Tumult toruński

Tylko historia chrześcijaństwa
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Tumult toruński

Postautor: Dragonar » 08 wrz 2014, 20:35

LINK

Czy ktoś z Was słyszał o tym wydarzeniu? Chodzę między innymi do zboru KChB w Toruniu, stąd czuję się bliżej tej historii. Kiedy czytam o takich sytuacjach, zaczynam czuć niechęć do Polski i wszelkiego patriotyzmu. Gdy słyszę o ideale Polaka-katolika, to mam ochotę zatkać uszy. Pewnego razu zostałem nazwany przez kolegę zagrożeniem dla kraju...

Czy to naprawdę musi tak wyglądać?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 09 wrz 2014, 05:26

Tego rodzaju problemy były chyba wszędzie. W Ameryce np. zdarzały się tumulty antykatolickie. Dominikański historyk Paweł Krupa powiedział w którymś ze swoich video, że nie ma co się licytować z protestantami (a z naszego punktu widzenia z katolikami ;-) ) na ilość stosów - bo i jedni i drudzy mamy ich o wiele za dużo. I niestety ma rację.

Wydaje mi się wszakże, że w naszej polskiej historii mamy tumultów, stosów i prześladowań religijnych relatywnie mniej niż gdzie indziej. Pomimo, że przez jakiś czas byliśmy tyglem kulturowym, etnicznym i religijnym z Żydami, prawosławnymi, katolikami, protestantami... Tak więc są w historii inne (alternatywne) wzorce polskości, do których można się odwoływać.

EDIT:

Ale Sienkiewiczowi tego nie daruję, że musiał wykreować swój obraz polskości w opozycji do Radziwiłła-kalwina-zdrajcy.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 09 wrz 2014, 08:14

Dragonarze Dragonarze :)

są jeszcze w historii piernikowa inne wydarzenia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Colloquium_charitativum


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 09 wrz 2014, 16:00

Filip -

Zgadzam się. Licytowanie się z katolikami i przytaczanie kolejnych przykładów incydentów jest bezcelowe. Moim zdaniem powinno się jednak walczyć ze stereotypem Polaka-katolika pielgrzymującego z ochotą do Jasnej Góry. Polscy katolicy uważają katolicyzm za najlepszą i najdoskonalszą religię nie ze względu na jej prawdziwość lub intelektualne walory, lecz ze względu na to, że to religia bardzo mocno związana z polskością. Nie ważne, czy coś jest dobre i mądre - ważne, że polskie!

piernik -

piernik pisze:Dragonarze Dragonarze :)

są jeszcze w historii piernikowa inne wydarzenia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Colloquium_charitativum

Grunt, że w historii jakieś pozytywne akcenty. :D


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 12 wrz 2014, 01:17

Filip pisze:Ale Sienkiewiczowi tego nie daruję, że musiał wykreować swój obraz polskości w opozycji do Radziwiłła-kalwina-zdrajcy


Żeby było zabawniej, XVII-wieczny szwedzki luteranizm postrzegał kalwinizm jako "zło" większe, niż katolicyzm i prawosławie razem wzięte. :D

Dragonar pisze:Polscy katolicy uważają katolicyzm za najlepszą i najdoskonalszą religię nie ze względu na jej prawdziwość lub intelektualne walory, lecz ze względu na to, że to religia bardzo mocno związana z polskością. Nie ważne, czy coś jest dobre i mądre - ważne, że polskie!


Tym bardziej paradoksalne, że instytucja KK nie należała do zwolenników dążeń niepodległościowych Polaków.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 12 wrz 2014, 19:10

Dragonar pisze:Grunt, że w historii jakieś pozytywne akcenty. :D

AAA czyli jak protestanci dyskryminują jest ok... podczas rozmów w Toruniu to luteranie nie chcieli dopuścic Braci Polskich do rozmów mimo, iż katolicy wyrazili na to zgodę i to luteranie prześladowali ich w Gdańsku przez kilkadziesiąt lat. Ot taka etyka Kalego jak protestanci przyczynią się do czyjejś śmierci to w imię słusznej sprawy :-D jak zostaną potraktowani tak jak traktują słabszych to raban i prześladowania. Po prostu tam gdzie protestanci stanowili większośc stosowali ucisk tam gdzie byli mniejszością użalali się nad sobą...


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 12 wrz 2014, 20:03

Piotrek. -

Piotrek. pisze:Tym bardziej paradoksalne, że instytucja KK nie należała do zwolenników dążeń niepodległościowych Polaków.

Paradoksalne, to prawda. Polaków jednak niewiele obchodziło, co aktualnie myślał zarząd Kościoła Katolickiego z papieżem na czele - katolicyzm kojarzono z polskością ze względu na chrzest Polski przyjęty z rąk katolików oraz fakt, że wielu księży było patriotami i duchowymi przywódcami powstań, zupełnie w oderwaniu od papieskiego stanowiska w kwestii niepodległości naszego kraju.

Realista -

Realista pisze:
Dragonar pisze:Grunt, że w historii jakieś pozytywne akcenty. :D

AAA czyli jak protestanci dyskryminują jest ok... podczas rozmów w Toruniu to luteranie nie chcieli dopuścic Braci Polskich do rozmów mimo, iż katolicy wyrazili na to zgodę i to luteranie prześladowali ich w Gdańsku przez kilkadziesiąt lat. Ot taka etyka Kalego jak protestanci przyczynią się do czyjejś śmierci to w imię słusznej sprawy :-D jak zostaną potraktowani tak jak traktują słabszych to raban i prześladowania. Po prostu tam gdzie protestanci stanowili większośc stosowali ucisk tam gdzie byli mniejszością użalali się nad sobą...

Spokojnie! Mnie chodziło jedynie o to, że pozytywne jest to, iż katolicy oraz protestanci chociaż raz potrafili się zachować, nie podskakując sobie do gardeł. Tylko i wyłącznie o to. Niewpuszczenie braci polskich zwyczajnie pominąłem - nie zwróciłem na nie uwagi. Pomimo ich antytrynitaryzmu, powinno się wpuścić ich przedstawicieli. ;)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 13 wrz 2014, 09:32

Dragonar pisze:Spokojnie! Mnie chodziło jedynie o to, że pozytywne jest to, iż katolicy oraz protestanci chociaż raz potrafili się zachować, nie podskakując sobie do gardeł. Tylko i wyłącznie o to. Niewpuszczenie braci polskich zwyczajnie pominąłem - nie zwróciłem na nie uwagi. Pomimo ich antytrynitaryzmu, powinno się wpuścić ich przedstawicieli. ;)

Szkoda tylko, że z tego niewiele wynikało. Rzeczpospolita na skutek dosyc fanatycznego nastawienia zarówno mniejszości protestanckiej jak i większości katolickiej od lat 30 wieku XVII znajdowała się na równi pochyłej ku rozbiorom..


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 24 wrz 2014, 18:54

Realista pisze:
Dragonar pisze:Spokojnie! Mnie chodziło jedynie o to, że pozytywne jest to, iż katolicy oraz protestanci chociaż raz potrafili się zachować, nie podskakując sobie do gardeł. Tylko i wyłącznie o to. Niewpuszczenie braci polskich zwyczajnie pominąłem - nie zwróciłem na nie uwagi. Pomimo ich antytrynitaryzmu, powinno się wpuścić ich przedstawicieli. ;)

Szkoda tylko, że z tego niewiele wynikało. Rzeczpospolita na skutek dosyc fanatycznego nastawienia zarówno mniejszości protestanckiej jak i większości katolickiej od lat 30 wieku XVII znajdowała się na równi pochyłej ku rozbiorom..

A co niby owe wyznania miały do polityki wówczas, a raczej sprawami łóżkowymi ostatniego króla polskiego? :D hehe


I am a happy man because I am in Christ!
Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Jefte
Posty: 446
Rejestracja: 03 gru 2014, 08:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jefte » 06 lut 2015, 12:26

Nie kroczy dokładnie śladami Jezusa
InChrist pisze:A co niby owe wyznania miały do polityki wówczas, a raczej sprawami łóżkowymi ostatniego króla polskiego? hehe




W książce Heckela i Sigmana On the Road to Civilization—A World History (Na drodze do cywilizacji — historia powszechna, 1937, strony 237, 238) czytamy: „Chrześcijanie odmawiali pełnienia pewnych obowiązków, którym podlegali obywatele rzymscy. (...) [Uznawali] wstąpienie do służby wojskowej za naruszenie zasad swej wiary. Odmawiali piastowania urzędów politycznych. Nie chcieli oddawać czci boskiej cesarzowi”.
10 Uczniowie Jezusa zachowywali ścisłą neutralność w ówczesnych konfliktach politycznych i militarnych. W roku 66 n.e. Żydzi w rzymskiej prowincji Judei zbuntowali się przeciw Cezarowi. Wojska rzymskie szybko otoczyły Jeruzalem. Co zrobili chrześcijanie mieszkający w tym mieście? Pamiętali o radzie Jezusa, aby byli neutralni, i umknęli spomiędzy wojujących armii. Gdy wojska rzymskie chwilowo się wycofały, chrześcijanie skorzystali ze sposobności i uciekli przez Jordan w górzyste okolice Pelli (Łuk. 21:20-24). Swoją neutralnością dali dobry przykład późniejszym chrześcijanom.



Wróć do „Historia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości