla Niego wszystko, co było i co będzie, JEST TERAZ, dzieje się w tym momencie.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 mar 2011, 21:49

Małgorzata pisze:[...]Bóg stworzył czas, ale czy jemu podlega?

Nie podlega :) Ale możemy rozważać porządek logiczny (a nie czasowy) w tym wypadku, czyli porządek logicznego następowania (przyczynowo-skutkowy tak w uproszczeniu). Więc jeśli Bóg stworzył czas, to oznacza, że w porządku logicznym, zaplanował (zarządził) wszystko co się będzie w historii wydarzało :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 13 mar 2011, 22:05

Dobrze, fantomiku. Na razie zadowala mnie Twoja wypowiedź. Przetrawię ją. Punkcik.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 13 mar 2011, 22:17

Powiem karkołomną rzecz.
Zanim Bóg powołał do życia człowieka, on JEST. ( w Bożym wymiarze ) Powiem prościej: Zanim człowiek pojawił się na świecie, już był (ale nie chodzi tu o czas przeszły ) na nim.
W ludzkim wymiarze oczywiście jest inaczej.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 13 mar 2011, 23:03

Małgorzata pisze:Powiem karkołomną rzecz.
Zanim Bóg powołał do życia człowieka, on JEST. ( w Bożym wymiarze ) Powiem prościej: Zanim człowiek pojawił się na świecie, już był (ale nie chodzi tu o czas przeszły ) na nim.


Ja dla mnie niebiblijna filozofia...
Bóg postanawia, tworzy, planuje, wybiera itd.
Jezus przyjdzie na sąd, a nie już przyszedł (w Bożym wymiarze)


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 13 mar 2011, 23:14

Nie zgodziłbym się, że człowiek "jest", ale: [Jr 1:5] "«Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię»." Człowieka jeszcze nie ma, a Bóg już go zna :)


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 13 mar 2011, 23:25

Norbi pisze:Jezus przyjdzie na sąd, a nie już przyszedł


W ludzkim rozumieniu tak, ale w Bożym nie.
Trudno jednak wielu wyobrazić sobie to, że u Boga NIE MA CZASU. Jest wieczne teraz. To, co było, to, co będzie, jest TERAZ.
Jak zatem rozumiecie brak czasu u Boga? Jak rozumiecie Jego Imię JA JESTEM?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 13 mar 2011, 23:39

Małgorzata pisze:
Norbi pisze:Jezus przyjdzie na sąd, a nie już przyszedł


W ludzkim rozumieniu tak, ale w Bożym nie.
Trudno jednak wielu wyobrazić sobie to, że u Boga NIE MA CZASU. Jest wieczne teraz. To, co było, to, co będzie, jest TERAZ.
Jak zatem rozumiecie brak czasu u Boga? Jak rozumiecie Jego Imię JA JESTEM?


Nie widzę żadnego podparcia w Piśmie na tak ekstremalne teorie.
To, że Bóg jest ponad czasem nie oznacza, że my już jesteśmy u Boga.



Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości