Zielonoświątkowcy a baptyści

Forum pod specjalnym nazdorem moderatorskim - odpowiedzi moderowane.
mateusz422
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: mateusz422 » 28 lut 2017, 12:11

Czym różnią się te dwie denominacje?

Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: Efendi » 28 lut 2017, 14:12

Różnią się niewiele, jak wszystkie denominacje ewangelikalne.

Zasadnicza różnica jest taka że w kościele zielonoświatkowym bardziej akcentuje się charyzmaty, podczas gdy u baptystów jest to kwestia poboczna. U baptystów można też spotkać zarówno wielu zwolenników predestynacji jak i arminianizmu (wolnej woli), podczas gdy zielonoświątkowcy to w zdecydowanej większości arminianie.

baptysta - arminianin - cesacjonista
Awatar użytkownika
believer
wyznanie: Brak_denominacji
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 28 lut 2017, 14:32

Kiedy się nawróciłem u baptystów w 1989 r to istniały różnice takie: zielonoświątkowcy wierzyli, że dary Ducha typu uzdrawianie, proroctwa, mówienie językami istnieją współcześnie, a baptyści byli raczej zdania, że przeminęły z apostołami, baptyści wydali książkę w 1987 pt. "Charyzmatycy" gdzie twierdzili, że takie dary jak wymieniłem nie istnieją. Baptyści modlili się po kolei, pojedynczo tzn jedna osoba po drugiej, a zielonoświątkowcy wszyscy na raz, u baptystów często występowały stare pieśni z Głosu Wiary, chóry w niektórych zborach, chociaż u mnie graliśmy na gitarze, zielonoświątkowcy mieli pieśni i zespoły tzw. uwielbieniowe. Zielonoświątkowcy uczyli, że chrzest Duchem następuje przeważnie po nawróceniu i jest od nawrócenia odrębnym wydarzeniem (chociaż różnie tłumaczyli co to jest chrzest Duchem), baptyści uważali, że chrzest Duchem występuje zawsze w momencie nawrócenia. W kolejnych latach wiele się zmieniło. U baptystów powstały zespoły uwielbieniowe, nie ma u baptystów obecnie jednolitej nauki na temat chrztu Duchem, są tacy którzy wierzą jak wyżej napisałem czyli po staremu ale i tacy baptyści co wierzą jak zielonoświątkowcy, są zbory baptystów niecharyzmatyczne i charyzmatyczne. U baptystów są osoby o poglądach kalwińskich, wierzące w niemożliwość utraty zbawienia jak i o poglądach arminiańskich i wierzące w możliwość utraty zbawienia. Na ten temat były dyskusje w ich czasopiśmie Słowie Prawdy. U zielonoświątkowców rzadziej się spotyka osoby o poglądach kalwińskich. Zarówno u baptystów jak i zielonoświatkowców występuje takie zjawisko: poszczególne zbory mogą się bardzo różnić i ja osobiście w pewnym mieście wybrałbym zielonośw. a w innym baptystów. U zielonoświątkowców występuje wiele niepokojących zjawisk: niektóre zbory głoszą demonologie i tworzą grupę zborów w KZ, które razem współpracują, występuje czasami ewangelia sukcesu, spotkałem się że wkładają koloratki, stuły, różowe szatki upodobniając się do katolików, baptyści też czasami chodzą w koloratkach. Trudno więc coś polecić, poleciłbym niektóre zbory zielonoświątkowe Kościoła Zielonoświątkowego, zbory CHWZ, zbory EWZ, może z 1 KCHWE a od różnej maści innych zborów charyzmatycznych, niezrzeszonych i małych denominacji bym się trzymał z dala w tym od większości zborów KCHWE, KBwCH. Kość Chwały, Kościoła Mocy. Podobnie poleciłbym tylko niektóre zbory baptystów w zależności od miasta, ale mimo, że ja jestem zielonoświątkowcem, to uważam, że u baptystów rzadziej spotyka się dziwne zjawiska typu wrzeszczenie, padania niby w Duchu, pozytywne wyznawanie i inne kosmiczne zjawiska.....na które patrzę z przykrością.

"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 28 lut 2017, 14:39

No jak napisał Believer - wiele zależy od zboru, dzisiaj już nie da sie powiedziec ze baptysci sa tacy a zieloni tacy, dzisiaj sie wszystko pomieszalo ;)

Ale mowiac zielonoswiatkowcy mialem na mysli: Kosciol Zielonoswiatkowy w RP lub Chrzescijanska wspolnote zielonoswiatkowa lub Ewangeliczna wspolnote zielonoswiatkowa. No bo tu sama nazwa wskazuje na zielonoswiatkowosc :P A te pozostale to tak jak Belieer raczej omijam, bo to raczej neo-charyzmatyczne koscioly niz zielonoswiatkwoe.

baptysta - arminianin - cesacjonista

christianinroman
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Postautor: christianinroman » 02 mar 2017, 15:02

Ja aktualnie jestem w ChWZ w Kłodzku i widzę, że to jest moje miejsce. Chrzest wiary brałem w KZ, potem byłem u prostaków a teraz wiem, że żyję w wolności Chrystusowej. Polecałbym też Kościół Wolnych Chrześcijan i KECh.

Awatar użytkownika
MrSponge
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 03 mar 2017, 12:36

christianinroman pisze:(...) potem byłem u prostaków (...)

Przepraszam, gdzie...? :O

Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
KAAN
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 03 mar 2017, 20:23

MrSponge pisze:
christianinroman pisze:(...) potem byłem u prostaków (...)

Przepraszam, gdzie...? :O
Chyba chodzi o prostaczków, jest taka społeczność.

Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Oberyn.
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 03 mar 2017, 22:58

Taka nierejestrowana społeczność, która ma trochę zborów rozsianych po Polsce. Chyba najwięcej zborów jest na Dolnym Śląsku.

św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)

Wróć do „Bezpieczny Kącik”