Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Dyskusje o powstaniu świata.

Uważam, że biblijny opis stworzenia świata jest:

legendą
0
Brak głosów
fałszywy, świat powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu a życie w wyniku ewolucji biologicznej
1
3%
fałszywy, mam inną teorię na powstanie świata
0
Brak głosów
fałszywy, ale nie wiem jak powstał świat
0
Brak głosów
symboliczny, a świat powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu, który zapoczątkował Bóg
5
13%
symboliczny, mam swoją teorię na powstanie świata
1
3%
symboliczny, ale nie wiem jak naprawdę powstał świat
3
8%
dosłowny: Bóg stworzył świat i życie na Ziemi w 6 dni
20
51%
prawdziwy a częściowo symboliczny, np. dni mogą oznaczać dłuższy okres czasu
9
23%
prawdziwy, ale wstydzę się przyznać, że w to wierzę:)
0
Brak głosów
nie wiem jaki jest
0
Brak głosów
nie mam zdania
0
Brak głosów
mam inne zdanie, które opiszę w poście
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 39
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Zbyszekg4 » 19 paź 2015, 14:00

Jeśli nauka ma się nijak do faktów, to coś ona podejrzana się jawi...

A wierz sobie jak tam chcesz, już - w innym wątku - pisałem, jak się cieszę na "wizję lokalną" przed Bogiem...
Miej się dobrze!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Rembov » 19 paź 2015, 14:03

Zbyszekg4 pisze:Jeśli nauka ma się nijak do faktów, to coś ona podejrzana się jawi...

Według ciebie przypowieści Chrystusa prezentowały prawdziwe wydarzenia?

A wierz sobie jak tam chcesz, już - w innym wątku - pisałem, jak się cieszę na "wizję lokalną" przed Bogiem...
Miej się dobrze!

I kolejny raz uciekasz z tematu.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Zbyszekg4 » 19 paź 2015, 14:16

Sporów z Tobą, Rembov, już unikam od jakiegoś czasu bo mi szkodzą na nerwy... :hihi:
Przedstawię to, jak wierzę, Ty to też zrobisz i gudbaj, jak mawiają Hiszpanie znający angielski...
:papa:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Rembov » 19 paź 2015, 14:17

Zanim uciekniesz, odpowiedz na pytanie:
Czy według ciebie przypowieści Chrystusa prezentowały prawdziwe wydarzenia?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rethel
Posty: 294
Rejestracja: 21 wrz 2013, 10:07
Ostrzeżenia: 2
wyznanie: Prawdziwy Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Rethel » 19 paź 2015, 14:18

Rembov pisze:Po pierwsze, to J 17:17 odnosi się do NAUK przekazanych przez Boga, a nie do Pisma Świętego jako takiego, bo ono w czasie wypowiedzenia przez Zbawiciela tych słów jeszcze nawet nie istniało. Po drugie, czego ciągle nie potrafisz przyjąć do wiadomości, istotna jest NAUKA, którą Bóg przekazał przez te dwa opisy stworzenia świata, a nie to, czy stworzył wszystko w sekundę, godzinę, 7 dni, czy 7 tysięcy lub więcej lat.


No i jaka nauka płynie z tego, że Adam nie istniał, nie było grzechu, nie było upadku, nie było potopu, nie było wieży Babel, nie było nefilimów, nie
było upadłych aniołów, nie było powszechnego zepsucia, nie było bezpośredniej kreacji przez Jahwego, nie było węża w Edenie i nie było... potrzeby
odkupienia... No i jaka nauka płynie z tego, ze Pan Bóg odwalił fuszerkę, stwarzając człowieka grzesznego i wciskając bajki o rzekomym upadku?
W sumie coraz bliżej Kościołowi do muzułmanów - nie będzie więc nic dziwnego, jeśli gremialnie się nawrócicie na "prawdziwą wiarę" arabską... :D


Obrazek
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Zbyszekg4 » 19 paź 2015, 14:23

Rembov, język przypowieści ma swoje prawa!
Pierwsze rozdziały Biblii to nie ten gatunek literacki (może dla Ciebie tak, ale nie dla mnie)...

Spodobała mi się myśl Rethela, to ją skopiuję: A to do jakich interpretacji Biblii się skłaniasz? - tych ze średniowiecza, czy wspólczesnych?
Oczywiście współczesnych, ale gdybyś żył wieli temu, to byś na takim forum nauczanie biskupów szerzył, a ono wówczas było jedno: cała Biblia mówi to, co czytamy - było stworzenie w tydzień, był globalny potop, była wieża Babel... itd.

Czemu nie chcesz dziś słuchać swoich pasterzy z dawnych czasów?!?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Rembov » 19 paź 2015, 14:32

Zbyszekg4 pisze:Rembov, język przypowieści ma swoje prawa!

Prawo przypowieści stwierdza, że za pomocą fikcyjnych wydarzeń czy obrazów, przekazuje się konkretne nauki. A ty nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Co wskazuje, że zdajesz sobie sprawę z tego, że Bóg posługuje się opisami zdarzeń, które nie miały miejsca w rzeczywistości, ale nie możesz tego przyznać, bo to by oznaczało, że opisy stworzenia świata również mogą być przypowieścią.

Pierwsze rozdziały Biblii to nie ten gatunek literacki (może dla Ciebie tak, ale nie dla mnie)...

Liczą się fakty, a nie opinie. To, że mamy dwa RÓŻNIE opisy stworzenia świata, a nie jeden spójny, jasno wskazuje, że mamy tutaj opowieści dydaktyczne (czyli przypowieść), a nie zapis wydarzeń dokładnie tak, jak one miały miejsce. Możesz zamykać na to oczy i próbować na siłę pogodzić ze sobą opisy, których pogodzić się nie da, ale to nie ulegnie zmianie.



Rethelowską erystykę sobie odpuść.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: josta » 19 paź 2015, 17:00

Filip pisze:Ale mam zastrzeżenie co do sformułowania odpowiedzi. Symbolika nie stoi w opozycji do prawdziwości (jak najbardziej wierzę w prawdziwość tego o czym mówi opis). Myślę, że poprzez "prawdziwy" masz na myśli bardziej "dosłowny".

W sumie masz rację, mialam na mysli zestawienie realizmu a raczej naturalizmu opisu i symboliki - myslac w kategoriach jakie przypisuje sie stylom sztuki w malarstwie. Tyle, ze aby bylo jasniej uzylam zbyt prostego i jak sie okazuje nizbyt trafnego slowa.:)

Dziękuje Tobie i wszystkim za glosy:)


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: KAAN » 19 paź 2015, 17:35

Rembov pisze:. To, że mamy dwa RÓŻNIE opisy stworzenia świata, a nie jeden spójny,...
Nie ma różnych opisów stworzenia, opis stworzenia jest jeden, natomiast z innego punktu widzenia został przedstawiony fakt stworzenia człowieka. Księga Genesis to nie przypowieść, ale fakty.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Ian » 19 paź 2015, 18:33

Prawdziwy, Bóg stworzył świat w 6 dni. Teoria ewolucji jest tak dziurawa i sprzeczna z nauką i Biblią, ze trzeba wielkiej (i slepej) wiary by w nią wierzyć.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
bostonski
Posty: 53
Rejestracja: 30 gru 2014, 13:35
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Poznań
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: bostonski » 19 paź 2015, 23:08

Do osób, które nie wierzą w dosłowne 6 dni stworzenia: Czy nie przez pryzmat tego co głosi dzisiejsza "nauka" patrzycie na opis stworzenia zapisany w Biblii? Jak myślicie, gdybyście nie znali poglądów dzisiejszych naukowców na ten temat lub gdyby wszyscy zgodnie głosili powstanie świata w kilka dni, to czy też byście uważali biblijny opis stworzenia za symboliczny?


Awatar użytkownika
Rethel
Posty: 294
Rejestracja: 21 wrz 2013, 10:07
Ostrzeżenia: 2
wyznanie: Prawdziwy Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Rethel » 19 paź 2015, 23:17

To nawet nie o to chodzi: wierzyć - nie wierzyć. Chodzi o to, ze w Biblii napisano, że sześć dni. Może
jest to alegoria - ale o tym nic nie powiedziano. Dlatego twierdzenia, że Biblia nie uczy, że Bóg stworzył
świat w 6 dni, albo, ze sześc dni z cała pewnością sześciu dni nie oznacza - są po prostu pogwałceniem
dostępnego nam tekstu i tyle. Pół biedy ze stwarzaniem, bo świadkiści sobie z tym radzą. O wiele gorzej
jest, jeżeli ktoś twierdzi, ze Adam nie istniał. W tym momencie można już kolejnego rozdziału nie czytać,
wyrzucając Biblię do kosza. Pierwszy Adam i grzech w Edenie jest powodem napisania Biblii. Jeżeli on jest
bajką, to każdy następny werset też. Co innego, gdyby Biblia zaczynała się od złów: Oto dzieje Teracha...
Niestety zaczynają się od: Na początku Bóg stworzył... dzień pierwszy... uczyńmy Adama... z całą pewnością
nie umrzecie... wprowadzam nieprzyjaźń... postawił cherubów... Amen.

Jeżeli XI pierwszych rozdziałów to fikcja - nic nam się nie stanie, jeżeli będziemy w nie wierzyć dosłownie.
Ale jeżeli tych jedenaście rozdziałów fikcją nie jest - to niewiara w nie jest ryzykowaniem życia wiecznego.


Obrazek
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Kamil M. » 20 paź 2015, 00:03

Jestem dość mocno przekonany, że opis z Genesis jest opisem mitycznym/symbolicznym/literackim/metaforycznym/teologicznym, ale jak powstał świat to nie jestem pewien (poza tym, że stworzył go Bóg i że nad nim czuwa w każdej chwili i w każdym aspekcie). Daję kredyt zaufania współczesnej nauce, która skłania się ku ewolucjonizmowi, ale nie będę płakał, jeśli okaże się, że to nieprawda - po prostu szczegóły nie są dla mnie ważne. I dla ścisłości: raczej najpierw przekonałem się o symbolicznym sensie tekstu z Genesis, a wtórnie zainteresowałem się ewolucjonistycznym wyjaśnieniem pochodzenia świata.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Rethel
Posty: 294
Rejestracja: 21 wrz 2013, 10:07
Ostrzeżenia: 2
wyznanie: Prawdziwy Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Rethel » 20 paź 2015, 00:33

A jakie jest Kamilu stanowisko Cerkwi?


Obrazek
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta: biblijny opis stworzenia świata.

Postautor: Rembov » 20 paź 2015, 07:50

bostonski pisze:Do osób, które nie wierzą w dosłowne 6 dni stworzenia: Czy nie przez pryzmat tego co głosi dzisiejsza "nauka" patrzycie na opis stworzenia zapisany w Biblii?

Nie. Ja to widzę przez pryzmat tego, że w Biblii mamy dwa opisy stworzenia świata, które są sprzeczne ze sobą. A co ciekawe, to ten z drugiego rozdziału jest o kilkaset lat wcześniejszy, niż opis z pierwszego. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Kreacjonizm vs. Ewolucjonizm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości