Żywot Briana

Muzyka chrześcijańska, książka, film
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Żywot Briana

Postautor: Michał » 30 mar 2013, 23:52

Bardzo stary odcinek podcastu Odwyk, poświęcony filmowi "Żywot Briana" i stawiający kontrowersyjną zdaniem niektórych tezę, że Bóg ma poczucie humoru: http://www.odwyk.com/?p=episode&e=1400

Ja w tym tygodniu odświeżyłem sobie ten wybitny moim zdaniem film, a znałem kiedyś dziewczynę która miała zwyczaj oglądać go zawsze przed świętami ;) Film ten moim zdaniem nie jest bluźnierczy - nie pada w nim nic przeciwko Bogu, Jezusowi. Bohater filmu, Brian to człowiek którego biorą za mesjasza, a nie mesjasz! Nie jest to więc parodia postaci Chrystusa! Film krytykuje religię, fanatyzm - ale osoby Boga akurat nie krytykuje! Co ciekawe film ten ośmiesza głupotę w ogóle - nie tylko fanatyzm religijny, ale także np. "lewactwo" - był jeden wątek, który nie spodobałby się Posłance Grodzkiej :P

Zawsze uderzało mnie, że ten film W OGÓLE nie jest puszczany w polskiej telewizji - a np. "Sens życia" leci często. Bzdurą jest tłumaczenie tego "katolicką cenzurą" - w końcu "Sens życia" wyśmiewa katolicki zakaz antykoncepcji i AFAIK swego czasu był zakaz wyświetlania go w Irlandii. "Żywot" też zresztą budził kontrowersje, o czym świadczy ten skecz: http://www.youtube.com/watch?v=asUyK6JWt9U

Jeśli ktoś chciałby wyrobić sobie opinię: "Żywot Briana" w wyszukiwarce google - na youtube jest wersja w rewelacyjnym tłumaczeniu śp. Tomasza Beksińskiego (ta 6częściowa).

A Wy lubicie ten film? A może Was obraża albo oburza? Wiem, że temat dla niektórych kontrowersyjny i może uznają, że nie jestem prawdziwym chrześcijaninem, skoro lubię ten film, ale wychodzę z założenia, że forum jest po to, by dyskutować.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 31 mar 2013, 00:53

Michał pisze:A Wy lubicie ten film?

Sir, yes sir!
Skecz z kamieniowaniem wrzucam co jakiś czas na forum w ramach repostu na niektóre tutejsze zapędy zakonowe :-D

Michał pisze:A może Was obraża albo oburza?

Wręcz przeciwnie. Brian's Life to parodia Ben Hura, oba filmy godne polecenia i obejrzenia.

Michał pisze:Wiem, że temat dla niektórych kontrowersyjny i może uznają, że nie jestem prawdziwym chrześcijaninem, skoro lubię ten film, ale wychodzę z założenia, że forum jest po to, by dyskutować.

Przyznaję, że bardziej lubię świętego Graala. A przynajmniej ze Świętego Graala zapamiętałem więcej numerów, np. o rycerzach, którzy mówią Ni, strażniku mostu (jaskółki), Czarnym Rycerzu, Morderczym Króliku i świętym granacie etc. Perełki.

Michał pisze:w końcu "Sens życia" wyśmiewa katolicki zakaz antykoncepcji i AFAIK swego czasu był zakaz wyświetlania go w Irlandii

Dziwne, bo scenę później równają z ziemią protestantów. "Look at them, bloody Catholics, filling the bloody world up with bloody people they can't afford to bloody feed!"



Wróć do „Inicjatywy kulturalne i nie tylko.....”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości