Jak głoszono Dobrą Nowinę?

Tylko historia chrześcijaństwa
Awatar użytkownika
sajmon1973
Posty: 79
Rejestracja: 23 sty 2017, 00:00
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?

Postautor: sajmon1973 » 08 cze 2017, 21:02

kruszynka pisze:
sajmon1973 pisze:Gdzie masz u Izajasza 53 napisane o cierpiącym i ukrzyżowanym Mesjaszu, który zmartwychwstanie

:O

(1) Kto uwierzył wieści naszej, a ramię Pana komu się objawiło? (2) Wyrósł bowiem przed nim jako latorośl i jako korzeń z suchej ziemi. Nie miał postawy ani urody, które by pociągały nasze oczy i nie był to wygląd, który by nam się mógł podobać. (3) Wzgardzony był i opuszczony przez ludzi, mąż boleści, doświadczony w cierpieniu jak ten, przed którym zakrywa się twarz, wzgardzony tak, że nie zważaliśmy na Niego. (4) Lecz on nasze choroby nosił, nasze cierpienia wziął na siebie. A my mniemaliśmy, że jest zraniony, przez Boga zbity i umęczony. (5) Lecz on zraniony jest za występki nasze, starty za winy nasze. Ukarany został dla naszego zbawienia, a jego ranami jesteśmy uleczeni. (6) Wszyscy jak owce zbłądziliśmy, każdy z nas na własną drogę zboczył, a Pan jego dotknął karą za winę nas wszystkich. (7) Znęcano się nad nim, lecz on znosił to w pokorze i nie otworzył swoich ust, jak jagnię na rzeź prowadzone i jak owca przed tymi, którzy ją strzygą, zamilkł i nie otworzył swoich ust. (8) Z więzienia i sądu zabrano go, a któż o jego losie pomyślał? Wyrwano go bowiem z krainy żyjących, za występek mojego ludu śmiertelnie został zraniony. (9) I wyznaczono mu grób wśród bezbożnych i wśród złoczyńców jego mogiłę, chociaż bezprawia nie popełnił ani nie było fałszu na jego ustach. (10) Ale to Panu upodobało się utrapić go cierpieniem. Gdy złoży swoje życie w ofierze, ujrzy potomstwo, będzie żył długo i przez niego wola Pana się spełni. (11) Za mękę swojej duszy ujrzy światło i jego poznaniem się nasyci. Sprawiedliwy mój sługa wielu usprawiedliwi i sam ich winy poniesie. (12) Dlatego dam mu dział wśród wielkich i z mocarzami będzie dzielił łupy za to, że ofiarował na śmierć swoją duszę i do przestępców był zaliczony. On to poniósł grzech wielu i wstawił się za przestępcami.


Gdzie jest napisane, że ten cierpiący Sługa Jahwe to Mesjasz i gdzie jest napisane, że zmartwychwstanie? Podobne obiekcje ma .. Żyd:
Ostatnio zwróciło się do mnie kilka osób z Polski, którzy twierdzili i narzucali mi, że sam judaizm przewiduje Jezusa w księdze Izajasza, rozdział 53. Oto moja odpowiedź, która dąży do wyjaśnienia tej wizji oraz wyjaśnienia pewnych podstawowych faktów o Tanachu (żydowskiej Biblii):
Panowie przedstawiają następujące tłumaczenie z Izajasza 53: “Nie miał On…”; “iż mieliśmy Go…”. Używacie Panowie wielką literę, implikując, że chodzi o Jezusa. Proszę zwrócić uwagę, iż wielkie litery w hebrajskim języku nie istnieją i dlatego tłumaczenie, “iż mieliśmy Go…” albo “nie miał On…” z wielkiej litery jest tylko i wyłącznie interpretacją chrześcijańską do tych wersetów.
Proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie mam zamiaru z Panami polemizować czy Panowie mają prawidłową wiarę czy nie. Chodzi mi wyłącznie o udowodnienie, że z punktu widzenia judaizmu osobowość Jezusa na pewno nie może być żydowskim królem namaszczonym (po hebrajsku masziach). To oczywiście nie zaprzecza możliwość dla chrześcijaństwa do stworzenia własnej i odrębnej definicji konceptu masziach – proszę bardzo – ale proszę nie nakładać własną stworzoną definicję na judaizm skoro ona nie ma nic z judaizmem wspólnego.
Przy okazji chciałbym wytłumaczyć wersety z Izajasza 53, 1-6. W 53, 1-6 Izajasz mówi o fakcie, że w przyszłości narody świata uznają, że krzywdzili naród Izraela i będą w szoku z tego powodu; oraz w zadumie, że naród Izraela przeżył i odżył jak “młode drzewo”. Uznają przy tym, że naród Izraela cierpiał za ich grzechy, tzn. za grzechy innych narodów. Naród Izraela jest przez Boga w słowach Izajasza nazwany “Mój sług”. Moje (żydowskie) wytłumaczenie Izajasza 53, 1-6 nie jest żadną interpretacją, ale raczej wywodzi się po prostu z kontekstu. Rozdział 53 jest kontynuacją rozdziału 52 i dlatego trzeba zacząć czytać ten tekst, co najmniej od końca rozdziału 52. Należy również zrozumieć, iż tylko i wyłącznie chrześcijaństwo stworzyło rozdziały 1, 2, 3, itd. w tekście Tanachu (żydowskiej Biblii). W oryginalnym hebrajskim tekście Tanachu nie istnieją żadne rozdziały i nic nie oddziela rozdział 52 od rozdziału 53. Następujący cytat jest z Biblii Tysiąclecia:
52, 13: “Oto się powiedzie mojemu słudze [czyli naród Izraela]… tak nieludzko został oszpecony jego wygląd i postać jego była niepodobna do ludzi… tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanego. [Tu zaczyna się rozdział 53] Któż uwierzy temu, cośmy usłyszeli? Na kimże się ramię Pańskie objawiło? On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał on wdzięku ani też blasku, aby na niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi. Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy go za nic. Lecz on się obarczył naszym cierpieniem. On dźwigał nasze boleści, a myśmy go za skazańca uznali, chłostanego przez Boga i zdeptanego. Lecz on był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Spadła nań chłosta zbawienna dla nas, a w jego ranach jest nasze zdrowie.”
Widzimy, że “mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed nim usta…” – czyli Izajasz opisuje sytuację, w której narody świata uznają, że skrzywdzili naród Izraela i będą zdumieni z faktu, że Izrael “wyrósł przed nami jak młode drzewo”. Narody świata będą uważać naród Izraela za “mąż boleści, oswojony z cierpieniem…”, i tak dalej. To, że naród żydowski faktycznie cierpiał przez kilka tysięcy lat jest po prostu faktem historycznym. Więc nie ma nic w odcinku Izajasza 53, 1-6 co mówi o Jezusie albo o czymśkolwiek poza reakcję narodów świata na ich zrozumienie, co zrobili narodowi Izraela i jak Izrael pomimo tego nadal żyje i nawet się wzmacnia. Ten fenomen widać np. po powstaniu państwa Izrael.
Oby ten fenomen się wzmacniał i kontynuował wśród wszystkich narodów

http://nanach-chasidut.pl/wizja-izajasz ... al-53-1-6/
Taka kolektywna interpretacja jest dopuszczalna, co potwierdzają egzegeci chrześcijańcy. Referuje te poglądy : http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Ver ... s35-59.pdf str.22-26


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 17050
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?

Postautor: KAAN » 09 cze 2017, 11:55

sajmon1973 pisze:
KAAN pisze:
sajmon1973 pisze:
Tylko dlaczego: poganie czy Żydzi z diaspory mieli wierzyć w jakiegoś, nieznanego im: Pana Jezusa? Dla nich to postać kompletnie nieznana, a co miałoby świadczyć o wiarygodności Pana Jezusa: bo jacyś Żydzi tak twierdzą?
Dla żydów powstał list, dla innych powstały inne listy, a ogłaszanie ewangelii zawiera w swoim centrum obraz Pana Jezusa. Nie da się głosić Ewangelii bez ogłaszania kim jest Pan Jezus. Ludzie muszą poznać Pana Jezusa aby dostąpić zbawienia:

Dzieje Apostolskie 4:12 I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Chyba dalej się nie rozumiemy. Chodzi mi o nauczanie ustne skierowane do niewierzących, pogan czy Żydów.
Było dokładnie takie samo jak spisane w NT, nie było nic innego.

W Dziejach Apostolskich niemal nie ma wypowiedzi, jak Apostołowie nawracali pogan. Jedyne miejsce, jakie znalazłem, to tzw. mowa na Areopagu Dz 17,22-34
Oczywiście że slowa mogły być inne, ale przekaz zawsze był ten sam.

Ciekawi mnie: dlaczego Dionizy Areopagita i inni uwierzyli w opowieści jakiegoś Żyda z Tarsu imieniem Paweł? Jakie dowody przedstawił na poparcie swych wypowiedzi (1) świat będzie sądzony przez nieznanego im Żyda z Nazaretu(2) Jezus został wskrzeszony? Wielu nie dało temu wiary, co w obliczu informacji, a zwłaszcza dowodów, jakie przekazał im św. Paweł, nie jest chyba dziwne?
Wtedy było dokładnie tak samo jak dzisiaj, jedni ludzie wierzyli a inni odrzucali Ewangelię, dokładnie tak jak dzisiaj wierzący głoszą Ewangelię i nie ma żadnego racjonalnego powodu dla którego jedni przyjmą opowiadanie o Jezusie z Nazaretu i nawrócą się a inni odrzucają. To jest kwestia działalności Ducha Świętego; my możemy tylko głosić, a nawraca Bóg przez Ducha.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Janek
Posty: 2673
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
Ostrzeżenia: 2
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?

Postautor: Janek » 09 cze 2017, 16:23

sajmon1973 pisze:
KAAN pisze:
sajmon1973 pisze: imieniem Paweł? Jakie dowody przedstawił na poparcie swych wypowiedzi (1) świat będzie sądzony przez nieznanego im Żyda z Nazaretu(2) Jezus został wskrzeszony? Wielu nie dało temu wiary, co w obliczu informacji, a zwłaszcza dowodów, jakie przekazał im św. Paweł, nie jest chyba dziwne? Jakie dowody przedstawił na poparcie swych wypowiedzi (1) świat będzie sądzony przez nieznanego im Żyda z Nazaretu(2) J

Przekonywał ich na podstawie Pism Hebrajskich które świadczą o Mesjaszu.
Nawet ich zatwardzone serce zostało przewidziane i zapowiedziane.
Zmartwychwstanie też było zapowiedziane np w Ps 16,

23 Wyznaczywszy mu dzień, w większej liczbie przyszli do niego do mieszkania, a on przytaczał im świadectwa o królestwie Bożym; od rana aż do wieczora przekonywał ich o Jezusie na podstawie Prawa Mojżeszowego i Proroków. 24 Jedni dali się przekonać o tym, co mówił, drudzy nie wierzyli.(dzieje)

Lecz Jahwe-Pan nie czyni niczego bez objawienia swego zamierzenia swym sługom, prorokom.(Amosa)


Lead me, Yahweh, in your righteousness because of my enemies. Make your way straight before my face.
For there is no faithfulness in their mouth. Their heart is destruction. Their throat is an open tomb.
They flatter with their tongue.Hold them guilty, God. Let them fall by their own counsels;
Thrust them out in the multitude of their transgressions,
for they have rebelled against you.
(Ps 5)
https://youtu.be/EMqqvW67xBY
Awatar użytkownika
sajmon1973
Posty: 79
Rejestracja: 23 sty 2017, 00:00
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?

