Czy dinozaury były przodkami ptaków?

Dyskusje o powstaniu świata.
biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy dinozaury były przodkami ptaków?

Postautor: biooslawek » 28 paź 2012, 18:50

Obrazek
Tianyulong confuciusi


Już od jakiegoś czasu paleontolodzy odkrywają szczątki dinozaurów, które sugeruj, że dinozaury były pokryte pióropodobną okrywą.

Ze strony teorii inteligentnego projektu nie ma żadnych przeciwwskazań aby uznać, że inne grupy zwierząt poza ssakami i ptakami posiadały jakąś ochronę termiczną. Dinozaurom bardzo by ona się przydała, ponieważ zamieszkiwały ziemię aż po rejony polarne. W czym jednak problem? Ano w tym, że ewolucjoniści odpowiednio zinterpretowali fakt, iż dinozaury posiadały taką okrywę termiczną i wysunęli hipotezę, że pióropodobne wytwory u dinozaurów przekształciły się w procesie ewolucji w typowo ptasie pióra. Innymi słowy zaproponowali teorię pochodzenia ptaków od dinozaurów.

Obrazek
Teropod


A konkretnie od teropodów. Jak się jednak okazało nie tylko teropody posiadały taką okrywę termiczną. W archeowieściach napisano:

“Wszystkie dinozaury można z grubsza podzielić na dwie duże grupy – Saurischia i Ornithischia. W grupie Saurischia znajdują się m.in. teropody, które uważa się za przodków ptaków. Druga grupa charakteryzowała się m.in. tym, że u jej przedstawicieli nie znajdowano piór.(….) Niedawno naukowcy odkryli w Chinach kolejnego dinozaura z bardzo wczesnymi piórami, ale tym razem był to członek Ornithischia, któremu paleontolodzy nadali gatunkową nazwę Tianyulong confuciusi (na pierwszej ilustracji). Jest to najstarszy opierzony dinozaur, jakiego dotąd odkryto. Żył jakieś 100-144 milionów lat temu.”

Oczywiście potwierdzony brak monopolu na pióropodobne wytwory u teropodów nie zbił z tropu ewolucjonistów, ponieważ dorobili oni odpowiednią ideologię do tego faktu:

„(..)Naukowcy już wcześniej podejrzewali, że wczesne pióra mogły wykształcić się 150 milionów lat temu. Jednak odkrycie oznacza, że pióra mógł mieć również wspólny przodek grup Saurischia i Ornithischia. A to przesuwa datę możliwego pojawienia się piór do ponad 200 mln lat.”

Tak sobie myślę: jakby ewolucjoniści znaleźli szkielet królika w skałach kambryjskich, to prędzej przenieśliby datę pojawienia się ssaków do prekambru niż dopuściliby do sfalsyfikowania swojej hipotezy. W tym przypadku okazało się, że teropody nie miały monopolu na „pióra”, a tym samym fakt posiadania przez nie pióropodobnej okrywy nie dowodzi, że były one przodkami ptaków.

Dinozaury, to była niezwykle zróżnicowana morfologicznie grupa, jak i współczesne ptaki (ryby czy ssaki). Wariacje morfologiczne często pokrywały się z rozwiązaniami konstrukcyjnymi obserwowanymi w innych grupach stworzeń, co może nasuwać pozorne wnioski o pokrewieństwie ewolucyjnym.

ŹRÓDŁA:

http://archeowiesci.pl/2009/03/24/pierz ... inozaurow/

http://csotonyi.com/Tianyulong_confuciusi_Csotonyi.html


Wróć do „Kreacjonizm vs. Ewolucjonizm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości