Strona 1 z 8

Debata wewnętrz protestantyzmu

: 23 sie 2015, 16:37
autor: Dragonar
Fauxpas podrzucił mi pomysł - być może debaty protestancko-protestanckie miałyby większą ilość chętnych, jeżeli kiepsko wyszło z debatami protestancko-katolickimi? Macie jakieś pomysły?

Ewentualne propozycje tematów:
(1) Wybranie: warunkowe czy bezwarunkowe?
(2) Za kogo umarł Chrystus - za wszystkich czy tylko za wybranych?
(3) Czy zbawienie jest utracalne?
(4) Kreacjonizm vs ewolucjonizm lub - używając bardziej sprawiedliwego słownictwa - Kreacjonizm: młodej vs starej Ziemi.
(5) Czy wszystkie Dary Ducha Świętego wciąż są aktualne?
(6) Czy należy chrzcić niemowlęta osób wierzących?

Czy byłby ktoś chętny do któregoś z tematów? Trzy pierwsze związane są z konfliktem kalwinizm-arminianizm, natomiast reszta to autonomiczne tematy.

Naprawdę, bardzo zależy mi na rozkręceniu sprawy z debatami forumowymi.

: 23 sie 2015, 22:51
autor: Oberyn.
Również byłbym w stanie wziąć udział w debacie nr 5. Oczywiście jak zwolennik działania Darów Ducha Świętego w Kościele. Jednak ostateczną odpowiedź byłbym w stanie dać jakoś pod koniec tygodnia. Jak dostanę się na staż to będę miał więcdj czasu, jak nie, to chyba nie dam rady.

: 23 sie 2015, 23:49
autor: fauxpas
Vrijer, Ty, rozumiem, po stronie cesacjonistów?
Ja na podobnej - awaryjnej - zasadzie zgłaszam się do (3) lub ewentualnie (1) :-).

: 23 sie 2015, 23:54
autor: Filip
Jestem trochę zalatany i wolałbym w najbliższym czasie nie podejmować dodatkowych zobowiązań. Ale ewentualnie mogę się podjąć (4) w wariancie drugim tj. kreacjonizm starej Ziemi - a niekoniecznie ewolucjonizm oraz (6).

Co prawda (4) to wciąż dość szeroki temat. Nie podjąłbym się np. debaty o formacjach geologicznych i astrofizyce. Mogę natomiast podyskutować o tym jak to się ma do Biblii oraz o ogólnej relacji teologii i nauki.

: 24 sie 2015, 01:19
autor: Dragonar
Bardzo fajnie, oby tak dalej. :)

W takim wypadku na razie mamy tak:
1. 1 kandydat (fauxpas).
2. 0 kandydatów.
3. 1 kandydat (fauxpas).
4. 1 kandydat (Filip).
5. 2 kandydatów (Vrijer, Oberyn).
6. 1 kandydat (Filip).

Czekamy na większą ilość chętnych. :D

: 24 sie 2015, 09:24
autor: konto skasowane
Korci mnie dwójka, ale mam tyle pracy, że nie wiem jak ogarnę tą debatę.

: 24 sie 2015, 10:22
autor: fauxpas
Zapowiada się, że temat (5) ruszy pierwszy :-).

: 24 sie 2015, 10:59
autor: fauxpas
Chyba też nie wszyscy czytelnicy znają poglądy wszystkich zgłaszających się osób, więc może warto zaznaczać, bo której stronie debaty chce się stanąć :-). Na przykład ja broniłbym poglądu, że zbawienie nie jest utracalne oraz że jest bezwarunkowe. Filip, zdaje się, jest zwolennikiem chrztu niemowląt w rodzinach wierzących oraz - jak napisał - skłania się ku kreacjonizmowi starej Ziemi. dr.sky, w temacie (2) stanąłbyś po stronie ograniczonego odkupienia?

Wybaczcie, że tak spamuję w tym temacie, ale chyba złapałem debatowego bakcyla ;-).

: 24 sie 2015, 14:12
autor: Dragonar
Przydałby się jakiś baptysta czy inny chrześcijanin, który wziąłby udział w debacie na temat chrztu, gdyż ten temat ciekawi mnie chyba najbardziej aktualnie.

dr.sky -
dr.sky pisze:Korci mnie dwójka, ale mam tyle pracy, że nie wiem jak ogarnę tą debatę.

Postów nie trzeba pisać codziennie.

fauxpas -
fauxpas pisze:Chyba też nie wszyscy czytelnicy znają poglądy wszystkich zgłaszających się osób, więc może warto zaznaczać, bo której stronie debaty chce się stanąć :-) .

Ja się domyśliłem, ale faktycznie, przydałoby się.

fauxpas pisze:Wybaczcie, że tak spamuję w tym temacie, ale chyba złapałem debatowego bakcyla ;-) .

I bardzo dobrze, tak powinno być ze wszystkimi. :)

: 24 sie 2015, 15:37
autor: Oberyn.
Na 100% będę w stanie debatować na temat nr. 4 od początku września. Także zgłaszam oficjalnie swoją kandydaturę jako zwolennik wszystkich darów Ducha w Kościele.

;)

E: Jak będziecie chcieli wcześniej zacząć, to też powinienem dać radę.

: 24 sie 2015, 18:57
autor: Filip
fauxpas pisze:zdaje się,


Wyznanie: Prezbiterianizm


Tylko Ci się zdaje? ;-)

Trochę się obawiam, że w ramach takiej debaty bardzo trudno będzie uchwycić cały problem. Np. kwestia chrztu pociąga za sobą pytania sięgające całego paradygmatu teologicznego oraz hermeneutyki. Oczywiście obydwie strony mają w zanadrzu parę "dyżurnych" argumentów oraz metod na ich zbicie. Ale nie wiem na ile formuła debaty jest w stanie to wydobyć. Dobrze, że to debata w formie pisanej a nie ustnej. Dzięki temu trochę zmniejsza się rola retoryki, siły głosu, prezentacji itp., a trochę wzrasta znaczenie merytorycznych argumentów.

: 24 sie 2015, 20:12
autor: Dragonar
Vrijer pisze:Ja niby w podpisie mam baptyzm, ale moje poglady chrzcielne nie sa raczej typowo kredobaptystyczne, wrecz dosc egzotyczne dla wielu baptysto :P Wiec do debaty o chrzcie sie nie porywam

Mógłbyś to sprecyzować, choćby na PW? Ciekawi mnie to. :D

: 25 sie 2015, 00:46
autor: fauxpas
Filip pisze:
fauxpas pisze:zdaje się,


Wyznanie: Prezbiterianizm


Tylko Ci się zdaje? ;-)

Człowiek specjalnie pisze tak ostrożnie (coby żadnego faux pas nie popełnić), że aż przesadza i ironia sytuacji uderza go jak grom z jasnego nieba! O losie!

: 25 sie 2015, 12:12
autor: konto skasowane
Dragonar pisze:Postów nie trzeba pisać codziennie.


Wiem, domyśliłem się, że tak napiszesz, ale do dzisiaj nie miałem czasu przeczytać samego regulaminu nawet. Zresztą debata 2 byłaby wybitnie krótka. Chrystus umarł za WSZYSTKICH wybranych :-D

: 25 sie 2015, 12:23
autor: magda
Ja chcę was obserwować w temacie nr.5 bo cesacjoniści automatycznie ustawiaja moje uzdrowienie z guza płuc jako dokonane chyba jakimiś złymi mocami , bo jak twierdzą lekarze nie jest to możliwe naturalnie takie nagłe zniknięcie guza i może pojawić sie problem że działanie Ducha Świętego bedzie nazwane działaniem demonicznym tak jak w wypadku faryzeuszy i grzech przeciwko Duchowi murowany , wiec z tego względu ja też chcę tu być w temacie nr 5.

pytania pomoc randka