Postautor: sajmon1973 » 18 cze 2017, 21:32

kruszynka pisze:
sajmon1973 pisze:Gdzie masz u Izajasza 53 napisane o cierpiącym i ukrzyżowanym Mesjaszu, który zmartwychwstanie

:O

(1) Kto uwierzył wieści naszej, a ramię Pana komu się objawiło? (2) Wyrósł bowiem przed nim jako latorośl i jako korzeń z suchej ziemi. Nie miał postawy ani urody, które by pociągały nasze oczy i nie był to wygląd, który by nam się mógł podobać. (3) Wzgardzony był i opuszczony przez ludzi, mąż boleści, doświadczony w cierpieniu jak ten, przed którym zakrywa się twarz, wzgardzony tak, że nie zważaliśmy na Niego. (4) Lecz on nasze choroby nosił, nasze cierpienia wziął na siebie. A my mniemaliśmy, że jest zraniony, przez Boga zbity i umęczony. (5) Lecz on zraniony jest za występki nasze, starty za winy nasze. Ukarany został dla naszego zbawienia, a jego ranami jesteśmy uleczeni. (6) Wszyscy jak owce zbłądziliśmy, każdy z nas na własną drogę zboczył, a Pan jego dotknął karą za winę nas wszystkich. (7) Znęcano się nad nim, lecz on znosił to w pokorze i nie otworzył swoich ust, jak jagnię na rzeź prowadzone i jak owca przed tymi, którzy ją strzygą, zamilkł i nie otworzył swoich ust. (8) Z więzienia i sądu zabrano go, a któż o jego losie pomyślał? Wyrwano go bowiem z krainy żyjących, za występek mojego ludu śmiertelnie został zraniony. (9) I wyznaczono mu grób wśród bezbożnych i wśród złoczyńców jego mogiłę, chociaż bezprawia nie popełnił ani nie było fałszu na jego ustach. (10) Ale to Panu upodobało się utrapić go cierpieniem. Gdy złoży swoje życie w ofierze, ujrzy potomstwo, będzie żył długo i przez niego wola Pana się spełni. (11) Za mękę swojej duszy ujrzy światło i jego poznaniem się nasyci. Sprawiedliwy mój sługa wielu usprawiedliwi i sam ich winy poniesie. (12) Dlatego dam mu dział wśród wielkich i z mocarzami będzie dzielił łupy za to, że ofiarował na śmierć swoją duszę i do przestępców był zaliczony. On to poniósł grzech wielu i wstawił się za przestępcami.


To jest chrześcijańska, a nie żydowska koncepcja Mesjasza. Zresztą nawet fragment powyższego proroctwa też w pewnych wersetach nie jest spełniony (pogrubione) Np:
(10) Ale to Panu upodobało się utrapić go cierpieniem. Gdy złoży swoje życie w ofierze, ujrzy potomstwo, będzie żył długo i przez niego wola Pana się spełni.
(9) I wyznaczono mu grób wśród bezbożnych i wśród złoczyńców jego mogiłę, chociaż bezprawia nie popełnił ani nie było fałszu na jego ustach.
(12) Dlatego dam mu dział wśród wielkich i z mocarzami będzie dzielił łupy za to, że ofiarował na śmierć swoją duszę i do przestępców był zaliczony.
Jak rozumieć ( zinterpretować) pogrubione wersety?
Przede wszystkim wg Żydów Jezus nie spełnia kryteriów Mesjasza, gdyż wraz z Jego przyjściem powinien na świecie zapanować powszechny pokój. Chyba nie muszę dowodzić, że go nie ma. Więcej;
http://www.aish.com/jw/s/48892792.htmlWróć do „Historia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości