Nauka Chrystusa jako źródło prawa

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne

Czy nauka Jezusa jest dla ciebie źródłem prawa?

Tak
8
80%
Nie
0
Brak głosów
Nie wiem/ Nieważne
2
20%
 
Liczba głosów: 10
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Nauka Chrystusa jako źródło prawa

Postautor: artur403 » 05 lip 2015, 14:12

Chyba dla każdego chrześcijanina i wielu niechrześcijan nauka Chrystusa może byc przyjęta jako źródło prawa. Tak, czy nie?


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 05 lip 2015, 14:28

Jakiego prawa?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 05 lip 2015, 15:18

Prawa państwowego.

Źródło to nie konkretne ustawy, tylko skała, z której one powinny wyrastać.

Nawet proponowałbym wpisanie takiego Artykułu do Konstytucji RP:

Źródłem prawa w Rzeczypospolitej Polskiej jest nauka Jezusa Chrystusa.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 06 lip 2015, 21:08

artur403 pisze:Prawa państwowego.

Źródło to nie konkretne ustawy, tylko skała, z której one powinny wyrastać.

Nawet proponowałbym wpisanie takiego Artykułu do Konstytucji RP:

Źródłem prawa w Rzeczypospolitej Polskiej jest nauka Jezusa Chrystusa.


Ale bzdura.
Czyli np kadencje Parlamentu i Prezydenta ma swoje źródło w naukach Jezusa?? No proszę Cię...


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
berecik
Posty: 178
Rejestracja: 12 maja 2015, 13:17
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: strefa anglosaska, w tym Netherlands
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nauka Chrystusa jako źródło prawa

Postautor: berecik » 07 lip 2015, 19:09

artur403 pisze:Chyba dla każdego chrześcijanina i wielu niechrześcijan nauka Chrystusa może byc przyjęta jako źródło prawa.

Jakiego prawa?

Prawa państwowego. 
Źródło to nie konkretne ustawy, tylko skała, z której one powinny wyrastać.  Nawet proponowałbym wpisanie takiego Artykułu do Konstytucji RP: 

Źródłem prawa w Rzeczypospolitej Polskiej jest nauka Jezusa Chrystusa.

Tak, czy nie?

Arturze, obaj nie jesteśmy ekspertami prawa konstytucyjnego ale chcę ci wskazać na pewną niekonsekwencję, wręcz niebezpieczeństwo w pomyśle pochopnego angażowania autorytetu Boga.

Powiedzmy, że wygrałeś wybory prezydeckie i proponujesz narodowi, że zaprosisz Króla królów do palacu prezydenckiego, aby wsparł nasze państwo, jak my chcemy ratować Europę przed jej antychrześcijańskim kursem.

Na początku mówisz o oparciu się na nauce Jezusa, którą zauważ stanowi Całe, dosyć obszerne, Słowo Boże. Potem ten zamiar modyfikujesz proponując oparcie się nie na ustawach ale na Skale, Opoce tych ustaw.

Otóż pojęcia Opoka w Piśmie odnosi się do Boga Ojca (Izaj. 44:8). To bardzo piękne odniesienie, ale niesie bardzo poważne konsekwencje. Pamiętaj że Bóg jest Święty, święte jest Jego Prawo, Tron i Królestwo. Jeśli na tej Opoce zaczęłyby powstawać ustawy inne niż zawarte w Piśmie, ustawy które obecna część klasy polityczej chce gorliwie zatwierdzić, jeśli nie usuniętoby całej masy innych ustaw, to z własnej woli, w konstytucyji, przed Bogiem, sami siebie nazwalibyśmy narodem kłamców.

Gdyby na dodatek Bóg zechciał (mam nadzieję że nie) objawić nam swe oblicze, standardy swojej sprawiedliwości, terminy w jakich byśmy się znaleźli przypomnałyby conajmniej te, przez które musiał przejść Izrael.

Czy chcesz coś podobnego zaproponować Polsce? Czy źle nam być Polakami? To bardzo dobre powołanie.

Owczarnia pogan dlatego otrzymała udział w Królestwie Bożym, ponieważ wpisała się, została wszczepiona w przymierze Izraela (wszczepiona w jego drzewo oliwne (Rzym. 11:16-18)). Nie w całe przymierze, ponieważ sprostanie wszystkim jego standardom jest niezwykle trudne i w wypadku pogan wcale nie konieczne. Apostołowie i Duch Święty postanowili nie nakładać na nich całego Prawa (Dz. Ap. 15). Poganie zachowali swoją kulturę, Żydzi swoją (mówimy o tej części żydowskiej kultury, którą Pan zapisał w Prawie).

Jako zupełnie osobna wspólnota poganie nie mieliby możliwości wejścia do Obietnicy, czego dowodzi konstrukcja Świątyni Pańskiej gdzie każda wspólnota ma własne, specjalnie wyznaczone miejsce, tzw dziedziniec. Tej świątyni już teraz jesteśmy uczestnikami w duchu (w Duchu).

Potrzebujemy żydowskiego dziedzictwa duchowego i żydowskiego Mesjasza, bo jak to opisuje Apokalipsa Świątynia duchowa, obecna i przyszła, zachowała swój żydowski charakter. Również tron Pana nie znajduje się w Warszawie, tylko na Syjonie.

[center]Syjon[/center]

Hebr. 12:22-24
Wy natomiast przystąpiliście do góry Syjon, do miasta Boga żyjącego, Jeruzalem niebieskiego, do niezliczonej liczby aniołów, na uroczyste zebranie, do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach, do Boga, który sądzi wszystkich, do duchów sprawiedliwych, które już doszły do celu, do Pośrednika Nowego Testamentu - Jezusa, do pokropienia krwią, która przemawia mocniej niż [krew] Abla.

Apok. 14:1
Potem ujrzałem: A oto Baranek stojący na górze Syjon, a z Nim sto czterdzieści cztery tysiące, 
mające imię Jego i imię Jego Ojca wypisane na czołach.

Izaj. 24:23
Księżyc się zarumieni, słońce się zawstydzi, bo zakróluje Pan Zastępów na górze Syjon i w Jeruzalem: wobec swych starców będzie uwielbiony.

Joel 3:1-6
I wyleję potem Ducha mego na wszelkie ciało, a synowie wasi i córki wasze prorokować będą, starcy wasi będą śnili, a młodzieńcy wasi będą mieli widzenia. Nawet na niewolników i niewolnice wyleję Ducha mego w owych dniach. Znaki nastania dnia Pańskiego I uczynię znaki na niebie i na ziemi: krew i ogień, i słupy dymne. Słońce zmieni się w ciemność, a księżyc w krew, gdy przyjdzie dzień Pański, dzień wielki i straszny. Każdy jednak, który wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony, bo na górze Syjon i w Jeruzalem będzie wybawienie, jak przepowiedział Pan, i wśród ocalałych będą ci, których wezwał Pan.

[center]Fundament kościoła Nowego Przymierza
spoczywający na Opoce
[/center]

[center]Fundament to Jezus, czyli Słowo,
czyli Prorocy i Apostołowie,
Apostołowie w liczbie 12 - razem z Piotrem
1 Kor. 3:11; Efez. 2:20

Opoka to Bóg Ojciec[/center]

Izaj. 44:8
Nie lękajcie się ani nie przerażajcie! Czyż nie przepowiedziałem z dawna i nie oznajmiłem? Wy jesteście moimi świadkami: czy jest jaki Bóg oprócz Mnie? Albo inna Skała? - Ja nie znam takiego!

(BW)
Nie trwóżcie się i nie lękajcie się! Czy wam tego już dawno nie opowiedziałem i nie zwiastowałem? I wy jesteście moimi świadkami. Czy jest bóg oprócz mnie? Nie, nie ma innej opoki, nie znam żadnej.

Mat. 16:13
Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: "Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" A oni odpowiedzieli: "Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków". Jezus zapytał ich: "A wy za kogo Mnie uważacie?" Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego". Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Kefas (Petros), a na tej Kefa (Petra) zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie".

Kefas, Petros (r. męs) określa skałę mniejszych rozmiarów, obiekt ruchomy
Kefa, Petra (r. żeń) określa skałę wielką, masyw, obiekt nieruchomy

Teologia rzymska umieszcza Piotra pod fundamentem kościoła, w miejscu, które ze względu na obciążenia nie może zająć nawet sam Syn Boży, ale tylko Bóg. Piotr ma zarezerwowane zaszczytne miejsce pośród apostołów:
Apok. 21:14
A mur Miasta ma dwanaście warstw fundamentu, a na nich dwanaście imion dwunastu Apostołów Baranka (BT)

Dobrze jest tu jeszcze wspomnieć o kluczach Królestwa, które znalazły się w rękach Piotra. W tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia po słowach " klucze królestwa niebieskiego" i przed słowem "cokolwiek" zastosowano średnik ';'. Tymczasem w tekście greckim westępuje słowo 'kai', które jest spójnikiem i może być tłumaczone jako 'a' bądź 'i'. Uwzględnienie tego spójnika jest o tyle ważne, że ułatwia zrozumienie roli "kluczy królestwa" udzielonych Piotrowi. Pismo kilkakrotnie wspomina o kluczach w różnych kontekstach: kluczach Królestwa, kluczu poznania, kluczach śmierci i piekła, kluczu Dawida. Omawiane klucze dotyczą związywania i rozwiązywania, zatrzymywania lub odpuszczaniu win - "i cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie".

Rozwinięcie tej nauki znajdujemy w Ewangelii Mateusza. Tworzy ona zupełnie inny obraz tego, jak radzono sobie z problemami i grzechami w pierwotnym chrześcijaństwie, a jak to przebiega w niektórych dzisiejszych kościołach.

Mat. 18:15-20
Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata.
Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa.
Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik!
Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich".

Klucze Królestwa Bożego są poważnym narzędziem odpowiedzialności każdego wzblędem innego wierzącego, nie tylko Piotra. Pochopne przebaczanie niweluje zaporę, jaką winna stanowić wspólnot przed kolejnymi błędami, nie pomaga korygować życia co jest jednym z celów uczestnictwa w kościele.

Inne cytaty:

Rzym. 11:16-18
Jeżeli bowiem zaczyn jest święty, to i ciasto; jeżeli korzeń jest święty, to i gałęzie. Jeżeli zaś niektóre gałęzie zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, to nie wynoś się ponad te gałęzie. A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie.


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 07 lip 2015, 19:46

Znowu piszesz za dużo nie na temat. Ja niczego nie modyfikuję.

Eklezjologia nie należy do dziedziny politycznej! O eklezjologii w innym dziale.

Chodzi o to, by posłowie i senatorowie RP pamiętali, że wartości Narodu Polskiego to wartości chrześcijańskie. Jeśli uchwalą coś niezgodnego z tym,to tym bardziej widać sens wpisu mojego Artykułu do Konstytucji RP. Każdy Polak wtedy zauważy, że coś jest nie tak, czyli władze ustawodawcze coś zchrzaniły.
Gdyby na dodatek Bóg zechciał (mam nadzieję że nie) objawić nam swe oblicze, standardy swojej sprawiedliwości, terminy w jakich byśmy się znaleźli przypomnałyby conajmniej te, przez które musiał przejść Izrael.

Czy chcesz coś podobnego zaproponować Polsce? Czy źle nam być Polakami? To bardzo dobre powołanie.

Bóg już się wypowiedział w Dzień Pięćdziesiątnicy, zsyłając na ludzi Ducha Świętego. To ludzie, inspirowani Duchem Świętym, maja tworzyć prawa. Sprawiedliwe prawa!

Być Polakiem to bardzo dobre powołanie!!! Z Jezusem jako Królem!!!


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 07 lip 2015, 19:58

albercik pisze:
artur403 pisze:Prawa państwowego.

Źródło to nie konkretne ustawy, tylko skała, z której one powinny wyrastać.

Nawet proponowałbym wpisanie takiego Artykułu do Konstytucji RP:

Źródłem prawa w Rzeczypospolitej Polskiej jest nauka Jezusa Chrystusa.


Ale bzdura.
Czyli np kadencje Parlamentu i Prezydenta ma swoje źródło w naukach Jezusa?? No proszę Cię...


Kadencje Parlamentu i Prezydenta to rzecz do decyzji przez ludzi otwartych na Ducha Świętego. Ludzie otwarci na Ducha Świętego powinni być wybierani jako przedstawiciele Narodu do tworzenia sprawiedliwego prawa.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 07 lip 2015, 20:31

artur403 pisze:

Kadencje Parlamentu i Prezydenta to rzecz do decyzji przez ludzi otwartych na Ducha Świętego. Ludzie otwarci na Ducha Świętego powinni być wybierani jako przedstawiciele Narodu do tworzenia sprawiedliwego prawa.


Ale żs wymyślił...
Może jeszcze Konstytucję RP napisali pod wpływem Ducha Św?
A to że np Grecja tonie w długach (spowodowanymi złą polityką) to też zasługa Ducha św?
Nie mieszajmy we wszystko Boga
Oddać Bogu co boskie a Cesarzowi co cesarskie


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 07 lip 2015, 20:54

Dobrze by było, gdyby Konstytucję napisali pod natchnieniem Ducha Świętego.
Ja się o to będę modlił. A wy?


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 07 lip 2015, 21:57

artur403 pisze:Dobrze by było, gdyby Konstytucję napisali pod natchnieniem Ducha Świętego.
Ja się o to będę modlił. A wy?

Walcowa (bufetowa) też działa pod natchnieniem Ducha św. No to ładnie - przyznaawanie nieuzasadnionych premii, defraudacje publicznych środków to ma być rezultat działania Ducha św?
Ja dziękuję,obrażamy w ten sposób Boga


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 08 lip 2015, 01:25

Czy pytasz o teonomie (ang. theonomy)?


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl

Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości