Geneza Halloween

Muzyka chrześcijańska, książka, film
marek.kowalczyk
Posty: 3
Rejestracja: 29 paź 2014, 22:19
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Geneza Halloween

Postautor: marek.kowalczyk » 31 paź 2014, 13:35

Tekst - znów - mojego autorstwa, napisany dzisiaj. W całości dostępny na mojej stronie www.slowo-boze.pl

Dzisiaj i ja chciałbym poruszyć kwestię obchodzenia Halloween w naszym kraju.
Zacznijmy od samej genezy Święta Duchów, bowiem zwyczaj ten równie dużą popularnością cieszył się także tysiące lat temu, kiedy celtyckie plemiona, dzisiaj zamieszkujące tereny Irlandii i Szkocji oddawały cześć Samhainowi - celtyckiemu Panu Śmierci. Przełom października i listopada, według kalendarza ówczesnych społeczności, oznaczał koniec lata. Celtowie wierzyli, iż w tą noc duchy zmarłych przychodzą z zaświatów w poszukiwaniu nowych ciał. Głęboko zakorzeniona kultura tego święta, wzmagała w nich poczucie strachu, w związku z tym, aby nie być ofiarą duchów, przebierali się w brudne szaty i udając włóczęgów chodzili po okolicznych wioskach; gaszono wówczas ogniska, kaganki i pochodnie, a także składano krwawe ofiary Samhainowi - wszystko dla dobra nich samych, w celu uchronienia się przed błąkającymi się duszami. Tak więc - ludy celtyckie na przełomie lata i zimy, robili wszystko, żeby odseparować się od złych duchów. Do starych i poszarpanych ubrań często zakładano na głowy powycinane dynie - na podobieństwo złych mocy - stąd współcześnie mamy najbardziej rozpoznawalny symbol Halloween jakim jest dynia.


Serdecznie zapraszam do lektury tekstów, które sukcesywnie zamieszczam na swojej stronie, pod adresem www.slowo-boze.pl
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 31 paź 2014, 16:51

Tak Halloween jak i Dzień Zmarłych mają to samo pochodzenie - pogańskie.
Przestrzegasz Marku przed Halloween, a kultywujesz to samo pod inną nazwą.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: kruszynka » 31 paź 2014, 17:10

marek.kowalczyk, Przede wszystkim witam.
Małgorzata pisze:Przestrzegasz Marku przed Halloween

O. Właśnie ja nie dostrzegłam u księdza wypowiedzi ustosunkowującej się do zjawiska. Mamy genezę, stosunek zachodu i Polaków do tej "inicjatywy kulturalnej" - ale jakby z pozycji komentatora.
A ciekawa jestem właśnie opinii.
Mam wrażenie bowiem, że nie jest ona taka przeciwna - przez wytłumaczenie, iż nie jest to wydarzenie traktowane przez ludzi jako religijne (więc spoko), a jeszcze padają słowa takie jak: czerpanie radości, przystrajanie, obdarowywanie, łakocie....jakoś tak sympatycznie :)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"

Wróć do „Inicjatywy kulturalne i nie tylko.....”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości