Demony a rzeźba?

Forum pod specjalnym nazdorem moderatorskim - odpowiedzi moderowane.
Pavulon77
Posty: 6
Rejestracja: 30 lis 2016, 06:48
wyznanie: Kościół Chrystusowy w RP
O mnie: Czlowiek rodzinny
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Demony a rzeźba?

Postautor: Pavulon77 » 05 gru 2016, 04:11

Witajcie!
Mam dwa pytania
Pierwsze:
Wczoraj było U nas przyjaciele wierzący z wizytą i zobaczyli taką afrykańską płaskorzeźbę , jest to rzecz która dostałem od przyjaciela z Gambii lata całe świetlne temu, problem polega na tym że wg moich przyjaciół w tej rzeźbie może być ukryty demon, poradzili mi natychmiast się jej pozbyć.Ja nigdy nie widziałem żadnego demona w tym kawałku drewna, traktowane tu jako sztukę, co o tym myślicie?Obrazek

Drugie:

Mój syn jest fanem czytania książek,w swojej kolekcji mną całą serię książek o Harrym Potterze, ta dana osoba poradziła mi że są to złe książki zawierają bowiem prawdziwe zaklęcia, czy mam się ich pozbyć? Czy jest sens robić to teraz?
Dodam tylko że syn ma jedenaście lat i przeczytał już wszystkie te książki kilkukrotnie, jesteśmy rodziną wierzącą od lat jednak do tej pory nie widziałem tego problemu.

Dziękuję za rady z góry :)

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Demony a rzeźba?

Postautor: Filip » 05 gru 2016, 04:31

Po pierwsze nie wszystkie afrykańskie rzeźby są obiektami kultu ;-) Jakiś czas temu gościłem w domu profesora misjologii z pewnego seminarium, który spędził wiele lat jako misjonarz a Afryce. Stały w nim afrykańskie rzeźby. Po drugie, nawet gdyby owa płaskorzeźba miała być obiektem kultu w Afryce, Paweł w 1 Kor 8,4 uczy, że bożki pogańskie nie istnieją naprawdę. Zatem fakt, że pewne pokarmy były im poświęcone (w naszym przypadku rzeźba mogła być sporządzona ze względu na ich kult) nie mają prawdziwego duchowego znaczenia. Prawdziwym problemem – co dalej wyjaśnia Paweł – jest to, że "słabsi w wierze" bracia mogą tak myśleć i gorszyć się, że "silni" jedzą owe mięso. Paweł pisał to w kontekście nawróconych politeistów, którzy już zaufali Chrystusowi, ale wciąż mogli wierzyć jeszcze w istnienie greckich bożków. W naszym kontekście odpowiednikiem byliby pewnie Afrykanie, którzy wierzyliby – zakładając, że ta rzeźba miałaby być obiektem kultu – w istnienie boga w tym kawałku drewna i w związku z tym posądzaliby Cię o czczenie go.

Podsumowując: nie widzę żadnego powodu dla pozbywania się tej rzeźby, jeżeli Ci się podoba :-)

Co do Harrego Pottera – grzechem jest praktykowanie magii w rzeczywistym świecie, nie czytanie kreacji literackiej. Świat Harrego Pottera jest kreacją literacką, nie światem rzeczywistym.

Myślę, że Twoi przyjaciele są przewrażliwieni :)


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien

Wróć do „Bezpieczny Kącik”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości