skarby Izraelitow przewlaszczane przez chrzescijan

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

skarby Izraelitow przewlaszczane przez chrzescijan

Postautor: chrześcijanin » 13 lip 2008, 08:40

Apostoł Paweł napisał: Do Izraelitów należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała. Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.
List św. Pawła do Rzymian 9:4-5 / Biblia Warszawska

Niektore z tych elementow niektore grupki podajace sie za chrzescijanskie sobie przywlaszczaja lub przewlaszczaja. A naleza one do Izraelitow (nalezaly jeszcze w czasie gdy pisal o tym Pawel apostol.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
astyczek
Posty: 28
Rejestracja: 11 sty 2008, 18:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: skarby Izraelitow przewlaszczane przez chrzescijan

Postautor: astyczek » 14 lip 2008, 18:37

chrzescijanin pisze:Niektore z tych elementow niektore grupki podajace sie za chrzescijanskie sobie przywlaszczaja lub przewlaszczaja. A naleza one do Izraelitow (nalezaly jeszcze w czasie gdy pisal o tym Pawel apostol.


A czy mógłbyś powiedzieć o dokładnie które z elementów ci chodzi?

Ten sam Paweł napisał:

Przeto pamiętajcie o tym, że wy, niegdyś poganie w ciele, nazywani nieobrzezanymi przez tych, których nazywają obrzezanymi na skutek obrzezki, dokonanej ręką na ciele, byliście w tym czasie bez Chrystusa, dalecy od społeczności izraelskiej i obcy przymierzom, zawierającym obietnicę, nie mający nadziei i bez Boga na świecie. Ale teraz wy, którzy niegdyś byliście dalecy, staliście się w Chrystusie Jezusie bliscy przez krew Chrystusową. Albowiem On jest pokojem naszym, On sprawił, że z dwojga jedność powstała, i zburzył w ciele swoim stojącą pośrodku przegrodę z muru nieprzyjaźni, On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka i pojednać obydwóch z Bogiem w jednym ciele przez krzyż, zniweczywszy na nim nieprzyjaźń; i przyszedłszy, zwiastował pokój wam, którzyście daleko, i pokój tym, którzy są blisko. Albowiem przez niego mamy dostęp do Ojca, jedni i drudzy w jednym Duchu. Tak więc już nie jesteście obcymi i przychodniami, lecz współobywatelami świętych i domownikami Boga, zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, którego kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus,

Efezjan 2:11-20


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 15 lip 2008, 10:34

astyczek pisze:powiedzieć o dokładnie które z elementów ci chodzi

owszem:
1] synostwo
2] chwała,
3] przymierza (np. Nowe Przymierze),
4] nadanie zakonu,
5] służba Boża,
6] obietnice
i kilka innych


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 15 lip 2008, 13:19

albo się głęboko mylę abo nie rozumiem :-/ jak wierzący chrześcijanin może odbierać tytuły ,elementy...Żydom?
Przyznam iż nie rozumiem w ogóle docelowości pytania??


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 15 lip 2008, 13:41

aska pisze:może odbierać tytuły ,elementy...Żydom?

Mysle ze nie nalezy mieszac - nie wspomnialem ani jednym slowem o Zydach ani o zydach - tekst i temat jest o IZRAELITACH

Apostoł Paweł napisał: Do Izraelitów należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała. Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.
List św. Pawła do Rzymian 9:4-5 / Biblia Warszawska

Jesli do mnie cos nalezy (np. moje dzieci) to nie jest to rownoczesnie czyjes jeszcze w tym
samym sensie co moje.

aska pisze:jak wierzący chrześcijanin może odbierać


tez jest to dla mnie niezrozumiale - ale tak sie dzieje - np. powszechnie panuje powazny blad jakoby Nowe Przymierza - ktore dotyczy wedlug Biblii - Izraelitow (nie tylko zydow i nie tylko Zydow) - odnosilo sie do chrzescijan - oczywiscie w Biblii nie ma o tym, to wymyslili ludzie ktorzy za nic maja to czego uczy Biblia i trzymaja sie swoich nauczycieli ktorzy mowia to co ludzie chca sluchac.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 15 lip 2008, 13:52

Napisał też, że miało się okazać, że nie cały Izrael jest Izraelem (parafrazuję ;-)), gdyż chodzi o Izrael duchowy. Ale samemu nie chcę tego odnosić do Twojego pytania (jeszcze), gdyż tego jeszcze nie przeanalizowałem, tylko tak na szybko przyszło mi do głowy.

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 15 lip 2008, 13:57

(3) Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała, (4) Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, (5) do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen. Rzym 9

Te wszystkie rzeczy sa dane "Izraelowi wg ciala" z laski.
Jednak te wszystkie rzeczy maja inny wymiar niz nasze
synostwo, chwala itd...


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 15 lip 2008, 14:17

fantomik pisze:Izrael duchowy

Termin ukuty/uzywany przez swiadkow Jehowy - ale ngdzie nie ma go w Biblii
nie rozumiem tego terminu.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 15 lip 2008, 14:20

Lash pisze:"Izraelowi wg ciala"


Tak - Izrael otrzymal to na zasadzie cielesnego pokrewienstwa od Abrahama, Izaaka, Jakuba. Podobnie jak moj dziadek otrzymal po pradziadku pewne rzeczy - wedlug ciala.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 15 lip 2008, 14:36

chrzescijanin pisze:
Lash pisze:"Izraelowi wg ciala"

Tak - Izrael otrzymal to na zasadzie cielesnego pokrewienstwa od Abrahama, Izaaka, Jakuba. Podobnie jak moj dziadek otrzymal po pradziadku pewne rzeczy - wedlug ciala.


Nie do konca

(3) Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała, (4) Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, (5) do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.

Wiec zydzi - oni byli krewnymi wg ciala :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 15 lip 2008, 15:28

chrzescijanin pisze:
fantomik pisze:Izrael duchowy

Termin ukuty/uzywany przez swiadkow Jehowy - ale ngdzie nie ma go w Biblii
nie rozumiem tego terminu.

Z SJ zbyt wiele wspólnego nie miałem ;-) A co do terminu to z tego co pamiętam na którymś z kazań usłyszałem, z której denominacji to nie powiem, choć możliwe, że z zielonoświątkowców (gdyż większość kazań, które słyszałem właśnie w KZ słyszałem). Wnikać jednak nie będę ;-)

Rzym. 9:6-8 (BW)
6. Ale nie jest tak, jakoby miało zawieść Słowo Boże. Albowiem nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem;
7. I nie wszyscy są dziećmi, dlatego że są potomstwem Abrahamowym, lecz jest tak: Od Izaaka zwać się będzie potomstwo twoje.
8. To znaczy, że nie dzieci cielesne są dziećmi Bożymi, lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo.

Od dziś widać będę mówił o "Izraelu obietnicy" albo jakoś tak ;-)

Ale jak wspomniałem, nie odnoszę tego do Twojego tekstu, gdyż się nad tym nie zastanawiałem, tylko przyszło mi to do głowy jako "potencjalna" możliwość, jednak w oderwaniu od tekstu, co już Lash widzę, że skomentował.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 15 lip 2008, 15:40

Haereticus pisze:Ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy, najpierw Żyda, potem Greka...

Ewangelia Chrystusowa nie byla wymieniona jako rzecz nalezaca do Izraela wedlug ciala.
Haereticus pisze:"Izrael duchowy" to pojęcie wymyślone przez świadków Jehowy. Jest to pojecie powszechnie używane w chrześcijaństwie ewangelicznym i mające podstawy Biblijne

To prosze podac odnosnik uprawniajacy uzycie tego terminu - idea "prawdziwego Izraela" jest w Biblii - ale dotyczy ona tylko i wylacznie czlonkow Izraelskiego narodu. Jest to resztka sposrod cielesnych potomkow Jakuba (Izraela) ktora dochowala wiernosci Bogu Jakuba.

Haereticus pisze:My, którzy nie wywodzimy się z Narodu Wybranego, zostaliśmy weń wszczepieni


chociaz tyle ze nie "zastapilismy" ich - czyli przynajmniej nie ma podstaw do budowania obozow koncetracyjnych dla "odrzuconego" Izraela. Ale dalej jest to nieprawda - czyli nie ma w Biblii takiego nauczania - a wrecz odwrotnie.

Na przyklad wiersz:
Pismo pisze:1 List Pawła do Koryntian 10:32


Każdy, kto czyta Świętą Biblię z najmniejszą choćby uwagą nie omieszka zauważyć, że więcej niż połowa jej treści odnosi się do jednego narodu, Izraelitów. Czytający dostrzega również, że odrębne są zarówno stosunki Izraelitów z Bogiem, jak i rady, których Bóg im udziela. Oddzieleni od reszty ludzkości dostępują ugody z Jahweh, który składa im specyficzne przyrzeczenia, nie dane żadnemu innemu narodowi. Ich odrębna historia opowiedziana jest w Starym Testamencie jako bezpośrednia narracja, oraz przepowiednie – wzmianki o innych narodach pojawiają się o tyle, o ile dotyczą one Żydów. Wydaje się także, że wszystkie wiadomości, porozumienia Jahweh z Izraelem jako narodem, odnoszą się do całej Ziemi. Wierzącemu i posłusznemu narodowi obiecana jest doczesna wielkość, bogactwo i siła, natomiast naród niewierzący i nieposłuszny, ma być rozproszony
Pismo pisze:“między wszystkie narody, od kończyn ziemi i aż do kończyn ziemi” (5 Mojżesza 28:64).
Nawet przyrzeczenie Mesjasza jest błogosławieństwem dla “wszystkich rodzin Ziemi”.

Kontynuując swoje badania, student znajduje w Piśmie Świętym szeroką wzmiankę o innym, odrębnym organizmie, zwanym Kościołem. Organizm ten, również jest w swoistych stosunkach z Bogiem i, podobnie jak Izrael, otrzymał od niego specyficzne obietnice. Ale na tym podobieństwo się kończy, a zaczyna najbardziej uderzająca różnica. Zamiast uformowania się wyłącznie z naturalnych przodków Abrahama, Kościół jest organizmem w którym odrębność narodu żydowskiego od innych narodów została zatracona. Kościół jest narodzeniem, a nie jedną z umów. Zamiast posłuszeństwa przynoszącego nagrodę w postaci doczesnej wielkości i bogactwa, Kościół jest uczony cieszyć się ze strawy i odzienia. Uczony jest spodziewać się prześladowań i nienawiści. Łatwo jest również zauważyć, że właśnie Izrael wyraźnie powiązany jest z doczesnymi i świeckimi rzeczami, tak samo jak wyraźnie Kościół jest powiązany jest ze sprawami duchownymi i niebieskimi.

Ponadto, Pismo Święte pokazuje czytającemu, że ani Izrael ani Kościół nie istniały wiecznie. Każde z nich ma zapisany początek. Zaczątek Izraela odnajdujemy w przywołaniu Abrahama. Szukając zatem narodzin Kościoła, czytający dowiaduje się, (w przeciwieństwie może do swych oczekiwań, gdyż prawdopodobnie został nauczony, że Adam i Patriarchowie należą do Kościoła), że ten z pewnością nie istniał wcześniej, ani podczas ziemskiego życia Chrystusa, ponieważ odnajduje Chrystusa mówiącego jeszcze o Swym Kościele, jako o przyszłości: (Ewangelia św. Mateusza 16:18)
Pismo pisze:“I na tej opoce zbuduję Kościół mój".


Nie “zbudowałem", ani “buduję", ale “ZBUDUJĘ”.

Czytający dowiaduje się również (List Pawła do Efezjan 3:5-10), że Kościół jest nie raz wspominany w Starym Testamencie jako przepowiednia, ale był, w tamtych czasach tajemnicą “ukrytą w Bogu". W Piśmie Świętym odnajduje on narodziny Kościoła w Dziejach Apostolskich, oraz przerwanie jego kariery na Ziemi w Pierwszym liście Pawła do Tesaloniczan 4 rozdział.

Czytający odnajduje również, w biblijnym podziale rasy inną klasę, rzadko wspominaną, oraz różniącą się pod każdym względem, to albo od Izraela, albo od Kościoła – POGAN. Porównanie Żydów, pogan, i Kościoła jest pokrótce przedstawione w następujących miejscach Pisma:

Żydzi - Poganie - Kościół
List do Rzymian 9:4,5 - List do Efezjan 2:11,12 - List do Efezjan 1:22,23
Ewangelia Jana 4:22 - List do Efezjan 4:17,18 - List do Efezjan 5:29-33
List do Rzymian 3:1,2 - Ewangelia Marka 7:27,28 - 1 list Piotra 2-9

Porównując to, co jest zapisane w Piśmie odnośnie Izraela i Kościoła (Zgromadzenia), czytający zauważy, że w pochodzeniu, powołaniu, obietnicach, sposobie oddawania czci Bogu, zasadach zachowania, oraz przeznaczeniu występują same różnice.

POWOŁANIE
Izrael
Pismo pisze:... rzekł Pan do Abrama: Wynijdź z ziemi twej, i od rodziny twojej, i z domu ojca twego, do ziemi, którąć pokażę. 1 Moj. 12:1
Albowiem Pan, Bóg twój, prowadzi cię do ziemi tej dobrej, do ziemi, gdzie są potoki wód, źródła i przepaści wynikające po dolinach i po górach; Do ziemi obfitej w pszenicę, i w jęczmień, i w wino, i w figi, i w jabłka granatowe; do ziemi hojnej w oliwę i w miód; Do ziemi, w której bez niedostatku jeść będziesz chleb, a na żadnej rzeczy schodzić ci nie będzie; do ziemi, której kamienie są żelazo, a z jej gór miedź kopać będziesz. 5 Moj. 8:7-9
I rzekł: Jam jest sługa Abrahamów; A Pan ubłogosławił pana mego bardzo, i stał się możnym; bo mu nadał owiec, i wołów, i srebra, i złota, i sług, i służebnic, i wielbłądów, i osłów. 1 Moj. 24:34-35
Sprawi Pan, że nieprzyjaciele twoi, którzy powstawają przeciwko tobie, będą porażeni przed obliczem twojem; drogą jedną wyciągną przeciwko tobie, a siedmią dróg uciekać będą przed obliczem twojem. 5 Moj. 28:7
I uczyni cię Pan przedniejszym, a nie pośledniejszym; i będziesz tylko wyższy, a nie będziesz niższy, jeźli posłusznym będziesz przykazaniom Pana, Boga twego, które ja dziś rozkazuję tobie, abyś ich strzegł, i czynił je. 5 Moj. 28:13


Kościół
Pismo pisze:Przetoż, bracia święci, powołania niebieskiego uczestnicy! obaczcie Apostoła i najwyższego kapłana wyznania naszego, Chrystusa Jezusa, Hebr. 3:1
Aleć nasza rzeczpospolita jest w niebiesiech, skąd też zbawiciela oczekujemy, Pana Jezusa Chrystusa. Filip. 3:20
I rzekł mu Jezus: Liszki mają jamy, a ptaki niebieskie gniazda; ale Syn człowieczy nie ma, gdzie by głowę skłonił. Mat. 8:20
Ku dziedzictwu nieskazitelnemu i niepokalanemu, i niezwiędłemu, w niebiesiech dla was zachowanemu, 1 Piotr. 1:4
Jeszcze aż do tej godziny i łakniemy, i pragniemy, i nadzy jesteśmy, i bywamy policzkowani, i tułamy się, 1 Kor. 4:11
A spojrzawszy Jezus w około, rzekł do uczniów swoich: Jakoż trudno ci, którzy mają bogactwa, wnijdą do królestwa Bożego! Mar. 10:23
Słuchajcie, bracia moi mili! azaż Bóg nie obrał ubogich na tym świecie, aby byli bogatymi w wierze i dziedzicami królestwa, które obiecał tym, którzy go miłują? Jak. 2:5
Wyłączać was będą z bóżnic; owszem przyjdzie godzina, że wszelki, który was zabije, będzie mniemał, że Bogu posługę czyni. Jan. 16:2
Kto się tedy uniży jako to dziecię, tenci jest największym w królestwie niebieskiem. Mat. 18:4


Oczywiście nie oznacza to, że pobożny Żyd, po śmierci, nie poszedł do nieba. Różnica polega na tym, że zachętą do pobożności w tym wypadku była nagroda doczesna (ziemska), a nie niebieska. Nie trzeba więc mówić, że w tym obecnym okresie Łaski, zarówno Żydzi, jak też każdy inny może być zbawiony nie inaczej, jak tylko przez uwierzenie w Pana Jezusa Chrystusa, dzięki czemu narodzi się na nowo (Ewangelia Jana 3:3,16 ) i zostanie wówczas ochrzczony w “jedno ciało” (1 list do Koryntian 12:13), którym jest Kościół (List do Efezjan 1:22,23). W Kościele różnica pomiędzy Żydami, a poganami zanika. (1 list do Koryntian 12:13, List do Galacjan 3:28, List do Efezjan 2:11 1 list do Koryntian 12:2,).

Różnica pomiędzy Izraelem a Kościołem objawia się ponadto w zasadach nałożonych na ich zachowania. Porównajmy:

Izrael
Pismo pisze:Gdy cię wprowadzi Pan, Bóg twój, do ziemi, do której wchodzisz, abyś ją posiadł i wytraci narodów wiele przed twarzą twoją, Hetejczyka, i Gergiezejczyka, i Amorejczyka, i Chananejczyka, i Ferezejczyka, i Hewejczyka i Jebuzejczyka, siedem narodów, większych, i możniejszych, niżliś ty; A poda je Pan, Bóg twój, tobie, iż je porazisz: tedy wytracisz je do szczątku, nie będziesz brał z nimi przymierza, ani się zlitujesz nad nimi; 5 Moj. 7:1-2
Oko za oko, ząb za ząb, rękę za rękę, nogę za nogę, sparzelinę za sparzelinę, ranę za ranę, siność za siność. 2 Moj. 21:24-25


Kościół
Pismo pisze:Aleć Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjacioły wasze; błogosławcie tym, którzy was przeklinają; dobrze czyńcie tym, którzy was mają w nienawiści, i módlcie się za tymi, którzy wam złość wyrządzają i prześladują was; Mat. 5:44
I pracujemy, robiąc własnemi rękami; gdy nas hańbią, dobrorzeczemy, gdy nas prześladują, znosimy; Gdy nam złorzeczą, modlimy się za nich: staliśmy się jako śmieci tego świata i jako omieciny u wszystkich, aż dotąd. 1 Kor. 4:12-13
Ale Ja wam powiadam: Żebyście się nie sprzeciwiali złemu, ale kto by cię uderzył w prawy policzek twój, nadstaw mu i drugi; Mat. 5:39


Także:
5 Mojż. 21:18-21 porównaj z: Ew. Łukasza 15:20-23

W wyznacznikach sposobu oddawania czci Bogu, również znajdujemy różnicę. Izrael mógł czcić Boga tylko w nielicznych miejscach zachowując względem niego dystans - kontaktując się z nim poprzez kapłana. Kościół, niezależnie od tego czy gromadzi tylko dwie czy trzy osoby, ośmiela się wchodzić w styczność z tym co najświętsze, oraz składa się z samych tylko kapłanów. Porównaj:

3 Mojżeszowa 17:8,9 z Ewangelią Mateusza 18:20

Ewangelia Łukasza 1:10 z Listem do Hebrajczyków 10:19,20

4 Mojżeszowa 3:10 z 1 listem Piotra 2:5

W przepowiedniach dotyczących przyszłości Izraela i Kościoła różnica jest jeszcze bardziej zaskakująca. Kościół zostanie z Ziemi całkowicie zabrany, natomiast odnowiony Izrael przeżywać będzie czasy swej największej świetności i siły właśnie na ziemi, patrz :

Kościół
Pismo pisze:W domu Ojca mego wiele jest mieszkania; a jeźli nie, wżdybymci wam powiedział. Idę, abym wam zgotował miejsce; a gdy odejdę i zgotuję wam miejsce, przyjdę zasię i wezmę was do siebie, żebyście, gdziem ja jest, i wy byli. Jan. 14:2-3
Boć to wam powiadamy słowem Pańskiem, że my, którzy żywi pozostaniemy do przyjścia Pańskiego, nie uprzedzimy onych, którzy zasnęli. Gdyż sam Pan z okrzykiem, a głosem archanielskim i z trąbą Bożą zstąpi z nieba, a pomarli w Chrystusie powstaną najpierwej. Zatem my żywi, którzy pozostaniemy, wespół z nimi zachwyceni będziemy w obłokach naprzeciwko Panu na powietrze, a tak zawsze z Panem będziemy. 1 Tes. 4:15-17
Aleć nasza rzeczpospolita jest w niebiesiech, skąd też zbawiciela oczekujemy, Pana Jezusa Chrystusa. Który przemieni ciało nasze podłe, aby się podobne stało chwalebnemu ciału jego, według skutecznej mocy, którą też wszystkie rzeczy sobie podbić może. Filip. 3:20-21
Najmilsi! teraz dziatkami Bożemi jesteśmy, ale się jeszcze nie objawiło, czem będziemy; lecz wiemy, iż gdy się on objawi, podobni mu będziemy; albowiem ujrzymy go tak, jako jest. 1 Jan. 3:2
Weselmy się i radujmy się, a dajmy mu chwałę; bo przyszło wesele Barankowe, a małżonka jego nagotowała się. I dano jej, aby się oblekła w bisior czysty i świetny,; albowiem bisior są usprawiedliwienia świętych. I rzekł mi: Napisz: Błogosławieni, którzy są wezwani na wieczerzę wesela Barankowego. I rzekł mi: Te słowa Boże są prawdziwe. Obj. 19:7-9
Błogosławiony i święty, który ma część w pierwszem zmartwychwstaniu; albowiem nad tymi wtóra śmierć mocy nie ma; ale będą kapłanami Bożymi i Chrystusowymi, i będą z nim królować tysiąc lat. Obj. 20:6


Izrael
Pismo pisze:A oto poczniesz w żywocie i porodzisz syna, i nazwiesz imię jego Jezus. Ten będzie wielki, a Synem Najwyższego będzie nazwany, i da mu Pan Bóg stolicę Dawida, ojca jego; I będzie królował nad domem Jakóbowym na wieki, a królestwu jego nie będzie końca. Łuk. 1:31-33

(Z tych siedmiu przyrzeczeń danych Marii, tylko pięć zostało wypełnionych. Przy której zasadzie interpretacji jesteśmy upoważnieni do tego, aby powiedzieć, że pozostałe dwie nie zostaną wypełnione?)
Pismo pisze:Szymon powiedział, jako Bóg najpierwej wejrzał na pogany, aby z nich wziął lud imieniowi swemu. A z tem się zgadzają mowy prorockie, jako jest napisano: Potem się wrócę, a pobuduję zasię przybytek Dawidowy upadły, a obaliny jego zasię pobuduję i znowu go wystawię, Dz.Ap. 15:14-16
Mówię tedy: Izali Bóg odrzucił lud swój? Nie daj tego Boże! Albowiem i jam jest Izraelczyk z nasienia Abrahamowego, z pokolenia Benjaminowego. ... Mówię tedy: Azaż się potknęli, aby padli? Nie daj tego Boże! Ale przez ich upadek doszło zbawienie pogan, aby je do zawiści przywiódł. ... Albowiem jeźliś ty jest wycięty z oliwy, z przyrodzenia płonnej, a przeciwko przyrodzeniu jesteś wszczepiony w dobrą oliwę, jakoż daleko więcej, którzy są według przyrodzenia, wszczepieni będą w swoję własną oliwę! Bo nie chcę, abyście nie mieli wiedzieć, bracia! tej tajemnicy, (żebyście nie byli sami u siebie mądrymi), iż zatwardzenie z części przyszło na Izraela, póki by nie weszła zupełność pogan. A tak wszystek Izrael będzie zbawiony, jako napisano: Przyjdzie z Syonu wybawiciel i odwróci niepobożności od Jakóba. Rzym. 11:1,11,24-26
Stanie się też dnia onego, iż Pan powtóre rękę swą przyłoży, aby posiadł ostatek ludu swego, który pozostanie od Assyryjczyków i od Egiptu, i od Patros, i od Chus, i od Elam, i od Senaar, i od Emat, i od wysep morskich. I podniesie chorągwie między poganami, a zgromadzi wygnanych z Izraela, a rozproszonych z Judy zbierze ze czterech stron ziemi. Izaj. 11:11-12
Albowiem zlituje się Pan nad Jakóbem, a obierze zasię Izraela, i da im odpocznąć w ziemi ich; a przyłączy się do nich cudzoziemiec, i przystaną do domu Jakóbowego. Izaj. 14:1
Przetoż oto dni idą, mówi Pan, że nie rzeką więcej: Jako żyje Pan, który wywiódł synów Izraelskich z ziemi Egipskiej. Ale: Jako żyje Pan, który wywiódł synów Izraelskich z ziemi północnej, i ze wszystkich ziem, do których ich był wygnał, gdy ich zasię przywiodę do ziemi ich, którąm dał ojcom ich. Jer. 16:14-15
Oto idą dni, mówi Pan, których wzbudzę Dawidowi latorośl sprawiedliwą, i będzie królował król, a poszczęści mu się; sąd zaiste i sprawiedliwość będzie czynił na ziemi. Za dni jego Juda zbawiony będzie, a Izrael bezpiecznie mieszkać będzie; a toć jest imię jego, którem go zwać będą: Pan sprawiedliwość nasza. Jer. 23:5-6
Oto Ja zgromadzę ich ze wszystkich ziem, do którychem ich wygnał w popędliwości mojej i w gniewie moim, i w zapalczywości wielkiej, i przywiodę ich zaś na to miejsce, i uczynie, aby bezpiecznie mieszkali; I będą ludem moim, a Ja będę Bogiem ich. Jer. 32:37-38
Zaśpiewaj, córko Syońska! wykrzykajcie, Izraelczycy! wesel się a raduj się ze wszystkiego serca, córko Jeruzalemska! Że odjął Pan sądy twoje, uprzątnął nieprzyjaciela twego; król Izraelski jest Panem w pośrodku ciebie, nie oglądasz więcej złego. Sof. 3:14-15


Z całą pewnością można powiedzieć, że Judaizacja Kościoła uczyniła więcej, żeby przeszkodzić postępowi, wypaczać jego misję, oraz zniszczyć jego duchowość niż wszelkie inne czynniki razem wzięte. Zamiast realizować jego wytyczoną ścieżkę prześladowań, znienawidzenia przez świat, biedy, braku przeciwstawiania się złu, używano Pisma Świętego, aby usprawiedliwiać sprowadzanie swoich celów do gromadzenia bogactwa, procesów cywilizacji świata, narzucania obrzędów, wznoszenia majestatycznych, wspaniałych budynków kościelnych, używania błogosławieństwa Bożego w konfliktach zbrojnych, oraz podziału równych braci na “kler” i “laikat”.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 15 lip 2008, 16:09

fantomik pisze:nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem

widac ze nie wszyscy ktorzy sa Z IZRAELA sa IZRAELEM - czyli:
1] po pierwsze musza byc z cielesnego Izraela
2] dopiero gdy spelnia dodatkowe - poza cielesnym pochodzeniem od A+I+J - sa prawdziwym Izaelem
Nikt kto nie jest cielenym potomkiem Jakuba nie jest Izraelita w żadnym sensie


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 15 lip 2008, 16:12

chrzescijanin pisze:
fantomik pisze:nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem

widac ze nie wszyscy ktorzy sa Z IZRAELA sa IZRAELEM - czyli:
1] po pierwsze musza byc z cielesnego Izraela
2] dopiero gdy spelnia dodatkowe - poza cielesnym pochodzeniem od A+I+J - sa prawdziwym Izaelem
Nikt kto nie jest cielenym potomkiem Jakuba nie jest Izraelita w żadnym sensie

Nie do konca

(28) Bo Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, (29) ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, a nie według litery. I taki to otrzymuje pochwałę nie od ludzi, ale od Boga. Rzym 2


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości