1 Tym 6:20

Analiza tekstów oraz komentarze biblijne.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

1 Tym 6:20

Postautor: Lash » 21 gru 2011, 12:32

(20) O, Tymoteuszu, strzeż depozytu [wiary] unikając światowej czczej gadaniny i przeciwstawnych twierdzeń rzekomej wiedzy, (1 List do Tymoteusza 6:1-21, Biblia Tysiąclecia)

6:20 Ὦ Τιμόθεε τὴν παρακαταθήκην φύλαξον ἐκτρεπόμενος τὰς βεβήλους κενοφωνίας καὶ ἀντιθέσεις τῆς ψευδωνύμου γνώσεως The Greek NT Texts: Textus Receptus (1550)



Antyteza to związek frazeologiczny który był używany już przez Platona i oznaczał sprzeczne twierdzenie to tezy. Przeciwstawianie się czamuś ( nauce / ludziom / tezie )

Słowo składa sie z dwóch składników
ἀντί- przeciwne/w miejsce http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... G473&t=KJV
τίθημι - położenie / ustanowienie http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 5087&t=KJV

W bliższym kontekście całego listu apostoł może nawiązywać do dwukrotnego użycia tego słowa w liście:

Pierwsza opcja zrozumienia tego zdania to:
Sposób werbalny do miejsca gdzie Pawel uzywa Słowa TITHEMI - τίθημι
- 1 Tym 1:12 - (12) Dzięki składam Temu, który mię przyoblekł mocą, Chrystusowi Jezusowi, naszemu Panu, że uznał mnie za godnego wiary, skoro przeznaczył do posługi mnie,
- 1 Tym 2:7 (7) Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie

Jak widac τίθημι użyte jest dwa razy jako powołanie = ustaniwienie

Wtedy antithesis głózwne znaczeni amiłaoby jako opozycję do USTANOWIEŃ BOŻYCH na Urząd kościoła

Opcja ta jest dla mnie mniej prawdowpodobna ale mozliwa.
PAWEL pisze do Tymoteusza którego UTWIERDZA w JEGO USTANOWIENIU i powołaniu.
przypomina mu o osobistym powłaniu do posługi:
(14) Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany za sprawą proroctwa i przez nałożenie rąk kolegium prezbiterów. (1 List do Tymoteusza 4:14, Biblia Tysiąclecia)
:odpieraniu tych którzy negowali go jako za młodego
(12) Niechaj nikt nie lekceważy twego młodego wieku, lecz wzorem bądź dla wiernych w mowie, w obejściu, w miłości, w wierze, w czystości! (1 List do Tymoteusza 4:12, Biblia Tysiąclecia)

Rozdziały 3,5 i początek 6 pokazują inne powołania i ustanowienia w kościele.

Wtedzy znaczenie tego wyrażenia byłoby - nie przejmuj sie tymi kórzy mją niby wiedze i narzekają na TWOJE POWOŁANIE bleblając. Bóg powołuje do danej roli i ty masz swoją cześć wiernie wypełnić




Drugi sposób w jaki Paweł może nawiązywać w bliższym kontekscie listu do tego zdania to sposób Teologiczny utwierdzając Tymoteusza w odrzucaniu złych nauk.

W liście tym widzimy, że Paweł wzkauje na szereg fałszywych nauk:
- juz na samym poczatku mówi
(1:3) Jak prosiłem cię, byś pozostał w Efezie, kiedy wybierałem się do Macedonii, [tak proszę teraz], abyś nakazał niektórym zaprzestać głoszenia niewłaściwej nauki, - odnosiłoby to sie do ψευδώνυμος
w 6:20
- dalej mówi
(6) Zboczywszy od nich, niektórzy zwrócili się ku czczej gadaninie. - odnosiłoby to sie do κενοφωνία w 6,20

Paweł wiec ustanawiałby klamrę ( byc moze chiazm ) do tresci listu idacej mniej więcej tak:

Dlatego ze sa pewni zwodziciele Tymoteuszu ty musisz nakazać im aby tego zaprzestali. Trwaj w tym co ciebie nauczono

W tresci dalszej czytamy o:
- (1:7) Chcieli uchodzić za uczonych w Prawie nie rozumiejąc ani tego, co mówią, ani tego, co stanowczo twierdzą.
- (1:19) mając wiarę i dobre sumienie. Niektórzy odrzuciwszy je ulegli rozbiciu we wierze; (20) do nich należy Hymenajos i Aleksander, których przekazałem szatanowi, ażeby się oduczyli bluźnić.
- (2:11) Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się.
- metoda ustalenie Biskupów (3 rozdział) pokazuje jacy ludzie mają być aby dorze prowadzili kośicół.
- (4:1) Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. 2) [Stanie się to] przez takich, którzy obłudnie kłamią, mają własne sumienie napiętnowane. (3) Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę
- (6:3) Jeśli ktoś naucza inaczej i nie trzyma się zdrowych słów Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz nauki zgodnej z pobożnością, (4) jest nadęty, niczego nie pojmuje, lecz choruje na dociekania i słowne utarczki.

Paweł więc w treści listu objawia nauki przeciwne zdrowej nauce.




Istnieje takze trzecia opcja syntetyzująca oba punkty 1 i 2.
W tym wypadku fraza unikaj "antytez" łaczyłaby oba stanowiska jako:

"Tymoteuszu Bóg powołuje ludzi i dał jedna drową naukę, trwaj wiernie odpierając zła naukę oraz wiedząc że twoje powołanie i moje oraz powołanie ludzi w kościele to nie przypadek ale jest to Boska wola. Kto sie temu przeciwstwie w rzekomej wiedzy źle czyni. Odwagi!"


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jon
Posty: 330
Rejestracja: 31 sty 2011, 12:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 1 Tym 6:20

Postautor: jon » 22 sty 2012, 23:51

Lash
Jak widac τίθημι użyte jest dwa razy jako powołanie = ustaniwienie
Wtedy antithesis głózwne znaczeni amiłaoby jako opozycję do USTANOWIEŃ BOŻYCH na Urząd kościoła

Lash nie komplikuj prostych spraw Pawłowi chodzi o antytezy,sprzeczne twierdzenia a nie ataki na urząd Tymoteusza


Aby wszyscy czcili Syna jak czczą Ojca.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: 1 Tym 6:20

Postautor: Lash » 24 sty 2012, 13:37

jon pisze:Lash
Jak widac τίθημι użyte jest dwa razy jako powołanie = ustaniwienie
Wtedy antithesis głózwne znaczeni amiłaoby jako opozycję do USTANOWIEŃ BOŻYCH na Urząd kościoła

Lash nie komplikuj prostych spraw Pawłowi chodzi o antytezy,sprzeczne twierdzenia a nie ataki na urząd Tymoteusza


Cóż widze że ty wiesz najlepiej :(


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Kącik Egzegetyczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości