Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Dyskusje o powstaniu świata.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: Jeremiasz » 19 maja 2018, 07:50

Suzuja pisze:
Jeremiasz pisze:Wierzę w jednego Boga, objawiającego się w trzech osobach: Boga Ojca, Boga Syna, Boga Ducha Świętego, które są odrębnymi osobami i jednocześnie tymi samymi. To znaczy Bóg Ojciec to Syn Boży, Syn Boży to Bóg Ojciec, Duch Święty to Bóg Ojciec i Duch Święty to Syn Boży. Wierzę, że Pan Bóg może w jednej chwili objawić się w dowolnej ilości osób, jakich chce i gdzie chce, i jest niczym nieograniczony


Ale wiesz że pogląd który ty wyznajesz czyli modalizm(jeden Bóg Ojciec objawia sie na różne sposoby) został uznany za herezje już w starożytności? Bóg Ojciec Syn i Duch to różne osoby stanowiące jeden byt

I co z tego że mój sposób wierzenia został uznany już w starożytności za herezje? Ja tak wierzę.
Suzuja pisze:

Jeżeli papież Franciszek jest i moim zwierzchnikiem


Jesteś członkiem jednego z Kościołów Katolickich?

Należę do pewnego kościoła powszechnego (protestancki Kościół Jezusa Chrystusa), ale jego członkowie nie wierzą tak jak ja.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: Jeremiasz » 19 maja 2018, 08:18

liberator pisze:
Jeremiasz pisze:Uważasz Biblijny opis stworzenia świata za mit, to jest Twoja sprawa co o tym myślisz. Twierdziłeś natomiast, że teoria ewolucji nie stoi w sprzeczności z Biblią, a jednak stoi.


Raczej twierdziłem (co jest prawdą), że ewolucja wg głównego nurtu chrześcijan nie stoi w sprzeczności z boskim stworzeniem wszechświata.

To zgadzam się z Tobą. Najliczniejszy nurt chrześcijaństwa (KRK) uznał teorię ewolucji za sposób w jaki Pan Bóg dokonał uformowania obecnie istniejących form życia.
liberator pisze:
Jeremiasz pisze:Śmierć jest czymś złym, co spotkało Adama i Ewę, a Pan Bóg powiedział gdy zakończył stwarzanie, że wszystko jest doskonałe. Nie było więc śmierci w Raju przed grzechem Adama i Ewy.


Gdyby nie było śmierci, to rozmnażanie musiało by już dawno być zablokowane, bo Ziemia utonęła by w organizmach żywych...
Zatem wg Twojego światopoglądu, śmierć raczej jest czymś dobrym, bo dzięki niej produkuje się dużo więcej dusz...

Nie powiedziałem: Śmierć jest czymś dobrym. Powiedziałem: Śmierć jest złem. Bez śmierci byłoby tyle samo dusz ludzkich co teraz, gdy śmierć nad nami panuje.
Ale ciekawym zagadnieniem, jest temat utonięcia ziemi w nadmiarze rozmnażających się organizmów żywych, wtedy gdy nie ma śmierci.
Może faktycznie zdolność rozmnażania w Raju, gdzie nie było śmierci, zostałaby po pewnym czasie zablokowana? W tej chwili gdy wszelkie stworzenie jest pod wpływem śmierci, nie ma potrzeby blokowania zdolności rozrodczych.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: Jeremiasz » 19 maja 2018, 08:38

liberatot pisze:Nigdzie nie można znaleźć takich dowodów.
Co więcej, nie można znaleźć dowodów żeby jakikolwiek Bóg kiedykolwiek istniał lub że istnieje teraz.

Pan Bóg pragnie i oczekuje wiary od swoich wyznawców. Cudów Bożych metodami naukowymi nie można poznać, zrozumieć, nauczyć się, tak by samemu je czynić i powtórzyć, ale można je zauważyć i potwierdzić. Są czynione w sposób niezgodny ze znanymi nam prawami biologicznymi i fizycznymi.
Np. można naukowo potwierdzić istnienie życia na planecie Ziemia, ale nie można naukowo sprawdzić, zrozumieć lub poznać tego, w jaki sposób Pan Bóg stworzył życie, człowieka i wszystko inne. Prawdziwa nauka nie potwierdzi możliwości powrotu życia, do rozkładającego się martwego ciała człowieka.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: Jeremiasz » 19 maja 2018, 09:20

Suzuja pisze:Pragnę tylko zauważyć iż teorie naukowe nie są od tego żeby się komuś podobały lub nie. Hipoteza ewolucji została w XX wieku potwierdzona aposterori. Więc od tego czasu jest teorią. Osobiście nie przepadam za ewolucją biologiczną(ewolucja to szersze zjawisko) i byłbym rad gdyby złożoność życia wytlumaczyła jakaś inna teoria ale póki tak nie jest.

Nie ma powodu bym ulegał czemuś w co nie wierzę, nawet jeżeli autorytety moralne i naukowe przekonują mnie do tego.
Uważam, że wiara objawiona powinna być ponad wszystkim, nawet ponad udowodnioną i potwierdzoną nauką. Przykład? Udowodnić można naukowo, że woda zatoki Akaba na wprost cypla Nuwajba nie może się rozstąpić w jednej chwili (głębokość w tamtym miejscu wynosi 330 m), a jednak Żydzi za czasów Mojżesza, przeszli tamtędy suchą nogą.

Suzuja pisze: Nie będę fideistą i nie będę oszukiwać sam siebie

Fideizm (od łac. fides – wiara) to pogląd filozoficzny i teologiczny głoszący prymat wiary nad poznaniem rozumowym i teoriami naukowymi.

Czyli tak jak apostoł Tomasz, nie uwierzysz, zanim nie dotkniesz.


Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: Suzuja » 19 maja 2018, 10:43

Jeremiasz pisze:Należę do pewnego kościoła powszechnego


Kościół powszechny to Kościół Katolicki a nie jedna z tysiąca protestanckich denominacji


I co z tego że mój sposób wierzenia został uznany już w starożytności za herezje? Ja tak wierzę


No skoro wolisz odrzucać prawdę od Boga której strzegł Kościół Chrystusa(Katolicki) to twoja sprawa

To zgadzam się z Tobą. Najliczniejszy nurt chrześcijaństwa (KRK). uznał teorię ewolucji za sposób w jaki Pan Bóg dokonał uformowania obecnie istniejących form życia.


Kiedy wy się nauczycie że jak osobiście się do całego Kościoła Katolckiego to nie pisze tylko o jego Rzymskiej części? To takie trudne?

Poza tym czemu niby Kościół ma się sprzeciwiać UDOWODNIONEJ teori naukowej?

Udowodnić można naukowo, że woda zatoki Akaba na wprost cypla Nuwajba nie może się rozstąpić w jednej chwili (głębokość w tamtym miejscu wynosi 330 m), a jednak Żydzi za czasów Mojżesza, przeszli tamtędy suchą nogą.


Nie ma na to dowodów. Trzeba uwierzyć


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: KAAN » 19 maja 2018, 20:15

liberator pisze:
KAAN pisze:
Suzuja pisze:Doprawdy? Możesz przedstawić listę tych naukowców którzy przeczą teori ewolucji(w domyśle biologicznej)? I najlepiej takich którzy nie są fundamentalistami Biblijnymi
https://dissentfromdarwin.org/

Chyba sam nie przeczytałeś uważnie tego co zamieściłeś ;)
Ci naukowcy podpisali się pod stwierdzeniem:

"We are skeptical of claims for the ability of random mutations and natural selection to account for the complexity of life. Careful examination of the evidence for Darwinian theory should be encouraged"

Poza selekcją naturalną i losowymi mutacjami jeszcze inne procesy mogą zachodzić, które wspólnie doprowadziły do aktualnej różnorodności życia na Ziemi. Warto cały czas to badać i ci naukowcy do tego gorąco zachęcają jak widać. Nie przeczą jednak, że ewolucja biologiczna zachodzi...No jak mogą przeczyć skoro ona jest faktem :)
Doucz się i poczytaj dokładnie o co tam chodzi, ci naukowcy nie uważają ewolucję darwinowską za prawdziwą.
Poczytaj sobie też to co zamieścili na stronie creationism.org.pl


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: Jeremiasz » 20 maja 2018, 14:07

Suzuja pisze:
Jeremiasz pisze:Należę do pewnego kościoła powszechnego


Kościół powszechny to Kościół Katolicki a nie jedna z tysiąca protestanckich denominacji


Katolicki, czyli powszechny, to nie nazwa, ale rodzaj kościoła. Powszechność kościoła oznacza, że każdy człowiek bez względu na pochodzenie, narodowość, rasę, płeć, może do niego należeć.

Suzuja pisze:

I co z tego że mój sposób wierzenia został uznany już w starożytności za herezje? Ja tak wierzę


No skoro wolisz odrzucać prawdę od Boga której strzegł Kościół Chrystusa(Katolicki) to twoja sprawa

W Twoim przekonaniu odrzucam prawdę od Boga, a ja poznaję Pana Boga i odrzucam to co nie jest od niego.

Suzuja pisze:
To zgadzam się z Tobą. Najliczniejszy nurt chrześcijaństwa (KRK). uznał teorię ewolucji za sposób w jaki Pan Bóg dokonał uformowania obecnie istniejących form życia.


Kiedy wy się nauczycie że jak osobiście się do całego Kościoła Katolckiego to nie pisze tylko o jego Rzymskiej części? To takie trudne?

Papież może ustanawiać co chce, ale nie ma to wpływu i znaczenia dla tych którzy nie należą do Kościoła Rzymsko-Katolickiego, a i ci którzy należą do tego kościoła, też mają swoje sumienia i poznania, tak, że nie muszą wszystkiego słuchać i wyznawać co Papież głosi. Papież jest omylny.

Suzuja pisze:Poza tym czemu niby Kościół ma się sprzeciwiać UDOWODNIONEJ teorii naukowej?


Dlaczego Kościół ma się sprzeciwić UDOWODNIONEJ teorii naukowej mówiącej, że nie można wody zamienić w wino, nie ma rozmnożenia chleba, nie ma rozmnożenia ryb, nie ma uzdrowień i cofnięcia się oznak trądu, i nie ma zmartwychwstania?

Poza tym, teoria ewolucji nie jest udowodniona naukowo, ale jest naukowo podważona, teologicznie sprzeczna z objawieniem Bożym o stworzeniu, co nie za dobrze świadczy o Papieżach.

Suzuja pisze:
Udowodnić można naukowo, że woda zatoki Akaba na wprost cypla Nuwajba nie może się rozstąpić w jednej chwili (głębokość w tamtym miejscu wynosi 330 m), a jednak Żydzi za czasów Mojżesza, przeszli tamtędy suchą nogą.


Nie ma na to dowodów. Trzeba uwierzyć

Zaczynasz mówić jak prawdziwy człowiek wiary - trzeba w to uwierzyć.


Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: Suzuja » 20 maja 2018, 19:52

Jeremiasz pisze:
Katolicki, czyli powszechny, to nie nazwa, ale rodzaj kościoła. Powszechność kościoła oznacza, że każdy człowiek bez względu na pochodzenie, narodowość, rasę, płeć, może do niego należeć.


Doskonale wiem co to znaczy. I jaki to ma związek z czym?


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: Jeremiasz » 21 maja 2018, 08:06

Suzuja pisze:
Jeremiasz pisze:Należę do pewnego kościoła powszechnego

Kościół powszechny to Kościół Katolicki a nie jedna z tysiąca protestanckich denominacji


Suzuja pisze:
Jeremiasz pisze:Katolicki, czyli powszechny, to nie nazwa, ale rodzaj kościoła. Powszechność kościoła oznacza, że każdy człowiek bez względu na pochodzenie, narodowość, rasę, płeć, może do niego należeć.

Doskonale wiem co to znaczy. I jaki to ma związek z czym?

To ma związek z Twoją wypowiedzią, którą powyżej zacytowałem. Wynika z niej, iż uważasz tylko Kościół Rzymski z Papieżem na czele za kościół katolicki.
Wyjaśniam czym jest kościół katolicki, i zapewniam, że ten protestancki w którym jestem, nie uznający władzy zwierzchniej Papieża, jego doktryn i dogmatów wiary, też jest katolickim.


Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: Suzuja » 22 maja 2018, 17:26

Nie jest. I nigdy nim nie był


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: Jeremiasz » 23 maja 2018, 07:10

Suzuja pisze:
Jeremiasz pisze:To ma związek z Twoją wypowiedzią, którą powyżej zacytowałem. Wynika z niej, iż uważasz tylko Kościół Rzymski z Papieżem na czele za kościół katolicki.

Nie jest. I nigdy nim nie był

Jeżeli myślisz o tym, że Kościół Rzymsko-Katolicki nie jest jedynym kościołem katolickim, to słusznie tak uważasz.
Jest przecież kościół Prawosławny do którego każdy może należeć, jest więc katolickim kościołem, czyli powszechnym, są kościoły protestanckie które też są kościołami powszechnymi, czyli katolickimi, bo każdy do nich może należeć.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: kontousunieteMtl » 05 cze 2018, 19:18

Suzuja pisze:
Poza tym czemu niby Kościół ma się sprzeciwiać UDOWODNIONEJ teori naukowej?



Krk nie sprzeciwia sie takim teoriom, poniewaz ten "kosciol" tworza homo sapiens
czyli osobniki podlegajace prawom natury, ktora mozna sobie badac i snuc na jej temat dowolne teorie :-D
"Czlowiek zmyslowy" wierzy we wszystko, co mu sie podsunie....czyli bladzi, zastanawiajac sie nad prawdopodobienstwem roznych pomyslow, przy czym pomysly te powstaja podczas obserwacji prowadzonych z ....żabiej perspektywy :-D ...jako , ze czlowiek zmyslowy nie jest w stanie wzniesc sie wyzej...


Natomiast Kosciol zalozony przez Chrystusa tworza ludzie "duchowi", ktorzy znaja PRAWDE i wiedza, ze nie pochodza od malpy czlekoksztaltnej lecz sa dzielem swojego Stworcy :->


Czlowiek upadly, ssak, objety jest wiec teoria ewolucji, ktorej krk nie sprzeciwia sie...


Awatar użytkownika
liberator
Posty: 937
Rejestracja: 27 lip 2014, 10:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: liberator » 05 cze 2018, 20:19

Motyl pisze:Natomiast Kosciol zalozony przez Chrystusa tworza ludzie "duchowi", ktorzy znaja PRAWDE i wiedza, ze nie pochodza od malpy czlekoksztaltnej lecz sa dzielem swojego Stworcy :->


Szkoda tylko, że na pochodzenie od jakiegoś świadomego stwórcy nie ma żadnych dowodów, a na bogactwo życia powstałe na drodze ewolucji jest dowodów mnóstwo...

Zatem ta Twoja "PRAWDA" to jak na razie jedynie urojenia...


:powodzenia:
1. Wyzwanie moralne dla wierzących. Na razie nie sprostał mu nikt na forum: http://goo.gl/sXDX9L
2. Czy Biblia podaje prawdę? Konkretna weryfikacja. Weryfikacja wykazała, że biblia nie podaje prawdy. http://goo.gl/ued2be
3. Człowiek wierzący w istnienie boga. Przyczyny... http://goo.gl/YvyjhY
4. Jahwe namawiający / nakazujący zabijanie całych narodów łącznie z dziećmi. Obrzydliwość http://goo.gl/XOxKlB
5. „Pismo Święte to fikcja literacka ?" Żadnemu teiście nie udało się zaprzeczyć... http://goo.gl/pZuy0x
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: kontousunieteMtl » 05 cze 2018, 21:00

liberator pisze:
Motyl pisze:Natomiast Kosciol zalozony przez Chrystusa tworza ludzie "duchowi", ktorzy znaja PRAWDE i wiedza, ze nie pochodza od malpy czlekoksztaltnej lecz sa dzielem swojego Stworcy :->


Szkoda tylko, że na pochodzenie od jakiegoś świadomego stwórcy nie ma żadnych dowodów, a na bogactwo życia powstałe na drodze ewolucji jest dowodów mnóstwo...

Zatem ta Twoja "PRAWDA" to jak na razie jedynie urojenia...



Witaj, Liberatorze, po powrocie z wygnania :->


Wiem przeciez, ze stapasz twardo po ziemi w towarzastwie innych ssakow... :-D

A ja "bujam w oblokach"....

No nie mam niestety materialnego dowodu na potwierdzenie Prawdy, ktora sie kieruje....

To, co pisze nie podlega teoriom naukowym....ani nie miesci sie w ludzkim umysle....

To dotyczy sfery duchowej, ktora wymyka sie spod kontroli umyslu :->


Czy jestes w stanie dopuscic mysl, ze CZLOWIEK jest istota nie tylko cielesna...?


Awatar użytkownika
liberator
Posty: 937
Rejestracja: 27 lip 2014, 10:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kreacja vs. Ewolucja - problem jedynie dla fundamentalistów?

Postautor: liberator » 05 cze 2018, 21:18

Nie kojarzę żadnego wygnania :)
Czasem stąpam twardo po ziemi, czasem bujam w obłokach – jak to człowiek myślący :)

Motyl pisze:„No nie mam niestety materialnego dowodu na potwierdzenie Prawdy, ktora sie kieruje.... „

No właśnie. Swoją prawdę na ten temat po prostu wysysasz np. z obłoków w których bujasz często :)

Motyl pisze:„To, co pisze nie podlega teoriom naukowym....ani nie miesci sie w ludzkim umysle....  „

Tu się mylisz się. Podlega jak najbardziej. Mówisz przecież o kosmologii i rozwoju życia na Ziemi.
To tematyka całkowicie podlegająca nauce. Chodzi o to, że Twoje fantazje na ten temat nie mają żadnego pokrycia w obserwowanej rzeczywistości...

Motyl pisze:To dotyczy sfery duchowej, ktora wymyka sie spod kontroli umyslu  


Więcej wody lane... ;)

Motyl pisze:Czy jestes w stanie dopuscic mysl, ze CZLOWIEK jest istota nie tylko cielesna...?

W pewnym sensie jak najbardziej TAK!
Np nasze myśli nie są czymś cielesnym, choć generowane są przez część ciała.


:powodzenia:
1. Wyzwanie moralne dla wierzących. Na razie nie sprostał mu nikt na forum: http://goo.gl/sXDX9L
2. Czy Biblia podaje prawdę? Konkretna weryfikacja. Weryfikacja wykazała, że biblia nie podaje prawdy. http://goo.gl/ued2be
3. Człowiek wierzący w istnienie boga. Przyczyny... http://goo.gl/YvyjhY
4. Jahwe namawiający / nakazujący zabijanie całych narodów łącznie z dziećmi. Obrzydliwość http://goo.gl/XOxKlB
5. „Pismo Święte to fikcja literacka ?" Żadnemu teiście nie udało się zaprzeczyć... http://goo.gl/pZuy0x

Wróć do „Kreacjonizm vs. Ewolucjonizm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości