Powstanie warszawskie

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
wyczekujący
wyznanie: Brak_denominacji
Kontaktowanie:

Powstanie warszawskie

Postautor: wyczekujący » 02 sie 2019, 08:16

Co o nim myślicie? Powinno mieć miejsce? Osoby uczestniczące w nim powinny być nazywane bohaterami?
Jako zryw niepodległościowy popieram, ale często mówią że powstanie było chęcią zemsty, odwetu...

List do Rzymian 1 24-25

Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. 25 Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen
Awatar użytkownika
KAAN
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Kontaktowanie:

Re: Powstanie warszawskie

Postautor: KAAN » 02 sie 2019, 09:35

To niewłaściwy dział do takich dyskusji, dlatego przeniosę go do innego. Ale krótko odpowiadając uważam, że była to głupota dowódców, którzy skazali na śmierć 200 000 ludzi. Oczywiście nic nie ujmuję z bohaterstwa, patriotyzmu, heroizmu powstańców, oni byli wspaniałymi Polakami walczącymi o wolność.

Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
wyczekujący
Kontaktowanie:

Postautor: wyczekujący » 02 sie 2019, 11:23

KAAN pisze:To niewłaściwy dział do takich dyskusji, dlatego przeniosę go do innego. Ale krótko odpowiadając uważam, że była to głupota dowódców, którzy skazali na śmierć 200 000 ludzi. Oczywiście nic nie ujmuję z bohaterstwa, patriotyzmu, heroizmu powstańców, oni byli wspaniałymi Polakami walczącymi o wolność.

Przepraszam za zły dział, prawidłowo zadane pytanie powinno brzmieć raczej, czy należy utrzymywać pamięć o powstańcach i czy np. używanie emblematów Polski walczącej aby przypomnieć innym o tym powstaniu jest dobre, czy nie

List do Rzymian 1 24-25

Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. 25 Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen
Awatar użytkownika
KAAN
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 02 sie 2019, 12:32

wyczekujący pisze:
KAAN pisze:To niewłaściwy dział do takich dyskusji, dlatego przeniosę go do innego. Ale krótko odpowiadając uważam, że była to głupota dowódców, którzy skazali na śmierć 200 000 ludzi. Oczywiście nic nie ujmuję z bohaterstwa, patriotyzmu, heroizmu powstańców, oni byli wspaniałymi Polakami walczącymi o wolność.

Przepraszam za zły dział, prawidłowo zadane pytanie powinno brzmieć raczej, czy należy utrzymywać pamięć o powstańcach i czy np. używanie emblematów Polski walczącej aby przypomnieć innym o tym powstaniu jest dobre, czy nie
Ja osobiście nie robię z tego wydarzenia czegoś szczególnego w moim życiu, ale wielu patriotów chce przypominać o poświęceniu powstańców i nie widzę w tym nic złego, dobrze jest pamiętać historię swojego narodu. Kiedy poruszony jest ten temat w przestrzeni publicznej to ja także mam jakieś refleksje które mogą dać mi jakieś myśli do usługiwania o grzechu, śmierci, poświęceniu. Wzdycham też nad Polską, która przez wieki rządzona była przez ludzi którzy tłamsili olbrzymi potencjał Polaków i powodowali (i powodują) że nasz kraj jest podatny na obce wpływy, jest słaby. Wielu jest w Polsce ludzi władzy, którzy myślą o własnym interesie a nie interesie narodu, sa sprzedawczykami, wręcz zdrajcami narodu polskiego. Może to z powodu bałwochwalstwa, niewiary? Nie wiem.

Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
marioosh666
Kontaktowanie:

Postautor: marioosh666 » 02 sie 2019, 13:54

KAAN pisze:(...) Ale krótko odpowiadając uważam, że była to głupota dowódców, którzy skazali na śmierć 200 000 ludzi. Oczywiście nic nie ujmuję z bohaterstwa, patriotyzmu, heroizmu powstańców, oni byli wspaniałymi Polakami walczącymi o wolność.

Byliśmy naprawdę gotowi na wszystko. Ludzie ginęli codziennie. Od pierwszego dnia wojny. Ubyło Polski o 8 milionów ludzi; poległych, wymordowanych, zakatowanych, zamęczonych, deportowanych, i tych, którzy pozostali na emigracji i nigdy do Polski nie wrócili, nie tylko przecież w czasowych ramach 1939–45. Mordowano nas dalej, wiele lat. Całe pokolenie spisane na straty. Trzeba dobrze poznać historię i nie mówić, że wszystkiemu winne Powstanie. To niesprawiedliwe. Taki był wtedy nasz wybór i mieliśmy do niego prawo.
gen. Janusz Brochwicz Lewiński ps."Gryf"

Powstanie było konieczne, była w nas chęć wolności. Myśmy dużo zrobili dla całej Europy, że ten zryw zorganizowaliśmy. On był prawie niemożliwy. Gdyby Powstania nie było, Rosjanie doszli by dalej, głębiej w Europę. Zatrzymaliśmy ich walką o Warszawę. To było decydującym momentem. Inaczej oni poszliby dalej na Zachód i wylądowaliby w Berlinie, który był zawsze lewicujący. A potem Rosjanie mieli plan iść z Niemiec do Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii…
gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. "Gryf"

Bądźcie dumni z naszego Powstania, nie słuchajcie tych, którzy próbują pomniejszyć jego znaczenie.
gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. "Gryf"
wyczekujący pisze:(...) czy należy utrzymywać pamięć o powstańcach i czy np. używanie emblematów Polski walczącej aby przypomnieć innym o tym powstaniu jest dobre, czy nie

I tak i nie. Mam wrażenie, że ta pamięć jest wystarczająco dobrze utrzymana i się rozprzestrzenia po Świecie. Ostatnio pod Muzeum widziałem Murzynkę, która koniecznie chciała tam iść i obejrzeć. Sporo obcokrajowców. Zdecydowanie ważniejsze na teraz jest wyciągnięcie z zapomnienia bitwy warszawskiej 1920 r., pokazanie wagi tego wydarzenia Światu, być może ogromny i piękny pomnik z muzeum na miejscu dzisiejszego PKiN.
KAAN pisze:Ja osobiście nie robię z tego wydarzenia czegoś szczególnego w moim życiu, ale wielu patriotów chce przypominać o poświęceniu powstańców i nie widzę w tym nic złego, dobrze jest pamiętać historię swojego narodu.

Rzecz w tym, że to już niewiele zmieni w sercach i umysłach Polaków. Musimy się uczyć działać w czasach pokoju. Wreszcie odbudować elity i ruszyć do przodu budując na właściwym fundamencie. Niektórzy jeszcze dzisiaj widzą w Niemczech i UE, Rosji czy Chinach naszego strategicznego sojusznika. I to patrioci właśnie.

Awatar użytkownika
chwat
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Kontaktowanie:

Postautor: chwat » 08 sie 2019, 19:10

Śmierć dla wierzącego człowieka nie jest utratą czegoś, a życie doczesne nie jest wyznacznikiem wartości.
Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. (J15.13)
Jeśli śmierć miałaby być głupotą, to słowa Jezusa o oddaniu życia należałoby ocenić krytycznie.

Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
Awatar użytkownika
pietrobus
Ostrzeżenia: 2
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Kontaktowanie:

Postautor: pietrobus » 09 sie 2019, 12:20

Pytanie brzmi moje: czy warto za wszystkie sprawy ginąć.

https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Valzer
Kontaktowanie:

Postautor: Valzer » 09 sie 2019, 12:22

Chrześcijanin raczej nie biegałby z karabinem i nie strzelałby do ludzi.

Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.
Hbr 13, 8
marioosh666
Kontaktowanie:

Postautor: marioosh666 » 09 sie 2019, 13:19

pietrobus pisze:Pytanie brzmi moje: czy warto za wszystkie sprawy ginąć.

A ktoś napisał, że za wszystkie sprawy?
Valzer pisze:Chrześcijanin raczej nie biegałby z karabinem i nie strzelałby do ludzi.

Dlaczego?

Awatar użytkownika
pietrobus
Ostrzeżenia: 2
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Kontaktowanie:

Postautor: pietrobus » 09 sie 2019, 20:02

Liczyli na pomóc innych. Jak w każdym powstaniu zostali sami. Polska jako terytorium od wieków była terenem walk wpływu między wschodem i zachodem. Emblemat sam został "reklamówką". Z tego co pamiętam jest zastrzeżonym znakiem. Czy było warto. Nie. Zaszywanie się w kanałach i gównie, nazywanie tego walką wyzwoleńczą nie jest tego warte.

https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;

Wróć do „Polityka i ekonomia”