Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: artur403 » 02 kwie 2018, 19:21

Berecik napisał:
"Żydzi, którzy formalnie nie uznają Jezusa, ale uznają Jego Słowo (Torę) i strzegą Go, mogą według mnie spać spokojnie."

Ale nie ma takich!!

Żydzi napisali sobie inną wersję Prawa, niby to zawierającą Tradycję, o nazwie Talmud.
Talmud wypacza sens Starego Testamentu. Doszło do reinterpretacji judaizmu.
Talmud wprowadza nie-etyczne zasady, podwójne standardy.
Nie wolno okraść Żyda, ale wolno okraść goja.
Nie wolno zabić Żyda, ale wolno zabić goja.

Talmud zastępuje Stary Testament, jest jego "lepszą" wersją. Jest bardziej święty od Starego Testamentu.

A kto by nie uznał Talmudu jest poza judaizmem rabinicznym.

Na świecie jest znany tylko jeden naród, który zwie siebie żydowskim. I ten naród oficjalnie wyznaje judaizm rabiniczny, skrajnie niesprawiedliwy, a nawet rasistowski.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
berecik
Posty: 178
Rejestracja: 12 maja 2015, 13:17
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: strefa anglosaska, w tym Netherlands
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: berecik » 02 kwie 2018, 20:28

Żydzi spisali Talmud, ale Talmud nie jest świętą księgą judaizmu, Słowem Bożym. Ani Talmud, ani zdanie rabina nie może równać się z autorytetem Tory. Takie są zasady w judaizmie i chrześcijaństwie. Przywództwo w kościele Pańskim nie polega na rządzeniu i ustalaniu zasad, ale na posługiwaniu darami. Pasterz musi posiadać doświadczenie, mądrość i dar nauczania. W katolicyzmie to wszystko jest inaczej zorganizowane, a to co powiedzą Magistrowie – Magisterium, ma rangę Bożego Słowa.

Nie kwestionuję, że w judaizmie, czy chrześcijaństwie nie ma patologii. Niemniej zasada nadrzędności Słowa tworzy pewniejszy mechanizm ich omijania niż nadrzędności władzy ludzkiej. Nikt nie zna Pana i Prawa wystarczająco, a nawet gdyby znał, nie jest w stanie w pełni im sprostać. Do tego i u katolików, i chrześcijan, i wyznawców judaizmu tylko część podchodzi do wszystkiego wystarczająco serio.


Daj mądrość wodzom w ich wojowaniach,
Błogosław Antka w nowych zadaniach,
Stół tych co Ciebie, miłosci szukają,
Daj pokój prawym,
Sąd... co zdradzają.

"Pan nierychły do gniewu i bardzo łaskawy przebacza winę i występek, choć nie pozostawia bez kary, lecz za winę ojców nawiedza synów do trzeciego i do czwartego pokolenia."
(4 Moj. 14:18) ... (Ps. 86:15) ...
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: artur403 » 02 kwie 2018, 23:03

Niestety żyjesz w bajce, utopii.
Rabini mogą reinterpretować święte teksty, wstawiać interpretacje zmieniające sens.
Talmud ma wyższy status od Tory.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
berecik
Posty: 178
Rejestracja: 12 maja 2015, 13:17
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: strefa anglosaska, w tym Netherlands
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: berecik » 02 kwie 2018, 23:38

Masz rację, interpretują. Na tym polega praca nauczyciela, by objaśniać zasady ogólne w sytuacjach niestandardowych, których jest nieskończenie wiele. Codziennie potrzebujemy nowych wskazówek, bo wczorajsze nie dają odpowiedzi na nowe wyzwania. A więc dzięki Bogu za nauczycieli, rabinów i uczciwych księży. Niektórzy w procesie analizy, odkrywania prawdy, popełniają jednak błędy. Niektórzy nawet nie opierają się na Słowie, chociaż to deklarują. Samo życie.

Twoje ostatnie zdanie jest nieprawdziwe.


Daj mądrość wodzom w ich wojowaniach,
Błogosław Antka w nowych zadaniach,
Stół tych co Ciebie, miłosci szukają,
Daj pokój prawym,
Sąd... co zdradzają.

"Pan nierychły do gniewu i bardzo łaskawy przebacza winę i występek, choć nie pozostawia bez kary, lecz za winę ojców nawiedza synów do trzeciego i do czwartego pokolenia."
(4 Moj. 14:18) ... (Ps. 86:15) ...
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: artur403 » 03 kwie 2018, 13:02

Pismo/Torę porównuje się do wody, naukę zaś Talmudu do wina zaprawionego (aromatycznego). Soferim XV. 7Fol. 13b
"Ponad najświętszy Talmud nie ma nic wyższego" Mizbeach Hazzahabh, c. V.
"Synu mój uważaj więcej na słowa uczonych w piśmie niż na słowa Tory" Erubhin, Fol. 21b.

Nawet, gdy interpretacje Talmudu są sprzeczne, jak to ma miejsce w szkołach Szamaja i Hillela, uważa się je za natchnione:
"tak te, jak i owe (wyrazy) są słowami Boga żyjącego" Erubhin, Fol. 13 b.
"Kto rozumie Talmud, rozumie wszystko" Jozue Majmon.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: kontousunięte1 » 03 kwie 2018, 13:20

Czy Talmud to nie jest początek kabały? (nie początek, a podstawa- chciałam napisać).


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: Riddick » 03 kwie 2018, 13:45

artur403 pisze:Pismo/Torę porównuje się do wody, naukę zaś Talmudu do wina zaprawionego (aromatycznego). Soferim XV. 7Fol. 13b
"Ponad najświętszy Talmud nie ma nic wyższego" Mizbeach Hazzahabh, c. V.
"Synu mój uważaj więcej na słowa uczonych w piśmie niż na słowa Tory" Erubhin, Fol. 21b.

Nawet, gdy interpretacje Talmudu są sprzeczne, jak to ma miejsce w szkołach Szamaja i Hillela, uważa się je za natchnione:
"tak te, jak i owe (wyrazy) są słowami Boga żyjącego" Erubhin, Fol. 13 b.
"Kto rozumie Talmud, rozumie wszystko" Jozue Majmon.

No i wszystko na temat żydostwa...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: artur403 » 03 kwie 2018, 16:03

Tak, Soferim to mędrcy żydowscy, którzy wydawali przepisy. Już Jezus zauważył ten proces, że interpretacja Tory staje się ważniejsza od Tory.
Spisywanie najpierw Miszny zaczęło się po zburzeniu Jerozolimy. Potem była Tosefta - dodatek.
A na koniec Gemara, objaśnienie Miszny.

Gemara palestyńska została ukończona około 350 roku, Gemara babilońska około 550 roku.

Kolejna fala re-interpretacji wcześniejszych tekstów to oczywiście Kabała.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
berecik
Posty: 178
Rejestracja: 12 maja 2015, 13:17
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: strefa anglosaska, w tym Netherlands
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: berecik » 03 kwie 2018, 17:20

Riddick pisze:
artur403 pisze:Pismo/Torę porównuje się do wody, naukę zaś Talmudu do wina ...

No i wszystko na temat żydostwa...
Bardzo trudno zdefiniować cokolwiek w jednym zdaniu. Zdefiniowanie człowieka we wszystkich jest niemożliwe. Riddigowi tymczasem udało się pomieścić naród cały w jednej sentencji :)

artur403
Dziękuję arturze403, że pofatygowałeś się do źródeł. Nie sprawdzałem ich, ale zakładam, że jest jak piszesz. Związek mieszkańców Izraela z religią, jest taki mniej więcej jak w Polsce. Ok. 40 proc. aktywnie uczestniczy w życiu religijnym. Ilu z nich zna Torę i Talmud? Może jest z tym lepiej niż u nas, ale dużych różnic bym się nie spodziewał. A więc zna niewielu. A i ci, którzy studiują nie zawsze to wszystko rozumieją, jak i my. Dlatego trudno przyjąć by chrześcijanie myśleli Biblią, a Żydzi Torą czy Talmudem, że te teksty non-stop przewijają im się na pasku przed oczyma. Gdyby Talmud był tak groźny i patologiczny, Żydzi mesjańscy odcinający się zdecydowanie od nurtu rabinicznego, w którym Talmud powstawał, nie akceptowaliby jego nauk. Tymczasem mają dla nich respekt, bo jest tam wiele wartościowych komentarzy. Talmud powstawał wiele wieków temu. Również w okresach, kiedy bitwa na doktryny nie przebierała w środkach. Każda ze stron częstowała drugą czym się dało. Talmud jest do pewnego stopnia odpowiedzią na oskarżenia części chrześcijan mówiące o wrogość Żydów do Boga i konszachty z szatanem. W czasie, gdy cześć z nich nadal wierzyła w Jezusa, św. Chryzostom, patriarcha Konstantynopola, największy kaznodzieja Wschodu, nazywał ich domy modlitwy „jaskinią rozbójników, siedliskiem demonów, domami publicznymi”. A przecież Synagoga była kolebką chrześcijaństwa. Rzymski duch miewał w historii mało sympatyczne oblicza i współcześni chrześcijanie mogą mieć problem ze zrozumieniem tamtych czasów. Nie mogę teraz znaleźć źródła, ale są dokumenty poświadczające silne oburzenie Chryzostoma na chrześcijan odwiedzających synagogi w celu pogłębienia wiedzy o Bogu i przymierzu (nie wszyscy podzielali jego mroczne poglądy). Szlachta polska też utrzymywała takie kontakty, nie tylko handlowe.

Żaden Żyd, który trzyma się przymierza, nie może mieć innych bogów obok Jahwe – pierwsze przykazanie. Nie może mieć innego fundamentu wiary niż Słowo, o którym Pan powiedział:

5 Moj. 4:1-2
A teraz, Izraelu, posłuchaj ustaw i praw, które was uczę wypełniać, abyście zachowali życie, weszli i wzięli w posiadanie ziemię, którą wam daje Pan, Bóg waszych ojców. Niczego nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i niczego z tego nie ujmiecie, przestrzegając przykazań Pana, waszego Boga, które ja wam nakazuję.
(Bw)

Talmud rabini przyjęli nazywać Torą mówioną. Tym samym zrównali ją jakby z Torą pisaną. I pewnie niektórzy tak ją traktują.
Formalnie jednak Talmud nie ma rangi Tory.
Magisterium o ile wiem, zrównało swoje objawienie z Bożym.
To stawia Magisterium w trudniejszym położeniu niż rabinów.


Daj mądrość wodzom w ich wojowaniach,
Błogosław Antka w nowych zadaniach,
Stół tych co Ciebie, miłosci szukają,
Daj pokój prawym,
Sąd... co zdradzają.

"Pan nierychły do gniewu i bardzo łaskawy przebacza winę i występek, choć nie pozostawia bez kary, lecz za winę ojców nawiedza synów do trzeciego i do czwartego pokolenia."
(4 Moj. 14:18) ... (Ps. 86:15) ...
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: Riddick » 03 kwie 2018, 17:55

berecik pisze:
Riddick pisze:
artur403 pisze:Pismo/Torę porównuje się do wody, naukę zaś Talmudu do wina ...

No i wszystko na temat żydostwa...
Bardzo trudno zdefiniować cokolwiek w jednym zdaniu. Zdefiniowanie człowieka we wszystkich jest niemożliwe. Riddigowi tymczasem udało się pomieścić naród cały w jednej sentencji :)

Żaden tam naród. Tylko grupę religijną, która określa się jako żydzi.
berecik pisze:Gdyby Talmud był tak groźny i patologiczny, Żydzi mesjańscy odcinający się zdecydowanie od nurtu rabinicznego, w którym Talmud powstawał, nie akceptowaliby jego nauk.

Zwykłe gdybanie, tutaj akurat nie ma ścisłej implikacji.
berecik pisze:Talmud jest do pewnego stopnia odpowiedzią na oskarżenia części chrześcijan mówiące o wrogość Żydów do Boga i konszachty z szatanem.

Z tego co czytałem w polskim wydaniu talmudu babilońskiego, talmud jest obszerną instrukcją na to, jak oszukać Pana Boga.
berecik pisze:św. Chryzostom, patriarcha Konstantynopola, największy kaznodzieja Wschodu, nazywał ich domy modlitwy „jaskinią rozbójników, siedliskiem demonów, domami publicznymi”.

Biorąc pod uwagę nauki talmudu, który jest podstawą nauki żydowskiej, wcale się nie dziwię, że tak to określił.
berecik pisze:A przecież Synagoga była kolebką chrześcijaństwa.

To jest mitologia.

berecik pisze:Żaden Żyd, który trzyma się przymierza, nie może mieć innych bogów obok Jahwe – pierwsze przykazanie.

Żaden żyd nie trzyma się przymierza, właśnie na tym polega cały dowcip. Poza tym, bóg jahwe był bogiem edomitów, z którymi jak widać w Biblii Bóg nie zawarł przymierza. Dlatego tym bardziej stosowanie imienia edomickiego boga jest dla mnie podejrzane.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: kontousunięte1 » 03 kwie 2018, 18:07

bóg jahwe był bogiem edomitów, z którymi jak widać w Biblii Bóg nie zawarł przymierza. Dlatego tym bardziej stosowanie imienia edomickiego boga jest dla mnie podejrzane.

...czyli, nie tylko ja mam w tym względzie wątpliwości :oops: . Odważny jesteś, ja nie śmiałam ;-) :lol: tego napisać.


Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: nadrozd » 03 kwie 2018, 18:12

A talmud to nie jest przypadkiem taki żydowski katechizm ?


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: kontousunięte1 » 03 kwie 2018, 18:16

nadrozd pisze:A talmud to nie jest przypadkiem taki żydowski katechizm ?

Dokładnie tak. A właściwie katechizm to taki talmud. Katechizm też musi swoim wyznawcom wyjaśnić w co i jak mają wierzyć, czyli przełożyć z polskiego na nasze, aby była jasna i bezgrzeszność M. i jej wniebowzięcie i niepokalane...e tam :mrgreen: ;-)


Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: nadrozd » 03 kwie 2018, 18:55

ale ja pytam serio.....No w talmudzie sa nauki rabinow....no nie ? Wiec to ich katechizm dla nich.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Izrael rzucił rękawice CAŁEMU ŚWIATU

Postautor: kontousunięte1 » 03 kwie 2018, 19:04

A ja serio odpowiadam. Tak, masz rację.
Chociaż napisałam ciut ironicznie, ale...czyż tak nie jest? Katechizm objaśnia i tłumaczy ludowi jak i w co ma (musi) wierzyć, taką rolę ma też Talmud (jeśli dobrze rozumiem).



Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości