Maria i biblia ?

Tylko historia chrześcijaństwa
faustynka
Posty: 27
Rejestracja: 05 cze 2016, 10:33
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: faustynka » 13 cze 2016, 16:29

„Pozdrawia was ta, która jest w Babilonie razem z wami wybrana, oraz Marek, mój syn” 1P 5:13.
1. Czy to jest o Marii ?

2.Jesli to byl Rzym to dlaczego nie napisali poprostu ze byli w Rzymie....... ? Wtedy tak mowio o na Rzym w kregach chrzescijańkich?
Pytam bo zastanawiam sie czyMaria byla w Rzymie albo w Babilonie ? Czy raczej chodzila z Janem apostolem ktory mial sie nia opiekowac ?



3. Dlaczego Maria za zycia nie oglosila zadnego oredzia ? ( dzisiaj dla nas przeciez to dosc naturalne ... ) mozna by je wtedy do NT by bylo dolaczyc wtedy....



Jesteś siatką poplątanych dróg,
mój rozum choć biegnie
i tak nie nadąża za uciekającymi myślami.
Gubię się na Twoich ścieżkach.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Samolub » 13 cze 2016, 16:57

Tak, tak Rzym był i jest dla Chrzescijan Babilonem.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
faustynka
Posty: 27
Rejestracja: 05 cze 2016, 10:33
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: faustynka » 13 cze 2016, 17:16

Czyli Maria byla w Rzymie ?



Jesteś siatką poplątanych dróg,
mój rozum choć biegnie
i tak nie nadąża za uciekającymi myślami.
Gubię się na Twoich ścieżkach.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Samolub » 13 cze 2016, 19:33

Tak, Maria, Jan (Marek), Tymoteusz udali się z Efezu do Rzymu

Czyli to Maria oraz Jan uważali Rzym za Babilon, bo pozdrawiajac Braci i Siostry w Efezie po dotarciu do Rzymu wyraznie mowią o Babilonie. Co jest tylko kolejnym potwierdzeniem proroctw oraz interpretacjii protestanckiej dotyczacym objawienia Jana.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Kamil M. » 13 cze 2016, 19:46

faustynka pisze:„Pozdrawia was ta, która jest w Babilonie razem z wami wybrana, oraz Marek, mój syn” 1P 5:13.
1. Czy to jest o Marii ?

2.Jesli to byl Rzym to dlaczego nie napisali poprostu ze byli w Rzymie....... ? Wtedy tak mowio o na Rzym w kregach chrzescijańkich?

To nie jest o Marii, tylko o Kościele, który po grecku jest rodzaju żeńskiego (ekklesia, eklezja). Tak, Babilon był takim chrześcijańskim przezwiskiem Rzymu (tym bardziej po zburzeniu świątyni).

Pytam bo zastanawiam sie czyMaria byla w Rzymie albo w Babilonie ? Czy raczej chodzila z Janem apostolem ktory mial sie nia opiekowac ?

3. Dlaczego Maria za zycia nie oglosila zadnego oredzia ? ( dzisiaj dla nas przeciez to dosc naturalne ... ) mozna by je wtedy do NT by bylo dolaczyc wtedy....

Jeśli sięgniemy do najstarsze zachowanej kompletnej biografii, czyli Żywotu Dziewicy św. Maksyma Wyznawcy, to należy powiedzieć, że św. Maria ani nigdy nie była w Rzymie lub Babilonie, ani nie podróżowała z Janem. Wedle tej biografii, spędziła resztę życia wśród Żydów przewodząc wśród żydowskich Kościołów i służąc im na różne sposoby. Gdy Apostołowie wyruszali do innych narodów, miała chcieć pójść z nimi, jednak jej Syn ukazał się jej w wizji i nakazał jej pozostać w swoim kraju i tam pracować dla Ewangelii. Spędziła swoje życie w cichości i pokorze, a dożywszy ok. 80 lat, zmarła w Jerozolimie. Nawiasem mówiąc podobno św. Maria Magdalena miała zawędrować aż do Rzymu.

Bogurodzica ogłosiła orędzie za swego życia i tym orędziem był jej Syn. Po Jego wniebowstąpieniu głosiła oczywiście Jego Ewangelię. Ale poza tym, znowu wedle św. Maksyma, to ona była głównym źródłem tego, co złożyło się na 4 Ewangelie, tzn. to ona miała przechować te wszystkie wydarzenia, wywiadywać się nt. procesu Jezusa za zamkniętymi drzwiami, towarzyszyć Mu w jego męce i ostatnich godzinach życia. O historii dzieciństwa Jezusa już nie wspomnę. Ale jako największa uczennica Syna Bożego, najpokorniejsza, działała w ciszy i w cieniu i być może dopiero w Królestwie Bożym rzeczywiście się przekonamy ile jej zawdzięczamy.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Samolub » 13 cze 2016, 20:03

Ty bajek nie opowiadaj, Paweł wyraznie prosil Tymoteusza oraz Jana o przybycie do Rzymu.

1 Piotra jest pisany tuz po przybyciu Jana, Tymoteusza, Marii oraz Sylwana do Rzymu, Paweł był wieziony, wiec roznie to było z kontaktowaniem się.

Stad odpowiedz zwrotna do Efezu i innych Zborow w Azjii Mniejszej pisze Piotr. Pod koniec Maria oraz Jan pozdrawiaja Zbor w Efezie... z Rzymu (Babilonu) w Efezie, Galacjii ogolnie w Azjii Mniejszej rozpoczely się przesladowania

Czy Piotr był w Rzymie, napewno znajdowal się w Italii, mozliwe że w Neapolu. Ale Maria, Jan oraz Tymoteusz z pewnoscia okolo 65 r.n.e znalezli się w Rzymie


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Kamil M. » 13 cze 2016, 20:14

Sądzę, że żaden komentarz naukowy do Listu św. Piotra nie potwierdza twojej wersji: panuje zgoda, że "wybrana" to lokalny Kościół (podobnie jak w 2 Jana). Poza tym Jan Marek to nie Jan Apostoł (choć są i tacy, co tak sądzą). Generalnie jeśli ktoś tu opowiada bajki, to niestety ty Samolubie, a przynajmniej jeśli porównać twoją rekonstrukcje z konsensusem badaczy NT.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Albertus » 13 cze 2016, 21:15

3. Dlaczego Maria za zycia nie oglosila zadnego oredzia ?


Głosiła.

Nieprzypadkowo w Ewangelii św Łukasza jest napisane na końcu 2 rozdziału:

Łk2:50b - A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu.

Dwa pierwsze rozdziały Ewangelii Łukasza są napisane na podstawie wspomnień Maryi


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Samolub » 13 cze 2016, 21:29

Okey


Biblia Warszawska: Dzieje Apostolskie 15

15:36 A po kilku dniach rzekł Paweł do Barnaby: Wybierzmy się w drogę i odwiedźmy braci we wszystkich miastach, w których zwiastowaliśmy Słowo Pańskie, aby zobaczyć, jak im się powodzi.
15:37 Ale Barnaba chciał zabrać z sobą również
Jana, zwanego Markiem.
15:38 Paweł natomiast uważał za słuszne nie zabierać z sobą tego, który odstąpił od nich w Pamfilii i nie brał udziału wraz z nimi w pracy.
15:39 Powstało nieporozumienie, tak iż się rozstali, Barnaba, zabrawszy Marka, odpłynął na Cypr,
15:40 Paweł zaś poruczony łasce Pańskiej przez braci, obrał sobie Sylasa i udał się w drogę.
15:41 Przemierzał Syrię i Cylicję, umacniając zbory.


Chodzi tu o Apostoła Jana (zwany Markiem) z tego fragmentu dowiedziec się mozesz ze Jan był też zwany Markiem


Biblia Warszawska: Ewangelia św. Jana 19

19:26 A gdy Jezus ujrzał matkę i ucznia, którego miłował, stojącego przy niej, rzekł do matki: Niewiasto, oto syn twój!
19:27 Potem rzekł do ucznia: Oto matka twoja! I od owej godziny wziął ją ów uczeń do siebie


Apostol Jan jak widzimy stal się przybranym synem Marii


Przechodzimy do Rzymu, Paweł pisze z wiezienia list do Tymoteusza oraz do Efezjan, z Rzymu wysyla Tychikusa do Zboru Efezkiego. Wspolnota Rzymska rozwija się, Tymoteusz oraz Jan byli zaprawieni w ewangelizacjii. Paweł też planował podroz do Hiszpani, zapewne na Soborze Paweł otrzymal taką służbę czołowego ewangelizatora.
Paweł prosi Tymoteusza o zabranie rownież Jana do Rzymu.


Biblia Warszawska: List św. Pawła do Efezjan 6,

6:21 O wszystkim zaś, żebyście i wy wiedzieli, co się ze mną dzieje i co porabiam, powiadomi was Tychikus, umiłowany brat i wierny sługa w Panu


Biblia Warszawska: Drugi list św. Pawła do Tymoteusza 4

4:9 Staraj się przyjść do mnie rychło;
4:10 Albowiem Demas mnie opuścił, umiłowawszy świat doczesny, i odszedł do Tesaloniki, Krescent do Galacji, Tytus do Dalmacji;
4:11 Tylko Łukasz jest ze mną.
Weź Marka i przyprowadź z sobą, bo mi jest bardzo potrzebny do posługiwania.
4:12 A Tychikusa posłałem do Efezu.

Marek w 4:11 to Apostoł Jan, czesc Chrzescijan z Efezu wybrała się do Rzymu, w Azjii Mniejszej trwały prześladowania, a Paweł pisał listy z kicia (wiezienia) prawdopodobnie jakies zbiegi okolicznosci nie pozwolily by Sylwan ktory z reszta udal się do Efezu otrzymal odpowiedz od Pawła, stad Apostoł Piotr napisał list w ktorym przekazuje Sylwanami slowo do Zborow w Azjii Mniejszej, na koncu zostało dodane pozdrowienie od Marii oraz Jana (Marka) z Rzymu do Braci i Siostr z Efezu ktory opuscili.

1 Piotra 5:13 z przekladu interlinarnego

Pozdrawia was współwybrana w Babilonie, oraz Marek, mój syn.

Tak wiec okolo 65 roku, Tymoteusz, Jan oraz Maria znalezli się w Rzymie. Apostol Piotr był z pewnością w Italii, albo Grecjii, nie wykluczone ze po prostu znajdowal się w Rzymie


W skrocie:
- Paweł pisze z Rzymu do Efezjan oraz do Tymoteusza
- prosi Tymoteusza o przybycie do Rzymu wraz z Janem
- Tymek, Jan i Maria oraz inni Chrzescijanie przybywajo do Rzymu, w tym Sylwan
- niestety z jakis wzgledow Paweł odpisac nie może do Zborow w Azjii Mniejszej gdzie trwaja przesladowania
- Piotr pisze list do Kosciolow w Azjii Mniejszej w zwiazku z przesladowaniami, ktory oczywiscie dorecza Sylwan
- w liscie zawarte sa pozdrowienia od Marii i Jana ktorzy dotarli już do Rzymu (Babilonu)


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Dezerter » 13 cze 2016, 21:52

Ciekawa teoria
Czy Maria była w Rzymie?
Ale nie sadzisz Samolubie, że "pozdrawia was współwybrana" - to tak mogła by pisać, gdyby to ona była autorką listu - a przecież nie była


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Kamil M. » 13 cze 2016, 22:33

Samolub pisze:Chodzi tu o Apostoła Jana (zwany Markiem) z tego fragmentu dowiedziec się mozesz ze Jan był też zwany Markiem

Niestety, tutaj twoja teoria właśnie upada. Nigdzie nie jest napisane, że to Apostoł Jan jest zwany Markiem. Co więcej, gdyby chodziło o Apostoła Jana, byłoby to na pewno zaznaczone. Poza tym to nie jakiś Barnaba by zabierał Apostoła Jana w drogę, tylko umiłowany uczeń Barnabę :)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Dragonar » 14 cze 2016, 01:32

Kamil M. pisze:Tak, Babilon był takim chrześcijańskim przezwiskiem Rzymu (tym bardziej po zburzeniu świątyni).

Czy uważasz 1P 5:13 za dowód pobytu Piotra w Rzymie? Osobiście uważam, że Piotr raczej był w Rzymie, jednak krótko i głównie przed swoim męczeństwem tam. A co Ty sądzisz? :)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Kamil M. » 14 cze 2016, 12:51

Dragonar pisze:Czy uważasz 1P 5:13 za dowód pobytu Piotra w Rzymie? Osobiście uważam, że Piotr raczej był w Rzymie, jednak krótko i głównie przed swoim męczeństwem tam. A co Ty sądzisz? :)

Zdecydowanie uważam, że Babilon to odniesienie do Rzymu, a zatem że autor pisał z Rzymu. Jednocześnie podobnie jak chyba przeważająca część badaczy wątpię, by 1P był dziełem samego Apostoła. Nie wiem jak długo Piotr był w Rzymie, chociaż generalnie przekazy zdają się wskazywać, że miał tam okazję przez dość znaczny czas podziałać. Oczywiście historia wspólnoty rzymskiej jest szalenie skomplikowana i trudno tutaj stwierdzić coś pewnego.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: kontousunięte1 » 14 cze 2016, 13:55

Dziwi mnie więc jedno. Skoro Piotr był długo w Rzymie, to dlaczego Paweł, który przecież był uwięziony nie wspomina, że choćby go odwiedził. Pisze i wyszczególnia inne osoby /mało ich było/, które dawały mu wsparcie, ale Piotra, tego filaru wiary :roll: jakoś pomija?
Dziwne to jest,... co najmniej.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Kamil M. » 14 cze 2016, 14:11

Możliwe, że listy Pawła, w których wspomina o swoim uwięzieniu i procesie nie pochodzą z okresu tuż przed śmiercią Pawła. Niektórzy sądzą, że na początku lat 60-tych Paweł był więziony w Rzymie, ale został w końcu zwolniony i udał się w dalszą drogę do Hiszpanii, dopiero kilka lat później był znowu w Rzymie i w czasie prześladowań Nerona poniósł śmierć (swoją drogą wątpię, żeby wtedy otrzymał jakiś sprawiedliwy proces, więc pomiędzy uwięzieniem a egzekucją raczej nie miałby czasu na pisanie listów). Piotr mógł zjawić się w Rzymie już po tym, jak Paweł udał się w dalszą drogę, nadal na kilka lat przed swoją śmiercią. W ten sposób być może nawet nigdy się w Rzymie nie spotkali.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości