"Służba zdrowia"

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

"Służba zdrowia"

Postautor: kontousunięte1 » 16 lis 2017, 12:39

:mrgreen:
Wróciłam od dentysty, do którego czekałam od maja. Od jakiegoś czasu wypadają mi zęby, same i liczyłam na jakąś protezę..., ale obawiam się, że pan dentysta będzie mnie na cmentarzu odwiedzał prędzej, niż uporamy się z wyrwaniem niepotrzebnych :lol: Następna wizyta w marcu, korzeń ułamanego zęba do usunięcia. W tym tempie przewiduję uzupełnienie ubytków, szczękę czy jak tam zwał za jakieś 7-8 lat.
"kiedy mnie już nie będzie", jak to ładnie w piosence brzmi.
Całe piętro w państwowej przychodni to gabinety dentystyczne, 8 czy 9. Jeden dla NFZ a reszta za kasę. Aż chciałoby się powiedzieć słówko na "k.... m..".
Od mojej urągającej i obraźliwie niskiej emerytury (po 29 latach uczciwej - ale byłam naiwna - pracy), z której do śmierci i tak potrącają składki na "służbę zdrowia" w wysokości skandalicznie nieproporcjonalnej do wszystkiego, a dostać się do usług to ....zakrawa to wszystko na jakieś kpiny. Ciekawe, czy mój osobisty strajk spowodowałby zmiany :?: :D Bo, jak na razie, to każdy kto walnie się z namiotem pod budynkiem sejmowym...jakoś korzysta. No, z wyjątkiem tych, co się podpalają :-( . Ale tak zdesperowana nie jestem :mrgreen:


breath
Posty: 134
Rejestracja: 14 mar 2017, 19:51
wyznanie: Kościół Chrystusowy w RP
O mnie: osiem lat temu nawrocenie i chrzest
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: breath » 16 lis 2017, 15:45

kontousunięte1 jesli mieszkasz w jakims wiekszym miescie to poszukaj innego gabinetu ktory ma kontrakt z nfz moze tam beda krotsze terminy wizyt.Jesli chodzi o stomatologie to nie ma rejonizacji czyli nie jestes skazana na ten jedyny gabinet.Mnie sie nie miesci w glowie tak odlegly termin wizyty.Piec miesiecy to gruba przesada.A poza tym trzymanie zlamanego zeba przez tak dlugi czas grozi powiklaniami.Oczywiscie jesli zaboli lub wda sie infekcja masz prawo byc przyjeta na cito choc w praktyce roznie to wyglada no ale to sa dni a nie miesiace.Poza tym jesli masz jakiekolwiek choroby typu reumatyzm klopoty z sercem nerkami czy cukrzyca to takie odwlekanie ekstrakcji zeba naraza cie na powazny ubytek na zdrowiu poprzez powiklania ew. istniejacych chorob ogolnych.Moze pojdz do swego lekarza rodzinnego po zaswiadczenie o twym stanie zdrowia i z tym zaswiadczeniem sprobuj u stomatologa ustalic krotszy termin wizyty.A jesliby i to zawiodlo to zawsze mozesz zlozyc skarge u rzecznika praw pacjenta w twoim oddziale nfz.A zapewniam cie ze tak jak nfz chetnie wykonuje takie kontrole ktore zazwyczaj koncza sie wysoka kara finansowa dla lekarza tak lekarze zalezni od kontraktu dosc mocno sie obawiaja takich kontroli.Pozdrawiam i napisz czy cos ci sie udalo zdzialac w tej sprawie.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: kontousunięte1 » 16 lis 2017, 19:06

W maju, kiedy rejestrowałam się na dziś (6 m-cy temu) był to najbliższy termin. Obeszłam kilka przychodni i kazano mi dowiedzieć się pod koniec roku w sprawie terminu, bo do końca tego już nie było zapisów. Wtedy, w maju, chodziłam z ruszającym się zębem, z bólem od wielu dni. W końcu ząb sam wypadł (wyjęłam go sobie), już nie pierwszy. Dziś usunął mi jeden korzeń z ułamanego zęba sprzed ... nie pamiętam, a w marcu będzie usuwał taki sam, z drugiej strony twarzy.
Miasto jest powiatowe, szpital z przychodnią jeden, ale przychodni innych kilka, a gabinetów od groma, ale...
Jesli chodzi o choroby, to nie mam żadnej z wymienionych, ale mam bardzo chory kręgosłup i kłopoty z ciśnieniem (jest dziwaczne, dolna granica zawsze jest bardzo bliska górnej i trudno ją zbić - biorę leki). W ogóle bulwersują mnie po dzisiejszej wizycie takie sprawy: lekarz przed podaniem znieczulenia nie zapytał o nic, a wiem, że jego obowiązkiem jest zapytac i to dokładnie o leki przyjmowane i ewentualne uczulenia itp. On w ogóle o nic nie pytał, tylko bum na kozetkę. Druga sprawa, zaczął rwać zanim zaczęło działać znieczulenie, chociaż mówiłam mu, że wszystko czuję.
Dziś miałam mały horror; rwanie ocznego korzenia i łyżeczkowanie prawie na żywca. Myślałam, że mi mózg wyciąga. Przypuszczam, że takim pacjentom "za darmochę" podaje się byle co. Dziwne też było to, że zastrzyk znieczulający bolał niesamowicie. Pamiętam z dawnych lat, że takie znieczulenie to kwestia ukłucia i nic poza tym. Ja nie boję się żadnych zastrzyków, ale tu :eek:
Cóż. W tej paskudnej komunie człowiek z bólem był przyjęty o każdej porze w każdym gabinecie. Bez bólu, do leczenia po prostu czekało się kolejce. Tego samego dnia w gabinecie państwowym, na państwowym sprzęcie i te kilak gabinetów służyło wszystkim ludziom. Teraz z tych gabinetów państwowych w państwowych szpitalach i przychodniach zrobili sobie prywatne rancza.


breath
Posty: 134
Rejestracja: 14 mar 2017, 19:51
wyznanie: Kościół Chrystusowy w RP
O mnie: osiem lat temu nawrocenie i chrzest
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: breath » 18 lis 2017, 16:26

kontousunięte1 pisze:W maju, kiedy rejestrowałam się na dziś (6 m-cy temu) był to najbliższy termin. Obeszłam kilka przychodni i kazano mi dowiedzieć się pod koniec roku w sprawie terminu, bo do końca tego już nie było zapisów. Wtedy, w maju, chodziłam z ruszającym się zębem, z bólem od wielu dni. W końcu ząb sam wypadł (wyjęłam go sobie), już nie pierwszy. Dziś usunął mi jeden korzeń z ułamanego zęba sprzed ... nie pamiętam, a w marcu będzie usuwał taki sam, z drugiej strony twarzy.
Miasto jest powiatowe, szpital z przychodnią jeden, ale przychodni innych kilka, a gabinetów od groma, ale...
Jesli chodzi o choroby, to nie mam żadnej z wymienionych, ale mam bardzo chory kręgosłup i kłopoty z ciśnieniem (jest dziwaczne, dolna granica zawsze jest bardzo bliska górnej i trudno ją zbić - biorę leki). W ogóle bulwersują mnie po dzisiejszej wizycie takie sprawy: lekarz przed podaniem znieczulenia nie zapytał o nic, a wiem, że jego obowiązkiem jest zapytac i to dokładnie o leki przyjmowane i ewentualne uczulenia itp. On w ogóle o nic nie pytał, tylko bum na kozetkę. Druga sprawa, zaczął rwać zanim zaczęło działać znieczulenie, chociaż mówiłam mu, że wszystko czuję.
Dziś miałam mały horror; rwanie ocznego korzenia i łyżeczkowanie prawie na żywca. Myślałam, że mi mózg wyciąga. Przypuszczam, że takim pacjentom "za darmochę" podaje się byle co. Dziwne też było to, że zastrzyk znieczulający bolał niesamowicie. Pamiętam z dawnych lat, że takie znieczulenie to kwestia ukłucia i nic poza tym. Ja nie boję się żadnych zastrzyków, ale tu :eek:
Cóż. W tej paskudnej komunie człowiek z bólem był przyjęty o każdej porze w każdym gabinecie. Bez bólu, do leczenia po prostu czekało się kolejce. Tego samego dnia w gabinecie państwowym, na państwowym sprzęcie i te kilak gabinetów służyło wszystkim ludziom. Teraz z tych gabinetów państwowych w państwowych szpitalach i przychodniach zrobili sobie prywatne rancza.

kontousunięte1 wczoraj Ci pisalam co nieco ale kliknelam w cos co sprawilo ze wszystko poszlo w kosmos.Skoro mieszkasz na prowincji jak i ja to sa tam wiejskie osrodki zdrowia z poradniami stomatologicznymi.Ja widze to u siebie ze pani dr majaca kontrakt z nfz nudzac sie czesto wyglada przez okno a pacjentow ma tylu ze mozna na palcach reki policzyc.Moze i w Twojej okolicy sa takie wiejskie gabinety ktore nie maja za wielu pacjentow.Warto sprawdzic tak uwazam.Co do znieczulenia to okolica podnosowa jest mocno unerwiona wiec podanie znieczulenia jest duzym dyskomfortem dla pacjenta.Polskie leki znieczulajace sa bardzo skuteczne ale w przypadku zebow nie objetych zbyt wielkim stanem zapalnym.Z tego co piszesz wynika ze mialas zab z przewleklym i raczej zaostrzonym stanem zapalnym.Stad i bol przy podaniu leku i jego mala skutecznosc. Coz lekarze na nfz oszczedzaja na czym moga.Sa lepsze leki znieczulajace a i cena tych lepszych to okolo 80 groszy oszczednosci na ampulce.Ja nie rozumiem takiej oszczednosci.Co Ci moge wiecej poradzic to zapisz sie w kolejke na wykonanie protezy bo to tez moze byc dlugi termin A te zeby w miedzyczasie moze ktos Ci usunie.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: MMW » 18 lis 2017, 16:32

A czy masz zdiagnozowane jakieś choroby przyzębia, typu paradontoza? Co jest powodem tak szybkiego wypadania kolejnych zębów?


breath
Posty: 134
Rejestracja: 14 mar 2017, 19:51
wyznanie: Kościół Chrystusowy w RP
O mnie: osiem lat temu nawrocenie i chrzest
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: breath » 18 lis 2017, 16:54

MMW pisze:A czy masz zdiagnozowane jakieś choroby przyzębia, typu paradontoza? Co jest powodem tak szybkiego wypadania kolejnych zębów?

To nie jest szybkie wypadanie zebow tylko starzenie sie czlowieka.Po 60 roku zycia starzejemy sie nieodwracalnie.Za mlody jestes by to pojac ale tak sa ludzie ktorzy sie starzeja i wypadaja im zeby.No i oby tylko takie byly objawy tego starzenia.


breath
Posty: 134
Rejestracja: 14 mar 2017, 19:51
wyznanie: Kościół Chrystusowy w RP
O mnie: osiem lat temu nawrocenie i chrzest
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: breath » 18 lis 2017, 16:58

MMW pisze:A czy masz zdiagnozowane jakieś choroby przyzębia, typu paradontoza? Co jest powodem tak szybkiego wypadania kolejnych zębów?


jesli juz to parodontoza coz polski jezyk to trudny jezyk


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: kontousunięte1 » 18 lis 2017, 17:18

@MMW
Nie mam żadnych zdiagnozowanych chorób dot. zębów. Ale pewnie dlatego, że do dentysty tak trudno się dostać, a ten, u którego byłam był nierozmowny. Bardzo. Sama próbowałam z nim porozmawiać, jak już się do fachowca dostałam, ale nie dał żadnej szansy. Natychmiast po wejściu - na kozetkę i oględziny zębów, rwanie i won.
@breath
Bardzo ci dziękuję za zrozumienie i wytłumaczenie mi o tym znieczuleniu. To mogło być to, ale ja na tą chwilę nie miałam zapalenia, no chyba, że ono było gdzieś w środku i nie dawało dolegliwości (nie było bólu zeba). Wiesz, u mnie w takiej sporej wsi w pobliżu jest dobry ośrodek zdrowia z dentystą. Jak szukałam wtedy, w maju pomocy, to tam byłam. Mówisz, że nie ma rejonizacji, ale ... mnie odesłano stamtąd z kwitkiem. Rejestratorka powiedziała, że dentysta jest tam tylko dla mnieszkańców tej gminy (jest to gmina sąsiednia do mojej, a ja należę do tej miejskiej gminy. Teraz już zgłupiałam całkiem. Do tej wsi mam nawet bliżej niż do miasta. Chyba pojadę tam jeszcze raz i może coś się zmieniło? Słyszałam, że od lipca są jakieś nowe przepisy w służbie zdrowia i nie wiem, czy dotyczą też tej sprawy. Po niedzieli pojadę i zorientuję się.
Mam też poważne obawy, czy w marcu iść do tego samego dentysty. Dzień po rwaniu obudziłam się z sinymi ustami, mam po prostu siniaka na wargach. Ja czułam, że on tak mocno naciska na twarz, ale żeby aż siniak? Mam go do dziś, nieco się zmniejszył. Wyglądam jak po bójce, a nie jak po wizycie u lekarza.
Jestem mocno zszokowana tym wszystkim. Trochę już żyję i nie jest to mój pierwszy kontakt z dentystą, ale czuję się jak ostatni gnój.

Tak, masz rację także z tym, że po 60-ce ciało starzeje się i widze to w wielu odmianach. Jednym z nich są zęby właśnie :-D . Podobno kobiety mają częściej tą przypadłośc, te, które urodziły dzieci szczególnie. Cóż, ja mam 2 porody za sobą, a to spory wysiłek.
Bardzo dziękuję. :flower:


breath
Posty: 134
Rejestracja: 14 mar 2017, 19:51
wyznanie: Kościół Chrystusowy w RP
O mnie: osiem lat temu nawrocenie i chrzest
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: breath » 18 lis 2017, 17:36

kontousunięte1 pisze:@MMW
Nie mam żadnych zdiagnozowanych chorób dot. zębów. Ale pewnie dlatego, że do dentysty tak trudno się dostać, a ten, u którego byłam był nierozmowny. Bardzo. Sama próbowałam z nim porozmawiać, jak już się do fachowca dostałam, ale nie dał żadnej szansy. Natychmiast po wejściu - na kozetkę i oględziny zębów, rwanie i won.
@breath
Bardzo ci dziękuję za zrozumienie i wytłumaczenie mi o tym znieczuleniu. To mogło być to, ale ja na tą chwilę nie miałam zapalenia, no chyba, że ono było gdzieś w środku i nie dawało dolegliwości (nie było bólu zeba). Wiesz, u mnie w takiej sporej wsi w pobliżu jest dobry ośrodek zdrowia z dentystą. Jak szukałam wtedy, w maju pomocy, to tam byłam. Mówisz, że nie ma rejonizacji, ale ... mnie odesłano stamtąd z kwitkiem. Rejestratorka powiedziała, że dentysta jest tam tylko dla mnieszkańców tej gminy (jest to gmina sąsiednia do mojej, a ja należę do tej miejskiej gminy. Teraz już zgłupiałam całkiem. Do tej wsi mam nawet bliżej niż do miasta. Chyba pojadę tam jeszcze raz i może coś się zmieniło? Słyszałam, że od lipca są jakieś nowe przepisy w służbie zdrowia i nie wiem, czy dotyczą też tej sprawy. Po niedzieli pojadę i zorientuję się.
Mam też poważne obawy, czy w marcu iść do tego samego dentysty. Dzień po rwaniu obudziłam się z sinymi ustami, mam po prostu siniaka na wargach. Ja czułam, że on tak mocno naciska na twarz, ale żeby aż siniak? Mam go do dziś, nieco się zmniejszył. Wyglądam jak po bójce, a nie jak po wizycie u lekarza.
Jestem mocno zszokowana tym wszystkim. Trochę już żyję i nie jest to mój pierwszy kontakt z dentystą, ale czuję się jak ostatni gnój.

Tak, masz rację także z tym, że po 60-ce ciało starzeje się i widze to w wielu odmianach. Jednym z nich są zęby właśnie :-D . Podobno kobiety mają częściej tą przypadłośc, te, które urodziły dzieci szczególnie. Cóż, ja mam 2 porody za sobą, a to spory wysiłek.
Bardzo dziękuję. :flower:

Kochana pojedz tam ponownie moze beda blizsze terminy.A do goscia ktory usuwal Ci zab mimo braku znieczulenia nie wracaj bo nie warto.Zwlaszcza ze zmasakrowal Ci twarz.Gdybys mieszkala blisko usunelabym Ci ten korzen za friko.Pozdrawiam.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: kontousunięte1 » 18 lis 2017, 17:45

:heart: :flower2: Dzięki piękne.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: MMW » 18 lis 2017, 18:02

breath pisze:
MMW pisze:A czy masz zdiagnozowane jakieś choroby przyzębia, typu paradontoza? Co jest powodem tak szybkiego wypadania kolejnych zębów?


jesli juz to parodontoza coz polski jezyk to trudny jezyk


Obie formy są poprawne:

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/z ... 34059.html

http://www.periodent.com.pl/leczenie/pe ... a-wyleczyc

https://atria.com.pl/blog/artykul/parad ... z-leczenie

Swoją drogą, zastanawiam się, skąd tyle agresji u ludzi podających się za chrześcijan.

Edycja:

http://sjp.pwn.pl/slowniki/paradentoza- ... ntoza.html
Ostatnio zmieniony 18 lis 2017, 18:19 przez MMW, łącznie zmieniany 1 raz.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: MMW » 18 lis 2017, 18:06

breath pisze:To nie jest szybkie wypadanie zebow tylko starzenie sie czlowieka.Po 60 roku zycia starzejemy sie nieodwracalnie.Za mlody jestes by to pojac ale tak sa ludzie ktorzy sie starzeja i wypadaja im zeby.No i oby tylko takie byly objawy tego starzenia.


Skąd wiesz, ile mam lat? I skąd ten agresywny i paternalistyczny ton u osoby podającej się za chrześcijanina, w odpowiedzi na pytanie drugiej osoby o choroby przyzębia? Na forum chrześcijańskim można przynajmniej spróbować zachowywać się inaczej niż w pracy.


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: Noemi » 18 lis 2017, 22:36

Netykieta Forum
§ 7
cytujac pamietaj

Nie cytuj postu, pod którym odpowiadasz.
Jeżeli chcesz odnieść się do osoby, która napisała kilka postów wyżej, zacytuj treść do której się odnosisz.


Awatar użytkownika
Lord Vajler
Posty: 1001
Rejestracja: 17 sty 2010, 22:21
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Wałbrzych
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: Lord Vajler » 25 gru 2017, 19:45

https://www.youtube.com/watch?v=5eITQoDQGuM film o tym jak w praktyce wygląda prywatna służba zdrowia w Tajlandii. Osobiście chciałbym coś takiego u nas.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "Służba zdrowia"

Postautor: kontousunięte1 » 25 gru 2017, 20:25

Szok i tyle. to brzmi, jak bajka.
My się raczej nie doczekamy takiej Tajlandii.



Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości