Strona 1 z 1

Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 21 sie 2017, 09:25
autor: KamilPawelak
Wątek do szerokiej dyskusji. Jak myślicie, skąd wzięła się ta idealizacja pierwotnego Chrześcijaństwa? Ta romantyczność i tęsknota? Patrząc na Biblię i pisma ojców wyłania się obraz gminy skonfliktowanej nie tylko z mozaizmem, ale i wewnętrznie. Nieustanne tarcia pomiędzy judeochrześcijanami od Jakuba, a etnochrześcijanami od Pawła. Piotr w rozkroku. Pierwociny herezji. Prześladowanie etnochrześcijan przez judeochrześcijan (Szczepan). Zapraszam do dyskusji.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 21 sie 2017, 21:31
autor: Kamil M.
Co masz na myśli pisząc o "idealizacji"? Tzn. że pierwsi chrześcijanie byli idealni? Chyba się z tym jednak nie spotkałem. Jedyne z czym się spotkałem to opowiadanie o wielkim odstępstwie (albo w II wieku, albo np. przy Konstantynie), co sugeruje że wcześniej miało być ok.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 08:04
autor: KamilPawelak
Mam na mysli tęsknotę za niby czystością chrześcijaństwa, idealizowanie tamtych czasów, etc. etc. Mit, na którym protestantyzm się napędza.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 08:52
autor: kontousunieteMtl
KamilPawelak pisze:Mam na mysli tęsknotę za niby czystością chrześcijaństwa, idealizowanie tamtych czasów, etc. etc. Mit, na którym protestantyzm się napędza.



Twoje "chrzescijanstwo" zaistnialo na dobre w 4. stuleciu, a wiec nic dziwnego, ze nie tesknisz za tym z 1. wieku...nazywajac je mitem i "niby czystym"...

Tak, masz racje...protestantyzm napedza sie tym "mitem" z czasow poprzedzajacych powstanie odstepczej organizacjii polityczno-religijnej, ktora bezczelnie propagujesz na tym forum...

Twoje posluszenstwo i lojalnosc wzgledem twoich szefow sa godne ich uznania...mysle , ze zasluzyles sobie na " odpust zupelny"...

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 09:03
autor: KamilPawelak
Jesteś w stanie napisać chodźby jeden merytoryczny post na temat :)?

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 09:58
autor: kontousunieteMtl
KamilPawelak pisze:Jesteś w stanie napisać chodźby jeden merytoryczny post na temat :)?


Merytoryczny...to moze sprobuje odpowiedziec skad sie wziela moja "idealizacja" pierwotnego chrzescijanstwa...

Ona sie wlasciwie z nikad nie wziela...bo zdrowej nauki Objawienia nie trzeba idealizowac...ona jest idealna sama w sobie...doskonala...mowi o Bozym planie zbawienia...i o wielkiej milosci...

"Zywe kamienie"wznoszace Kosciol Chrystusa przyjmuja te idealna nauke bez zastrzezen... calym sercem...i zyja wiecznie...

To idealnie proste...zrozumiale dla kazdego, kto w prostocie swojego serca uwierzy Slowu...ktore "stalo sie cialem dla naszego zbawienia"....


Wiem...wg twoich kryteriow to mit.... :->

Merytorycznie byloby pewnie skoncentrowac sie na " rozkroku Piotra" ...zagadnieniach etno- i judeo-...

To jednak robi swiat...to ulubione zajecie apologetow chrzescijanstwa nominalnego...

Ja wybieram "mit"... :->

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 10:35
autor: KamilPawelak
Bladego pojęcia nie masz o ów zdrowej nauce, którą niby głosisz. Piszesz byle pisać. Ani jeden katolik nie podważa kerygmatu. Co innego didache, czy też napominanie. Tu już chrześcijanie się różnią od siebie.

Poznawanie początków chrześcijaństwa ma wzmacniać wiarę. Ty przynudzasz swoim betonem i bredzisz 3 po 3 farmazony jakieś, bo mylisz rozwój w Jezusie i Ewangelię z krytyką katolików.

Papa.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 10:41
autor: Czekoladowy
KamilPawelak pisze:Wątek do szerokiej dyskusji. Jak myślicie, skąd wzięła się ta idealizacja pierwotnego Chrześcijaństwa? Ta romantyczność i tęsknota? Patrząc na Biblię i pisma ojców wyłania się obraz gminy skonfliktowanej nie tylko z mozaizmem, ale i wewnętrznie. Nieustanne tarcia pomiędzy judeochrześcijanami od Jakuba, a etnochrześcijanami od Pawła. Piotr w rozkroku. Pierwociny herezji. Prześladowanie etnochrześcijan przez judeochrześcijan (Szczepan). Zapraszam do dyskusji.


Co masz na myśli mówiąc o tych "tarciach"? Odnosisz się do wizji forsowanej dawno temu przez szkołę z Tybingi, czy czegoś bardziej sensownego? :-P

Co do tego skąd się wzięła ta idealizacja, to myślę że ma to wiele płaszczyzn. Na najbardziej fundamentalnym poziomie wynika to z potrzeby - nieuchronności przyznania że chrześcijaństwo nie wzięło się z powietrza i chcąc pozostać chrześcijaninem muszę się do jego korzeni odwołać, widzieć w nich i swoje korzenie. Drugą płaszczyzną jest fakt nieprzystawania ewangelikalizmu do historycznej rzeczywistości przeszłego Kościoła. I tutaj wracamy do tej pierwszej potrzeby - złośliwi powiedzieliby że jeśli potrzebujemy pewnego obrazu historii, a nie możemy go znaleźć, to trzeba go wymyślić. I tak też powstaje wspomniana przez Kamila koncepcja "wielkiego odstępstwa" w której stwierdza się że dawny Kościół który znamy z informacji historycznych był kościołem odstępczym, ale równocześnie z nim działał Kościół prawdziwy, z tym że działał w sposób dla nas już niedostrzegalny. Pod odstępczy kościół podstawia się znienawidzony Kościół Katolicki, a pod ten prawdziwy Kościół podstawia się obraz dzisiejszego ewangelikalizmu przeniesionego do starożytności, z tym że pozbawionego dzisiejszych wad, z obecnością apostołów, cudami itd.

W skrócie:
Obrazek
tłum: Na moment przed pojmaniem i egzekucją z rąk Konstantyna i jego katolickich siepaczy, ostatni baptysta czwartego wieku, pastor Jim, zakopuje Biblię Króla Jakuba w nadziei że pewnego dnia jakiś prawdziwy wierzący odnajdzie Pismo i odnowi jedyną prawdziwą wiarę.
O. 316 n.e. :P

Powyższy tekst jest oczywiście w dużym stopniu prześmiewczy, jednak obserwując to forum mam czasem wrażenie, że niektórzy protestanci rzeczywiście w coś takiego wierzą.


@KamilPawelak
Ciekawi mnie Twoje zdanie na temat poruszony w tym wątku http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=15637 może chciałbyś się wypowiedzieć?

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 11:21
autor: KamilPawelak
Dzięki, ale nie wiem, jak protestanci zapatrują się na tę sprawę. :D O idealizacji była już mowa. :) Brak wiedzy, to 2. sprawa.

Wyswietl pierwszy nieprzeczytany post

: 25 sty 2018, 12:35
autor: Mariaveics
Dlaczego po dopisaniu przez kogos dalszej tresci w tym samym poscie, nie wyswietla mi sie to jako nieprzeczytane? Jakies zabezpieczenia czy co

pytania pomoc randka