Debata nr 1A - uczestnictwo i dyskusja

Chciałbyś zaproponować temat debaty? Pragnąłbyś wziąć udział? To miejsce dla Ciebie!
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 28 lip 2015, 00:11

Albertus, upraszczasz :P To, że zasadniczo nikt nie stawiał Tradycji w opozycji do Pisma przez dłuższy czas (nie wiem czy do Lutra) jest dla wszystkich rozsądnych uczestników dyskusji (podejrzewam, że dla samego Lutra też) jasne. Gdybym brał udział w debacie, to bym raczej zastanawiał się jak relację Pismo-Tradycja rozumiano w historii Kościoła oraz jak rozumiano samą Tradycję.


Co do zgłaszających moją skromną osobę - pomyślę o tym. Temat jest ciekawy, ale będę przez najbliższy miesiąc pracował i przygotowywał się do egzaminu.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 28 lip 2015, 00:12

Albertus pisze:
Tymczasem niepotrzebnie użyłeś słowa "nikt", ponieważ nawet, gdy nie zgadzamy się, czy pierwotny Kościół stosował zasadę Sola Scriptura, to z pewnością główne postaci tzw. prereformacji ją wyznawały.


No tak.Masz rację. Lepiej było napisać że przez pierwsze tysiąclecie istnienia Kościoła praktycznie nikt nie dostrzegał takiej alternatywy

Nadal nie pasuje, bo prawdopodobnie Klaudiusz z Turynu dostrzegał. :P Polecam "The Shape of Sola Scriptura", autorem jest Keith A. Mathison. W każdym razie to temat-rzeka, dlatego więcej już nie piszę, inaczej zrobimy tu powtórkę z działu polemik.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 29 lip 2015, 20:12

Vrijer pisze:debata protestancko-katolicka... Tylko czy aby napewno wszystkie wyznania protestanckie maja takie samo podejscie do tradycji? Nie sadze, aby np. Luteranie i Zielonoswiatkowcy mieli takie samo podejscie do tej kwestii.

Jest wystarczająco zbieżne, by stać razem po jednej stronie - dla obu wyznań Pismo jest autorytetem stojącym ponad tradycją chrześcijańską. Na razie to potrzebujemy jakiegoś protestanta, który wziąłby udział w debacie. Nie wiem kompletnie, dlaczego wszyscy tego unikają, skoro na co dzień dyskutują na ten i podobne tematy. :/


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Gość
Gender: None specified

Postautor: Gość » 29 lip 2015, 21:46

[quote="Dragonar"][quote="Vrijer"]debata protestancko-katolicka... Tylko czy aby napewno wszystkie wyznania protestanckie maja takie samo podejscie do tradycji? Nie sadze, aby np. Luteranie i Zielonoswiatkowcy mieli takie samo podejscie do tej kwestii.[/quote]
Jest wystarczająco zbieżne, by stać razem po jednej stronie - dla obu wyznań Pismo jest autorytetem stojącym ponad tradycją chrześcijańską. Na razie to potrzebujemy jakiegoś protestanta, który wziąłby udział w debacie. Nie wiem kompletnie, dlaczego wszyscy tego unikają, skoro na co dzień dyskutują na ten i podobne tematy. :/[/quote]
W gruncie rzeczy Pismo jest zapisem tradycji chrześcijańskiej :-)


Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 29 lip 2015, 21:50

Dragonar pisze:Na razie to potrzebujemy jakiegoś protestanta, który wziąłby udział w debacie. Nie wiem kompletnie, dlaczego wszyscy tego unikają, skoro na co dzień dyskutują na ten i podobne tematy.
Dragonar, zgłaszam Twoją kandydaturę :P Cieszysz się?


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 29 lip 2015, 22:27

Nick pisze:
Dragonar pisze:Na razie to potrzebujemy jakiegoś protestanta, który wziąłby udział w debacie. Nie wiem kompletnie, dlaczego wszyscy tego unikają, skoro na co dzień dyskutują na ten i podobne tematy.
Dragonar, zgłaszam Twoją kandydaturę :P Cieszysz się?

Ostatecznie wziąłbym udział, ale jak wcześniej pisałem, niedługo wyjeżdżam na tydzień, a to nie wszystko, co mam jeszcze do zrobienia. :/


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Gość
Gender: None specified

Postautor: Gość » 29 lip 2015, 23:04

[quote]Nie wiem kompletnie, dlaczego wszyscy tego unikają, skoro na co dzień dyskutują na ten i podobne tematy.[/quote]
Ponieważ ta formuła jest znacznie bardziej zobowiązująca i uczestnik ponosi znacznie większa odpowiedzialność za własne słowa niż przy klasycznej wymianie zdań, która nie oszukujmy się niejednokrotnie bywa na niezbyt wysokim poziomie ;-)


Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 29 lip 2015, 23:05

Srry dwa posty zapisałem jako gość.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/

Wróć do „Organizacja debat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości